Jump to content

14 Mayıs Perşembe Rs Premıum Sorusu 2 | Vol.5

Deprem.

Recommended Posts

rs2b.jpg

Son yılların en yüksek puanını alarak dünya şampiyonu olan halk dansları topluluğu hangisidir ve bu topluluk hangi yöre veya yöreleri oynamıştır ?

Kurallar:

Herkesin bir hakkı vardır,

İleti düzenlemek yasaktır,

@wmismail adlı arkadaşımızın yarışmaya katılması yasaktır :p:dribble::D

Başarılar dilerim...

DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞUNUN CEVABI BURDA İLK DEFA TNCDE PAYLAŞIYORUM

18-23 Eylül 1973 tarihleri arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığının çağrısı üzerine toplanan ilim adamları, ilgili kuruluş yetkilileri ve folklor uzmanları çalışmaları sonunda türk halk danslarına yüksek bir sanat düzeyi kazandırmak amacıyla, bir çok ülkede örnekleri olduğu gibi yurdumuzda da çoktanberi eksikliği duyulan bir "DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU"nun kurulmasını Turizm ve Tanıtma Bakanlığına önermişler

Bu öneri, Bakanlıkça olumlu karşılanmış 3 Haziran 1974 tarihinde, inceleme ve hazırlık çalışmalarını yürütebilmek amacıyla "Halk Dansları Sanat Kurulu" teşkil edilmiş ve Topluluk 17 Mart 1975 tarihinde resmen kurulmuştur.

19 Mart 1975 tarihinde yapılan bir sınavla stajyer dansçı elemanlar alınmış ve halk dansları çalışmalarına başlanılmıştır.

İlk temsillerini 7-13 Mayıs 1976 tarihleri arasında Ankara Büyük Tiyatro'da veren Topluluk yurt içindeki faaliyetlerinin yanı sıra 50 değişik ülkede toplam 1000 civarında temsil verdi. Türk Kültür ve sanatını başarı ile temsil eden, üstün sanat ödülleri alan Topluluk, bu ülkelerde sayısız televizyon programlarına da katıldı. Sonra

Devlet Halk Dansları Topluluğu; 20 yıldan beri halk danslarımızı özdeğerlerinden yararlanarak çağdaş sanat anlayışına dayanan bir yorumla uygulamak, ülkemizin sahip bulunduğu kültürel ve folklorik değerleri tanıtmak, böylece ülkemize dönük turizm hareketini artırmak ve genel tanıtımımıza katıkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ve

Geleneksel Türk kültür ve sanatının doğru bir şekilde tanıtılmasını gaye edinen Topluluk, gerek Türk halk dansları ve müziğini, gerek giysilerini özüne bağlı kalarak yeni bir sahne düzeni ve anlayışı içinde biçimlendirerek sergilemekte

Türk halk danslarına has olan bütün çizgileri, renkleri ve incelikleri büyük bir özenle sunan Topluluğun repertuarında ülkemizin değişik yörelerine ait türk halk danslarından seçkin örnekler bulunmaktadır.

Anlatım Bana Aittir... Uzun Emek yaptım premium için herşey için babama teşekkürler :) hep dikkatli yaz türkçeyi güzel kullan diyordu ona gıcık oldm :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...