Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@STAN

XP hariç diğerlerini rahatlıkla yapabilirsin. Usb-den xp konusunda artık ben yardımcı olamam.
Gerekli örnek komutlar zaten *.lst dosyasında ekliydi.

Misal sen vista veyahut & win7 kur dosyalarını usbnin rootuna kopyalarsan kur menüdeki ilgili seçenek ile çalışacaktır.
Diğer imalar içinde ilgili örnekler verilmiştir. Sen *.lst dosyasındaki dosya konumlarını ilgili usbne eklediğin dosyaya göre düzenleyecsin.
Tavsiyem, cd/dvd paketiyle denemeler yapman yönündedir. Çünkü usbye göre haliyle denemeler yapman onda daha kolay.
Mantığını anlayınca, usbden devam edersin...

@dunkleosteus
Grub4dos komut istemine geçip, komut isteminde [b]find [/b]yazarmısın?
Bu komut sistemdeki sürücüleri listeleyecktir...

Bulunanları yazarsın...

off off... :(
sorunumu yazayım arkadaşlar

offf :( hay derdime yanayım :(
pc açılırken gerçek harddiskimden try(hdo,o) böyle garip garip şeyler yazıyordu.
ben de format attım c: ye
sonra yeniden xp kurdum
ama try(hd0,0) gibi yazılar gitmemişti.

bende mbr programları kullanırken yanlış harddiski seçtim diye düşündüm.
win98 cd si ile fdisk/ mbr yaptım (yanlış komut hatırlamışım:( )
pc yi bi açtım. gözlerime inanamadım.
250gb lık bütün arşivim silinmiş.

partition magic kurdum başka bilgisayardan 250gb harddiski bölümlenmemiş olarak görüyor. geri getir dedim
hata veriyor. 250 gb lık bütüm bilgilerim uçtu.

hangi programı önerirsiniz. daha kaliteli program var mı

@dunkleosteus

Ilgili diskte sakın yeni bölüm oluşturma. Boş ver partition magic programını.
Active Partition Recovery for Windows programını bul ve yöetici olarak çalıştırıp iligili diski hızlı bir şekilde tarat.
Büyük ihtimal senin silinen bölümlerini bulacaktır. Bu sayede kurtarabilirsin.

Hızlı dosyalarına ulaşmak için ise; Partition Find & Mount programı bu konularda başarılıdır.
Tabi olumlu sonuç almak için yönetici olarak çalıştırmayı unutma!
http://findandmount.com/

Yukarıdaki ilgili programlar ile sonuç alamaz isen; dosya kurtarma programlarıyla şansını deneyeceksin.
Bu konuda en başarılı programlardan birisi R-Studio programıdır...
Kolay gelsin...

@blue life
yardımların için saol. acronis active disk director kullandım. bütün silinen partitionlarımı dosyalarımla beraber buldu :)

sonra multiboot usb yapmaya kaldığım yerden devam etmeye başladım:)
1.commandline de grub ta find komutunu yazdım
hd(0,0)
hd(0,1)
(cd)

* find ın diğer komutlarından hiçbirisi çalışmadı. find ( vs...
* chainloader çalışmadı

2.usbden açılırken try(hd0,0): fat32 yazıyor
dosya sistemini ntfs yapınca try(hd0,0): ntf5 yazıyor

3.harddiskten başlatmak için yazdığım komutlardan aldığım sonuçlar şöyle:

*harddiskte hiç girmeden tekrar programa dönüyor

*remove disks or other media
press any key to restart
yazıyor

yardımlarını bekliyorum.

@dunkleosteus

Öncelikle sorunun çözemene sevindim :yahoo:
Acronis Disk Director programınında partition recovery özelliği mevcut, lakin Active Partition Recovery for Windows programı kadar başarılı deyil.

Neyse konuya dönersek;
Şimdi find komutundan çıkan sonuçları incelersek;
Sisteminde iki bölüm bulunan bir disk ve bir cd/dvd sürücüsü tespit edilmiş.

Heralde bu disk senin usb diskindir. Usb diskinde iki bölüm mü mevcut!
Eğer öyleyse senin diski grub4dos algılamıyor. Ilginç bir sorun.

Bu sorunu aşmak için, aklıma malesef bir şey gelmiyor.
Plop boot manager ile bir ihtimal ilgili diskten sistemi açabilrisin.

Plop örnek olarak indirdiğiniz boot menülerinde ekliydi...

@blue life yardımların için teşekkür ederim.

Harddiskten boot etmeyi ve try(hd0,0)vs... bu gibi ilginç yazılardan kurtulmayı başardım:)
Ne yaptığıma gelince. grub4dosun içinde copy,glrdl gibi dosyalar var. Son güncellenen grub4doc for dosun içinden alıp usbme attım..Çalıştı.
Find komutunu çalıştırdım sonra.
benim usbyi hd(0,0), gerçek harddiskimi hd(1,0) olarak görüyordu.
geometry (hd1) || pause --wait=3 Sistemde Disk Yok!
geometry (hd1) && map (hd1) (hd0)
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1)
geometry (hd1) && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()

bu komutlarla hardiskten boot etmeyi başardım.

Şimdi ise yeni sorunlarla karşılaştım.
Ghost,win98 gibi başlangıç disket sürücüsünden alınan imageler çalışıyor ama cd rom dan alınan isolar çalışmıyor.

active disk director ve kaspersky resrue cd yi de usb multibootuma koymak istiyorum.
Boot oluyor. Ama bir süre sonra reset atıyor programlar.
Sanırım benim active windowsun kurulu olduğu hdd(1,0)ı göremiyor.
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
bu komutları kendime göre uyarlamam lazım.bir çok kombinasyonlarını denedim.
Misal: Kaspersky rescue açılırken usb,cd roma bakıyor root yapmak için ama bulunamadı root dosyası diyor ve kapanıyor

title Active Disk Direktor
find --set-root /IMAGES/ADD.ISO
map /IMAGES/ADD.ISO (hd32)
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
chainloader (hd32)
buna benzer bi çok komut denedim olmadı

Ne yapmam lazım Yardımlarınızı bekliyorum.

Acronis Disk Director veyahut linux sürümleri için harddisk sırasını değiştirmene gerek yok!
Harddisk sırası genelde (bildiğim kadarıyla tabi) windows ortamlarında sorun çıkarıyor.

Kıaca aşağıdaki komutun çalışması lazım.
[codebox]title Active Disk Direktor
find --set-root /IMAGES/ADD.ISO
map /IMAGES/ADD.ISO (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)[/codebox]

Sorun neden kaynalanıyor, açıkçası fazla fikrim yok!
Kolay gelsin...

sonunu buldum galiba. atx kasalarda oluyormuş, başka bi pc de deneyin,grubun en son sürümünü deneyin vs.. diyorlar yabancı forumlarda. onları deneyecem bu gece.

bir de ben gfx menulerin arkaplan resmini photoshopla 16bit olarak kaydediyorum. açılışta çeyrek yükleniyor resimler. nasıl değiştirecem resimleri

@dunkleosteus

Hayır, ilgili sorunun kasa yapısıyla alakası yok! Ayrıca grub4dos ile daha önce böyle bir sorun yaşamadım.
Bu yüzden bir fikrim yok malesef :(

Farklı grub4dos versiyonlarını denemek belki çözüm olabilir, ama düşük bir ihtimal.
Gfx menü konusuna gelirsek, gerekli bilgiyi daha önce vermiş ve resimleri değiştirmek için gimp programını önermiştim.
Kısaca gfx menü içindeki orjinal resim dosyasını gimp ile açınız.
Değiştirmek isteiğiniz resmi gimp ile açtığınız resmin üzerine sürükleyip kayıt ediniz.
vs. vs...
Kolay gelsin...

@dunkleosteus

Usb diskini fat dosya sistemine dönüştürürsen, dostan usbdeki programlara ulaşıp sorunsuz çalıştırabilirsin.
Ntfs kullanmak istersende, ilgili programlar için disket, disk imajı oluşturup bunları grub4dos ile yükleyebilirsin.

Bu konularda çeşitli alternatiflerimiz var...
Şimdi sen usb sürücünü ntfs olarak mı kullanmak istiyorsun?
Ntfs olarak kullanmak istiyorsan, kullanmak istediğin program ve programa ait dosyalar ne kadar yer kaplıyor?
Duruma göre senin için bir disk-disket imajı hazırlayıp verebilirim...

BlueLife paylaşımın cok güzel , deniycektim ama MultiBoot programında bir yanlışlık yaptım herhalde.. Qmenu Testine hayır dedim
Flash Belleki okumaz oldu pc , hiçbir türlü görmüyor.. Nasıl düzeltcem onu bi haberdar etsen.. Tekrar formatta atamıyorum...
Programdan sonra hiçbir bilgisayarda görmedi flashı.. Format atıcam menüler güzelde önce flashı cözmek lazım :) Bi bilgi versen nasıl düzelcek bu flash

@BarışÇalışkan

Konuda paylaşılan programın, flash diske zarar vermesi gibi bir durum söz kousu deyildir.
Ilgili program diske sadece veri yazar (mbr -pdf -file) ve istenildiğinde bu veriler format yoluyla silinir.

Tavsiyem disk yönetimine girip, flash diskini incelemektir.
Yani falsh diskin ve kapasitesi vs. düzgün görünüyor mu?

@blue_life yardımların için teşekkür ederim.
winimage programı ile ima hazırlamayı öğrendim ve isteğiğim şeylerin imajını hazırladım.

harddiskten otomatik ghost kurulumunu da menume ekledim.
herşey sorunsuz çalışıyor.

windows xp kur diye bir menu daha eklemek istiyorum
ancak setupbinldr bulunamadı hatası veriyor.
defalarca baktım yeri doğru ama olmuyor.
usb min formatı fat32 bu yüzden olabilir mi acaba?

@BarışÇalışkan

Geri dönüş yapmadın! Son durumu nedir?
Bu arada sana yazdığım mesajdaki bazı terimler için ufak açıklama yapayım.

Mbr=Genel olarak harddiskin başına yazılan önyükleme bilgisidir. Tabi bu alanda disk üzerindeki bölümlerin bilgisi de tutulmaktadır.
Pdr=Bölümlerin başına yazılan önyükleme bilgisidir. Tabi yine bu alanda ilgili bölümün özelliklerinin bigisi gibi bazı bilgilerde bulunmaktadır diyelim.

Bir diskten önyükleme yaptığınızda varsayılan olarak diskin başında önyükleme bilgisi okunur. Okunan bilgiye göre önyükleme işi aktif bölüme yönlendirilir.
Haliyle aktif birincil bölümdeki bilgi okunup işletilir. Windows için genelde ntldr veyahut bootmgr ye önyükleme işlemi devrediliyor.

Biz konudaki ilgili program ile önyükleme bilgisini diskimizin başına yazarsak, haliyle aktif bölümdeki bilgiye bakılmıyor.
Aktif bölüme yazarsak, önyükleme işleminin gerçekleşmesi için diskin başındaki bilgide sorun olmamalı!

Neyse yukarıdaki açıklama tabi genişletilebilir. Ben çok kısa olarak açıklamaya çalıştım.

Kısaca biz sadece diske veri yazıyoruz. Veri yazılmasıyla disk bozulmaz. Zaten bu bilgiler format esnasında varsayılan olarak yazılmaktadır.
Bence senin usb flash disk sorunluydu! Sorularıma yanıt verebilirsen kurtarma şansımız da var tabi!

Öncelikle tekrar yazıyorum! Windowstan disk yönetimini açtığında usb falsh disk grafiksel alanda görünüyor mu? Görünüyorsa boyutunu yazabilirmisin?

@dunkleosteus

Sorunlarını çözmene sevindim. Diğer sorununa gelirsek, eski mesajlarda gerekli bilgi ve açıklamalar mevcut!
Ben Fat*/Ntfs dosya sistemi üzerinden xp kurulumu yapmak ile ilgili destek vermiyorum artık.
Bir süreliğine bunun ile alakalı fazla bir şey yazmayacağım... Bu konudaki eski mesajları incelemelisin!

@riddic

Burdaki anlatım, multiboot yapma ile ilgilidir. Içeriğe gelince içeriği sen oluşturmalısın!
Forumda belki win7 livecd çalışması olabilir... Biraz araştır...

@@blue life

sayende yeni şeyler öğreniyoruz.
Klavyene sağlık ......

Bende herkes gibi bişeyler yaptım .Sorun yok gibiydi taki pardusa bulaşıncaya kadar.

önce PARDUS 2011 dvdye eklemeye kalktım Herkes gibi bendede pardusu seçince ilk ekran geliyor (Yani İsolinuxu görüyor ) dili seçince hataya düşüyor.

konu içersinde senin ve arkadaşların anlattıklarını sıra ile denedim .En sonunda dvd de sadece pardus kaldı hep aynı hata dili seçince gitti çalıştıramadım.

Sonra senin 2008 mi 2009 mu ne birini çalıştırdığını hatırladım ve arşivden 2008 buldum ve çalıştı.Sıralama şu şekilde idi

1-)Pardus 2008 isosu içersinde sadece boot dosyası olacak şekilde Images klasörüne,
2-)pardus 2008 isosunun diğer içeriğide (repo klasörü-Pardus.img ) ISO_ROOT klasörüne
3-)GRUBMENU.LST içeriği ise basitce

[codebox]title Pardus 2008\n
errorcheck off
ls /IMAGES/PARDUS.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/PARDUS.ISO
ls /IMAGES/PARDUS.ISO|| pause --wait=5 IMAGES/PARDUS.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/PARDUS.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/codebox]
Şeklinde.Ve hiç bir sıkıntı olmadan dvd içersinde diğer işletim sistemleride varken sıkıntısız çalıştı....

Pardus 2008 ve 2011 disk yapısı birebir aynı.2008 için yaptığım şeyler 2011'de çalışmıyor .

Konu belki Pardus geliştiricilerinin işi ama .hani belki bi fikrin veya bilgin vardır.
Yardımlarını bekliyorum

Kolay gelsin.....

@the.bykus

Rica ederim, ufak bir katkım var ise ne mutlu :)
Konuya gelirsek; maelsef şuan pardusu indirip test etme imkanım yok :(
Lakin sen cd/dvd den çalıştırmak istediğine göre bu işlem kolay olsa gerek.

Pardus 2011 iso içeriğini ISO_ROOT klasörüne çıkartıp, aşağıdaki basit komutu denedin mi acaba?
[codebox]title Pardus 2011
ls /boot/isolinux/isolinux.bin || find --set-root --ignore-floppies /boot/isolinux/isolinux.bin
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/codebox]

Tabi Pardus geliştiricileri önyükleme dosyasını değiştirdiyse komut çalışmaz.
Bunu anlamak için Pardus 2011 iso dosyasında boot/isolinux/isolinux.bin dosyası varmı diye kontrol et!

yukarda da yazmıştım ama okunmadı demek ki, pardus önyükleme disket imajında .img uzantılı dosyayı bulmak için arama yapmıyor bunun yerine yükleme yapılan sürücünün adına bakıyor. DVD'in adını indirdiğiniz pardus isosunun adıyla değiştirirseniz sorun kalmayacaktır.
bu sorun bazı linüx sürümlerinde de var, komut yazarken [color="#800080"]kernel ..... [/color] diye başlayan komutun sonuna[color="#800080"] .img[/color] uzantılı imajın bulunduğu sürücü adının yazılması gerekiyor
örnek bir komut, 32. sayfadan alıntı yaptım:
[spoiler]title Kubuntu 10.10 (KDE Desktop x86)
find --set-root /kubuntu-10.10-desktop-i386.iso
map /kubuntu-10.10-desktop-i386.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper persistent iso-scan/filename=/kubuntu-10.10-desktop-i386.iso floppy.allowed_drive_mask=0 splash
initrd /casper/initrd.lz[/spoiler]
[spoiler]title Ubuntu Rescue Remix 10.04 (Recovery Tools)
find --set-root /ubuntu-rescue-remix-10-04.iso
map /ubuntu-rescue-remix-10-04.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=/ubuntu-rescue-remix-10-04.iso floppy.allowed_drive_mask=0 splash
[color=#445563][font=monospace][size=2]initrd /casper/initrd.lz[/size][/font][/color][/spoiler]

Edited by muharremerd

@blue life
Dediğinizi aynen yaptım yani pardus isosunu tamamen root'a çıkarttım ve [quote]title Pardus 2011
ls /boot/isolinux/isolinux.bin || find --set-root --ignore-floppies /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/quote]

Şeklinde düzenledim olmadı .Ayrıca Boot klasörünün içinde Isolinux.bin dosyası mevcut hatta ben ;

bu kodda hatamı var diyerek isolinux.bin dosyasını elimle sildim o şekilde hiç çalışmadı yani aslında komutlar doğru bişekilde çalıştırıyoruz ama takıldığımız yer belkide çok ufak ama bulamıyoruz...

@muharremerd

Çok güzel demişsiniz ama bende onları okudum ve denedim Hatta diğer yöntemleride denediğimi yazdım.Bu seferde siz tam okuyamamıssınız galiba :)

Sizin dediklerinizide harfiyen uyguladım yani

İso adını ve iso etiket adını değiştim

[quote]Set isotag=PardusLiveImage
Set isoname=Pardus-2011-i686.iso[/quote]

Tam olarak Pardus adı ve etiketi bu şekil .Sonuç gene aynı aynı ilk ekrandan sonra dil seçince hata .

Ama her ikinizin dediğini yapınca oldu yani

Mkisofs - MakeISO.CMD içinden

[quote]Set isotag=MULTIBOOT
Set isoname=MULTIBOOT.iso[/quote] satırlarını

[quote]Set isotag=PardusLiveImage
Set isoname=Pardus-2011-i686.iso [/quote]yapınca

ve komple pardusu ıso_root dizinine boşaltınca ve
[quote]title Pardus 2011
boot[/quote] kodlarını girince oldu

Ama sanki multiboot dvd ye pardusu değilde multibootdvdyi pardusa eklemiş olduk

bunun şöyle bir zararı var aynı dizinde birden çok boot dizini olamaz win7 ve diğer linux sürümleride boot dizinini kullanıyor.

Yani oldu ama memnun edici değil...

Kafam Bir milyon oldu..
Ya aslında çok önemli değil ama inat ettim bi kere çözecem ben bunu çözemessem pardus geliştiriçilerine danışcam artık.....

Edited by the.bykus

@the.bykus - pardusu isolinux ile boot ettim olmadı, pardusu isosundan boot ettim olmadı, yukardaki kodları farkettim sonra. sonra initrd ya da kernel (dosyalar elimde olmadığından adını hatırlayamadım) içini 7zip ile açtım, baktım içinde bir sürü dosya vardı, linux ön yükleme nasıl bilmediğim için karıştırmadım. aklıma bir fikir geldi, boot dosyalarını boot.iso yaptım sadece .img uzantılı dosya dışarda kalacak şekilde grubla önyüklemeli bir iso yapıp boot.iso'dan açılışı yaptım, isonun adı dediğim şu komut [font="verdana, tahoma, sans-serif"][color="#800080"]Set isotag=PardusLiveImage[/color] [/font][font="verdana, tahoma, sans-serif"]ultra iso ile yaptığım isoyu açtım ve içerdeki isim kısmına [color="#800080"]PardusLiveImage[/color] yazdım hem boot etti hem de sistem kuruldu. istersen paylaşıyım bak eğer indirmek istersen[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]
[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]@düzeltme - isonun adının yani [/font][font="verdana, tahoma, sans-serif"][color="#FF0000"]Pardus-2011-i686.iso[/color][/font][color="#445563"][font="verdana, tahoma, sans-serif"] [/font][/color][font="verdana, tahoma, sans-serif"]bunun bir önemi yok, önemli olan [color="#FF0000"]isotag[/color] yani isoyu açınca içindeki isim, onun adının [color="#FF0000"]pardusliveimage[/color] olması yetiyor, buraya live yerine kurulan sürüm için başka bir isim geliyor zannımca.[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]yukardaki mesajına gelirsek, neyi neye eklediğinin bir önemi yok sonuçta grub ile başlangıç yapacaksın ve gelen menüden seçeceksin. ayrıca yukarda da dediğim gibi pardusun boot dosyalarını bir iso yap ve oradan yüklensin böylece çakışma olmaz.[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]
[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]@düzenleme2 - yukarda da dediğim gibi, ön yükleme işlemi disket imajından yapılıyor, eğer disket imajını değiştirdilerse neden olmasın? bu disket imajı bir nevi winPE ortamı gibi bir şey zannımca, burada oynama yaparak pardus.img'nin adını bile değiştirebilirsin hatta.[/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"]şöylede yapılabilir; pardus 2009'un ön yükleme dosyalarıyla boot edildikten sonra ya da disket imajı değiştirildikten sonra yükleme işlemi nasıl olsa pardus.img'den yapılıyor (install.wim gibi) 2011'in pardus.img dosyası değiştirilerek 2011 2008-9 gibi yüklenebilir. denemedim ama vistaPE ile win7 yüklenebilir, bunun gibi.[/font]

Edited by muharremerd

@muharremerd

Teşekkür ederim ben tam yeniden edit yaptım konuyu sen o arada cevap yazmıssın yani aynı anda bişeyler yazmış

evet dediğiniz gibi pardus direk isonun

Set isotag=PardusLiveImage
Set isoname=Pardus-2011-i686.iso

bu şeklinde ve tüm dosyalar boot da dahil rootta olması durumunda çalışıyor.
Ama insaallah çözecem ben bu işi

kolay gelsin

@muharremerd

Aynen dediğiniz gibi ama sonradan bende denedim sadece PardusLiveImage değişirse yetiyor.Buarada kurulan ve çalışan cddede isim aynı PardusLiveImage sadece çalışanda pardus.img 1.2Gb felan.
Tamam haklısında isminin ne olduğu önemli değil ama ana dizinde açık olması lazım iso olarak çalıştıramadım.buda aynı dizinde başka boot dosyası olursa sıkıntı yaratır .Hem 2008 2009 oluyorda niye 2011 olmuyor takıntım bu.

@blue life
yardımların için saol
2 hafta kadar uğraştıktan sonra
sayende usb me ve pc me boot menu yaptım

otoghost
special fdisk
active disk direktor
kaspersky rescue boot cd den oluşan bir boot menulerim oldu:)

windows xp kurulumunu bıraktım.zamanım yok

yardımların için tekrar teşekkürler. blue_life hocam:P