Jump to content

laptop gibi Recovery alanı oluştırmak

wassago
 Share

Recommended Posts

hemen heycanlanmayın

arkadaşlar son 1-2 senedir satışı yapılan laptop bilgisayarların çoğunda urünle birlikte cd vermiyorlar bunun yerine

bilgisayara kurulu bir program yardımı ile bir Recovery Cd oluştumamızı istiyorlar.

buraya kadar gayet iyi bu cd yi elde ettikten sonra bilgisayarımızı istediğimiz zaman ilk günkü haline geri getirebiliyoruz hatta sony nin bazı modellerinde bu işi f10 hp nin bazı modellerinde de f11 le hallediyorlar ondada sistem anladığım kadarıyla Recovery partition gibi bir bölüm yaparak tek tuş ile pc yi eski haline getiriyor

şimdi benim ve benim gibi düşünen diğer arkadaşlar adına bu işe el ataıp kafa yorabilecek arkadaşlar arıyorum burada bilgilerimizi paylaşıp hayatı dahada kolaylartıralım.

ben şu an ghost dan memnunum ama bu iş için bizim laptop kullanıcılarından neyimiz eksik diye düşünüyorum

bu şekilde bir işlemi yapabilmek için neler gerekli şimdiden araştırmaya başladım umarım faydalı bilgilerle tekrar görüşmek üzere

acronis true image ve norton ghosttan birkaç tıklaması eksik o kadar.bir de yedek bölümünü gizli yapıyorlar o kadar...

acronis true image ile 7-8 tıkta olur...bunu bir tıka düşürmek şimdilik biraz zor gibi gözüküyor...ama imkansız değil...:)

Edited by by_derkan

ne yazık ki bilgisayarda her düşünülen olmuyor bu olay bana bunu bir kez daha kanıtladı

bu olay butün gün akalını kurcaladı eve gelir gelmez sizlerle paylaştım ve bu konu ile ilgili olabilecek baya sayfalar dolaştım google sayesinde ( recovery cd , recovery partiiton ) gibi bazı anahtar kelimelerle arama yaptım ve sonuç hüsran anlayabildiğim kadarı ile bu olayın gerçekleşebilmesi için anakart biosu önemli bir faktör sony ve hp açılışta f10 ve f11 tuşlarını bu iş için atamış yani bu olayı masa üstü pc lerde bu şartlarda yapmak imkaansız gibi görülüyor en azından şimdilik ama bir arkadaş bunu bir pc de gördüğünü yazmış şimdi tek olay o tip bir pc si olan arkadaş bulmaktan başka bir çare kalmadı gibi en azından olayı tam kavrayabilmek için

ama bu konu hakkında belkide GERÇEK bilgisi olan bir arkadaş çıkarda bizim gibi hayatı kolaylaştımak istiyen lere bir nebze olsun yardımcı olur ve eminim ki bu tip bir iş gerçekten de tnctr de yeni bir devrin başlangıcı olur.

umudum henüz tükenmedi tek işim bu tip laptop ve bulabilirsem bir hp masa üstü pc bulmak olacak

umarım bu düşüncemi gerçekleştirmek bana yada bu forumdan bir arkadaşa nasip olurda bu ssayede bizde bir hayır dua alırız.

• Administrator

ne yazık ki bilgisayarda her düşünülen olmuyor bu olay bana bunu bir kez daha kanıtladı

bu olay butün gün akalını kurcaladı eve gelir gelmez sizlerle paylaştım ve bu konu ile ilgili olabilecek baya sayfalar dolaştım google sayesinde ( recovery cd , recovery partiiton ) gibi bazı anahtar kelimelerle arama yaptım ve sonuç hüsran anlayabildiğim kadarı ile bu olayın gerçekleşebilmesi için anakart biosu önemli bir faktör sony ve hp açılışta f10 ve f11 tuşlarını bu iş için atamış yani bu olayı masa üstü pc lerde bu şartlarda yapmak imkaansız gibi görülüyor en azından şimdilik ama bir arkadaş bunu bir pc de gördüğünü yazmış şimdi tek olay o tip bir pc si olan arkadaş bulmaktan başka bir çare kalmadı gibi en azından olayı tam kavrayabilmek için

ama bu konu hakkında belkide GERÇEK bilgisi olan bir arkadaş çıkarda bizim gibi hayatı kolaylaştımak istiyen lere bir nebze olsun yardımcı olur ve eminim ki bu tip bir iş gerçekten de tnctr de yeni bir devrin başlangıcı olur.

umudum henüz tükenmedi tek işim bu tip laptop ve bulabilirsem bir hp masa üstü pc bulmak olacak

umarım bu düşüncemi gerçekleştirmek bana yada bu forumdan bir arkadaşa nasip olurda bu ssayede bizde bir hayır dua alırız.

BIOS programı yazmak öyle bir kişinin yapacağı bir iş değil malesef. Helede böyle kompleks birşeyi. HP'nin ne mühendisleri programcıları uğraşmıştır o sistem üzerinde.

Ama biostan bir tuşa basmak yerine, F_s_M'nin yaptığı yedek windows gibi birşey yapılabilir. Boot Menüsünden kurtarma seçilir ve ghost penceresi gelir vs.

Ben Ghost kullanıyorum.Ama Acronisin öyle bir özelliği olduğunu biliyorum.Acronis te secure zone özelliği var.Bu özelliği kullanarak HDD nin bir bölümünü acronisle oluşturulan image ı saklamakta kullanabiliyorsun.Yine Acronisle oluşturacağın bir boot CD si ile makineni açıp o gizli bölümdeki image ı geri yükleyebiliyorsun.

• 3 hafta sonra ...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=3456&hl=rollback

öncelikle yukarıdaki linkdeki programı daha yeni farkettim

baya bir uğraşdan sonra tam istemediğim gibide olsa recowery tarzı bir alan oluşturma konusunda umduğumu bulamadım ve yine uykusuz gecelerimi bu işlemi kolaylaştırabilmek için baya siteler gezdim ve ROLBACK RX isimli bir program buldum sitenin birinde sağolsular baya uğraşmışlar açıklama için

gerekli programı indirip 1 haftaya yakındır kullanıyorum ve baya iyi bir program olduğuna kanaat getirdim.elimden gelen tüm denemeleri yaptım oyun net virüs taraması en azından üst üstde 10-15 kez bilgisayarın fişini çekip yeniden takmak gibi bu program ne açılış sırasında nede çalışırken ses çıkarmadı.ve bunu sizlerlede paylaşmak istedim ilk iş olarakda tnctr de bu program daha önce verilmiş mi diye baktım. oda ne muselmansuffe rumuzlu arkadaş bu programı vereli baya bir süre olmuş ama gerekli ilgiyi görememiş muhtemelen millet halinden memnun olduğu için.

neyse gelelim konumuza.

arkadaşlar bu programı denedim çok iyi buldum ve sizlerinde faydalanmasını isterim

link bu crackli

buda anlatım linki

Please register to see this content.
bu linkler alıntıdır

anlatım linkini tıkladığımızda 1024*768 olanı seçelim daha net olur

buda programın açıklaması buda alıntı kusura bakmayın

Format atmayı falan öğrenmenize gerek kalmadı.

Hiçbir şeye izin vermeyen deepfreze ile de kıyaslamayın bu programı.Deepfrezin ağabeyi olur bu program.

60.000 tane geri dönüşüm noktası oluşturarak sisteminizi % 100 geriye döndürebilirsiniz.

ÖZELLİKLER

1. Açılışta çalışır.Windows çöktü ,açılmıyor diye korkmayın.

2. Sistemi İstediğiniz zamana geri donurebilirsiniz

3. Windowsun Sistem geri yükleme programı harddiskte %5-15 yer kaplarken

Rollback sadece % 0,07 yer kaplar.

4. Virus ve kullanici hatalarini engeller acilista bunlari otomatik duzeltir

5. Her boyuttaki HDD ile calisir

6. Windowsun Sistem geri yükleme programı bozulduğu zaman geri yükleme yapmazken

Rollback te sisteminizi tamamen geri yükler.

7. 60.000 snapshot alabilirsiniz,snapshotların istediğiniz zamanda alınmasını sağlayabilrsiniz.

Pc nizin en duzgun calistigi bütün programlarinizin en iyi seviyede oldugu zaman

SNAPSHOT alin o ani saklayip dondurun

8. Snapshotlari 3 saniyede tamamlar

9. Sistem geri yüklemesi 2 dakikanızı alır.

10. En onemli ozelligi Multi-boot sistemleri destekliyor

11. Ramden yemez,sistemi yavaşlatmaz.

12 Daha bir sürü özellik...

ŞOK BİR ÖZELLİĞİ = Diyelimki sistem çöktü.Bilgisayarı bir önceki zamana çevirdiniz.

Ama arada snapshot almadığınız için arada kaydolan dosyalarınız kayboldu.

Bunun için hiç üzülmeyin.Çünki bu program o dosyalarınızıda eksiksiz kurtarıyor.

bunlarda benden

not:

1:) progaramı kurulum yaparken anlatım linkindeki flash videoyu seyerin bence

2:) indirdiğiniz programı kulrulum yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey bilgisayarı yeniden başlatayımmı diye soruyor hayır deyin çünkü crack işlemini program kapalı iken yapılması gerekiyor.crack dosyasını programın kurulum klasörüne kopyalayıp oradan yapın sonra restart diyip devam edelim

3:) eger bilgisayarınızı tek kullanmıyorsanız şifre kullanın

4:) bu progm gerçektende deepfrezeyi tarihe gömer ve cafedede kullanılabilir bunun için ek olarak yapmanız gereken işlemler sırası ile şöyle

---saatin yanındaki progrm ikonuna çift tıkla açalım sol bölmeden ADD SCHEDULED TASK açalım

---ilk kutunun içeriği restore sistem ikinci kutunun içeriği Restart olacak şekilde ayarlayalım

---restore option bölümünden restore sistem to sekmesini seçip istediğimiz hali ile her seferinde açılışı sağlayabiliriz. ayarları save deyip kaydedelim işlem tamamlanmış olur.

5:) diyelimki birşeyler ters gitti açılışda 2-3 sn görünen program ekranında kalavyemizden HOME tuşuna basıp istediğimiz geri döndürme noktasını geri alabiliriz.

6:) 4 maddedeki olayı uygulayıp bilgisayarını ilk kurulum muş gibi kullananlar diyelimki bir program indirdiniz masa üstünde deppefreze olsa tekrar indirmekten başka çare yok ama bu programda o doyayı kurtarabiliyoruz yapmanız gereken programı açıp General settings den snapshot useçmek yan tarafdan schedulet snapshot dan hangi tarih ise onu ters tıklayıp broseve demek ve biraz beklemek ve gerekli veriyi ters tıklarıp recowery demek ve 2. sekmeyi seçip yer göstermek.

sk8er_boi yada başka bir arkadaş bu konu hakkında sanal pc de daha detaylı araştırmalar yapı ok lerlerse bu konuyu sabitlemelerini istiyorum ve bir istek daha brgramın açılış resmini değiştirip tnc tarzı bir resim kullanırsak daha iyi site reklamı yaparız

arkdaşlar birz konu dışı olacak ama benim merak ettiğim biz harddiske format atsak bile recovery cd sini takınca tekrar sistemi kurabiliyormuyuz eğer kurabiliyorsak adamlar harddiske bu sistemi nasıl gömüyorlar da silinemiyor bilgisi olan varmı acaba

arkdaşlar birz konu dışı olacak ama benim merak ettiğim biz harddiske format atsak bile recovery cd sini takınca tekrar sistemi kurabiliyormuyuz eğer kurabiliyorsak adamlar harddiske bu sistemi nasıl gömüyorlar da silinemiyor bilgisi olan varmı acaba

benimde bu işi çözmekdi maksadım ama malesef biosla ilgili bir olay o iş

cd takınca format olayıda adamlar gizli bir partition açmış ve dosya sistemi farklı onun işin görülmüyor kurtulmanın yolu var o bölümden yer açmak için tnc cd yi tak cd den başlat hirensi seç çıkan menüden 1-seç çıkan menüden tekrar 1 seç partition macig diye bir program tüm bölümler gözüküyor sil ve kurtul sonra tnc ve yukarıda bahsedilen programı kur rahat et

• 4 ay sonra...

home versiyonda 9 ve sonrası

enterpridse de 8 versiyonu yapıyor

programın tamamına ihtiyacın yok(istersen kuradabilirsin :blush: ),boot cd si yeterli,

elinde hirens varsa onunla bile yapabilirsin...

boot cd ile pc i boot et

acronis menüsünde manage acronis secure zone var

onu seç hangi bölümden alayım diyor sistemin olmadığı boş alanın fazla olan bi bölüm seç

activate startup manager dio o seçili kalsın

bi süre çalışacak

bölüm oluştu

şimdi pc yi yrniden başlat windows ta disk birleştirme felan yap

restart yap açılırken f11 e bas

normal acronis menüsü açılacak

backup de

full backup

source partition(sistemin olduğu part) c yi seç

hedef partition da acronis secure zone dio orayı göster

sıkışttırma oranını seç ok bu kadar

bu gizli bölmeye windows ve dolayısıyla virüsler ulaşamaz fakat disk yönetiminde bilinmeyen alan olarak görebilirsin

çok hoş bi özellik uzun süredir kullanıyorum..

Edited by ooppss

teşekkürler açıkalama için akşama bir makinede deneme yapacağım umarım istediğim sonucu alırım ama şuan için favorim yinede rolbackRX denemenizi tavsiye ederim cafedeki 35 pc kurdum mavi ekranı unuttum 1,5 aydır.

edit kelime hatası

Edited by wassago

• 4 hafta sonra ...

bundan 5-6 ay önce bilgisayardan ve elektronikten anlayan biriyle konuştuğumda elektronikciler pig dior sanırım öle bişi ile bi kart tasarlamış adam ve bu karta bi hdd takıp yedeği ona atıldığında üzerindeki tuşa basıldımı pig ile recover oluor sistem demişti ama detayları pek hatrlamıorum belki bu şekilde bi çözüm olabilir...

• 11 ay sonra...

Arkadaslar bende yeni laptop aldim fakat komple format attim soradan öyrendimki recovery gizli diskte vistanin yedegi varmis tabi is isten gecti silinmis oldu simdi bu konuyu arastiiriyorum yeniden recovery diski olusturmak istiyorum laptop samsung r510 modeli kendi ile gelen cd de samsung recovery disk 3 diye program var fakat kurmak istedigimde diskinizde ayrilmis bölüm yok diyo kurulumdan cikiyo durum bu arkadaslar simdi ben bunu nasil basarabilirim bu programi kurup vistanin yedegini alip acilista recovery secenegini secip yani f11 e basip vistayi yeniden kurmak istiyorum bunu nasil yapabilirim arkadaslar

sevgili arkadaşım acronis programını internetten indirip kurarsın.kurduktan sonra programı çalıştırır sol menüde tools yazan yerden manage acronis secure zone seçeneğini seçer ve hangi disk alanından yer ayırmak istersen seçersin ve diğer adımlara hiç dokunmadan okeyleyerek geçersin ve kurtarma için disk bölümünü oluşturursun.Ardından acronis i tekrar açıp backup seçeneğini seçersin.program senden yedeği yüklemeni istediğin bölümü sorduğunda oluşturduğun bu bölümü gösterirsin.Kurtarma bölümün hazır.acronisi kullanmakla ilgili bilgi bakmadım ama forumda vardır.internet tende ulaşabilirsin.

sevgili arkadaşım acronis programını internetten indirip kurarsın.kurduktan sonra programı çalıştırır sol menüde tools yazan yerden manage acronis secure zone seçeneğini seçer ve hangi disk alanından yer ayırmak istersen seçersin ve diğer adımlara hiç dokunmadan okeyleyerek geçersin ve kurtarma için disk bölümünü oluşturursun.Ardından acronis i tekrar açıp backup seçeneğini seçersin.program senden yedeği yüklemeni istediğin bölümü sorduğunda oluşturduğun bu bölümü gösterirsin.Kurtarma bölümün hazır.acronisi kullanmakla ilgili bilgi bakmadım ama forumda vardır.internet tende ulaşabilirsin.

ozaman gizli bölümü bu prögram ile yapiyim yedekleme isinide kendi orjinal Samsung Recovery Disk 3 programi ile yapayim olur heralde yani ilerde geri satarsam laptobu alici kisi basimi agritmasin diye kendi programini kullnayim diyorum

Saygilar arkadasim

• 1 yıl yıl...
üstelik acroniste veriyi kurtarmak için cd takmanız şart değil ..

startup manageri aktif ederseniz

pc çökse bile açılışta f11 e basarak acronisin açılmasını sağlayıp yedeği geri yükleyebilirsiniz....

kardeş ben acronis programını kaldırmama rağmen yine xp açılırken "press f11 boot "çıkıyor.nasıl iptal edebilrim.bilisayar açılanda bu f11 acronis çıkmasın

• 7 ay sonra...