Jump to content

Recommended Posts

• Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

denedim ama kurulum aşaması altı basamaklı olduğundan işin içinden çıkamadım arkadaşım

her denemem de fail aldım nasıl yapılacağımı bir türlü çözemedim alcor chipler için bi anlatımda bulamadım

indirdiğim dosyaların içinde pdf formatlı kitapçıklar var ancak onlarda çince olduğundan anlayamadım

yardımcı olabilirseniz sevinirim

@ tahsin4345

Tamam dediğiniz olay blue life windows boot ile yapılabiliyor.

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/

@ firarist2001

Görünüm aynı olmakla beraber chip farklı olabilir. Çhip genius raporu eklerseniz daha kesin birşey söyleyebiliriz.

Verdiğiniz linkler sorunlu.

@ astrox

Alcor Micro çhipli usb lerde bu işlemi hiç yapmadım. Program için alttaki linke bakabilirsiniz. Elimde aynı çhipe sahip usb olmadan test etmem mümkün değil malesef.

http://flashboot.ru/files/alcor/

Edit : İlgili programı indirin. Çalıştırın. Setup tıklayın mode sekmesinde AutoRun > İso mod > İso dosyasını seçin > ok > start. Olması lazım.

Edited by kalelibilişim

@ astrox

Alcor Micro çhipli usb lerde bu işlemi hiç yapmadım. Program için alttaki linke bakabilirsiniz. Elimde aynı çhipe sahip usb olmadan test etmem mümkün değil malesef.

http://flashboot.ru/files/alcor/

Edit : İlgili programı indirin. Çalıştırın. Setup tıklayın mode sekmesinde AutoRun > İso mod > İso dosyasını seçin > ok > start. Olması lazım.

şuan deniyorum ve sonuç olumlu çıkar diye umuyorum.

çünkü ben sizin anlattığınız mantıkla yani he cd-rom hem usb bellek olucak diye beceremedim anlaşılan

suan anlattığınız şekilde yapınca hata vermedi, işliyor ama uzun süreceğe benziyor işlem sonunda tekrar yazacağım

edit:

abartısız 3 saat 15 dakika süren işlemin ardından sonuç olumsuz çıktı

cd-rom bölümü oluşmamakla beraber ikiye bölünen kısımlardan biri bilgisayarım altında gözükmemekteydi

buna rağmen boot etmeye çalıştım ve ikinci kısmında hdd olarak kaldığını gördüm ancak o da boot olamadı

yinede yardımlarınız için teşekkürler

Edited by astrox

@ tahsin4345

Tamam dediğiniz olay blue life windows boot ile yapılabiliyor.

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/

windows önyükleme menüsüne ekleyeceğimiz bu multiboot menüsü  : .. vermiş oldugun linkte resminide gördüm tam benim aradıgım çalışma ama ben ordaki söylenenleri yaptım ama acıklama yeterli gelmedi galiba beceremedim  . aynen dendiği gibi  WinBootMenu.exe  dosyasını çalıştırayım dedim ama  vindows önyürleme sürücüsü bulunamadı diyor nerde hata yapıyorum  yardımlarınız için teşekkürler

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0

Üstteki bağlantıdan "03_WIN_BOOT" programını indir. Şu resimde görünüyor diski kendin seçiyorsun. Çok da basit...

mesele anlaşıldı proğramı win7 üzerinde çalıştırmak gerekiyormuş . tekrar indirip olmayınca bende win7 üzerinde denemeye karar verdim  ve çok kolay bişekilde oldu istediğimgibi dost ekranında cıktı verdiğim isim üzerinede tıklayınca hani şu bizim usb den  çalışan  kurulan multi boot menulü arayüzle karşı karşıya kaldık ama biz buradan usb den çalışan xp yada vin 7 çalışmalarımızıdan birini menü liste ekleyip çagırsak ve actırsak için grup dost menude baya ugraştım ama başarılı olamadım . ordan usb den çalıştırdıgımız kurulumsuz xp çalışmalarından birini çalıştırabilseydik mesele hallolacaktı ama bir yerde  yanlış yapıyorum galiba çalıştıramadım . usb menüde  ki  kodlarda degişiklik yaparak metin belgesindeki menu liste ekledim ama olmadı  USBMENU  win de kurulum  dosyaları burda bulunuyor . kurulumsuz  iso dosyaları ana dizinde bulunuyor bende ana diizin olarak win7 c: yi sectiğim için koduda ona göre ayarlayarak çalıştırmayı denedim ama olmadı. basit bişekilde  c.: sürücüde kurulumsuz iso dosyasından çalışan win isoyu nereye koymam gerekiyor menü liste ekleyecem kod nasıl olması gerekiyor . bu çalışmada menu list  kılasörü   WİNBOOT   kılasörü içinde  oys BİZİM USB çalışmalarında  USBMENU kılsörü içindedir . işte burda galiba hata yapıyorum çalıştıramadım teşekkürler

Edited by tahsin4345

Description: [K:]USB Yığın Depolama Aygıtı(SanDisk SanDisk Ultra)
Device Type:  Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.10 <- Hint: This device can run faster when plugged to a USB3.0 port
Current Speed: High Speed
Max Current: 300mA

USB Device ID: VID = 0781 PID = 5581
Serial Number: A2003855AC061C11

Device Vendor: SanDisk
Device Name: SanDisk Ultra
Device Revision: 0110

Manufacturer: SanDisk
Product Model: SanDisk Ultra
Product Revision: PMAP

Controller Vendor: Phison
Controller Part-Number: PS2251-03(PS2303) - F/W 01.08.53 [2013-07-16]
Flash ID code: 453CA992 - SanDisk [TLC]

uygun program linkini verirmisin.

@ tahsin4345

Xp de de oluyor. Sizin sistemde başka bir sorun olabilir. Ayrıntılı olarak bir ara yazarım. Şimdilik "köylü" nün live windows 8, 8.1 leri direk iso dan çalışıyor.

Hirens boot cd deki mini xp kodlar yine hiren de var çalışıyor. Umarım yapabilirsiniz.

gördüğüm kadarıyla bululayfın  çalışması olan  usb den win kurmak ve usb den kurulumsuz iso dosyası şeklinde çalışan xpleri çalıştırdıgımız  proğramın aynısı gibi görünüyor   sadece usb den  yapılan çalışmalarda  usb ana dizin  ve kurulumunu yapmayıdüşündüğümüz   win7-- win8--winxp  kurulum dosyalarını koydugumuz    USBMENU   KILASÖRÜ VAR  VE BU KILASÖR içinde  usb boot ekranında çıkan  menülist   kendimiz kodları buradan sıralıyoruz ..... sizin önerdiğinizde  SANIRIM  BULULAYFIN   windovs  üzerinden çalışan sürümü.   burdada    kılasör ve dosyalar  aynı ..sadece  çalışmasını istediğimiz  kurulum yada isodan  çalıştıracaklarımızı koydugumuz    kılasör    ismi    WİNBOOT    kılasörü  çalıştırmayı istediğimiz dosyalar ve menü list  bu kılasör içinde bulunuyor  ama arada küçük bir püf noktası var ben o püf noktasını yakalayamıyorum ondan başarılı olamadım heralde . kodlarda yapacagım  degişiklikle çalıştırmayı düşündüğüm dosyaları yani iso dosyasını nereye yani hangi kılasör içine  koyacagımı bilsem ocek galiba  bir iki deneme yaptım boot ekranında listeden  çalıştır dediğimde kodlar  benim istegğim ısoyu bulamadı galiba çalışmadı..  ...    birde  benim winxp  sistemimde  naptıysam  çalışmadı win7 de çalışıyor  acaba   xp  sistemimde   dipfirize  kurulu acaba ondanmıdır diye   düşündüm    dipfirizi   devreden   çıkardım   ama malesef sonuç  başarısız oldu..   durum  bundan  ibaret   bu yazdıklarım ışıgında  desteklerinizi   bekliyorum

Usb paketini indir. Arşivden çıkar. MB_USB.exe yi çalıştır. sabit sürücülerin görünebilmesi için "Hedef sürücü" yazısının tam sağındaki kutuya tık koy. yerel disk bölümlerinden birini seç. Başlat tıkla. işlem tamamlandıktan sonra hiren boot cd den HBCD klasörünü daha önce seçmiş olduğun hedef sürücüye kopyala.

mini xp çalıştırmak için ilgili kodları hiren boot cd /HBCD/menu.lst dosyasında bulabilirsin.

Hatalı bir işlem yapman durumunda sistemin açılmayabilir.

Usb paketini indir. Arşivden çıkar. MB_USB.exe yi çalıştır. sabit sürücülerin görünebilmesi için "Hedef sürücü" yazısının tam sağındaki kutuya tık koy. yerel disk bölümlerinden birini seç. Başlat tıkla. işlem tamamlandıktan sonra hiren boot cd den HBCD klasörünü daha önce seçmiş olduğun hedef sürücüye kopyala.

mini xp çalıştırmak için ilgili kodları hiren boot cd /HBCD/menu.lst dosyasında bulabilirsin.

Hatalı bir işlem yapman durumunda sistemin açılmayabilir.

evet dediğin gibi oldu artık sistem çalışmaz oldu. yani çalışacak belki ama ilk dost ekranına  grup dost menü cıkıyor ordan usb den çalışan proğramlarımızı çalıştırabiliyoruz . eski  yani kurulumlu windovsumuza gitmek için sistemi sabit diskten  başlat diyoruz ama hep grup dost usb menü çıkıyor . grup dost menuyu esgecebilsek  belki sistemimiz acılacak fakat bir türlü grup dost menuyu devreden cıkaramıyoruz artık sürekli grup dost menu ile acılıyor bilgisayar.başka çarem kalmadı  tekrar format atıp win kuracam. ilk bahsettiğin proğram    hani USBMENU degilde WINBOOT    kılsörü olan calışma daha iyiydi. onda sadece hazır çalışmamız olan iso dosyası şeklindeki  win çalışmasını çagıracagımız  kod  eksiğimiz idi onu dogru bir kodla aşabilseydik  hedefe ulaşacaktık . napalım bu işler böyle oluyor deneme yanılma yönüyle. iyiki format ve win kurulum işini kendimiz yapıyoruz  

Formattan sonra win boot çalışacaktır. Tüm bölümleri sil tekrar bölüm oluştur. Sistemde bir sıkıntı olduğu belliydi.

win boot  un çalışmasında bir sıkıntı yok . win boot çalışıyorda winboota   eklediklerimi çagırıken kod larda bir hata yapıyorum heralde onu çözmenin peşindeyim . benim dizine koydugum iso dosyalarını göremiyor  ve çalışmıyor.  benim için en iyi destek şu anda winboot acılış ekranında menüye geldiğimde örnegin ıso  dosyasından  çalışan  xp yi sectiğimde onu  acacak olarak hazırlanmış  kod  ben  winboot  ana dizine koyduğum  isı   dosyasını nın çagırma  kodunu  menü liste  ekledikten  sonra çağırınca çalışan  bir hazır kod   kurulum yapan vin çalışması içinde winboot  kılasörü içine koydugum kurulum dosyasını çagırınca çalışan bir kod   olsun istiyorum  

Adım adım karmaşaya gerek yok.

Win boot u çalıştırıp windows önyükleme ekranına ekleme yapabildiniz. Doğru mu? Doğruysa geçelim neyi çalıştırmak istediğinize.

İso dosyalarını direk olarak görmez menü dosyasını düzenlemek gerekir. ve iso dosyalarını doğru yerlere doğru isim ve uzantılarla koymanız gerekecek.

ıso  dosyasından  çalışan  xp için blu life arkadaşımızın vide anlatımı var. Bootg.gz oluşturmak gerekiyor.

Adım adım karmaşaya gerek yok.

Win boot u çalıştırıp windows önyükleme ekranına ekleme yapabildiniz. Doğru mu? Doğruysa geçelim neyi çalıştırmak istediğinize.

İso dosyalarını direk olarak görmez menü dosyasını düzenlemek gerekir. ve iso dosyalarını doğru yerlere doğru isim ve uzantılarla koymanız gerekecek.

ıso  dosyasından  çalışan  xp için blu life arkadaşımızın vide anlatımı var. Bootg.gz oluşturmak gerekiyor.

evet yapabildik dogrudur   boot gz  oluşturuyorum fakat benim bildiğim  boot gz  iso dan kurulan  xp için degilmiydi.  siz  şu kurulumsuz  usb den ve cd den çalışan   200  mb lık MNXP    çalışmasının  menuliste ekleme kodunu  bana hazırlayabilirmisin  bende menu liste  o kudu eklerim denerim. örnegin  kurulumsuz  çalışan   mnxp  issunu  ana dizine atarım boor gz olarak hazırladıgınız  xp kurulum  dosyasınıda  winboot  kılasörü içine atarım  o şekilde deneyebiliriz  teşekkurler

200  mb lık MNXP iso dosyasını görmeden test etmeden nasıl hazırlayabilirim ki? Hiren boot cd deki mini xp yi niye kullanmıyorsunuz?

elinizde butür çalışmalardan hangisi varsa siz ona göre tesd  edip yapın bende sizin yaptıgınız kod üzerinden . aynı yöntemi kullanarak kendime uyarlarım . bu Hiren boot cd deki mini xp   de olabilir . ben yapılış yöntemini göreyim yeter .  yani hangi dosya nereye kopyalnıyor nerden kodla çagrılıyor  onu görmem yereli  teşekkürler

win boot ile kurulum yaptığın disk bölümünde HBCD klasörü var. bunu sil

http://www.hirensbootcd.org/download/ 

Bu adresten Hirens.BootCD.15.2.zip dosyasını indir. zip arşivinin içinden Hiren's.BootCD.15.2.iso dosyasını çıkar.

Bu iso dosyasını win rar ile aç ve içindeki HBCD klasörünü, daha önce HBCD klasörünü silmiş olduğun yere kopyala.

Bu HBCD klasörünün içinden menu.lst dosyasını not defteri ile aç

mini xp ile ilgil aşağıdaki kodları win boot ile kurulum yaptığın disk bölümünde WINBOOT/WINBOOT.LST dosyasına kopyala.

Dilersen bu dosyadaki tüm kodları silerek kopyalayabilirsin.

Şimdi HBCD klasöründen XP klasörü dışındaki tüm verileri silebilirsin.

mini xp deki programları kullanmak istiyorsan HBCD içindeki Programs klasörünü silmemelisin.

Menüde "Mini Windows Xp" seçeneğini pass gecerek mini xp nin direk açılmasını istersen kodlardaki ilk satırı silebilirsin.

Bu kadar umarım yapabilirsin.

Edit : Sadece mini xp. win bootu bununla kur veya dosyaları değiştir. Silinmeden indir.

http://s3.dosya.tc/server19/Osakrm/Mini-XP.rar.html

title Mini Windows Xp\nRun Antivirus and other windows programs
# example password: test 
# password --md5 $1$gNe0$KZPOE8wNbTNSKOzrajuoB0
find --set-root /HBCD/XP/XP.BIN
#map --mem /HBCD/XP/f6drivers.img (fd0)&&map --hook
chainloader /HBCD/XP/XP.BIN
Edited by kalelibilişim

arkadaslar kusuruma bakmayin daha yeni sayilmam ama ben bu sistemi ilk gördüm cd dvd  bölümüne multiboot flas yükleyebilirmiyim sizce mümkünmü ?

Evet mümkün ben şuan kendi yaptığım multibootu kullanıyorum.

win boot ile kurulum yaptığın disk bölümünde HBCD klasörü var. bunu sil

http://www.hirensbootcd.org/download/ 

Bu adresten Hirens.BootCD.15.2.zip dosyasını indir. zip arşivinin içinden Hiren's.BootCD.15.2.iso dosyasını çıkar.

Bu iso dosyasını win rar ile aç ve içindeki HBCD klasörünü, daha önce HBCD klasörünü silmiş olduğun yere kopyala.

Bu HBCD klasörünün içinden menu.lst dosyasını not defteri ile aç

mini xp ile ilgil aşağıdaki kodları win boot ile kurulum yaptığın disk bölümünde WINBOOT/WINBOOT.LST dosyasına kopyala.

Dilersen bu dosyadaki tüm kodları silerek kopyalayabilirsin.

Şimdi HBCD klasöründen XP klasörü dışındaki tüm verileri silebilirsin.

mini xp deki programları kullanmak istiyorsan HBCD içindeki Programs klasörünü silmemelisin.

Menüde "Mini Windows Xp" seçeneğini pass gecerek mini xp nin direk açılmasını istersen kodlardaki ilk satırı silebilirsin.

Bu kadar umarım yapabilirsin.

Edit : Sadece mini xp. win bootu bununla kur veya dosyaları değiştir. Silinmeden indir.

http://s3.dosya.tc/server19/Osakrm/Mini-XP.rar.html

title Mini Windows Xp\nRun Antivirus and other windows programs
# example password: test 
# password --md5 $1$gNe0$KZPOE8wNbTNSKOzrajuoB0
find --set-root /HBCD/XP/XP.BIN
#map --mem /HBCD/XP/f6drivers.img (fd0)&&map --hook
chainloader /HBCD/XP/XP.BIN

http://s3.dosya.tc/server19/Osakrm/Mini-XP.rar.html   sadece bu linkteki çalışmayı indiirip  exe çalıştırıp hiçbişey yapmaya gerek kalmadan  sorunsuz bir şekilde çivt  menulü  boot ekranından cagırdım başladı minixpden açmaya ve kısa sürece acıp beni mutlu etti . genelde tüm usb den cd den çalışan xp  win 7   win 8  çalışmalarının tamamı bende arşivimde vardı ama bu mini xp çalışması yokmuş onuda sayenizde edindim . bu çalışmayı usb ve cd   dende çalıştırabilirmiyim.  yardım  destek ve paylaşımların için kucak dolusu  teşekkürlerimi sunuyorum  ellerin ve kılavyen  dert görmesin sayenizde  benim için çok büyük bir destek  ve kazanım oldu. fazlada yer kaplamıyor  61 mb . sagolun varolun

@kalelibişim hocam aşağıda özellikleri yazan flasha uygun yazılım bulamadım bir bakar mısınız? Markası Hi-Level Platinum 16 GB.

Description: [D:]USB Yığın Depolama Aygıtı(Generic STORAGE DEVICE)
Device Type:  Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 500mA

USB Device ID: VID = 05E3 PID = 0727
Serial Number: 000000000250

Device Vendor: Generic
Device Name: USB Storage
Device Revision: 0250

Manufacturer: Generic
Product Model: STORAGE DEVICE
Product Revision: 0250

Controller Part-Number: Unknown

Hirens.BootCD.15.2.zip arşivi içinden çıkan Hiren's.BootCD.15.2.iso dosyasını cd ye yazdır. (İso yu cd ye yazdırmayı biliyorsundur heralde.) bu cd den boot ederek mini xp çalıştırabilirsin.

Usb den boot etmek için blue life ın usb boot programı ile usb yi hazırla. üstteki çalışmadaki HBCD klasörünü usb diske kopyala. Yine üstte vermiş olduğum kodları usb diskindeki USBMENU/USBMENU:LST dosyasına kopyala tamamdır. 

@ S_Erol yapılabilecek birşey yok malesef.

Edited by kalelibilişim

Share

• Similar Content

• By odyaka341
      selamün aleyküm arkadaşlar
      elimde iki tane .iso dosyası var bunları bir usbye yazdırmak istiyorum bazı programları denedim ama sadece 1 tane yazdırıyor ve başka bir şey yazılmıyor ben ikisini aynı anda yazmak istiyorum..
      (konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim).
    • By kerkur
      Hertürlü iso imajını usb ile 5sn boot ettirmeye hazırlama
      Download; www.tiny.cc/kerusbboot  
      indirme linki; www.tiny.cc/kerusbboot -
      her türlü iso cd/dvd kalıplarını usb bellekten çalıştırabilirsiniz .
      yapacağınız ; üsteki dosyayı indirin;
      1. klasörden belleği birkere ntfs biçimlendirmek
      2. mbr programı ile usb belleği formatlamak 
      3. bütün dosyaları usb belleğin içinde kopyalamak
      iso dizini içine atacağınız dos da açılan boot cd/dvd özelliği olan 
      bütün cd/dvd leri usb bellek ile çalıştırırsınız.
      örnek olarak ghost , windows kurulum cd / dvd si 
      yani dos la açılan bütün cd/dvd leri 
      iso dizini içinde 1.iso olarak adını değiştirmeniz yeterli olacaktır.
      - yani boot olan herhangi bir iso dosyasını (cd kalıbı),açılmadan
      örnek ghost,windows xp,windows 7 gibi iso cd kalıbını iso dizini içine koyuyonuz.
      ve dostan yükleme yapıyonuz.
      -
      *acılışta boot ekranında multiboot özelliği kaldırıldı direkt iso dizini içinde 1.iso isminde dosya varsa onu yüklemesini yapar.

video anlatımı : http://www.youtube.com/watch?v=IGEekmrt8jA
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...