Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@PcKOaLi

BLUEXPEL.BIN dosyasının uzantısı görünmüyor. Bu dosyasını uzantısı küçük harfli ise bu hatayı alırsın.
Kısaca klasör özelliklerinden, dosya uzantılarını açarak bakmalısın.

Yani senin dosyanın ismi BLUEXPEL.bin veyahut BLUEXPEL.Bin gibi bir şeyse hata alırsın.
Komutta ve dosya konumunda bir sorun görünmüyor... Dosya uzantısını kontrol et...

[codebox]title BlueXPE Light v1.9\n HDD - USB den calisan Minixp
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()[/codebox]

Gfx konusuna gelirsek, herangi bir fikrim yok.
Istersen usb diskininde birleştirme yap...

@wendor11
Ilgili diskte windows yüklü mü?
Yüklüyse windows tipi nedir?

Bu diske direk grub4dos kuracaksan usb paketi işini görecektir.
Yanıtına göre tekrar yazarım...

Blue XPyi Hallettim komutun sonuna boot kelimesini ekleyince düzeldi. 4 harf için 1 gündür uğraşıyorum. ayrıca gxf de olmasada olur girl ile yetiniriz :)

birde .bin uzantısı ultraiso ile bütünleştiği için gizliydi yinede teşekkürler :)

@PcKOaLi

BLUEXPEL.BIN bulunamadı hatasının son satıra eklediğin boot kelimesi ile malesef alakası yok.
Ilgili dosya sürücülerde bulunamadığı için bu hatayı alıyordun.
Neyse sorunu çözmene sevindim.

Bu arada bileştirme derekn, disk birleştirmeyi kastetmiştim.
Grub4dos bazen bu konuda sıkıntı yaşatabiliyor...

[quote name='blue_life' date='24 August 2011 - 15:13 ' timestamp='1314188008' post='1068979']
@PcKOaLi

BLUEXPEL.BIN bulunamadı hatasının son satıra eklediğin boot kelimesi ile malesef alakası yok.
Ilgili dosya sürücülerde bulunamadığı için bu hatayı alıyordun.
Neyse sorunu çözmene sevindim.

Bu arada bileştirme derekn, disk birleştirmeyi kastetmiştim.
Grub4dos bazen bu konuda sıkıntı yaşatabiliyor...
[/quote]

bende .bin uzantısı var ama görünmüyo sorun oluştursaydı diğerlerindede sorun olurdu
ciddi komutun sununa boot yazınca düzeldi :)
baktım diğerlerinin hepsindede boot yazıyodu bitek bluexpde yazmıyordu onada yazdım ve mutlu son

tncden derlerğim XPlerle MultiBootum :)

[img]http://i56.tinypic.com/2nga89h.jpg[/img]

Edited by PcKOaLi

Usb Flash Disk ve Harici Diskler için olan MultiBoot paketi güncellenmiştir arkadaşlar.
[img]http://i.imgur.com/gqFfx.png[/img]

:download1:
[color="#0000FF"][u][b]http://www.4shared.com/file/121009444/3ecc5ed1/USB_BOOT.html[/b][/u][/color]

Kısaca;
Büyük dosya kopyalama esnasında, programın donmuş gibi algılanma sorunu giderildi.
Pakete, kurulum ve program özellikleriyle ilgili video eklendi.
Ufak tefek bazı düzeltmeler yapıldı...
Qemu emulatöründeki ram miktarını ayarlamak için MB_USB.ini dosyasına seçenek eklendi.
vs. vs. gibi...

Kolay gelsin arkadaşlar.

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='24 August 2011 - 12:17 ' timestamp='1314181066' post='1068881']
@PcKOaLi

BLUEXPEL.BIN dosyasının uzantısı görünmüyor. Bu dosyasını uzantısı küçük harfli ise bu hatayı alırsın.
Kısaca klasör özelliklerinden, dosya uzantılarını açarak bakmalısın.

Yani senin dosyanın ismi BLUEXPEL.bin veyahut BLUEXPEL.Bin gibi bir şeyse hata alırsın.
Komutta ve dosya konumunda bir sorun görünmüyor... Dosya uzantısını kontrol et...

[codebox]title BlueXPE Light v1.9\n HDD - USB den calisan Minixp
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()[/codebox]

Gfx konusuna gelirsek, herangi bir fikrim yok.
Istersen usb diskininde birleştirme yap...

@wendor11
Ilgili diskte windows yüklü mü?
Yüklüyse windows tipi nedir?

Bu diske direk grub4dos kuracaksan usb paketi işini görecektir.
Yanıtına göre tekrar yazarım...
[/quote]
hayır windows 7 başka bir disk te yüklu bu 80 lik boş

[quote name='blue_life' date='25 August 2011 - 11:23 ' timestamp='1314264220' post='1069540']
Usb Flash Disk ve Harici Diskler için olan MultiBoot paketi güncellenmiştir arkadaşlar.
[img]http://i.imgur.com/gqFfx.png[/img]

:download1:
[color="#0000FF"][u][b]http://www.4shared.com/file/121009444/3ecc5ed1/USB_BOOT.html[/b][/u][/color]

Kısaca;
Büyük dosya kopyalama esnasında, programın donmuş gibi algılanma sorunu giderildi.
Pakete, kurulum ve program özellikleriyle ilgili video eklendi.
Ufak tefek bazı düzeltmeler yapıldı...
Qemu emulatöründeki ram miktarını ayarlamak için MB_USB.ini dosyasına seçenek eklendi.
vs. vs. gibi...

Kolay gelsin arkadaşlar.
[/quote]
arkadaşım linkdeki site mahkeme karatı felan diyor bir ilgilen seniz

@wendor11

Evet @kalelibilişim'in söylediği gibi, opendns kullanırsan ilgili siteye ulaşabilirsin.
Ilgili usb paketi ile, ilgili diske grub4dos kurabilirsin. Paketteki videoda gerekli anlatım vardı.
Bu arada windows'un yüklü olduğu diskte bulunan bir sürücüyü seçme.
Yoksa windows yerine grub4dos açılacaktır. Dikkatli ol...

[quote]Ben hızlı dns değiştirmek için dnsjumper v.1.0.4 programını kullanıyorum. (Programı ben kodladığım için içerisinde tehlikeli bir şey olmadığını içtenlikle söyleyebilirim)

[img]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.png[/img]

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.zip[/b][/u][/color]

[color="#8B0000"][b]Kullanımı;[/b][/color]

[color="#8B0000"]1-[/color]Dns sunucusu seç bölümünden dns sunucunuzu seçiniz. Ben genelde Open Dns ve Google Dns kullanıyorum.
[color="#8B0000"]2-[/color]Kaydet uygula butonuna basarak seçtiğiniz dns sunucusunu kayıt ediniz.
[color="#8B0000"]3-[/color]Internet tarayıcınızdaki tüm sayfaları kapatıp yeniden açınız. Veyahut sisteminizide yeniden başlatabilirsiniz.[/quote]

Edited by blue_life

hoca sen bu işleri bilene anlatmışsın gibi ya hiçbir şey anlmadım anlatımı biraz daha iyi yapabilirdin bence mesela sıfırdan bir win xp yada 7 iso kalıbını grup4dos entegre etmeyi sıfırdan videolu olaak yada resimlli anlatım yap bence valla böyle olmuyor

@outlawist

Konu çok geniş olduğu için, yeni başlayan arkadaşların gözü korkuyor.
Konudaki paketleri indirip deneme yaparsan, zor olmadığını görürsün.

Konu cd/dvd - usb - win vs. olmak üzere ayrı ayrı bölümlerden oluşmaktadır.
Sen ilgilendiğin alandaki paketi indirip denemeler yapmanı tavsiye ederim...

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='30 August 2011 - 10:20 ' timestamp='1314692403' post='1071907']
@wendor11

Evet @kalelibilişim'in söylediği gibi, opendns kullanırsan ilgili siteye ulaşabilirsin.
Ilgili usb paketi ile, ilgili diske grub4dos kurabilirsin. Paketteki videoda gerekli anlatım vardı.
Bu arada windows'un yüklü olduğu diskte bulunan bir sürücüyü seçme.
Yoksa windows yerine grub4dos açılacaktır. Dikkatli ol...
[/quote]
cok teşekür edrim ben iki şey daha soracam 1. siteden VeryLife MultiBoot 2011 bu ısoyu indırdım bunun icerini USB_ROOT klasörune cıkarıp da calıştırsam olurmu 2.GIMAGEX le düzenlediğim sistemi nasıl kaydecem orda takıldım

@wendor11

Ilgili VeryLife MultiBoot 2011'in iso dosaysı bende yok malesef.
Menu resimine bakalım...

[img]http://i1218.photobucket.com/albums/dd409/verylife/multiboot.png[/img]

Seni yönlendireyim ama, içerik hakkında bilgim olmadığı için, yanlış bir yönlendirme yapabilirim.
Tüm içeriği ilgili diskin anadizinene çıkartacaksın.
Veyahut USB_ROOT klasörüne atarsın. Ozaman tekrar kurulum yapman gerekir.
Neyse içeriği iglili konuma attıkttan sonra, GRUBMENU\GRUBMENU.LST dosaysındaki ilgili komutları USBMENU\USBMENU.LST dosaysına yazacaksın.
Menüdeki Win7 kur normal olarak çalışacaktır.
Lakin XP kur öyle deyil. XP kuru noral diskinen çalıştırmak için, Iso dosyasından kurma yöntemini uygulamanı tavsiye ederim.
Ilgili konu ikinci mesajın sonlarında mevcuttu...

@blue_life;
Bir ayrıntımı kaçırdım bilemiyorum ;
Sorunum ;
500 GB Harici HDD ye ayarları yaptım. Acronis ve Slax sorunsuzca çalışıyor ama Hiren's olsun Win7 kurulumu olsun çalışmıyor. dosya bulunamadı hatası alıyorum.DVD hazırladığımda böyle bir hata ile karşılaşmamıştım.
Yardımın için şimdiden teşekkür ederim.

[code]AnaDizin
USBDR
USBMENU
Ara Dizin
autorun.inf
boot
bootmgr
efi
GFXMENU
HBCD
IMAGES
setup.exe
sources
support
upgrade
USBMENU.LST
USBMENU2.LST

title Hiren's BootCD 14.1
errorcheck off
# HBCD ile MENU.LST dosyasının büyük harfli olmasına dikkat ediniz.
# www.hiren.info
ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST
ls /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
configfile /HBCD/MENU.LST || chainloader ()

title Win7SP1 Agustos
errorcheck off
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd1) (hd0)
map --hook
find --set-root --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
errnum && pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1
errorcheck on
boot[/code]

Edited by rulman

@rulman

Win7 için, win7.iso dosyasındaki içeriği winrar,7zip vs. gibi bir programla sürücünün anadizinine çıkartmalısın.
Yani diyelim senin harici diskin harfi E: ise, bir kaç dosya konumu;
[b]E:\BOOTMGR
E:\SOURCES\BOOT.WIM
E:\BOOT[/b]

Hiren için ise, aynen iso dosyasının içeriğini sürücünün anadizinen çıkartmalısın.
Yani sürücü harfin E: ise;
[b]E:\HBCD[/b] şeklinde olacak.

Tabi sürücün ntfs ise, dos programları hata verecekstir.
NTFS sürücüde, Hiren's dos programlarını kullanmak için ise ilgili ikinci konudaki hiren disk imajlarını kullanabilirsiniz!
Kolay gelsin...

Edit: Dosya isimlerini büyük harfli yap.
bootmgr -> BOOTMGR
sources\boot.wim -> SOURCES\BOOT.WIM
hbcd\menu.lst -> HBCD\MENU.LST

Son usb paketini kullanmanı tavsiye ederim.
Ondan ilgili komutlar;
[codebox]
title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# -> Hata kontrolünü deve dışı bırakır
errorcheck off
# -> Ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Rootta sources/boot.wim dosyası yoksa, cd ve disket sürücüleri hariç tüm sürücülerde sources/boot.wim dosyasını arar ve bulunduğu sürücüyü root olarak ayarlar ||
# -> Başarızısı olur ise aynı işlem SOURCES/BOOT.WIM için geçerlidir...
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
# -> Hata olur ise mesaj görüntülemek için...
errnum && pause --wait=3 sources/boot.wim bulunamadi!
# -> Roottaki bootmgr dosyasını önyükler || başarısız olur ise BOOTMGR dosyasını önyükler
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
# -> Hata olur ise birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar
errnum && chainloader (hd0)+1
# -> Hata kontrolünü açar
errorcheck on
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

title Hiren's BootCD\n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...
errorcheck off
# www.hiren.info
ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST
ls /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
configfile /HBCD/MENU.LST || chainloader ()[/codebox]

Edited by blue_life

Hocam son sürüm ile deneyince sorunsuz çalıştı.
Herşey için teşekkür ederim.
2003 en kısa zamanda deneyip bilgi vereceğim. 3 günden beri silinen verilerim ile uğraşıyorum o yüzden birşeye bakamadım.

Edit :
Hocam sana zahmet bundan sonraki sürüm için tüm klasörleri tek dosya altında dallandırabilir misin?
Harici HDD olduğu için içindeki veriler ile birbirine giriyor herşey.

HBCD ve NT5 gibi klasörlerde USBMENU altında oluşturulabilir.

Edited by rulman

@rulman

Malesef eklediğin bileşenleri tek klasör altında biriktirebilmen için, ilgili eklediğin bileşenin buna destek vermesi lazım.
Misal win7 & Vista vs. kurları bir alt klasörden çalıştıramazsın. Aslında çalışır ama önyükleme ve kurulum dosyalarını bunun için düzenlemen gerekecek.
Bu konuda çok uzun boylu. Tabi benim anlatttığım iso dosyasından Win7 % Vista kurulumunu yapabilirsin. O zaman istediğin klasör altından çalışır.
HBCD'ye gelirsek, Hiren eklediği bileşenlerin HBCD altından çalışması için düzenleme yapmış.
Biz farklı bir alt klasörden çalıştırmaya çalışırsak, haliyle hata verecek. Yani ilgili ekli bileşenlerin boot dosyalarını buna göre düzenlemek lazım.
Yani konu, normal kullanıcılar için biraz zor...

Iso dosyasında xp/2003 konusuna gelirsek, NT5 klasörü sabit deyil. Istediğin bir klasör altından bu kurları çalıştırabilrisin.
NT5 kısmı ilgili programdaki ayarlar kısmından değişebiliyor. Yada ini dosyasından....

blue_life hocam; flashdisk ile windows 7 kurulumu yapmaya çalışırken, bilgisayarı flashdiskten normal başlatıyorum. Windows 7 kurulumunu da başlatıyorum. Ama bazı laptoplarda daha kurulumun başında önyüklemeden sonra recovery penceresi açılıyor. DVD den kurulum yaparken bu sorun olmuyor. Bu sorunu düzeltebilir miyiz?

Edited by manyakisko

[quote name='blue_life' date='02 September 2011 - 22:36 ' timestamp='1314995783' post='1073331']
Öncelikle beim win7 hakkında detaylı bilgim yok.
Lakin kısaca yazmak istiyorum....

Hardiskteki başka bir konumda install.wim vs. gibi kur dosyaları mevcut ise, haliyle win7 kur bu dosyaları algılayıp kullanıyordur.
Hal böyle olunca sizin win7 kur yerine bu recovery özelliğinin çalışması mantıklı!

Şimdi söylediğinize göre win7yi dvdden kurmaya çalıştığınızda bu sorun oluşmuyor.
O zaman win7kur ilk önce ilgili dosyaları cd/dvd sürücülerinde arıyor ve bulunca kuru ilgili bulduğu dosyalar vasıtasıyla devam ettiriyordur.
Bu yüzden sorun çıkmaz.

Tabi cd/dvd de ilgili dosyalar yok ise, o zaman win7 kur ilgili dosyaları sırasıyla disklerde taraması mantıklı!

Bu sorunu çözmek için, win7 kuru iso dosyasından çalıştırabilirsiniz. :)
[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/159142-multiboot-menusunde-birden-fazla-vist-win7[/b][/u][/color]
[/quote]

Edit: Berbat cümlelerimi bir nebze olsun düzeltmeye çalıştım :(

Windows 7 SP1
XP Sp3
Hiren Boot CD (Mini XP sadece NTFS olduğu için)
Acronis True İmage

Bu 4 ünü 8 Gblik Flasha Multiibotunuz sayesinde attım çok sağolun. Fakat arayüz resmini nasıl değiştircez düz renk bişey yapmak istiyordum resimsiz falan :)