Jump to content

Win10 Home 19043.906 (21h1) Delite...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

amd_turkey, 18 saat önce yazdı:

Ben yabancı çalışma kurmuyorum. Ghostspectre, oprekin falan kuracağınıza alın size yerli çalışma yapan petro.

Hedefin, stabilite ile maksimum performans sağlamak olsun. Boşver, 1,3 GB indiren 2GB da indirir.

Ellerine sağlık..

aynen katılıyorum.

• Like 1

petro uğraşma stabil olsun yeter eski cihazlar için ilk sürümlerden sistem iyi gider yeni sistemlerde yeni sürümlerde  nerden baksan dünya genelinde eski cihazlar 1 trilyondan fazladır microsot bunu bizden iyi biliyor eski cihazları hayatta tutmak isteseler xp kullanırdık hala amaç ticaret benim tahminim hazır üretilen cihazların satışını bitirmek nereye baksak hep yapışık işlemcili işe yamamayacak cihazlar var vede 10.000 tl vermediğimiz cihazlar en kötü 5 sene önce üretildi hatırlarsan msı nın fabrikası yandı neden 10 yıllık bir üretimi tamamladılar vede şu pandemi hastalık çıktı satış yapıp zarara uğramamak vede daha çok kar etmek için stoklarda bekliyor ekrankartları ram  ssd vs elektironik cihazlar stoklarda bekliyor biz şu 5 yıllık cihazlara bakıyoruz bir tek telefonlar 1 2 yıl bekletiliyor amaç 1 e üretip  10 a satmak her zamanki gibi  yani microsoft windows un içine bir şeyler entegre ediyorsa anlayın ilerki yıllarda bu özellikler kullanmak için mecburen yeni donanım alacaklar insanlar mecburen benim bildiğim bu hiç de yanılmadım 

Edited by AdnanGumus
  • Like 2

@amd_turkey Daha önce tartışmaya girmiştik. Anlaşılan Microsoftun bir karalistesi var :) yada canları cevap vermek istemiyor. Çözüm beklentim yoktu. Zaten yıllardır Türk usulü aç kapat düzelir gibi, sfc/scannow yazdan öte cevap vermiyorlardı. Bize onu da yapmadılar :) Alınmış microsoftçu abiler...

@AdnanGumus Yine de mümkün olduğunca düzgün ve kolay yoldan işlem yapmak iyi olurdu. Bazı konularda sysprep birçok işi kolaylaştırıyordu. Artık üstadın önerdiği gibi test ederim. Baktım kendi kendine rezerv alanı açmış, msmg toolkitle kapatırım. Boş kalınca Linux yüklü HDD' imi 8-9 parçaya bölüp, 1 bu çalışmalar gibi rezerv alanı olmayan 3-4 gb lık windows, 4-5 tane linux ve eski sürümlerden bir mac Os yüklemeyi düşünüyorum. 450 gb lık bir HDD' in tek bir linux için kullanmak gereksiz geldi. Boş kalınca sürekli birşeyler yapasım geliyor. Gereksiz harcanan 1 gb bile rahatsız ediyor. Ekstradan performans ayarı konusuna da henüz el atamadım. Nette hep aynı şeyler var...

Edited by deli_petro06

Gogog, 7 dakika önce yazdı:

eline sağlık bugün denedim hız iyi ama... vhd dosyasını yüklenmiyor ve iso dosyalarını gezgin ile açmıyor bunlara dikkat edilse daha iyi olurdu teşekkürler

Hocam aynı ayarlarla 3 sistem hazırladım. Toplamda 200 civarı indirme var. Ancak dönüş yapan sadece 3 kişi var. Bu sistemde 1000' in üzerinde irili ufaklı bileşen silindi. Her silinen bileşende farklı sonuçlara neden olabiliyor. İnsanların dönüşlerine göre de  her seferinde 1000 bileşene tekrar tekrar göz atıyorum. Geliştirmek içinde sizin gibi insanların geri dönüş yapmaları gerekiyor. Sizin sürekli kullandığınız bir özellği ben kullanmayabilirim. Bu yüzden de hata belirtilmediğinde yeni çalışmalarda da devam eder. Mesela bugün tesadüfi olarak gördüm. Disk Yönetiminde disk bölme işleminde de hata veriyor. 

Daha önce bir konu da kullandığım kalıpları paylaşmıştım. ABD' li bir forum da arkadaşın birisi aynı kalıbı kullanarak ve kendi eklemelerini yaparak 4 tane sistem paylaştı. Her paylaşımı ortalama 20 sayfa cevap verildi. Bizde kullanan kişiler dönüş yapmadığı için ben de oradan bakıyorum. Daha oturmuş bir sistem için insanların sizin gibi geri dönüş yapması gerekiyor.

Şunu da unutmadan ekleyeyim. Bu sistem, orjinal sistemden çok yüksek oranda bileşen silinerek oluşturuluyor. Hedefimde "kurulu windows boyutunu" 3 gb' a kadar düşürmek var. Bu boyutlara düşmesi içinde birşeylerin silinmesi gerekiyor. Elimden geldiğince geliştirmeye çalışıyorum. Hatta kullandığım kalıpları paylaşıp meraklı arkadaşların da ortak olması için bir konu da anlatımlı olarak paylaşmayı düşünüyorum. Ancak Photoshopla alakalı bir sıkıntı olduğu için yapamadım. 

Sistemin geliştirilmesi ve daha fazla kullanıcıya hitap etmesi için bayağı uzun yolu var...

• Like 1

Haploit, 2 dakika önce yazdı:

bu sistem olmazmı

Win10' un güncel sürümleri ram kullanımı konusunda biraz sıkıntılı. Paylaştığım son DeLite sürümü performanstan daha çok düşük HDD gereksinimi düşünerek hazırladım. Performans ayarları tam olarak yapılmadı. Ben kullanmasam da LTSB çok daha düşük sistemler de performans verdiği söyleniyor. Kabataslak ne performans vereceği bellidir. Ancak güncel sürümler de size net birşey söyleyemem. Çünkü güncel Win10' lar sistemden sisteme farklı performans gösteriyorlar. Örnek; ben bu sistemleri test ederken ram kullanımını 300 mb lere kadar düşürmüştürm. Ancak 8 Gb ram kullanan arkadaşlar da 1Gb civarlarına çıktığını söylüyorlar. Kısaca güncel sürümler de ne performans alacağını kestiremiyorum. Win10' un güncel sürümleri için 2 GB ram çok düşük kalabilir. Kaldı ki, x64 sistemler en az 2-4 Gb arası istiyor...

deli_petro06, 49 dakika önce yazdı:

@FBEKER Dism++ ile resimde gösterdiğim kısımdaki "birleştirilmesin" yazan kısma tıklayın. En üstteki seçeneği seçtiğinizde, yani "her zaman birleştirilsin" i seçtiğiniz de görev çubuğunda sadece ikonlar görünür.

Yaptım ama olmuyor

spacer.png

@FBEKER Ekran alıntısı ve görev çubuğu ayarları kısmını sonraki çalışmalar da basit şekilde halledebilirim. Kurulu sistemle alakalı görev çubuğu sorununuz için eski HDD' ime sıfır kurulum yapıp çözüme bakacağım. Şu an kullandığım DeLite' nin pro sürümü üzerinde çok fazla deneme yaptığım için sorunu bu sistem üzerinden çözmeye çalıştığım da sizi gereksiz uğraştırabilirim. Çünkü birçok ayar v.s yapıyorum. Farklı şeyleri etkilemiş olabilir. 1-2 gün içerisinde müsait bir zamanda görev çubuğu ayarlarının kilitlenmesiyle alakalı çözüme bakarım. Çözümü bulduğum da buradan sizi etiketleyerek eklerim.

Merhabalar. Öncelikle emeğine sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş Devamını beklerim bir kaç yardımım olabilir.
Görev çubuğunda ikonların yanındaki yazıların gitmesini isteyen arkadaşlar..

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"TaskbarGlomLevel"=dword:00000000

Umarım yardımcı olmuşumdur :)

• Like 1

@DirtCaps Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Son bir haftadır çok yoğun olduğum için arkadaşa verdiğim sözün süresi uzamıştı. Hızır gibi yetiştiniz diyebilirim. Eklediğiniz çözüme bir ekleme de ben yapayım. Sanırım 

"TaskbarGlomLevel"=dword:00000000 olunca Her zaman , etiketleri gizle

"TaskbarGlomLevel"=dword:00000001 olunca Görev çubuğu dolu olduğunda 

"TaskbarGlomLevel"=dword:00000002 olduğunda Hiçbir zaman seçili hale geliyor. 

Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ediyorum. İnsanlar bildiklerini paylaştıkça daha da mutlu olduğumu söyleyebilirim. Şu an sistem daha geliştirme aşamasında, sizler gibi arkadaşların hem bilgilendirme anlamında desteğiyle, hem de sistemin sorunları hakkında dönüşleriyle çok daha oturmuş, sıkıntıları minimize edilmiş hale gelecek...

@FBEKER kusura bakma hocam. Son bir haftadır multiboot bir HDD ve kullandığım SSD çökme aşamasına geldi. 1 SSD'ye Windows, 1 HDD' e windows ve 1 HDD'e de multiboot sistem yüklemem gerekiyordu. @DirtCaps' in çözümü umarım sorunu çözer. Dilersen direkt olarak 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"TaskbarGlomLevel"=dword:00000000

yukarıdaki kısmı .txt dosyasına kopyala-yapıştır yaptıktan sonra farklı kaydet (herhangi bir isim).reg olarak kaydedebilirsiniz. Ve kaydedilen .reg kaydı üzerinde sağ tık birleştir, tamam diyerek regedit kaydını giriş yapabilirsiniz. PC' yi yeniden başlattıktan sonra istediğiniz şekilde olması gerekir. 

Yada

Arama çubuğuna regedit yazıp Kayıt Defteri Düzenleyicisini açabilir. [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced] yolunu takip ettikten sonra sağ kısımda "TaskbarGlomLevel" yazan kısma çift tıklayıp muhtemelen sonda 2 yazan kısımdan 2 yi silip yerine 0 yazdıktan sonra tamam deyip pc' yi yeninden başlatmanız gerekebilir. 

Umarım sorununuzu çözer. Çözüm olmazsa dönüş yaparsanız yine bir şekilde sıfır kurulum yapıp sorunun çözümünü bulmaya çalışırım...

NOT: Sanal PC' ye yükleyip denediğimde sorun düzelmedi. Uygun bir zaman da HDD' e sıfır kurulum yapıp çözümü bulmaya çalışacağım...

Edited by deli_petro06

Eline gözlerine ve aklına sağlık, bayağı bir emek verip uğraşmışsın, sistemi sanal makinede kurup test ettim ilk izlenimlerime göre gayet güzel bir sistem olmuş tam bir performans sistemi illaki ufak tefek hatalar olacak bir çok bileşen siliniyor ayarlar yapılıyor, kusursuz sistem isteyen el değmemiş sistem kursun, başarılarının devamını dilerim

• Like 2

Deli petro WinSxS klasörünü tamamen boşaltmışsın sanırım, windows özelliklerini aç ve kapat kısmından bir özelliği etkinleştirmek isterken veya devre dışı bırakmak isterken hata veriyor, windows özelliklerini aç ve kapat kısmından en gerekli olanlar mesela netframework 3.5, internet explorer gibi bileşenler etkinleştirilse diğerleri silinse nasıl olur biraz çetrefilli o kısım

kabardey, 5 dakika önce yazdı:

Deli petro WinSxS klasörünü tamamen boşaltmışsın sanırım, windows özelliklerini aç ve kapat kısmından bir özelliği etkinleştirmek isterken veya devre dışı bırakmak isterken hata veriyor, windows özelliklerini aç ve kapat kısmından en gerekli olanlar mesela netframework 3.5, internet explorer gibi bileşenler etkinleştirilse diğerleri silinse nasıl olur biraz çetrefilli o kısım

Netframework 3,5 ve 4,8, IE11, yazdırma seçenekleri aktif olarak gelmesi gerekiyor. DeLite başlığı altında belirttim mi bilmiyorum. Deneme sürümünden itibaren Windows Özellikleri kısmı maalesef çalışmıyor. Şu ana kadar o konuya çözüm bulabilmiş değilim. Windows Özellikleri kısmı aktif olursa boyut bir anda 1,3 Gb lardan 3,2 Gb lara kadar fırlıyor. Yani Windows Özellikleri kısmı için +1,9-2,0 Gb iso boyutu demek oluyor. Windows uygulamalarının hesap makinesi, kamera, mikrofon hariç tümü silindi. Bunlara ek olarak WinSxs tamamen, Windows wallpaperları, Windows sesleri, Windows temaları ve birçok şey silindi. 

Şu ana kadar tespit edilen sorunlar, Windows Özellikleri çalışmıyor, (Nt 3,5-4,8 ve yazdırma seçenekleri ve SMB aktif), Disk yönetimi hata veriyor, Rezerv alan kapalı gelmesi gerekiyordu Sysprep aşamasında açılmış, Görev Çubuğunda Görev çubuğu birleştir kısmı kilitli geliyor, (Bu kısım basit şekilde çözülür)... v.s gibi hatalarla karşılaştık. Bunların Windows Özellikleri kısmı hariç büyük çoğunluğu kolayca çözülebilir. Ancak bu çalışmaları paylaştığım için bir sonraki paylaşım da sysprep herhangi bir sorun çıkarmazsa çözebilirim. Sorunları çözdükten sonra da performans ayarları gelecek. 3 DeLite çalışmasında da ekstra bir performans ayarı yapılmadı. Ram için geçici çözüm olarak MemReduct eklendi. 

1 SSD ve 3 HDD im var ve şu an tüm disklerim de kurulu windowslar performans ayarları denemem sebebiyle çökmüş durumda. Birisini tamamen hazırladığım sistemleri test etmek için kullanıyorum. SSD' ye format atmam gerekiyor ancak işlerim olduğu için atamıyorum. SSD'ye format attıktan sonra bu çalışmalar da kullandığım Ntlite ve Winreducer kalıplarını bir konu altında paylaşacağım. Meraklı arkadaşlar da denemek isterlerse diye hazır kalıplar nasıl kullanılır anlatmayı düşünüyorum. Bu saye de isteyen herkes kendi Lite sistemini hazırlayabilir. Deneyimlerimizi paylaşabiliriz. Şu ana kadar tam oturmuş ve sorunsuz bir sistem değil. Düzeltilmesi gereken yerler var. Şu çöken windowslarımı düzeltebilirsem, yazılan hataların tümünü not alıp tek tek ayarlarını düzeltmeye çalışacağım. Şu ana kadar en büyük sorun Windows Özellikleri kısmı oldu. (Eğer Kurulu Windows Boyutu düşük olursa bu kısmı çözmek zor olacak. Bu yüzden şu ana kadar Nt 3,5-4,8, IE11, yazdırma seçenekleri ve SMB özelliklerini aktif et olarak ayarladım.) 

deli_petro06, 23 dakika önce yazdı:

Netframework 3,5 ve 4,8, IE11, yazdırma seçenekleri aktif olarak gelmesi gerekiyor. DeLite başlığı altında belirttim mi bilmiyorum. Deneme sürümünden itibaren Windows Özellikleri kısmı maalesef çalışmıyor. Şu ana kadar o konuya çözüm bulabilmiş değilim. Windows Özellikleri kısmı aktif olursa boyut bir anda 1,3 Gb lardan 3,2 Gb lara kadar fırlıyor. Yani Windows Özellikleri kısmı için +1,9-2,0 Gb iso boyutu demek oluyor. Windows uygulamalarının hesap makinesi, kamera, mikrofon hariç tümü silindi. Bunlara ek olarak WinSxs tamamen, Windows wallpaperları, Windows sesleri, Windows temaları ve birçok şey silindi. 

Şu ana kadar tespit edilen sorunlar, Windows Özellikleri çalışmıyor, (Nt 3,5-4,8 ve yazdırma seçenekleri ve SMB aktif), Disk yönetimi hata veriyor, Rezerv alan kapalı gelmesi gerekiyordu Sysprep aşamasında açılmış, Görev Çubuğunda Görev çubuğu birleştir kısmı kilitli geliyor, (Bu kısım basit şekilde çözülür)... v.s gibi hatalarla karşılaştık. Bunların Windows Özellikleri kısmı hariç büyük çoğunluğu kolayca çözülebilir. Ancak bu çalışmaları paylaştığım için bir sonraki paylaşım da sysprep herhangi bir sorun çıkarmazsa çözebilirim. Sorunları çözdükten sonra da performans ayarları gelecek. 3 DeLite çalışmasında da ekstra bir performans ayarı yapılmadı. Ram için geçici çözüm olarak MemReduct eklendi. 

1 SSD ve 3 HDD im var ve şu an tüm disklerim de kurulu windowslar performans ayarları denemem sebebiyle çökmüş durumda. Birisini tamamen hazırladığım sistemleri test etmek için kullanıyorum. SSD' ye format atmam gerekiyor ancak işlerim olduğu için atamıyorum. SSD'ye format attıktan sonra bu çalışmalar da kullandığım Ntlite ve Winreducer kalıplarını bir konu altında paylaşacağım. Meraklı arkadaşlar da denemek isterlerse diye hazır kalıplar nasıl kullanılır anlatmayı düşünüyorum. Bu saye de isteyen herkes kendi Lite sistemini hazırlayabilir. Deneyimlerimizi paylaşabiliriz. Şu ana kadar tam oturmuş ve sorunsuz bir sistem değil. Düzeltilmesi gereken yerler var. Şu çöken windowslarımı düzeltebilirsem, yazılan hataların tümünü not alıp tek tek ayarlarını düzeltmeye çalışacağım. Şu ana kadar en büyük sorun Windows Özellikleri kısmı oldu. (Eğer Kurulu Windows Boyutu düşük olursa bu kısmı çözmek zor olacak. Bu yüzden şu ana kadar Nt 3,5-4,8, IE11, yazdırma seçenekleri ve SMB özelliklerini aktif et olarak ayarladım.) 

Netframework 3,5 ve 4,8, IE11, yazdırma seçenekleri aktif olarak geliyor tamam sorun yok. Ayrıca disk yönetimi ile bölümleme yaptım hata vermedi bende

Mesela ben winreducer ile çalışma hazırlarken winsxs klasörünü tamamen boşalttığım zaman windows özelliklerini aç kapat kısmı çalışmıyor hata veriyor o kısım benim kafamı karıştırıyor ya winsxs klasörüne hiç ellemeyeceksin ya da windows özelliklerini aç ve kapat kısmından en gerekli şeyleri etkinleştirip diğerlerini sileceksin 

Edited by kabardey
  • Like 1