Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

[quote name='the.bykus' date='15 Şubat 2011 - 00:39 ' timestamp='1297727368' post='963543']
Tamam haklısında isminin ne olduğu önemli değil ama ana dizinde açık olması lazım iso olarak çalıştıramadım.buda aynı dizinde başka boot dosyası olursa sıkıntı yaratır .
[/quote]
[font=monospace][size=2][color="#FF0000"][code]map --heads=0 --sectors-per-track=0 [/code][/color][/size][/font]
[font=monospace][size=2]bu kodu kullanacaksın isodan boot etmek için yoksa çalışmıyor[color="#FF0000"] map [/color]kodu[/size][/font]

• 1 ay sonra...

arkadaşlar benim sorunum xp VE vista ,beini kurmak
beini dosyalarını çıkartığım zaman xp nin boot klasörü ile çakışıyor,bende BL_UIS.EXE ile 01XP klasörü oluşturdum ve şu komutu kullandım
title Windows XP Kurulumu

chainloader /01XP/SETUPLDR.BIN

boot

ama çalışmadı nedenini nedir acaba.

not:çalışmaları grup4dos ile yaptım.

• Editor

Beini deki boot dosyasının ismini bot olarak değiştirebilirsin aynı yöntemi kullanarak xp vista win7 ve beini calıstırdım forumda var imzamdaki sistem
asagıdaki komutu kullandım beini için

title Beini (Y430)(HD)
find --set-root /BOT/bzImage
kernel /BOT/bzImage quiet tinycore tce=hda1
initrd /BOT/tinycore.gz

Edited by tiflisli

• 3 hafta sonra ...

arkadaşlar link yeniymiş indirdim :) sadece ttnet yasaklamış linki :) arkadaşlar söyle yaptım olmadı hiç olmuyor neden bir tane xp şifre kırmaya yarıyor bir taneside normail xp klasörleride koydum sizce neden olmadı

title Mert XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin XP01/I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...
ls /XP01/I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN
ls /XP01/I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 XP01/I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader XP01/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

# =========================================================================

title Windows Sifre Sifirla \n Windows 2000-XP-2003 icin SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...
ls /SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN
ls /SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /SIFRE/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

@conficker1994

Alt klasörden xp yi çalıştırmak için önyükleme dosyalarından bazıları düzenlenemeli/kopyalanmalı!
Pakette bulunan Tools\Multiple_Win\BL_MBXP.exe programı bu işi yapıyor.
Ayrıca XP01 yerine 01XP yap! Alfabedeki son harfleri kullanınca ve içerikte çok dosya var ise bir takım sorunlar çıkıyordu.
Tools\Multiple_Win klasöründe videolar vardı. Onlara göz gezdir.

Tabi alt klasörlerin isimleri 4 harfli olmak zorunda! SIFRE kelimesi 5 harfli olduğu için sorun çıkar!
Kolay gelsin...

[color="#0000FF"][b]CD/DVD Paketindeki Grub4dos versiyonu çok eski olması nedeniyle CD/DVD paketi güncellenmiştir.[/b][/color]
Grub4dos -> 0.4.5b-2011-04-16 sürümüne güncellendi!
ImgBurn.exe -> 2.5.5.0 sürümüne güncellendi!

Ilk sayfadaki linkte geçerlidir...
[color="#0000FF"][u][b]http://www.4shared.com/file/YmPGQk2O/2011_04_21_GM_BOOT.html[/b][/u][/color]

• 2 hafta sonra ...

hocam öncelikle eline sağlık çok güzel olmuş çok güzel elimde 3 adet iso dosyası var bunları hazırlamış olduğum MaxtorMedia.iso xp.iso ve win7.iso bunları hazırladığım usb flash diske eklemek istiyorum ne yapmam gerekiyo lütfen yardım eder misin

açıklamalarındaki gibi denedim ama bir türlü beceremedim.

[quote name='blue_life' date='21 July 2009 - 20:04 ' timestamp='1248199472' post='546769']
[size=2][color="#0000FF"][b]Grub4Dos ile Usb Flash disk veya Harici Diskler için MultiBoot Yapımı[/b][/color][/size]
Paket içeriği - Yaklaşık 16 MB
[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/Foldercontents-1.png[/img]
[CODE]http://www.4shared.com/file/121009444/3ecc5ed1/USB_BOOT.html[/CODE]
[b]Kısaca usb diskimize ekleyeceğimiz bu multiboot menüsü ile;[/b]
Çeşitli disket veya CD imajlarını çalıştırabiliriz. (Acronis livecd vb. gibi iso dosyalarını, tüm disket imajlarını, diks imajlarını çalıştırabiliriz.)
Linuxun bir çok sürümünü ekleyeceğimiz kodlar ile çalıştarabiliriz.
Windows kurulumu gerçekleştirebiliriz. (Win98 - XP - Vista - Win7 vs vs.) ; Nasıl kurulum yapacağınızı daha sonra anlatacağım.
Büyük ihtimal Linux kurulumuda yapabiliriz. (Hiç denemedim)
vs. vs. gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.

[color="#0000FF"][b]Kısaca Anlatım[/b][/color]
[color="#0000FF"][b]1 - Gerekiyorsa format;[/b][/color]
Anakartımızın boot bölümünde usb diskimizi veya flash diskimizi HDD olarak görmemiz gerkiyor.
Aksi taktirde bu boot menüsü çalışsa bile bazı sorunlar çıkabilir.
Bunun için flash diskimize uygun program ile format atabiliriz.

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/Usb_Start.png[/img]

MB_USB.exe uygulamasını çalıştırdıktan sonra, [b]Seçili diski formatla[/b] tıkını işaretleyerek, flash diskimize format atabileceğiniz programı çalıştırabiliriz.
Ilk sıradaki Usb Disk Storage Format programını çalıştırıyoruz.
Tabi ilgili program Tools klasöründe. Kısayol için programın arayüzüne de ekledim.

[/quote]

Edited by huseyinkaya1986

@huseyinkaya1986

Öncelikle sonraki mesajlarında anakonudan alıntı yapmaz isen sevinirim.
Konuya dönersek;

Grub4dos'u başarılı bir şekilde usb sürücüne kurup boot menüsünü ulaşabildin mi?
Ulaştıysan iso çalıştırma komutlarından zaten bahsetmiştiriz.

Hadi senin için kısa bir özet geçeyim.
MaxtorMedia.iso dosyasının ismini [b]MAXTOR.ISO[/b] yap ve [b]USBMENU\IMAGES[/b] klasörüne at ve aşağıdaki kodu kullan!
Tabi isimini büyük harfli yazacaksın (uzantıda aynen büyük olacak)

[codebox]title Maxtor - ISO\n Açıklama
errorcheck off
ls /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO (0xff) || map --mem /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader (hd0)+1
boot[/codebox]

Win7 için tüm iso içindeki dosyaları usb sürücünün anadizinine çıkart ve aşağıdaki kodu kullan!
[codebox]title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
errorcheck off
ls /bootmgr || ls /BOOTMGR
errnum && pause --wait=3 BOOTMGR bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1
boot[/codebox]

XP için yardımcı olamayacağım :(

Kolay gelsin...

Edited by blue_life

Hocam çok teşekkür ederim tarif ettiğin yöntemle xpyi de ayarladım çok işime yaradı.

[quote name='blue_life' date='04 May 2011 - 19:24 ' timestamp='1304529842' post='1004917']
@huseyinkaya1986

Öncelikle sonraki mesajlarında anakonudan alıntı yapmaz isen sevinirim.
Konuya dönersek;

Grub4dos'u başarılı bir şekilde usb sürücüne kurup boot menüsünü ulaşabildin mi?
Ulaştıysan iso çalıştırma komutlarından zaten bahsetmiştiriz.

Hadi senin için kısa bir özet geçeyim.
MaxtorMedia.iso dosyasının ismini [b]MAXTOR.ISO[/b] yap ve [b]USBMENU\IMAGES[/b] klasörüne at ve aşağıdaki kodu kullan!
Tabi isimini büyük harfli yazacaksın (uzantıda aynen büyük olacak)

[codebox]title Maxtor - ISO\n Açıklama
errorcheck off
ls /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO (0xff) || map --mem /USBMENU/IMAGES/MAXTOR.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader (hd0)+1
boot[/codebox]

Win7 için tüm iso içindeki dosyaları usb sürücünün anadizinine çıkart ve aşağıdaki kodu kullan!
[codebox]title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
errorcheck off
ls /bootmgr || ls /BOOTMGR
errnum && pause --wait=3 BOOTMGR bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1
boot[/codebox]

XP için yardımcı olamayacağım :(

Kolay gelsin...
[/quote]

@blue_life
hocam yeni bir harici disk aldım ve 4GB'lık usb diskimdeki boot olayını biraz daha geliştirip bu diske eklemek istiyorum.
XP olayını hallettim. Windows 7 olayı tamam. Hiren de ekledim fakat BackTrack3 için başarısız oldum.
eski diskim fat olarak formatlıydı, bu yeni diski ntfs yaptım. bu sebepten olabilir mi?
ben xp olayında takılırım, beceremem derken gidip en sorun yaşamayacağımı düşündüğüm bt3 de takıldım.
aldığım hata altta hocam.
yardımlarını bekliyorum.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/846/adszcbf.jpg/][img]http://img846.imageshack.us/img846/6300/adszcbf.jpg[/img][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

@yaylu

Inan BackTrack yıllar önce denedim ve şuan ilgili içerik hakkında bilgim yok!
Bu arada net sonuç için testlerini gerçek pcde yapmalısın!

Resimden gördüğüm kadrıyla BT3 gibi gerekli bir dosyaya ulaşılamamış!
Isodan boot yöntemini denedin mi?

Googlden bir kaç kod bakalım ve sende dene!

[codebox]title Backtrack 3 final USB
find --set-root /Images/bt3final_usb.iso
map /Images/bt3final_usb.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /boot/vmlinuz vga=0x317 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 nopersistent rw quiet
initrd /boot/initrd.gz

title Backtrack 3 final USB
find --set-root /Images/bt3final_usb.iso
map --mem /Images/bt3final_usb.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /boot/vmlinuz vga=0x317 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 nopersistent rw quiet
initrd /boot/initrd.gz

title Backtrack 4 Pre Beta
find --set-root /Images/BT4_Beta.iso
map /Images/BT4_Beta.iso (hd32)
map --hook
root (hd32)
kernel /boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 quiet
initrd=/boot/initrd.gz
chainloader (hd32)

title Backtrack 4 Pre Beta
find --set-root /Images/BT4_Beta.iso
map --mem /Images/BT4_Beta.iso (hd32)
map --hook
root (hd32)
kernel /boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 quiet
initrd=/boot/initrd.gz
chainloader (hd32)

#Normal
title BackTrack 3
kernel= /boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;kdm APPEND vga=0x317
initrd=/boot/initrd.gz
boot[/codebox]

Her halukarda sonucu yazmayı unutma.
Deneyimini yazarsan, haliyle başka bir arkadaşa yardımcı olmuş olacaksın.
Bu arada xpyi nasıl ekledin! Benim tavsiye ettiğim şekilde livecd üzerinden mi yüklüyorsun?

Yoksa şu malum progrramlarla kurulum dosyalarınımı düzenliyorsun?
Neyse kolay gelsin...

Edited by blue_life

@blue_life
bu komutlar sanırım imaj dosyasından çalıştırmak için. deneyeceğim akşama.
XPyi malum programla "cenkenj" arkadaşın anlatımındaki gibi yaptım.
ilk önce onu ayarladım, sonra grub üzerinden kalanını.
aslında backtrack için install diye bi dosya var, diske atıp çalıştırınca oluyor fakat boot sektörünü değiştirdiği için diğerleri uçuyor.
yani hem xp kurulumu hemde backtrack için şimdilik bir yol bulamadım.
imajdan çalıştırmayı da deneyeceğim bakalım.
teşekkür ederim...

Ekleme:
hocam komutlar işe yaramadı.
install dosyasını hem windows altında hem de linux altında denedim onlar da işe yaramadı.
artık bu ntfs olayında şüphelenmeye başladım iyice. sence ondan mı oluyor?

Edited by yayluu

@blue_life
herşeyi hallettim hocam.
backtrack 3 için ben daha önce flasha attığım klasörleri kullanıyordum. cdsindeki klasörleri kullandım, pcyi flashtan backtrack ile açıp usb diskimdeki boot klasöründeki install.sh ve bootlilo.sh dosyalarını çalıştırdım. şimdi backtrack 3 de ntfs formatlanmış harici diskimden sorunsuz açılıyor.
sun virtualbox ile açılmıyor hala ama pc boot ederken açınca sorun yok.
yaptığım işlemleri ve boot menü dosyamı paylaşmak istiyorum. belki birilerinin işine yarar.

önce 500GB harici diskime WinSetupFromUSB_0-2-3 ile ntfs olarak formatlayıp XP kurulumunu gömdüm.
sonra senin öğrettiklerinle hirennin HBCD klasörünü ve windows 7 nin autorun hariç bütün içeriğini diske attım.
kendime hazırladığım menu.lst ile disktekini değiştim ve hiren, backtrack 3, winXP. win7 şeklinde bootlu bir harici diskim oldu.
menu.lst içeriğim aşağıdadır.

[codebox]# Thank you Blue Life
default 0
timeout 25
color yellow/blue blue/light-gray
# foreground = white
# background = light-gray
# ===================================
# gfxmenu /GFXMENU/BL_ANIMATE.GFX
gfxmenu /GFXMENU/BL_PENGUEN.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/BL_TIGER.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/OPENSUSE_ENG.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/SUSE_LINUX
# gfxmenu /GFXMENU/SUSE_LINUX-2.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/91307-MESSAGE8.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/73806-DRXNELE.GFX
splashimage /GFXMENU/MY_IMAGE.GZ
title Hiren's BootCD 13.2
configfile /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 USBMENU/USBMENU.LST bulunamadi!
configfile /HBCD/MENU.LST || chainloader ()
title BackTrack 3
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz vga=normal max_loop=255 initrd=/boot/initrd.gz init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw
initrd /boot/initrd.gz
title Windows 7 KUR
ls /BOOTMGR || pause --wait=5 BOOTMGR bulunamadi!
chainloader /BOOTMGR || chainloader ()
title Windows XP KUR
root (hd0,0)
configfile /winsetup.lst
savedefault
[/codebox]

aslında hocam büyük adamsın. Tonla ingilizce kaynağı okuyup anlamak yerine senin tek kaynağında herşey mevcut ve takılanlara hemen yardıma koşuyorsun.
Tekara teşekkür ediyorum. Emeğin büyük.

@yayluu

Rica ederim, ufak bir katkım olduysa ne mutlu!
Başarıya ulaşmana sevindim!
Ayrıca başka bir ardaşında işene yarayabilir düşüncesiyle, deneyimini paylaştığın için teşekkürler... :good:

@tmc200505

Linlerde herangi bir sorun yoktur. Ilgili site yasaklılar kervanına katıldığı için link sende çalışmıyor olabilir.
En basit olarak, dns değiştirerek ilgili siteye ulaşbilir ve ilgili içeriği indirebilirsin!

Ben genelde opendns kullanırım... 208.67.222.222,208.67.220.220

@bozart

Biosa veyahut başlangıçtaki önyükleme menüsüne ulaşmıyorsan, mevcut önyükleme sürücüsüne grub4dos kurup, grub4dos vasıtasıyla istediğin sürücüden boot edebilirsin!

Mrb.
ntfs formatlı usb me multiboot kurulumu yaptım herşry sorunsuz çalışıyor ancak slax ı bir türlü çalıştıramadım ..
slax menüsü çıkıyor fakat sonra slax dosyasını bulamadım diye hata veriyor...
sayfaların hepsini okudum tüm denilenleri dene dim iso olarak yaptım açarak yaptım ama hep aynı sorun oluştu..
ntfs desteklemiyormu acaba slax ?

[img]http://img508.imageshack.us/img508/1880/balksz1xn.jpg[/img][/URL]

Edited by erdinch80

@erdinch80

Merhaba, slaxa bakmayalı baya oldu, ama aklımda kalanları yazmak istiyorum.
Isodan boot edbilmişsin lakin ilerleyen aşamalarda sorun çıkmış.
Istersen ilk önce isodan boot yöntemini deneyelim.

Ilk olarak bu yaşadığın sorunu aşmak için;
Iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp slax klasörünü usb sürücünün rootuna (anadizinine) koymalısın!
Koyduktan sonra dener sonucu paylaşırsın....
Eğer sorunsuz çalışırsa yerden tasağruf için iso dosyası içindeki slax klasörünü ultraiso gibi bir programla silip tekrar tekrar slaxın çalışıp çalışmadığına bakarsın.

Neyse kolay gelsin...

tnctr den bir işleitm sistemini ıso olarak indirip cd ye iki dkkada yazdırıp formata hemen geçiyoruz
burda ki bütün bu anlatılanlar, işleitm sistemleri ve cd den çalışan araçlar, hepsi bir ıso olarak upload edilemez mi
bizde ıso olarak alıp usb ye, cd ye yazdırdığımız gibi kalıp ve tasarı olarak yazdıramaz mıyız ?
ve direkt format atamaz mııyız ?

@sevimliukala

Inanıyorum forumda böyle çalışmalar vardır! Araman lazım.
Burda işte değişik sistem ve araçları bir araya getirmek için, multiboot yapma yöntemlerinden birisi anlatılıyor.

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='14 May 2011 - 19:50 ' timestamp='1305402609' post='1010706']
@erdinch80

Merhaba, slaxa bakmayalı baya oldu, ama aklımda kalanları yazmak istiyorum.
Isodan boot edbilmişsin lakin ilerleyen aşamalarda sorun çıkmış.
Istersen ilk önce isodan boot yöntemini deneyelim.

Ilk olarak bu yaşadığın sorunu aşmak için;
Iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp slax klasörünü usb sürücünün rootuna (anadizinine) koymalısın!
Koyduktan sonra dener sonucu paylaşırsın....
Eğer sorunsuz çalışırsa yerden tasağruf için iso dosyası içindeki slax klasörünü ultraiso gibi bir programla silip tekrar tekrar slaxın çalışıp çalışmadığına bakarsın.

Neyse kolay gelsin...
[/quote]

dediğin gibi yaptım slax menüsü geliyor menüden tüm seçenekleri deniyorum ama bir kaç dakika boot menülerini yükledikten sonra hep aynı
hatayı veriyor.. slax klasörünü bulamadım gibi birşeyler..
slax forumlarını inceledim bu hatayı birçok kişi almış... genelde usb yi fat ile formatlayın demişler... ntfs formatından boot edemeyeceğiz galiba..
slax612 adında bir klasöre iso yu açıp onun içindeki boot\isolinux\isolinux.bin den boot ettirin ve slax.cfg yi ayarlayın gibi mesajlarda vardı hepsini denedim
hatta hiren boot cd nin içine atıp hirenden boot ettirip uradan çalıştırmayı denedim ama hep aynı hata yı verdi...

@erdinch80

Yukarıdaki yazdığım yöntemi şimdi dendim ve herangi bir sorun çıkmadan slax açıldı!
Eğer Qemu ile slaxı usb diskinden açmaya çalışıyorsan haliyle hata alman muhtemel.

Qemu boot menüsüne gözatmak ve başlangıç aşamasını test için pakete ilave edilmişti!
Asıl test, gerçek pc üzerine yapılmalıdır.

Slax konusunda tüm arkadaşları, konuya değinmişken Fat*/ntsf üzerinden çalıştırmaya anlatalım.

[size="3"][color="blue"][u][b]Slax'ı Fat*/Ntfs dosya sitemi üzerinden çalıştırmak;[/b][/u][/color][/size]
[b]Kaynak Dosya:slax-6.1.2.iso
Md5:65BC3F151733BD5CD6D0E25F1305B31C[/b]

[b]Birinci Yöntem:[/b]
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax ve boot klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım. (Slax klasörü anadizinde olacak!)
2 - boot klasörünü slax klasörüne atalım.
3 - Aşağıdaki grub4dos komutlarından birisini kullanalım.

[codebox]title Linux Slax
ls /slax/boot/vmlinuz || find --set-root /slax/boot/vmlinuz
kernel /slax/boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;telinit~4 changes=/slax/ slax from=/dev/sda1/slax/
initrd /slax/boot/initrd.gz
boot

title Linux Slax - Slaxsave.dat install
kernel /slax/boot/vmlinuz vga=769 max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;kdm changes=slax/slaxsave.dat
initrd /slax/boot/initrd.gz

title Slax6 - Cd Mode
kernel /slax/boot/vmlinuz vga=769 max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;kdm
initrd /slax/boot/initrd.gz[/codebox]

[b]Ikinci Yöntem: (CD/DVD içinde geçerlidir)[/b]
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım.(Slax klasörü anadizinde olacak!)
2 - slax-6.1.2.iso dosyasının adını SLAX612.ISO yapalım. Isim büyük harfli olacak!
3 - SLAX612.ISO dosyasını ultraiso gibi bir programla açıp içindeki slax klasörünü silelim. (Yerden tasağruf için)
4 - SLAX612.ISO dosyası ilgili sürücü veyahut cd/dvd de IMAGES\SLAX612.ISO konumunda oldğunu varsayarsak grub4dos komutumuz;

[codebox]title Slax v6.1.2
errorcheck off
ls /IMAGES/SLAX612.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/SLAX612.ISO
ls /IMAGES/SLAX612.ISO|| pause --wait=5 IMAGES/SLAX612.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/SLAX612.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/codebox]

[b]Üçüncü Yöntem: (Sadece CD/DVD için geçerlidir)[/b]
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım.(Slax ve boot klasörü cd/dvd nin anadizininde olacak!)
2 - Aşağıdaki grub4dos komutunu kullanalım;
[codebox]title Slax v6.1.2
ls /boot/isolinux/isolinux.bin || find --set-root /boot/isolinux/isolinux.bin
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/codebox]