Jump to content

Bios Konusunda Destek Istiyorum

asizemheri

Recommended Posts

beyler bı konuda yardımınızı beklıyorum sımdı bıosun amerıcan mega trends bıosda ekran kartı bolumunde bısey buldum onu sorucam sımdı ordakı dıorkı graphics aperture size dıor ve enterlıyorum oraya secenekler cıkıyor karsıma 32den baslıyor 256 mb ye kadar cıkıyor benımkı 64 mb de duruyor bu bölum ne anlama gelıyo bılenlerın yardımına ihtiyacım var lutfen yardım

sanırım onboard veya paylaşımlı bir ekran kartı kullanıyorsunuz..

ve maksimum 256 mb a kadar paylaşımlı bellek kullanabiliyor..

oradada belleğin ne kadarlık kısmını ekran kartının kullanımına açmak istediğiniz soruluyor..

ayırdığınız miktar ram den eksilecek ve ekran kartına eklenecektir..

yanılıyor olabilirim fakat bazı bioslarda böyle bir ayar vardı..

icon13.gifDİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

Forum Kuralları - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.

nedıye düzenlıyelım kardes anlamadım

sanırım onboard veya paylaşımlı bir ekran kartı kullanıyorsunuz..

ve maksimum 256 mb a kadar paylaşımlı bellek kullanabiliyor..

oradada belleğin ne kadarlık kısmını ekran kartının kullanımına açmak istediğiniz soruluyor..

ayırdığınız miktar ram den eksilecek ve ekran kartına eklenecektir..

yanılıyor olabilirim fakat bazı bioslarda böyle bir ayar vardı..

onboard deıl kartım normal ekran kartı agp olark 256 mb ekran kartım ve 128 bıt

onboard deıl kartım normal ekran kartı agp olark 256 mb ekran kartım ve 128 bıt

anakartın üzerinde senin kullandığın haricinde onboard bir ekran kartı olabilir..

yada kullandığın harici ekran kartın turbocache destekli olabilir..

anakartın ve ekran kartının markasını ve tam modelini yazarsan özelliklerine bakar anlamaya çalışırız

anakartın üzerinde senin kullandığın haricinde onboard bir ekran kartı olabilir..

yada kullandığın harici ekran kartın turbocache destekli olabilir..

anakartın ve ekran kartının markasını ve tam modelini yazarsan özelliklerine bakar anlamaya çalışırız

sagol kardes yardımcı oldugun ıcın öncelıkle onboard ekran kartım yok anakart ustunde ve normal ekran kartım var marka modelıde nvidia 256 mb 128 bit fx5500

anakartının modelini yazarmısın bencede o onboard ekran kartı ordaki yazıda gırafik boyut aralığı yazıyor yüksek bir ihtimal onboard'dır ki geneldede 64 mb da durur..anakartınıda yazarsan daha iyi yardımcı oluruz..

on board ekran kartım yok normal harıcı var oda fx5500 anakartım asus a8v ai series socket 939 dur işlemcim amd bıosum ami bios onboardın olmasa cıkmazdı demısın arkadasım yok işde onboard ekrankartım sadece harici var bu seveçegı anlamadım ne işe yarıyor genelde sıstemı default yapınca bıosu yanı 64 e gecıo kendım gerı 256 ya alabılıyorum anlıyanların yardımlarını beklıyorum lütfen yardım

Please register to see this content.

anakartın bumu

harici ekran kartından turbo cache özelliği var herhalde ramden ekran kartının ramini yükseltebiliyorusun yoksa başka şekilde çıkmaz

AGP Aperture size sistem belleğini ekran kartına ayırmaz. Yani bu boyutu arttırmak sistem belleğine kota koymaz. Şu durumda işe yarayabilir, örneğin Quake4 ultra oynuyorsunuz ve ultra kalite detay seçtiniz ve kartınız hızlı bir yongaya sahip (örneğin 6800ultra). Belleği 128MB. Oyun esnasında sahnedeki texture'lar 128MB'lık grafik belleğine sığmazsa sistem belirtilen miktarı (AGP Aperture) ana belleğe taşır. Bunun yararı hızlı grafik yongasına sahip ancak düşük grafik bellekli kartlarda hissedilir. Bu rakam grafik kartından fazla ancak sistem bellek miktarından düşük (yarısı önerilir) olmalıdır.

(alıntı)

Please register to see this content.

anakartın bumu

harici ekran kartından turbo cache özelliği var herhalde ramden ekran kartının ramini yükseltebiliyorusun yoksa başka şekilde çıkmaz

evet bu anakartım sızce bu anlam nedemek

Hocam benim bildiğim kadarı ile kendi ekran kartın ne ise onu seçiyorsun. Bazen bilgisayar kurulumunda mavi ekran verebiliyor. Agp sistemlerde kaldı zaten o. Artık öyle bir ayara ihtiyaç yok. Önceden jumper ile ayarlama yapılıyordu sonra yazılım ile bios a soktular şimdi auto .

Ne yapacan sen bu ayarı makinen tıkır çalışıyor mu sen ona bak bozacan makineyi sonra görecen. Bios bu sabah akşam kurcaladığın Windowsa benzemez bir bozarsan geri dönüşü olmayabilir. Bu ayara gelince önemli birşey değil. O ayardan etkin bir şekilde yararlanabilmen için GPU çok iyi olması lazım o kadar iyi bir GPU 128 MB ekran kartına koymazlar....

arkadasım senın kadar bıosu bızde bılıyoruz bızde teknık servıs olarak hızmet verıyoruz ama bılmedıgımız bı konuyu sızlerle paylasıp hep beraber ogrenmek ıstedık suçmu ayrıca benım sorumu sen cevaplamak zorunda da deilsin oldumu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...