Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

[quote name='hornet512' date='01 February 2012 - 00:17 ' timestamp='1328048224' post='1148905']
Ben hiçbir AV kurtarma cd'si çalıştıramadım :rolleyes:
Hiren içinde avira var onu kullanıyorum. Karspersky olsaydı fena olmazdı :dribble:
[/quote]

Kaspersky i sonunda çalıştırdım. İstersen kodları gönderebilirim.

Avira yı çalıştıramadım henüz. Gerçi Kaspersky varken pek gerek kalmadı.

[notice]Bu konuda çeşitli sistemler için paylaşılan anlatımlar, zaman ile güncelliğini yitirebilmektedir! Konuda anlatılan [b]Avira AntiVir Rescue System[/b]için anlatılan yöntemde, sonradan çıkan versiyonlarla güncelliğini yitirmiştir.

Tüm bu sistemleri her zaman indirip, sizlere uygun bir yöntem sunmam malesef mümkün deyil! Yani bu tip uğraşlar benim çok zamanımı alacaktır.
Lakin yinede elimden gelen katkıyı aralıklarla vermeye çalışıyorum.

[b]Avira AntiVir Rescue System[/b] için eski yöntem ufak bir değişiklikle çalışıyor! Kısaca anlatım yapalım...[/notice]

[notice][img]http://i.imgur.com/TpRqI.jpg[/img]
[b]Avira AntiVir Rescue System[/b]

1 - Aşağıdaki linkten Avira AntiVir Rescue System için verilen iso dosyasını indiriniz.
http://www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-rescue-system
2 - Indirdiğiniz iso dosyasının içindeki, [b]antivir,system,avupdate[/b] klasörlerini sürücünüzün anadizinine çıkartınız.
3 - Inidirdiğiniz iso dosyasının ismini [b]avira.iso[/b] olarak değiştirip, antivir klasörüne atınız.
4 - avira.iso dosyasının içindeki, antivir,system,avupdate klasörlerini, yerden tasağruf için ultaiso ile silebilirsiniz.
5 - Windows üzerinden, sürücüsünüzdeki \avupdate\windows\updatergui.exe vasıtasıyla antiviri güncelleyebilirsiniz...
6 - Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra, aşağıdaki grub4dos komutlarını kullanınız. Kendi bilgisiayarımda burdaki anlattğım yöntem usbden sorunsuz çalışmıştır!

[codebox]title Avira AntiVir Rescue CD (ISO)
set ISOFILE=/antivir/avira.iso
set BOOTFILE=/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox][/notice]

[notice][img]http://i.imgur.com/mFl5b.png[/img]
[b]"Error 60: File for drive emulation must be in one contiguous disk area"[/b] hatası alırsanız, ilgili usb sürücüdeki dosyanızı birleştirmelisiz.
Misal yukarıdaki avira anlatımında avira.iso dosyasını birleştirmelisiniz. Bunun için MB_USB.exe programını kullanabilirsiniz.

[img]http://i.imgur.com/6uObm.jpg[/img][/notice]

@blue_life çok teşekkürler sonunda çalıştı. System ve avupdate klasörlerini usb root a çıkarınca çalıştı. Falsh belleğimin son hali:

- Windows 7 AIO - sorunsuz
- Windows 7 Lite - sorunsuz
- Windows 7 Live - sorunsuz
- Windows XP Home lite - sorunsuz
- Windows XP Pro SP3 - sorunsuz
- BlueXPE Network - sorunsuz
- Hiren's Boot CD - sorunsuz
- Acronis True Image - sorunsuz
- Pardus 2011.2 Kurulan - sorunsuz
- Pardus 2011.2 Çalışan - sorunsuz
- Hdd Regenerator - sorunsuz
- NTLDR Çözümü - sorunsuz
- Windows şifresini bul - sorunsuz
- Slax - sorunsuz(bazı bilgisayarlarda çalışmıyor)
- Avira Antivir Rescue Disk - sorunsuz
- Kaspersky Rescue Disk 2012 - sorunsuz
- Windows 7 32 Bit Sistem Onarım Diski - sorunsuz
- Windows 7 64 Bit Sistem Onarım Diski - sorunsuz
- Active Boot Disc - sorunsuz
- Windows 98 Başlangıç Disketi - sorunsuz
- Acronis Disk Director - sorunsuz

@digit_03 HARDDISK ONYUKLEME KAYDINI ONAR FIXMBR nasıl yaptın?

Edited by mehmet006

Usta herşey aynı dediğin gibi yaptım.Win7 de sıkıntı yok ama xp de siyah ekranda takılı kalıyo.Kur dosyaları yüklüyo.disk seçme ekranına gelmeden sol üstte - işareti çıkıyo sonra o da kayboluyo.
Mavi ekran vermiyo.biosta disk ide seçili.
Xp orjinal msdn pro.Dosyalar nt5 te. BOOT.GZ MENU.LST WINXP.ISO

[code]title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /NT5/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.GZ
clear
echo ----------------------------------------------------
echo Loading Windows XP Professional
echo Please wait...
echo ----------------------------------------------------
map --mem /NT5/BOOT.GZ (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot
# =========================================================================

[/code]

Edited by turkey2008abc

@turkey2008abc

Malesef ilgili hata nadirde olsa bazı pclerde çıkabiliyor. Şuana kadar bir çok bilgisayara ilgili yöntemle kurulum yapmama rağmen, ilgili soruna rastlamadım.
Kısaca ilgili hata için şu aşamada yapabileceğim fazla bir şey yok :( Unutmadan anakartının bios ayarlarındaki, ahci ayarını disable/enable yapman işe yarayabilir.

Kullandığım ramdisk sürücüsü (firadisk,winvblock) ile ilgili bir sıkıntı vardı. Bazı anakartlarda işte ilgili sorunu çıkartıyor :(

Bu arada farklı bir bilgisayarda büyük ihtimal ilgili sorunu yaşamazsın!

http://www.supergrubdisk.org/category/download/supergrubdiskdownload/ adresindeki Super Grub Disk 0.9799 iso dosyasını indirdim. içeriğini kendime göre düzenledim. Kısaca supergrubdisk iso nun içinde grub kur, windows bul başlat, linux bul başlat, linux root olarak konsolda başlat, harddisk önyükleme kaydını onar vs. seçenekler var yaklaşık 5 mb.

menu.lst dosyasını şu şekilde düzenledim:

default 0
timeout 0
#setgrubdevice # This is compulsory
#sgdgfxmenuoff
gfxmenu /boot/grub/message
foreground ffffff
background 0c00ff
color white/green yellow/blue

#title ----------------- GRUB KURTARMA ve KURMA MENUSU ------------------

# The two commands: setgrubdevice and usbshift are needed
# so that SGD works well.
configfile $(grub_device)/boot/grub/menu.lst

title FIXMBR HDD ONYUKLEME KAYDINI YAZ
set aux_hd="hd0"
# dd SOURCE_FILE DESTINATION_DEVICE FILE_OFFSET DEVICE_OFFSET SIZE
dd $(grub_device)/boot/sgd/brs/syslinux.bin ($(aux_hd)) 0 0 300
dd $(grub_device)/boot/sgd/brs/syslinux.bin ($(aux_hd)) 0x1fe 0x1fe 2
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1
boot

sonra iso oluşturup multiboot dvd ye ekledim

title HARDDISK ONYUKLEME KAYDINI ONAR FIXMBR
errorcheck off
ls /FMBR.ISO || find --set-root --ignore-floppies /FMBR.ISO
ls /FMBR.ISO || pause --wait=5 FMBR.ISO bulunamadi!
map /FMBR.ISO (0xff) || map --mem /FMBR.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

isteyen olursa yüklerim

832 kilobyte :))

Edited by digit_03

forumda emeği geçen herkese, özellikle de blue_life arkadaşa çok çok teşekkürler. herkesin emeğine sağlık.
sayenizde birçok işimizi kolaylaştıracak kendimize özel multiboot usb lerimiz oldu.

Yalnız forumda birkaç sayfa geride bahsedilen soruna hala çözüm bulunamadı. :( Yaklaşık 5-6 gündür uğraştığım bu sorun Acronis Boot CD ile ilgili.

Acronis 2011 veya 2012 iso'sunu doğrudan boot ettiğimizde gayet düzgün çalışıyor. Yedekleme yapıyor ve yedekten geri yüklüyor.
Ancak, "Acronis Startup Recovery Manager" seçeneğini aktif edemiyoruz. Bu seçenek aktif olursa, Acronis belirli dosyaları harddiskin başına kopyalayarak herhangi bir durumda ilk açılış esnasında F11 tuşuna başarak sistemin CD'siz bir şekilde boot edilerek sistem yedeği almamızı veya yedekten geri yüklememizi sağlıyor. Ancak malesef ki ISO dosyasından boot ettiğimizde bu seçeneği aktif etmek istediğimizde aşağıdaki gibi bir hata veriyor.

[img]http://img855.imageshack.us/img855/1295/acroniserror.jpg[/img]

USB'den Acronis ISO'yu boot ettirip bu hatayı verdiği esnada şunu denedim. Laptopun CD sürücüsüne acronis boot cd yi de taktım ve tekrar seçeneği aktifleştirmek için tıkladığımda, CD sürücüdeki dosyaları gördü ve seçeneği sorunsuzca aktifleştirdi.

Acaba diyorum ki bu işi sanal bir şekilde CD sürücüye ISO takıyormuş gibi falan mı yapsak da düzeltsek? Imdisk'le falan hallolabilir mi acaba sorun? Kaç gündür denemeler yapıyorum. Imdisk'in nasıl kullanıldığını da tam bilmediğim için pek birşey elde edemedim. Firadisk'le birşeyler denemeye çalıştım ama yine olmadı. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok çok teşekkürler. Özellikle blue_life'in yardımlarını bekliyorum bu konuda.

Edited by serkansatuk

@turkey2008abc

Hangi XPyi denersen dene, ilgili bilgisayarda aynı sorunu yaşarsın. Yani bu senin bilgisayarına ait donanımın (depolama birimleri) ile benim kullandığım ramdsik sürücüleri (firadisk, winvblock) arasındaki bir anlaşmazlık. Başka bir bilgisayarda büyük ihtimal sorunsuz kullanabilirsin.
Yani senin bilgisayar için bu konuda yapacak fazla bir şeyim yok. Aşağıdaki @awengers44 arkadaşımızın konusuna bak. Konudaki WinSetupFromUSB programı farklı bir yöntemle xpyi usb sürücüsüne ayarlıyordu...

[color="#0000FF"][u]http://www.tnctr.com/topic/173379-tam-bootable-usb-disk-hazyrlayycy/[/u][/color]

@serkansatuk

Ilgili Acronisin kullandığı sistem imdiski,firadiski vs. desteklemez. Yani sanalcd sürücüsünü ayarlamamız bu durumda çok zor. Ben bu konuya daha önce bakmıştım ve malesef başarılı olamamıştım. Işte ilgili dosyalar cd/dvd sürücüsünde deyilse resimdeki hata çıkıyordu. Kısaca yapacak fazla bir şey yok gibi :(

@vusal_dayi

Içerikteki dosyaları tam hatırlayamadım. Neyse kısaca tüm dosyalar anadizinde olacak (yani ilgili iso içeriğini ISO_ROOT klasörüne çıkart). Daha sonra önyükleyiciyi grub4dos ile çalıştır. Heralde isolinux.bin dosyasını kullanıyordu. Yani aşağdaki gibi bir komut iş görebilir;
[codebox]title PC CMOS Cleaner
set BOOTFILE=/boot/isolinux.bin
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Ben çeşitli kontroller ekliyorum. Daha sade verirsim;
chainloader /boot/isolinux.bin
boot[/codebox]

kod şöyle olmalı?

title PC CMOS Cleaner
set BOOTFILE=/boot/isolinux.bin
if exist /boot/isolinux.bin || find --set-root --ignore-floppies /boot/isolinux.bin || echo -> /boot/isolinux.bin bulunamadi!
chainloader /boot/isolinux.bin && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

[quote name='serkansatuk' date='02 February 2012 - 19:20 ' timestamp='1328210422' post='1149983']
forumda emeği geçen herkese, özellikle de blue_life arkadaşa çok çok teşekkürler. herkesin emeğine sağlık.
sayenizde birçok işimizi kolaylaştıracak kendimize özel multiboot usb lerimiz oldu.

Yalnız forumda birkaç sayfa geride bahsedilen soruna hala çözüm bulunamadı. :( Yaklaşık 5-6 gündür uğraştığım bu sorun Acronis Boot CD ile ilgili.

Acronis 2011 veya 2012 iso'sunu doğrudan boot ettiğimizde gayet düzgün çalışıyor. Yedekleme yapıyor ve yedekten geri yüklüyor.
Ancak, "Acronis Startup Recovery Manager" seçeneğini aktif edemiyoruz. Bu seçenek aktif olursa, Acronis belirli dosyaları harddiskin başına kopyalayarak herhangi bir durumda ilk açılış esnasında F11 tuşuna başarak sistemin CD'siz bir şekilde boot edilerek sistem yedeği almamızı veya yedekten geri yüklememizi sağlıyor. Ancak malesef ki ISO dosyasından boot ettiğimizde bu seçeneği aktif etmek istediğimizde aşağıdaki gibi bir hata veriyor.

[img]http://img855.imageshack.us/img855/1295/acroniserror.jpg[/img]

USB'den Acronis ISO'yu boot ettirip bu hatayı verdiği esnada şunu denedim. Laptopun CD sürücüsüne acronis boot cd yi de taktım ve tekrar seçeneği aktifleştirmek için tıkladığımda, CD sürücüdeki dosyaları gördü ve seçeneği sorunsuzca aktifleştirdi.

Acaba diyorum ki bu işi sanal bir şekilde CD sürücüye ISO takıyormuş gibi falan mı yapsak da düzeltsek? Imdisk'le falan hallolabilir mi acaba sorun? Kaç gündür denemeler yapıyorum. Imdisk'in nasıl kullanıldığını da tam bilmediğim için pek birşey elde edemedim. Firadisk'le birşeyler denemeye çalıştım ama yine olmadı. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok çok teşekkürler. Özellikle blue_life'in yardımlarını bekliyorum bu konuda.
[/quote]

acronis true image ve acronis disc director ile grub4dos en sağlıklı bu şekilde çalışıyor

(bu dat dosyaları acroniz ile oluşturulmuş bootable usb imajlarından kopyalanmıştır)

title ACRONIS TRUE IMAGE 2012 PLUS PACK
errorcheck off
kernel /ATIH/dat3.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ATIH/dat2.dat

title ACRONIS DISC DIRECTOR 11
kernel /ADDS/kernel.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ADDS/ramdisk.dat

isterseniz yükleyebilirim

[quote name='digit_03' date='02 February 2012 - 20:22 ' timestamp='1328214164' post='1150020']
acronis true image ve acronis disc director ile grub4dos en sağlıklı bu şekilde çalışıyor

(bu dat dosyaları acroniz ile oluşturulmuş bootable usb imajlarından kopyalanmıştır)

title ACRONIS TRUE IMAGE 2012 PLUS PACK
errorcheck off
kernel /ATIH/dat3.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ATIH/dat2.dat

title ACRONIS DISC DIRECTOR 11
kernel /ADDS/kernel.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ADDS/ramdisk.dat

isterseniz yükleyebilirim
[/quote]

haklısınız. bu şekilde gayet güzel çalışıyor ama malesef Acronis Startup recovery manager aktif edilemiyor hala :(

acronis true image nin o fonksiyonu windowsda kurulu iken aktif olabilir mi ?
ben imaj aldığım zaman usb / dvd ye çekip öyle kullanıyorum harddiske yedeklediğimde sorun çıkması durumunda kullanamıyorum (bad sektör hdd nin scandisk yapılması gereken durumlar vs.)

[quote name='digit_03' date='02 February 2012 - 20:57 ' timestamp='1328216252' post='1150045']
acronis true image nin o fonksiyonu windowsda kurulu iken aktif olabilir mi ?
ben imaj aldığım zaman usb / dvd ye çekip öyle kullanıyorum harddiske yedeklediğimde sorun çıkması durumunda kullanamıyorum (bad sektör hdd nin scandisk yapılması gereken durumlar vs.)
[/quote]

windowsta kurulu iken aktif olabiliyor ama, bazen komple disk yedeğini alıp başka bir diske geri yüklediğimde o kısmı aktif edemeyebiliyor. böyle durumlarda tekrar aktif edebilmem için gerekli o işlem.

@vusal_dayi

Fazla eski olmayan grub4dos versiyonlarında değişken tanımlayabiliyoruz. Yani benim verdiğimle senin düzenleme yaptığın komutun bir farkı yok!

@digit_03

Biz usbden bahsediyoruz ve usbden Acronis.isoları sorunsuz çalışmaktadır. Lakin Acronis True Imagedeki ilgili özelliğin sorunsuz çalşabilemesi için, ilgili bazı dosyaların cd/dvd nin anadizininde olmadı gerekiyordu. Yani çok büyük bir sorun deyil. Senin verdiğin şekildede aynı sorun meydana gelecektir...

Kısaca usbden ilgili Acronisi çalıştıracaksanız ilgili özelliği kullanamayacaksınız!

@lavigne-61

Bu konu sayesinde bir çok arkadaşımız, usb/cd/dvd/hdd için multiboot (çoklu açılış) yapıp grub4dos ile tanışmışlardı. Kısaca biraz okuyup, testler yaparsan fazla zor olmadığını görürsün.

Bu konuya uzun zamandır, elimden geldiği kadar vakit ayırıp ilgilenmeye çalışıyorum. Kısacası şuan için yeni bir video vs. hazırlamam mümkün deyil. :nea:
Tabi istersen, konuyu inceleyip grub4dos ile ilgili bilgi edindikten sonra videolu anlatım yapabilirsin...

Kolay gelsin arkadaşlar...

@vusal_dayi

Slax üzerinden niye kullanmıyorsun? Neyse şimdi ilgili dosyaya baktım ve kullanman gerek komut;

set BOOTFILE=/BOOT/ISOLINUX.BIN
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

CD/DVD paketindeki grub4dos biraz eskiymiş. Bu nedenle daha önce yazdığım komuttaki dosya konumu küçük harfli olduğundan sorun yaşamışsın.
Lakin wmvarede başlangıç aşamaları sorunsuz geçmesine rağmen, sistem siyah ekranda takıldı :(

Ben olsam slax ile kullanırdım. Neyse başarılar dilerim, kolay gelsin...

Kaspersky Rescue CD 10 isodan çalıştırmak için tüm grub4dos kodlarını denedim ama olmadı isonun içindeki dosyaları usb ye çıkardım gene olmadı forumda ilgili konulara baktım onlarda olmadı ama bi yöntem denedim
[code]http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk/main?qid=208282163/[/code]
kaspersky' nin kendi sitesindeki rescueusb.exe indirip Multiboot flash belleğim haricinde başka bi usb belleğe iso göstererek yazdım çalıştı sonra o usb bellek içindeki dosyaları olduğu gibi multiboot usb nin ana dizinine kopyaladım
[spoiler][img]http://c1202.hizliresim.com/u/5/2ght9.jpg[/img]
[img]http://c1202.hizliresim.com/u/5/2ghu0.jpg[/img][/spoiler]
USBMENU.LST ye
[codebox]title Kaspersky Rescue Disk
errorcheck off
ls /rescue/rescueusb.iso || find --set-root --ignore-floppies /rescue/rescueusb.iso
ls /rescue/rescueusb.iso || pause --wait=5 rescue/rescueusb.iso bulunamadi!
map /rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem /rescue/rescueusb.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()[/codebox]
bu kodu ekledim denedim pc de çalıştırdım taramada yaptım hiç bi problem olmadı. rescueusb.exe programı isoyu usb den çalıştırmak için dosyaları hazırlıyor.rescueusb.iso oluşturup usb bellekden çalışmasını sağlıyor.Multiboot Flash belleğinize rahatlıkla bu yöntemi ekleyebilirsiniz.Eğer başka yöntemlerle çalıştırabilen varsa paylaşılırsa sevirim.Bu arada Kullandığım iso Kaspersky Rescue CD en son çıkan sürümdür.
[spoiler][img]http://c1202.hizliresim.com/u/6/2gxkh.jpg[/img][/spoiler]
Eğer rescueusb.exe programıyla dosyaları başka flash belleğe yazma derdiyle uğraşmak istemeyenler için dosyaları upload ettim indirdikden sonra flash belleğinizinine yukarıda gösterdiğim şekilde ana dizinine kopyalayın USBMENU.LST ye yukarıdaki kodu girin Multiboot Flash belleğinizde çalıştırabilirsiniz.
Dosyalar;
[code]http://hotfile.com/dl/145492389/16002c5/rescue.rar.html[/code]

Edited by rebelli0uss

[quote name='mehmet006' date='01 February 2012 - 02:01 ' timestamp='1328054488' post='1148952']
Kaspersky i sonunda çalıştırdım. İstersen kodları gönderebilirim.

Avira yı çalıştıramadım henüz. Gerçi Kaspersky varken pek gerek kalmadı.
[/quote]

Kaspersky i nasıl çalıştırdığını sorabilirmiyim tamamen test ettin mi ? yani boot edip tarama yaptın mi?