Jump to content

Arch Linux Kurulum Sonrası Açılmıyor

AbdullahBurak
 Share

Recommended Posts

AbdullahBurak, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşlar iyi günler ,

bugün arch linux kurdum her şey normaldi başlatırken GRUB menüsü geliyor ama ekranda

"starting version 248-5-arch

/dev/sda1: clean 93712/1966080 files, 998283/7864320 blocks"

yazısı gelince donuyor yardımcı olabilir misiniz

1. Donanımızla ilgili olarak kernel versiyonu uyum sağlamamasından kaynaklı olarak sistem açılmıyor olabilir tahminle yazıyorum.
  2. Bootrepair ile grub kaydını iso dosyasını boot edip tekrardan temiz şekilde yenileyerek denemek ilk etapta mantıklı olabilir.
  3. Boot repair ISO Boot edilebilen araç indirme linki +Kaynak: 

++ Üstteki işlemler işe yaramazsa şayet ..... ++

Arch linux'ü sorunsuz kurmak istiyorsanız eğer alttaki iso dosyasını indirip calamares installer aracını kullanarak kurulumu sıfırdan yapmanızı öneririm kurulumda atlamış olan dosya veya mount edilmemiş diskler olabilir diye 2. olarak düşüncem. Ben olsam sıfırdan kurardım alttaki iso dosyası bugüne günceldir. Diğer arch linuxlerden farkı daha pratik kurulumu olmasıdır herhangi bir rolling release değildir. Direkt olarak orijinal arch linux'tür. calamares installer aracı dahil edildi. Saygılar

Alıntı

İndirme linki kaynak: 

Alternatif link kaynak: 

Please register to see this content.

slma kolay gelsin

Mintte 1 - 2 sefer grub menüde takılma başıma geldi.

Live linux türü (cd - usb) çalıştırıp. Diskler uygulamasından disk denetimi çözüm olmuştu.

Please register to see this content.

Spoiler

mint-partitons-3.png.9e8fb11c06a5d8bc133fe0c621c492ff.png

Edited by register

register

Herşey mümkün bios,donanım kaynakları , harici bir takılı cihaz vs. geniş konseptte değerlendirilebilecek bir sorunda olabilir. linux mint ile archlinux çalışma mantığı aynı değil. son zamanlardaki, en son çıkan kernel güncellemelerinin bir çok donanımlarda özellikle eski cihazların çalışmasına etki ettiği sorun yarattığı (Bug vb.) şekilde,bazı forum ve mecralarda dile getirilmiş. Dolayısıylada kurulan bir sistem grub ekranında kalıyorsa eğer başta kernel olarak değerlendirilmiş bende açıkcası bu sorunu daha evvel yaşadım eski kullandığım laptop cihazımda daha sonra sıfırdan kurduktan sonra (lts kernel seçimiyle özellikle) sorunları bertaraf ettim ve sorunsuz boot edip, grub ekranında geçişişi rahat şekilde yaptı. İhtimal dahilinde de sizin bahse konuda olabilir belki . ben başı çeken özellikle archlinux'ün bu durumu üzerine yorumlama yaptım saygılarımla.

forjest, 17 saat önce yazdı:

register

Herşey mümkün bios,donanım kaynakları , harici bir takılı cihaz vs. geniş konseptte değerlendirilebilecek bir sorunda olabilir. linux mint ile archlinux çalışma mantığı aynı değil. son zamanlardaki, en son çıkan kernel güncellemelerinin bir çok donanımlarda özellikle eski cihazların çalışmasına etki ettiği sorun yarattığı (Bug vb.) şekilde,bazı forum ve mecralarda dile getirilmiş. Dolayısıylada kurulan bir sistem grub ekranında kalıyorsa eğer başta kernel olarak değerlendirilmiş bende açıkcası bu sorunu daha evvel yaşadım eski kullandığım laptop cihazımda daha sonra sıfırdan kurduktan sonra (lts kernel seçimiyle özellikle) sorunları bertaraf ettim ve sorunsuz boot edip, grub ekranında geçişişi rahat şekilde yaptı. İhtimal dahilinde de sizin bahse konuda olabilir belki . ben başı çeken özellikle archlinux'ün bu durumu üzerine yorumlama yaptım saygılarımla.

önerileriniz için teşekkür ederim bu sefer linux-lts ile en baştan kurdum ve yanında xf86-video-nouveau driverını da kurdum . sorunsuz açıldı.

iyi günler :)

• Like 1