Jump to content

Windows Server 2003 Ile Yapabilecekleriniz

cexen

Recommended Posts

şimdi işin aslı şu: 100 bilgisayarım var ve istedigim şu ...

1. tüm bilgisayarlar bir server üzerinden internete cıksın cıkıs hızlarını downloadları yada video izleme gibi işlemleri engelleyebileyim

2. tüm bilgisyarları serverdan kontol edip gerekirse program kurabileyim onların pro kurmasını da engelleyebileyim

3. resmi kurum oldugundan sakın kafe kontrol programı kullan demeyin

4. ay nı sistem maliye de vardı aptal terminaller tüm programları server dan alıp otomatik kullanıyor onun dısında bilgisayarlarda herhangi bi işlem yapamıyorlar.buna benzer birşeyi server 2003 ve xp lerle yapabilirmiyim

5. bunun için nasıl bi konfügrasyon lazım ana hahtları ile bilsem yeter. nereden nasıl başlamalıyım interneti hatim etmekten komaya girecem yakında

yardımı olanlara şimdiden tşk ederim

Terminal işini server 2003de bir türlü becerememiştim.Ama olunca çok iyi oluyor.O sorunu thinclient diye bir sistemle hallettim.İnternette biraz arama yaptırırsan bu işin üstesinden gelirsin.

hemen bakıyorum artık duyduğum herşeyi deniyorum o durumdayım tşk ederim cvp için

Edit : biraz bilgiye ulaştım ancak yeni bir sistem alma gibi bir durumum yok zaten lisanslı olarak windows xp lerimiz var. ben bu Xp lere bir server makine ile hükmetmek istiyorum sıkıntım burada

bu istediklerini server 2003 group policy ilkeleri ile yapabilirsin.bunun için xplerini domain yani etki alanı na aktarman gerekiyor.tabii bunun için domain server kurman gerekli 2003 server'a.internette group policy ile ilgili dökümanlar bulabilirsin.

Merhabalar

Öncelikle XP Client ları yönetmek için bir kere server makinanı Domain Controlur yapman gerekli (Çalıştıra "dcpromo" komutuyla)

daha sonra Group policy lerle clientları yönetebilir hatta OU yapıları yaparak kullanıcı veya makina bazlı policy ile clien ları ve/veya kıllanıcıları yönetebilirsin.

internete çıkma işini bu server üzerinden yaparsın ancak diğer video, adres download engellemeleri sınırlama işlemleri için microsoft a ait ISA server kullanabilirsin

windows server 2003 SP2 ile beraber gelen uygulama sanallaştırma sunucusu yardımı ilede clientlar üzerine uygulama kurmadan ve ve izin verdiğin makinalar izin verilen uygulamaları kullanabilirler

burada sana ISA dışında söylediklerim tamamen Window server ile gelen araçlardır ve ekstra lisans gerektirmezler

Server da bir ethernetin var ise eğer bir adet daha ethernet kartı ilave et ve CCproxy kullan. Mac ve IP ile tanımlama yaparsan ağına tanımlanmamış kimse giremez tüm bilgisayarlarını kontrol edersin ve virüslere karşı da etkili bir koruman olur.

1. tüm bilgisayarlar bir server üzerinden internete cıksın cıkıs hızlarını downloadları yada video izleme gibi işlemleri engelleyebileyim

1.Bu iş için İSA server kurman gerekiyor. İsa server 2003 server uzerine kurulan firewall / Proxy vs.. kapsayan bir programdır.

2. tüm bilgisyarları serverdan kontol edip gerekirse program kurabileyim onların pro kurmasını da engelleyebileyim

2.Bu işlem için 2003 server ve Domain kurman ve clientleri belirlediğin Gpo ( kısıtlamalar ) cercevesinde Dc ye uye yapman gerekir.

4. ay nı sistem maliye de vardı aptal terminaller tüm programları server dan alıp otomatik kullanıyor onun dısında bilgisayarlarda herhangi bi işlem yapamıyorlar.buna benzer birşeyi server 2003 ve xp lerle yapabilirmiyim

Aptal Clientler RDP protokulunu kullanır. 2003 serverda uzak masaustue terminal server kurup tum clientları bu şekilde kurup yoınetebilirsin aldıgın lisansa gore fazla terminal server ı lisanslaman gerekiyor.

5. bunun için nasıl bi konfügrasyon lazım ana hahtları ile bilsem yeter. nereden nasıl başlamalıyım interneti hatim etmekten komaya girecem yakında

Başlayacagın tek yer 2003 server kurulum ve yonetimini ogrenmek tabi birde İsa sever ın Hemen 2003 server MCSE eğitimlerine başlarsan 6 ay sonra bu dediğin işleri yapabilirsin

servere kendi içinde dahil olan active directory yi yükle ve active directory ile kullanıcı kısıtlama diye döküman arat internette bulacaksındır kolaylıkla.

Unutmadan terminallerin hepsi workgroup olark değil domain etki alanına dahil etmen gerekecek.yani her terminal için bir kullanıcı adı belirleyeceksin ve hepsini active directory üzerinden kısıtlayabilirsin. DNS yönetiminden dns server otomatik aktif olacaktır ve oradanda IP dağılımını sağlayabilrisin. Yani ethernet kartlarının mac adreslerini girerek internete girsin veya girmesin ayarlayabilirsin...

2003/2008 terminal server kurupda 120 gün sonra patlayan bana pm atsın craklemeyi göndereyim arkadaşlar. Forumda vermek istemiyorum alakasız yerlere gidecektir bundan eminim.

Arkadaşım.. Öncelikle

Proxy Server Kurman Lazım.. İSA olabilir . CheckPoint Olabilir. Juniper Adında Bir Cihaz Var O Alınabilir.

Bunun İçin Kullanıcarın Haklarını DC den User Yapacan Hiç Bir Kullanıcı Hiç Biyerden Hiç Bişe Yükleyemicek.. Program Yüklenmesi Gerektiğinde Sen Gidip Kuracan Kurarken Sağş tuş Run As / farklı Çalıştır Dersen Kullanıcı Adı Şifre Sorar Domain'in Admin şifresini Yazarsın Setup Öyle Çalışır . Ha Dersinki Kullanıcıların Başına Gitmeyeyim. Uzaktan Kontrol Programı Olarak Dameware nt utilies Kurarsın 1 pc ye Herkesi Kontrol Edersin .uzaktanda bağlanıp Yazılımı Yüklersin. Herhangi Bir Problemdede Başına Gitmessin

3. resmi kurum oldugundan sakın kafe kontrol programı kullan demeyin

Dameware Cafe Control Gibi Değil Bilgin Olsun (:

Server 2003 ta Yapabilirsin Diye Umuyorum. Detaylı Bilgi İçin Pm Atıcam

Bence Yoksa Domain Ortamın Olsun. Kullanıcılar Bir Domain'de Olsun... Ki 100 kişilik bi yerde şart bile..

İSA server Kur.. Firewall Görevinde ...

Kullanıcıların Admin Yetkisi Olmasın ..

Link Paylaşımı Yasak Oldugu Icın Bir Kaç Kaynak Atıcağım Pm den !! (:

Kolay Gelsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...