Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@obimone

Grub4dos ile yeni tanışan veyahut hakkında fazla bilgisi olmayanlar için konu biraz karışık görünebilir. Lakin konudaki anlatımlar ile testler yapıp tecrübe kazanırsanız haliyle ilk mesajlardaki bilgilerin fazla karışık olmadığını görürsün.
Konu cd/dvd - usb - windows olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Usb konusu için konudaki ikinci mesajdaki anlatımı uygulayacaksınız.
Iso dan xp kurulumuna gelirsek, ilk önce ilgili iso için BOOT.GZ dosyasını oluşturup, bu dosyaları usb sürücünüzdeki ilgili konuma koyacaksınız.
Dana sonra BOOT.GZ yanında oluşan *.lst dosyasının (galiba MENU.LST dosyasıydı) içindeki komutları, konudaki usb paketi için USBMENU\USBMENU.LST doysasına ekleyeceksiniz. Heralde isodan-xp paketine videoda eklemiştim. Ordaki anlatımı uygulayınız.

Win7 konusuna gelirsek, win7 kur dosyalarını grub4dos kurulumundan sonra usb sürücüne çıkartırsan, win7 kur sorunsuz çalışacaktır. USBMENU\USBMENU.LST dosyasında gerekli komutlar ekliydi..
Ayrıca isodan vista-win7 çalışması da vardı ama forumdaki talihsiz bir sorundan ötürü son günlerde açılan konular silindi. :nea:
Bir süre sonra ilki konuyu tekrar yazmaya çalışırım...

Son olarak takıldığın kısımda, yaptığın adımları yazarsan nerde hata veyahut eksik bir şey yaptığını yazabilirim.
Başarılar dilerim, kolay gelsin...

[notice]Edit: Bu arada son isodan vista-win7 kurulumuna ait ilgili pakete aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Files/Nt6IsoSetup/2011_12_20_Nt6IsoSetup.zip[/u][/color][/notice]

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='22 December 2011 - 12:32 ' timestamp='1324557130' post='1130517']
@obimone

Grub4dos ile yeni tanışan veyahut hakkında fazla bilgisi olmayanlar için konu biraz karışık görünebilir. Lakin konudaki anlatımlar ile testler yapıp tecrübe kazanırsanız haliyle ilk mesajlardaki bilgilerin fazla karışık olmadığını görürsün.
Konu cd/dvd - usb - windows olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Usb konusu için konudaki ikinci mesajdaki anlatımı uygulayacaksınız.
Iso dan xp kurulumuna gelirsek, ilk önce ilgili iso için BOOT.GZ dosyasını oluşturup, bu dosyaları usb sürücünüzdeki ilgili konuma koyacaksınız.
Dana sonra BOOT.GZ yanında oluşan *.lst dosyasının (galiba MENU.LST dosyasıydı) içindeki komutları, konudaki usb paketi için USBMENU\USBMENU.LST doysasına ekleyeceksiniz. Heralde isodan-xp paketine videoda eklemiştim. Ordaki anlatımı uygulayınız.

Win7 konusuna gelirsek, win7 kur dosyalarını grub4dos kurulumundan sonra usb sürücüne çıkartırsan, win7 kur sorunsuz çalışacaktır. USBMENU\USBMENU.LST dosyasında gerekli komutlar ekliydi..
Ayrıca isodan vista-win7 çalışması da vardı ama forumdaki talihsiz bir sorundan ötürü son günlerde açılan konular silindi. :nea:
Bir süre sonra ilki konuyu tekrar yazmaya çalışırım...

Son olarak takıldığın kısımda, yaptığın adımları yazarsan nerde hata veyahut eksik bir şey yaptığını yazabilirim.
Başarılar dilerim, kolay gelsin...

[notice]Edit: Bu arada son isodan vista-win7 kurulumuna ait ilgili pakete aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Files/Nt6IsoSetup/2011_12_20_Nt6IsoSetup.zip[/u][/color][/notice]
[/quote]

tamam üstad, deneyip takıldığım yer olursa sorarım, çok teşekkürler hızın ve ilgin için...

Edited by obimone

• 2 hafta sonra ...

@hornet512

Pardus kullanmadığım için (yaklaşık iki yıl önce denemiştim) detaylı bilgim yok, lakin grub4dos ile hem cd/dvd hemde usb üzerinden sorun çalıştırabileceğini düşünüyorum. Googlede kısa bir arama yap. Başarılı sonuç alırsan ihtiyaç duyabilecek arkadaşlar için kısa bir anlatımda yaparsan sevinirim...

[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/search?q=pardus++2011.2+grub4dos[/b][/u][/color]

[quote name='blue_life' date='30 December 2011 - 14:19 ' timestamp='1325254757' post='1133811']
@hornet512
Pardus kullanmadığım için (yaklaşık iki yıl önce denemiştim) detaylı bilgim yok, lakin grub4dos ile hem cd/dvd hemde usb üzerinden sorun çalıştırabileceğini düşünüyorum. Googlede kısa bir arama yap. Başarılı sonuç alırsan ihtiyaç duyabilecek arkadaşlar için kısa bir anlatımda yaparsan sevinirim...[/quote]
Yapan varsa kolayca alayım demiştim, o zaman iş başa düştü :(
Anladığım kadarıyla pardus 2012.2 çalışan dvd doğrudan multiboot menude çalışmıyor. http://www.ozgurlukicin.com/forum/calis-cd/23376/?page=1 adresinde digit isimli kullanıcı bir çalışma hazırlamış bununla yaptım. Orjinal pardus2012.2.iso yu doğrudan çalıştırabilen varsa lütfen paylaşsın.

[u]önce multiboot dvd pardus:[/u]

- Bu başığın birinci sayfasında anlatıldığı gibi kendi multiboot dvd nizi hazırlayın.
- Pardusun kendi sitesinden pardus çalışan dvd 2011.2 iso dosyasını indirin.
- Bu isodan pardus.img dosyasını dvd roota çıkartıp adını cervus.img olarak değiştirin. (zorunlu)
- Yukarıdaki adresten penguen.iso dosyasını indirip 20112c klasorunu dvd de istediğin yere çıkartın.
- pardus ve penguen isoları silinebilir.
- grubmenu.lst dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyin.
- oluşturduğunuz dvd etiketi büyük harfle PENGUEN olmalıdır. (zorunlu)

[code] #============================================================================
title Pardus 2011.2 calisan dvd
find --set-root /CERVUS.IMG
kernel /IMAGES/20112C/KERNEL root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd splash=silent mudur=language:tr
initrd /IMAGES/20112C/INITRD
# ========================================================================= [/code]

Güle güle kullanın, mutlu yıllar.

Edited by hornet512

[quote name='hornet512' date='01 January 2012 - 13:34 ' timestamp='1325424877' post='1134611']
[u]önce multiboot dvd pardus:[/u][/quote]
[u]sonra multiboot USB içinde pardus:[/u]
- yukarıdakine benzer şekilde 20112c klasörünü ve cervus img dosyasını multiboot USB nize kopyalayın.
- iyi haber NTFS de çalışıyor.
- USB nizin adını PENGUEN yapın (zorunlu) :)
- Aşağıdaki gibi düzenleme yapın.
- pardus içinde tüm işlemler büyük-küçük harf duyarlı, dikkat edin.
[code]#============================================================================
title Pardus 2011.2 calisan dvd
find --set-root /CERVUS.IMG
kernel /20112C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livedisk splash=silent mudur=language:tr
initrd /20112C/initrd
# =========================================================================[/code]
Güle güle kullanın, mutlu yıllar.

[quote name='blue_life' date='21 July 2009 - 18:04 ' timestamp='1248199472' post='546769']
[hr][color="#8B0000"][b]Kısaca usb diskimize ekleyeceğimiz bu multiboot menüsü ile;[/b][/color]
- Hemen hemen tüm disket, disk imajlarını çalıştırabiliriz.
- Windows Vista/Win7 ve XP gibi sistmleri kurabiliriz...
Linux sistemlerini usbmizden çalıştırıp, kurulumunu yapabiliriz.

Kısacası cd/dvd ile yaptığımız hemen hemen herşeyi usb flash disk veyahut usb harici disk ile yapmamız mümkün.
Ben fazla karışıklık olmasısı için menuye bir kaç seçenek ekledim.
Eklemek istediğiniz bileşenlere ait grub4dos kodlarını [color="#0000FF"][u][b]www.google.com [/b][/u][/color]dan arayarak bulabilirsiniz.
Eğer bulamaz veyahut sorun yaşarsanız, yaşadığınız sorunları bu konu altından yazdığınız taktirde, konu hakkında bilgili arkadaşlar ile yardımcı olmaya çalışırız.[/quote]

selamlar, ben bu hazır multiboot menüsünü indirdim.ve usb flash belleğe kurup denedim çalışıyor, ancak ben bu kadar kalabalık menü değilde sadece
win7 kur
xp kur
mini xp kur
lınux kur
server 2003 kur

gibi 5 adet olsun istiyorum. bu şekilde olması için hangi dosyayı ne şekilde değiştireceğim.ve bu sistemlerin iso larını hangi klasörün içine atmam gerekir..bu konuyu iyi bilenler kısaca izah edebilirlermi acaba;
eğer kod işi varsa bu 5 sistem için kodlarını yazabilirlermi.

@beyoğlu

As. Konuda ben sadece başlangıç aşamalarını anlatmaya çalıştım. Yani eklemek istediğiniz bileşenleri siz kendiniz eklemelisiniz.
Usb paketini ele alırsak;

Şuan yazdıklarının hepsi usbden sorun çalışmaktadır (Bazı sistemlerde tabi sorun çıkarma ihtimali de var). Dosyalara bakim...
Indirdiğin içerikteki USB_ROOT\USBMENU\USBMNEU.LST dosyasını kısaca notepad ile açıp, kendine göre düzenlemelisin.
Içerikte title ile başlayıp, bir sonraki titleye kadar olan satırlar menüde bir seçenek olarak ifade edilir.
title de haliyle menüde görüncek ismi belirler.

Neyse kısaca eklemek istediklerine dair bilgilendirme yapalım.
Win7 kur için gerekli komut zaten USBMENU.LST dosyasında vardı. Sen win7.iso içeriğindeki tüm dosyaları, USB_ROOT klasörüne çıkartacaksın.
Program ile herangi bir sürücüye kurulum yaptığında USB_ROOT klasöründeki dosyalar ilgili sürücüye kopyalanır. Yani istersen manuel olarakta ilgili dosyaları ilgili sürücünün anadizinine atıp kullanabilirsin.

Usb anadizini karışık olmasın ve win7 kurulumuna ait ilgili bazı dosyalara virüs bulaşmasın dersen, iso dosyasından win7 kurulumu deneyebilirsin.
Ben şahsen bu yöntemi kullanıyorum. Aşağıdaki ilgili konuda gerekli anlatım vs. var. Konuyu incele...
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=159142

XP ve Server 2003 konusuna gelirsek, ben iso dosyasından kurulum yapıyorum. Yine bunun için farklı programlarla ilgili dosyaları hazırlayacaksın.
Aşağıdaki konuda gerekli anlatım bulunmakta.
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188

MiniXP ve linuxa gelirsek gelirsek, ilgili bileşene göre grub4dos komutları değişiklik göstermektedir.. Yani eklemek istediklerin hakkında yeterli bilgim olmadığı için, bir şey söyleyemem :( Misal Hiren's BootCD deki MiniXP den bahsediyorsasn, HBCD/MENU.LST dosyasında gerekli çalıştırmak için komutlar mevcuttu!

Kısaca ilgili eklemek istediğin bileşene ait dosyaları USB_ROOT altındaki uygun konuma atıp, USBMENU.LST dosyasını ilgili bileşenlere göre düzenleyeceksin.
Bu arada hazırladığın USB_ROOT klasörünü daha sonrada istediğin bilgisayarda, istediğin usb disk üzerinde de sorun kullanabilirsin...

Konu kapsamı çok geniş olduğu için, biraz karışık ama biraz azim gösterek istediğini yapabileceğini düşünüyorum :)
Kolay gelsin...

Sevgili hocam NT6 klasörü illa rootta olmak zorundami ben USMENU (klasörünün) içerisine attım
Menu.Lst içerisine
------------------------
title Windows Vista/Win7 Kurulumu
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/NT6/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

Yazdım Win7 isosu nerde penceresi çıkıyor fakat Rootta oldumu sormuyor
BXPE mini xp klasörünü aynen USMENU içerisine attım
Menu.Lst içerisine
------------------------
title Portable XP
ls /USBMENU/BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /USBMENU/BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 USBMENU/BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /USBMENU/BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()

yazdım olmadı yani bunların hepsini USBMENU klasörünün içerinse saklasakda dağınıklık bitse olmazmı acaba sevgi ve saygılarımla...

@korasoglu

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/04_Nt6IsoSetup.png[/img]

Iso dosyalarını oluştururken, konumu ve isimi sen yukarıdaki resimdeki ilk kutudan belirleyebiliyrosun. Ben NT6 yı örnek olarak yazdım. Misal sen o kutuya;
USBMENU\WIN7KUR\WIN7KUR.ISO yaz. Sonra iso dosyalarını oluştur. Işlem bittiken sonra, ilgili konuma iso dosyasını koy kullanacağın komutlar isonun yanındaki menu.lst dosyasında zaten oluşuyordu...

BXPE ye gelirsek, açıktan çalıştıracaksan malesef BXPE klasörü roota olacak. Tabi iso dosyasından çalıştırarak istediğn yere koyabilirsin.
Ama iso dosyasını normal kullanırsan programs.wim vs. winpe açılınca bulunamaz. Bunun için iso dosyasını komple rame yüklemek gerekecek. Buda haliyle işlemin uzun sürmesine yol açacak. Sen en iyisi yine roota koy. Tabi flash belleğin hızlıysa iso dosyasını rame yükleyerek kullanabilirsin.

Ben iso dosyasından kullanıyordum. Kdolarını verirsem;

[codebox]title BlueXPE Light v1.9 (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
ls /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO || find --set-root --ignore-floppies /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO
ls /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO || clear && echo WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO bulunamadi! && echo WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO buyuk harfli olmali! && pause --wait=7
ls /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO || chainloader (hd0)+1 && boot
clear
echo ----------------------------------------------------
echo Windows XP/2003
echo BLUEXPEL.ISO dosyasi yukleniyor...
echo Lutfen bekleyiniz...
# map /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO (0xFF) || map --mem /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO (0xFF)
map --mem /WINBOOT/BXPE/BLUEXPEL.ISO (0xFF)
map --hook && root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader () || clear && pause --wait=7 Onyukleme basarisiz oldu! && chainloader (hd0)+1
boot[/codebox]

Edited by blue_life
Grub4dos kodu konunun düzenini bozduğu için düzenlendi!

[quote name='blue_life' date='03 January 2012 - 20:09 ' timestamp='1325621346' post='1135424']
@beyoğlu

Konu kapsamı çok geniş olduğu için, biraz karışık ama biraz azim gösterek istediğini yapabileceğini düşünüyorum :)
Kolay gelsin...
[/quote]
selamlar, cevabınıza teşekkürler ancak maalesef yapamadım.
başka bir arkadaşın 23 partlık hazır iso dosyasını indirdim.ancak onun içerisindende aynı multiboot hazırlama
dosyaları çıktı.gerçi o iso dosyasının içindede benim için gereksiz olan bir çok uygulama var..yapamayınca bari bu hazır olan işime yarasın,gereksiz olanlarda
dursun bari dedim ..ama yine olmadı.flash belleğe menüler geliyor ama kurulum içeriklerinin hiç biri gelmedi belleğin içine.
ben bu kurulum çeşitlerinin dvd yerine usb bellekte olmasını istemiştim..bilgisayarcıya gösterdim onlarda anlamadı yapamadılar.win 7 usb tool diye bir programdan yapılıyormuş ancak
sadece tek bir sistem olabiliyormuş çoklu sistemler olmuyormuş.
neyse öğrenci gençlerden bulabilirsek ücreti mukabil yardım isteyelim bakalım olmazsa yine dvd lere kalacağız gibi.

benim yaş bir hayli fazla.. motorumla dünyayı dolaştım bir kaç kez. yollarda bazen çok gerekli oluyor dvd leri taşımaktansa usb bellek büyük rahatlık olacaktı..

[warning][b][color=#FF0000]Üst üste birbiriyle ilişkili birkaç mesaj gönderemezsiniz. Mesajınıza ekleme yapmak için "edit" butonunu kullanmalısınız!

[topic=872]Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.[/topic]

Anlayışınız için teşekkür ederiz

Tnc-Team[/color][/b][/warning]

Edited by blue_life

Burdaki konular sayesinde çok güzel bi multiboot usb hazırladım anladığım kadarıyla bi çok kişi sıkıntı yaşamış özellikle birden fazla işletim sistemini tek usb ye eklemede benim yaptığım multiboot usb ye kendi hazırladığım isolar
Windows 7 All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Vista All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Server 2003 SP2 Türkçe
Windows Xp Profosyonel SP3 pro Aralık 2001 Güncellemeleri dahil
Windows Server 2008 All in one x32x64 Türkçe Dil Paketi ile beraber
Ubuntu 11.10 Çalışan DVD Kurulumu (ISO)
PARDUS 2011.2 Kurulan DVD
Mini Win 7 (Usb Bellekten Çalışan)
Mini Vista (Usb Bellekten Çalışan)
Mini (BXPE) XP (Usb Bellekten Çalışan)

ve diğer Teknik bakım onarım ve backup alma pogramlarınıda dahil tek 16 gb usb belleğe ye attım hepsinide teker teker kontrol ettim özellikle işletim sistemlerini kurulumunu test ettim hepsi çalışıyor benim gibi Teknik Servis,Bilgisayarcı, Sistemci arkadaşların işine yarayacak tabiri caizse ilaç gibi gelicek bi flash bellek hazırladım kısa zamanda sizlerle paylaşıcam şimdilik sağlıcakla kalın..
[spoiler][img]http://img393.yukle.tc/images/5790new.jpg[/img][/spoiler]

Edited by rebelli0uss

selamlar;
bu hiren's bootcd nin usbmenu klasörü içindeki menu.lst dosyasındaki kodları sizdekilerle aynımıdır.
yapmaya çalıştığımız usb multiboot da yukarıdan aşağıya ok işareti ile seçim yaparken hiren's bootcd menü başlığını atlayıp bir sonrakine geliyor.
sorun kodlardamıdır. seçim yapılamadığı içinde çalıştırılamıyor.yardımcı olabilirmisiniz?

title Hiren's BootCD 14.1 \n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...
ls /HBCD/menu.lst ||
ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

@rebelli0uss

Konudaki usbpaketi ve içerikteki program bu haftasonu güncellenecek! Paketini hazırlayıp birazdaha beklemeni öneririm.
Yeni programdan görünüm!

[img]http://i.imgur.com/ySzuR.png[/img]

@beyoğlu

@Hiren klasik menü kullanıyordu. Gfx menu kullanmazsan ilgili şekilde menüyü sende tasarlayabilirsin.
Ayrıca @Hiren çok sık güncelleme yaptığından, ilgili çalışmasındaki grub4dos versiyonu daha günceldir.
Haftasonu usb paketi güncellenecek ve stabil grub4dos versiyonu eklenecektir!

ben mecburen klasic menü kullanmak durumundayım galiba. cünkü gfx menü netbookta çalışmadı.menu.lst dosyasının en üstündeki satırda bulunan gfx menu kodunu silince klasic menu olarak açıldı. sanırım hepsi çalışıyor sadece bu hiren's bootcd yazılı menü üzerine hiç gelmeden alttaki menüye gidiyor.
fat32 veya ntfs olarakda durum değişmedi. masaüstü makınalardada durum aynı.

@beyoğlu

Şuana kadar bir çok pc (dizüstü/masaüstü) üzerinde, konudaki usb paketini denedim ve gfx menuler dahil, grub4dosun açılışında herangi bir sorunu rastlamadım.
Hbcd sorununa gelirsek, paketi hazırlarken genelde gfx menu kullandığımdan ilgili sorun gözümden kaçmış olabilir. Paketi güncellerken içerikteki tüm kodları gözden geçirecğim. Şuan çözüm olarak, sürücündeki USBMENU\USBMENU.LST dosyasını aç ve ilgili kısımdaki kodları aşağıdaki ile değiştir.

[codebox]title Hiren's BootCD\n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...
# www.hiren.info
ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
configfile /HBCD/MENU.LST[/codebox]

ilgili kodlarlada değişen bir şey olmadı. yalnız farklı bir şey yaptım. hiren bootcd menüsünü menu.lst dosyasının en başına aldım. imlec default 0 olduğu için mecburen üste geleceği için. test edince menünün üstüne geldi seçili olarak. hiren boot cd bu şekil çalıştı. sonrasında tekrar imlec menü başına yine gelmeyip ikinci sıraya yerleşti.
her neyse artık..

hocam ben masa üstü xpde sizin bu çalışma çıktığı günden beri kullanıyorum şimdilirde masa üstü flashdan görmüyor neden olduğunu bir türlü anlamadım bu arada konuyu yeniliyormuşunuz onuda merakla bekliyorum..

Edited by korasoglu

@korasoglu

Flash diskteki açılış bilgisi bir nedenle zarar görmüş olabilir.

MB_USB programını aç ve format seçeneği ile USB_ROOT içeriğini hedef sürücüye kopyala ... seçeneğinin tıkını kaldır. Bu şekilde ayarlayıp kurulum yaparsan, flash diskteki ayarlı dosyaların zarar görmez ve açılış bilgisini onarmış olursun...

[quote name='blue_life' date='05 January 2012 - 20:35 ' timestamp='1325788503' post='1136132']
@rebelli0uss

Konudaki usbpaketi ve içerikteki program bu haftasonu güncellenecek! Paketini hazırlayıp birazdaha beklemeni öneririm.
Yeni programdan görünüm!

[img]http://i.imgur.com/ySzuR.png[/img]

@beyoğlu

@Hiren klasik menü kullanıyordu. Gfx menu kullanmazsan ilgili şekilde menüyü sende tasarlayabilirsin.
Ayrıca @Hiren çok sık güncelleme yaptığından, ilgili çalışmasındaki grub4dos versiyonu daha günceldir.
Haftasonu usb paketi güncellenecek ve stabil grub4dos versiyonu eklenecektir!
[/quote]

blue life hocam teşekkür etmeyi unuttum size öncelikle kusra bakmayın dediğiniz gibi bekleyeceğim. işletim sistemlerini söylediğim gibi bir bir kurup denedim sonuç mükemmel hiç problem yok yanlız aklıma şuda geldi bu menüye ubuntuda eklemek istiyorum bunla ilgili ne yapmam gerekiyor şu an için bi fikrim yok bunla ilgili konulara bakıcam

@rebelli0uss

Tabiki Ubuntu'yuda ekleyebilirsin. Linux işletim sistemlerinden biraz uzak olduğum için, ubuntuyu deneyeli yıllar olmuştur :(
Kısaca ekleyeceğin ubuntu versiyonuna göre, grub4dos kodlarını googleden arayarak bulabiliriz. Grub4dos kodları ubuntu versiyonuna göre farklılık ta gösterebilir.

Bu aşamada büyük ihtimal iki yöntem vardır. Birincisi iso dosyasından çalıştırmak, diğeride dosyaları roota koyup çalıştırmak.
Hangi ubuntu versiyonunu eklemek istiyorsun? Googleden gerekli kodları bakalım...

[color="#4169E1"][u]http://reboot.pro/8797/page__st__6[/u][/color]

[quote name='blue_life' date='06 January 2012 - 10:20 ' timestamp='1325838031' post='1136305']
@rebelli0uss

Tabiki Ubuntu'yuda ekleyebilirsin. Linux işletim sistemlerinden biraz uzak olduğum için, ubuntuyu deneyeli yıllar olmuştur :(
Kısaca ekleyeceğin ubuntu versiyonuna göre, grub4dos kodlarını googleden arayarak bulabiliriz. Grub4dos kodları ubuntu versiyonuna göre farklılık ta gösterebilir.

Bu aşamada büyük ihtimal iki yöntem vardır. Birincisi iso dosyasından çalıştırmak, diğeride dosyaları roota koyup çalıştırmak.
Hangi ubuntu versiyonunu eklemek istiyorsun? Googleden gerekli kodları bakalım...

[color="#4169E1"][u]http://reboot.pro/8797/page__st__6[/u][/color]
[/quote]

Hocam ubuntu-11.10-desktop-i386.iso usb oluşturduğum klasorun (multiboot) içine attım daha önce forumda bi arkadaşa verdiğiniz kodları kullandım

[code]title Ubuntu 10.04 Desktop
find --set-root /multiboot/ubuntu-11.10-desktop-i386.iso
map /multiboot/ubuntu-11.10-desktop-i386.iso (hd32)
map --hook
root (hd32)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=/multiboot/ubuntu-11.10-desktop-i386.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz[/code]

fakat hata aldım Eror 60: File for drive emulation must be in one contiguuous disk area