Jump to content

Windows 10 Kayıt Defteri çöktü (regedit)...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm...

Bugün performans ayarları için reg dosyaları yükledim. Kayıt defteri çöktüğü için SSD' deki Windows 10 açılmıyor. SSD' yle birlikte kullandığım HDD' teki Windowsu açtım. Orjinal Windows 10 iso' suyla başlangıç onarma, sistem geri yükleme v.s denedim onaramadı. Çöken Windows' ta ki 3 tarayıcının yer imlerini kurtarmam lazım. Ancak İso ile bu iş çözülmedi. HDD' teki windows 10' dan tarayıcıları açtığım da yer imlerini göstermiyor. Sanki forum da Windows 10' lar arasında regedit dosyası değiştirme gibi bir konu oldu. Şu an çalışan Windows'taki regedit' in tümünü çöken Windows' takiyle değiştirebilir miyim? 

Çalışan Windows 19043.928 - Çöken Windows' ta 19043.1081 olması gerekiyor. Çöken Windowsu bir kez açabilsem yeter. Yer imi yedeklerimi alıp direkt formatlayacağım...

• Like 1

Bence chrome yedeklerini alıp format atın 928 ile 1081 regedit kayıtları uyuşmayabilir bi de DVD ile önyükleme sırasında crtl shift f10 ya da f4 basıp cmd açıp ordan regedit girin dosya seçeneklerden yükle tarzı bir şey olacaktı sonra bozuk olan Windows’ta c/Windows/system32/config içindeki dosyaları seçerek tekrar yükleyebilirsin öncekileri sil desem yanlış bilgi olabilir deneme yap derim çünkü bahsettiğim yoldaki dosyalar orjinal olduğunu düşünüyorum yani bi reg kaydı eklediğinde değişmediğini düşünüyorum kısacası regedit ile şansını dene 

• Like 1

Geçmiş olsun. Kullandığın tarayıcıların favori adreslerinin konumlarını araştırmalısın. Daha sonra Live bir sistemle bunlara ulaşabilirsin. Muhtemelen Not Defteriyle açılabilecek dosyalardadırlar. Alternatif Notepad++ kullanılabilir. 

• Like 1

tarayıcılar yer imlerini kayıt defterinde tutmazlar. ssd'yi ikinci disk olarak bağla bilgisayarına chrome için %appdata%\local\google, opera için %appdata%\roaming\opera stable bölümünden tarayıcı dosyalarını yedekle yeni Windowsta aynı yere at 

• Like 1

Ssd: Kayıt defteri çöken 1. Hdd: Kayıt Defterini aktamayı düşündüğüm sorunsuz windows 10 (bitlockerla kilitli) 2. Hdd: Şimdi windows 10 kuracağım. (bitlocker kilidi olmayacak) 

Denemelerim:

1- Bitlockerla kilitli olan 1. Harddiskle ssd (çöken) takılı şekilde açıp, ssd deki c/windows/system32/config klasörünü inceledim. Aynı isimli dosyaların aynı isimle olan ancak rhk uzantılı olanlar vardı. Tarihlere baktığımda rhk uzantılılar eski tarihliydi. Aynı ada sahip ancak uzantısı olmayanlarda çöktüğü saatte değiştirilme tarihli görünüyordu. Sorunsuz olan hdd teki aynı klasörle karşılaştırınca rhk uzantılıların çökme sırasında yedekleme olduğunu düşündüm. İlk olarak çöken ssd deki config klasörü içerisindeki uzantısız olan aynı addaki dosyaları sildim. Sonu rhk olanlarında uzantısını sildim. Sonuç açılmadı.

2. 1. Hdd le windowsu açıp ssd yi açıp, hddten ssd ye config dosyalarını atmaya çalıştım. Hdd teki windowsu administrator hesabıyla açtım, güvenlik ayarlarından config klasörünün tüm denetimlerini açmama rağmen bazı dosyaların kopyalanmasına müsaade etmedi. Sonuç; başarısız.

3. Bir usb ye dr. Web live disk yükledim. Ve pc yi usb den açtım. Çöken Ssd ve 1. Hdd (bitlocker şifreli) takılıydı. Çöken ssd dosyalarını görebiliyorken, 1. Hdd bitlocker şifreli olduğu için klasörler boş görünüyor. Sonuç; başarısız.

4. Şimdi 2. Kullandığım eski hdd e windows yükleyip bitlocker şifresiz olduğunda aktarabilecek miyim ona bakacağım. Başarılı olursa buraya eklerim. Bu aşamada usb diske yazdırdığım dr. Web live disk ile pc yi açıp yeni windows kurduğum bitlocker şifresiz 2. Hdd ten çöken ssd ye config klasörünü aktardım. Sonuç başarısız...

5. Sırf deneme amaçlı usb ye yazdırdığım dr. Weblive disk yazılımıyla hdd teki windows klasörünü çöken ssd deki windows klasörünü silip taşıdım. Windows açıldı ancak startisback yazılımından dolayı masaüstü sürekli açılıp kapandı :) Sanırım çökme sebebi kayıt defterinden ziyade açılış dosyalarının zarar görmesinden kaynaklanmış. Daha önce açılış dosyalarıyla alakalı da bir dosyaya zarar vermiştim. Aslında config klasöründen sonra açılış dosyalarını da taşıyıp deneyecektim. Ama hangi klasör de olduğunu unuttuğum için windows klasörünü deneme amaçlı attım...

Edited by deli_petro06