Jump to content

Usb Üzerİne Xp Kurmak

Idontknoww

Recommended Posts

Ewt arkadaşlar önceden denemiş olanlar bilirki usb-hdd veya usb flash disk üzerine windows xp kurmaya çalışmanın sonu Mavi Ekranla biter.Fakat XP isosunda yapacağınız birkaç küçük modifikasyonla USB disk üzerine windows xp kurabilirsiniz. Anlatıma başlamadan önce belirtmek isterimki bu konudaki bilgiler tamamen deneyseldir ve uzun vadeli kullanımdaki sonuçları test edilmemiştir.Dolayısıyla sisteminizde oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı sorumluluk kabul etmiyorum.

Sadece kendi bilgisayarımda test ettim.Kurulum ve driverlerların tanıtımında hiçbir sorun yaşamadım.Denediğim oyunlar ve uygulamalar normal hızda çalışıyor, hatta şuanda işletim sistemim usb üzerinden çalışıyor.

Gerekenler:

1.Öncelikle anakartınızın usb boot özelliğini desteklemesi gerekiyor.

2.windows xp iso dosyası(eğer sata usb-hdd e kurulum yapacaksanız winlite ile anakartın sata driverlarını xp isosuna ekleyin yada biostan ide moduna alın)

3.iso dosyasını editlemek için Ultraiso http://www.zshare.net/download/709402490ac239be/ (veya aynı işleve sahip herhangi bir program)

4.IN_ uzantılı dosyaları açmak ve tekrar paketlemek için CABARC.EXE http://www.zshare.net/download/709401124989392a/

NOT: Uğraşmak istemeyenler için Hazır Modifiyeli Dosyalar http://www.zshare.net/download/7094500441a16436/ indirin ve direk 6.Adıma geçin..

1.ADIM

masaüstüne USBXP adında yeni bir klasör oluşturun ve windows xp cdsi içinde i386 klasöründeki;

Txtsetup.sif

DOSNET.INF Dosnet.inf

USB.IN_ USB.IN_

USBPORT.IN_ USBPORT.IN_

USBSTOR.IN_ USBSTOR.IN_

dosyalarını USBXP klasöre kopyalayın.

ayrıca yukarıdaki linkten indirdiğiniz CABARC.EXE yi USBXP klasörüne kopyalayın.

2.ADIM (.IN_ uzantılı dosyaların açılması)

widows tuşu+R tuşuna basın ve CMD yazarak dos penceresini açın.

Dos penceresinde sırayla aşağıdaki 4 komutu verin..

cd desktop\usbxp
cabarc x USBSTOR.IN_
cabarc x USBPORT.IN_
cabarc x USB.IN_[/CODE]

şimdi doğru yaptıysanız USBXP klasöründe "usb.inf" "usbport.inf" "usbstor.inf" isminde 3 yeni dosya oluşacak eğer oluştuysa .IN uzantılı 3 dosyayı silebilirsiniz onlarla işimiz bitti..

[b]3.ADIM (dosyaların editlenmesi)[/b]

dosyasını notepad ile açın ve aşağıdaki başlıkları bulup yanında (+) olan satırları ekleyin (-) olan satırları silin (*) olan satırları değiştirin...

(yanında herhangi bir işaret olmayan satırlar doğru yeri değiştirdiğinizi anlamanız için bilgi amaçlı verilmiştir) değişiklikler bittikten sonra kaydedin ve çıkın..

[b]a)TXTSETUP.SIF dosyası[/b]

[CODE][BootBusExtenders.Load]
pci = pci.sys
acpi = acpi.sys
isapnp = isapnp.sys
acpiec = acpiec.sys
ohci1394 = ohci1394.sys
usbehci = usbehci.sys (+)
usbohci = usbohci.sys (+)
usbuhci = usbuhci.sys (+)
usbhub = usbhub.sys (+)
usbstor = usbstor.sys (+)

[InputDevicesSupport.Load]
usbehci = usbehci.sys (-)
usbohci = usbohci.sys (-)
usbuhci = usbuhci.sys (-)
usbhub = usbhub.sys (-)
usbccgp = usbccgp.sys
hidusb = hidusb.sys
serial = serial.sys
serenum = serenum.sys
usbstor = usbstor.sys (-)

[BootBusExtenders]
pci = "PCI-Bustreiber",files.pci,pci
acpi = "ACPI Plug & Play-Bustreiber",files.acpi,acpi
isapnp = "ISA Plug & Play-Bustreiber",files.isapnp,isapnp
acpiec = "Integrierter ACPI-Controllertreiber",files.none,acpiec
ohci1394 = "IEEE-1394-Bus-OHCI-konformer Anschlusstreiber",files.ohci1394,ohci1394
usbehci = "Erweiterter Hostcontroller",files.usbehci,usbehci (+)
usbohci = "Open Hostcontroller",files.usbohci,usbohci (+)
usbuhci = "Universeller Hostcontroller",files.usbuhci,usbuhci (+)
usbhub = "Standard-USB-Hubtreiber",files.usbhub,usbhub (+)
usbstor = "USB-Speicherklassentreiber",files.usbstor,usbstor (+)

[InputDevicesSupport]
usbehci = "Erweiterter Hostcontroller",files.usbehci,usbehci (-)
usbohci = "Open Hostcontroller",files.usbohci,usbohci (-)
usbuhci = "Universeller Hostcontroller",files.usbuhci,usbuhci (-)
usbhub = "Standard-USB-Hubtreiber",files.usbhub,usbhub (-)
hidusb = "HID-Parser",files.hidusb,hidusb
serial = "Treiber f�r seriellen Anschluss",files.none,serial
serenum = "Enumerator f�r seriellen Anschluss",files.none,serenum
usbstor = "USB-Speicherklassentreiber",files.usbstor,usbstor (-)
usbccgp = "USB Generic Parent Driver",files.usbccgp,usbccgp

[HiveInfs.Fresh]
AddReg = hivedef.inf,AddReg
AddReg = hivesys.inf,AddReg
AddReg = hivesft.inf,AddReg
AddReg = hivecls.inf,AddReg
AddReg = hiveusd.inf,AddReg
AddReg = dmreg.inf,DM.AddReg
AddReg = usbboot.inf,usbservices (+)

[SourceDisksFiles]
usbboot.inf = 1,,,,,,_x,3,,3 (+)
bootvid.dll = 1,,,,,,3_,2,0,0,,1,2
kdcom.dll = 1,,,,,,3_,2,0,0,,1,2[/CODE]

[b]b)DOSNET.INF dosyası[/b]NOT: iki adet files başlığı var ikinci files başlığı altındaki bilgiler değiştirilecek.

[CODE][Files]
d1,usbboot.inf (+)
d1,_default.pif
d1,12520437.cpx
d1,12520850.cpx[/CODE]

[b]c)USB.INF dosyası[/b]

[CODE][StandardHub.AddService]
DisplayName = %StandardHub.SvcDesc%
ServiceType = 1; SERVICE_KERNEL_DRIVER
StartType = 0; SERVICE_DEMAND_START (*)
ErrorControl = 1; SERVICE_ERROR_NORMAL
ServiceBinary = %12%\usbhub.sys
LoadOrderGroup = Boot Bus Extender (*)

[CommonClassParent.AddService]
DisplayName = %GenericParent.SvcDesc%
ServiceBinary = %12%\usbccgp.sys
LoadOrderGroup = Boot Bus Extender (*)[/CODE]

[b]d)USBPORT.INF dosyası[/b]

[CODE][EHCI.AddService]
DisplayName = %EHCIMP.SvcDesc%
ServiceBinary = %12%\usbehci.sys

[OHCI.AddService]
DisplayName = %OHCIMP.SvcDesc%
ServiceBinary = %12%\usbohci.sys

[UHCI.AddService]
DisplayName = %UHCIMP.SvcDesc%
ServiceBinary = %12%\usbuhci.sys

[ROOTHUB.AddService]
DisplayName = %ROOTHUB.SvcDesc%
ServiceBinary = %12%\usbhub.sys

[b]e)USBSTOR.INF dosyası[/b]

[CODE][USBSTOR.AddService]
DisplayName = %USBSTOR.SvcDesc%
ServiceType = 1
StartType = 0 (*)
Tag = 3 (+)
ErrorControl = 1
ServiceBinary = %12%\USBSTOR.SYS

[b]4.ADIM [/b]

Yeni bir metin belgesi açıp Aşağıdaki kodları içine kopyaladıktan sonra farklı kaydet seçeneğiyle USBBOOT.INF olarak kaydedin ve USBXP klasörüne atın.

[CODE][usbservices]

HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","DisplayName",0x00000000,"USB Mass Storage Driver"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","ErrorControl",0x00010001,1
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","Group",0x00000000,"System Reserved"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","ImagePath",0x00020000,"system32\DRIVERS\USBSTOR.SYS"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","Start",0x00010001,0
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR","Type",0x00010001,1

HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","DisplayName",0x00000000,"USB 2.0 Enhanced Host Controller Miniport Driver"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","ErrorControl",0x00010001,1
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","Group",0x00000000,"System Reserved"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","ImagePath",0x00020000,"system32\DRIVERS\usbehci.sys"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","Start",0x00010001,0
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbehci","Type",0x00010001,1

HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","DisplayName",0x00000000,"USB2 Enabled Hub"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","ErrorControl",0x00010001,1
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","Group",0x00000000,"System Reserved"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","ImagePath",0x00020000,"system32\DRIVERS\usbhub.sys"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","Start",0x00010001,0
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub","Type",0x00010001,1

HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","DisplayName",0x00000000,"Microsoft USB Universal Host Controller Miniport Driver"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","ErrorControl",0x00010001,1
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","Group",0x00000000,"System Reserved"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","ImagePath",0x00020000,"system32\DRIVERS\usbuhci.sys"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","Start",0x00010001,0
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbuhci","Type",0x00010001,1

HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","DisplayName",0x00000000,"Microsoft USB Open Host Controller Miniport Driver"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","ErrorControl",0x00010001,1
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","Group",0x00000000,"System Reserved"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","ImagePath",0x00020000,"system32\DRIVERS\usbohci.sys"
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","Start",0x00010001,0
HKLM,"SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbohci","Type",0x00010001,1[/CODE]

[b]5.ADIM (.IN_ dosyalarının oluşturulması)[/b]usbxp klasöründeki .IN_ uzantılı 3 dosyayı silmediyseniz şimdi silin.

windows tuşu+R basarak CMD yazıp dos penceresi açın ve aşağıdaki komutları sırayla girin.

[CODE]cd desktop\usbxp
cabarc n USB.IN_ usb.inf
cabarc n USBPORT.IN_ usbport.inf
cabarc n USBSTOR.IN_ usbstor.inf[/CODE]

USBXP klasöründe 3 adet .IN_ uzantılı dosya oluşacak.

[b]6.ADIM [/b]

Ultraiso programını kurun(konunun başında linki var) ve xp isosunu ultraiso ile açıp i386 klasörünün içine girin,

USBXP klasöründeki USB.IN_ USBPORT.IN_ USBSTOR.IN_ TXTSETUP.SIF DOSNET.INF USBBOOT.SIF dosyaları şeçip tutup sürükleyerek i386nın içine yapıştırın, değiştirme onayı isterse evet diyoruz.

işlem bittikten sonra ultraiso anapenceresinden dosya farklı kaydet diyerek yeni iso dosyamızı kaydediyoruz..

NOT: Sürprizlerle karşılaşmamak için Kurulum sırasında sisteminizdeki diğer HARDDİSKLERİ SÖKÜN..

[/b]Hepsi bukadar iso dosyasını cdye yazdırıp kullanabilirsiz..[/b]

tesekkurler eve gidince kesin denerim

deniyecek arkadaşlar .. yüklerken birkaçkez dijital sürücü imzası için onay isteyebilir ewt deyip geçebilir yada i386 nın içine winnt.sif atarak tamamen katılımsız olarak kurulum yapabilirsiz..ayrıca kurulum bittikten sonra sanal bellek hatası verebilir..sanal belleği elle ayarlayın yada tamamen kapatın..kolay gelsin..

şimdiye kadar deneyen ve başarılı sonuç alanlar:

HP nx6110 Sandisk 8gb

Acer Aspire 5710G Adata 4GB flash bellek

Intel 945 GNT Kingston 4GB SDHC+USB adaptör

Acer 5536g 80GB fujitsu hdd+ sata usb box

sizlerde denemelerinizin sonuçlarınızı paylaşırsanız paylaşırsanız sevinirim..

• 4 hafta sonra ...

Çok Teşekkurler Çok işime yararı şu an Compaq Nx7400 laptop ve External 320GB verbatim usb hdd ile gayet hızlı bi şekilde sistemi kullanıyorum. fakat anlayamadığım bağzı sorunlar var bunları size bildirip sizinde fikrinizi almak istiyorum.

1. Sistem bellek dosyası yaratılamıyor.

2. Program Ekle/Kaldırın içindeki Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldırı açmak istediğimde Kur, nlite.inf bilgidosyasını açamadı sistem yoneticinize başvurun. Özel hata kodu 0 satırındaki 0x2 iletisini alıyorum. tamam dediğimde uygulama başlatılamadı diyor.

3. Ses kartı normal olarak çalışıyor ama ses denetimlerini task bar da göstermeye çalıştığımda Ses denetim programı yülenmemiş olduğundan, Görev çubuğu üzerindeki ses denetimi gösterilemiy diyor. Kaldı ki işte bunun için Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır gerekli.

4. Uzaktan yardım için Bilgisayarıma sağ tıkladığımda uzak sekmesi yok aynen daha önceki gibi Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır gerekli.

5. gpedit.msc gurup ilkesi ni açmaya çalıştığımda MMC Ek bileşeni oluşturulamadı diyor.

6. windowsu yüklerken clock.avi dosyasını bulamadığını söylüyor ben ne cd lerde ne de windowsun içinde bu dosyayı bulamadım.

7. Bilgisayar yönetimi - Hizmetler de bir çok hizmet devre dışı. ve atkinleştirilemiyor. Örümcek ağı gibi olduğundan ama gurup ilkesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

8.Hp quick lunch ve raid driverları yüklenmiyor hata olarak " Hata Numarası: 0x80040707 Tanım: DLL işlevi çağrısı gerçekleştirilemedi. HPQNT.hpqGetBrandEx. Kur şimdi Sonlandırılacak.

Şimdilik bu kadar ve bu kadarla kalması umudum tabiki. Eğer bu sorunlarla ilgili bilgisi olan varsa ve ban iletirse çok makbule geçer. İyi çalışmalar dilerim.

• 3 hafta sonra ...

Ben birkaçkere denedim. dosyaları buradaki linkten indirdim. sanırım elimdeki windows xp sürümünden herseferinde alakasız sorunlar yaşadım. clock.avi yüklenemedi. sp3.cab yüklenemedi sonundada setup.exe hatası verdi kaldı. usbye kurmaya ayarlı winxp iso su olan varsa çok makbule geçer :)

• 3 hafta sonra ...
Ben birkaçkere denedim. dosyaları buradaki linkten indirdim. sanırım elimdeki windows xp sürümünden herseferinde alakasız sorunlar yaşadım. clock.avi yüklenemedi. sp3.cab yüklenemedi sonundada setup.exe hatası verdi kaldı. usbye kurmaya ayarlı winxp iso su olan varsa çok makbule geçer :)

konuyu açmamın üzerinden uzun zaman geçti. belki bir ara bir güncelleme yaparım..ama şu an hazırda elimde ne cd var ne iso var :)

bu sistem usbden mi çalışıyor usb üzerinden hddye mi kuruluyor anlamadım. başlıktan da iki anlam çıkardım kusura bakmayın

USB disk üzerine windows xp kurabilirsiniz.

Benim bir kaç sorum olucak. bunun Mini Xp den farkı ne acaba ?

Bu Kadar Saçma Bir Konu Anlatım Görmedim Kardeşim Bak

NOT: Uğraşmak istemeyenler için Hazır Modifiyeli Dosyalar
Please register to see this content.
indirin ve direk 6.Adıma geçin..

Diyorsunki Direk 6.Adıma Gidin Gittim

6.ADIM

Ultraiso programını kurun(konunun başında linki var) ve xp isosunu ultraiso ile açıp i386 klasörünün içine girin,

USBXP klasöründeki USB.IN_ USBPORT.IN_ USBSTOR.IN_ TXTSETUP.SIF DOSNET.INF USBBOOT.SIF dosyaları şeçip tutup sürükleyerek i386nın içine yapıştırın, değiştirme onayı isterse evet diyoruz.

işlem bittikten sonra ultraiso anapenceresinden dosya farklı kaydet diyerek yeni iso dosyamızı kaydediyoruz..

NOT: Sürprizlerle karşılaşmamak için Kurulum sırasında sisteminizdeki diğer HARDDİSKLERİ SÖKÜN..

[/b]Hepsi bukadar iso dosyasını cdye yazdırıp kullanabilirsiz..[/b]

xpisosu ne bide hepsi bu kadar iso dosyasını cd ye yaz cd ye yazacaksam usp nin ne gereği var :S

USBXP klasöründeki

USB.IN_

USBPORT.IN_

USBSTOR.IN_

TXTSETUP.SIF

DOSNET.INF

USBBOOT.SIF dosyaları şeçip tutup sürükleyerek

Bura Zaten Hepten Karışık

• 1 ay sonra...
aynen denemiştim 1 sefer ve mavi ekranla kalmıstı hemen test ediyorum ..

arkadasım hazırlanan dosylart calısmıyor ben kednım bi dosya hazırladımm kurulum bitti calısıyor ancak

reset attı

sonrda guvenlı moıdda calısabılıyor sımdılık. yanı usb den bott dosyalarını bulamıyor sizin hazırladıgınız dosyalartda eksıkler var dıye tahmın edıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...