Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

önceki sayfalarda açıklamıştım yeni sürüm bazı linux livecd ve kurulum cd leri grub2 ye geçtiler. Grub2 ile boot edilen iso kalıplarını grub4dos ile boot edebilmek için örnek olarak ubuntu iso nun içindeki imaj dosyasını çıkarıp ana dizine koyun ve ubuntu isonun içindeki imaj dosyasını silin öyle deneyin

[quote name='caglar103' date='22 February 2012 - 12:24 ' timestamp='1329913453' post='1158877']
arkadaşlar ubuntu 11.10 için grub4dos kodu nedir. nette buldum ama hep hata alıyorum. yardım lütfen :(
[/quote]

title UBUNTU 11.10
kernel /casper/vmlinuz file=/ubuntu/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz ignore_uuid live-media-path=/casper quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

@syo

Kullandığın grub4dos komutunu alabilirmiyim? Böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım. Tabi Qemu her zaman dediğim gibi gerçeği yanstımayabilir.
Yani olmadık hatalar verebilir. Qemu ile benzer hatalar aldığınızda, diğer sanalpc emulatörlerinde de deneme yapmanızı tavsiye ederim.
Tabi en kesin sonuç, gerçek pcde yapılan testlerdir...

@caglar103

Hangi dosya için file not found hatası veriyor acaba? ubuntu-11.10-desktop-i386.iso dosyasını bizat indirip, ilgili komutlar ile sorunsuz çalıştırmıştım.
Senin kullandığın versiyon nedir? Iso içeriğinde aşağıdaki dosyalar varmı?
[b]
/casper/vmlinuz
/preseed/ubuntu.seed
/initrd /casper/initrd.lz
[/b]
Senin için tekrar bir deneme yapacağım...

[notice]Şimdi baktım ve verdiğim yöntem ile usb üzerindeki iso dosyasından, ubuntuyu sorunsuz çalıştırdım. Lakin komutta bir hata yapmışım.
Düzgün komut kısaca;

[codebox]# =========================================================================
# 1 - ubuntu-11.10-desktop-i386.iso dosyasını internetten indiriniz.
# http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download
# 2 - Indirdiğiniz iso dosyasını \USBMENU\UBUNTU\ klasörüne atıp ismini UBUNTU11.ISO yapınız. Kısaca dosya konumu USBMENU\UBUNTU\UBUNTU11.ISO
# 3 - Aşağıdaki ilk grub4dos komutunu kullanınız. Diğer komutlar, ubuntu menüsündeki diğer seçeneklerdir!
# Ayrıca güncel komutlara iso dosyasındaki boot\grub\loopback.cfg dosyasından ulaşabilirsiniz.
# =========================================================================

title Ubuntu 10.10 Desktop-i386\n Try Ubuntu without installing
# ubuntu-11.10-desktop-i386.iso
set ISOFILE=/USBMENU/UBUNTU/UBUNTU11.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF) && map --hook && root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz file=/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 10.10 Desktop-i386\n Install Ubuntu
kernel /casper/vmlinuz file=/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 10.10 Desktop-i386\n Check disc for defects
kernel /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 10.10 Desktop-i386\n Test memory
kernel /install/mt86plus

# =========================================================================[/codebox][/notice]

Edited by blue_life

[img]http://d1202.hizliresim.com/u/q/2xzrh.jpg[/img]

windows xp kurarken gfx menulu sistem yaparsam bu hatayı veriyor bir tuşa bastıktan sonra kuruluma devam ediyor.gfx menu kullanmadan yaparsam hiç sorun yok nedeni ni bulamadım yardım blue_life hocam.

Gerçek makinedede aynı hatayı veriyor.Bu hatayı gfxmenu kullanırsam alıyorum.Gfxmenu lerden birçoğunu denedim hepsindede aynı hatayı veriyor.

default 0
#timeout 25
color yellow/blue blue/light-gray
#=======================================================================
gfxmenu /GFXMENU/KUM.GFX
# gfxmenu /GFXMENU/ADIM.GFX
title WINDOWS XP PROFESSIONAL ORJINAL SP3
map --unmap=0:0xff
map --unhook
ls /WINSETUP/XPpSP3.ISO || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/XPpSP3.ISO
map /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff) || map --mem /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff)
savedefault 2
checkrange 0x00,0x01 read 0x8280 && configfile /BOOTWS/fd.lst
checkrange 8 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/8.lst
checkrange 7 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/7.lst
checkrange 6 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/6.lst
checkrange 5 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/5.lst
checkrange 4 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/4.lst
checkrange 3 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/3.lst
checkrange 2 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/2.lst
checkrange 1 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/1.lst
boot
map --unhook
title YENIDEN BASLAT
savedefault --wait=2
reboot
title KAPAT
halt

@syo

Komutta gördüğüm kadarıyla ordaki boot gereksiz! Çünkü önyükleme işleminden önceki gerekli komutlar yok.
Heralde onlar 1.lst vs. içindedir. Onlarda boot komutu olduğundan burdaki boot komutunu silerek deneyebilirsin.
Ayrıca hangi satırda hata olduğun anlamak için komut altına mesaj ekleyebilrisin. Misal;

pause --wait=5 <<< Bilmem ne satırı calıstı vs. gibi

[codebox]title WINDOWS XP PROFESSIONAL ORJINAL SP3
map --unhook
ls /WINSETUP/XPpSP3.ISO || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/XPpSP3.ISO
map /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff) || map --mem /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff)
savedefault 2
checkrange 0x00,0x01 read 0x8280 && configfile /BOOTWS/fd.lst
checkrange 8 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/8.lst
checkrange 7 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/7.lst
checkrange 6 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/6.lst
checkrange 5 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/5.lst
checkrange 4 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/4.lst
checkrange 3 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/3.lst
checkrange 2 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/2.lst
checkrange 1 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/1.lst
pause --wait=5 <<< menu dosyaları bulunamadı veyahut sorunsuz gecti gibi
map --unhook[/codebox]

Ayrıca Qemuda denemelerde hata çıkabilme ihtimali var. Gerçke pcde de bakarsın...
Sonucu yazmayı unutma, kolay gelsin...

Windows 7 AIO kurulumunu usb den başlatıyorum sorunsuz ama sürücü seçeneklerinin geldiği ekranda aygıt sürücüleri bulunamadı şeklinde uyarı alıyorum. Sorun acaba kullandığım iso dosyasında mıdır? Windows 7 lite iso dosyası ile sorunsuz kurulum yaptım.

Edited by mehmet006

[quote name='mehmet006' date='05 March 2012 - 18:35 ' timestamp='1330965345' post='1165439']
Windows 7 AIO kurulumunu usb den başlatıyorum sorunsuz ama sürücü seçeneklerinin geldiği ekranda aygıt sürücüleri bulunamadı şeklinde uyarı alıyorum. Sorun acaba kullandığım iso dosyasında mıdır? Windows 7 lite iso dosyası ile sorunsuz kurulum yaptım.
[/quote]

Windows 7 AIO iso dosyası bozulmuş olabilir NT6 programıyla tekrar iso dosyası oluştrup usb belleğine atıp dene

@mehmet006

Ilgili boot.wim içindeki sistemde, ilgili bilgisayarın harddiskine ait sürücüler bulunmuyor olabilir. Farklı bir bilgisayarda deneme yapabilirsin.
Veyahut, ilgili iso dosyasını dvd ye yazdırıp, ilgili bilgisayarda deneyerek sonuçlara bakabilirsin.

Bu arada win7 kurulumunu iso dosyasından mı, yoksa anadizinden (açıktan) mı başlattın?

@mehmet006

Win7 kur ekranı geldiğinde, çalıştırdan imdiski açıp, iso dosyasının sanal sürücüye takılıp, takılmadığını kontrol edebilirmisin? Veyahut heralde Q-dir vardı. Q-dir ile bilgisayarıma girip sanal sürücünün olup olmadığına ve sanal sürücü var ise içinde kur dosyalarının olup olmadığına bakabilirmisin?

Bu menüyü uzun zamandır flash diskim aracılığıyla kullanıyorum. Geçenlerde USB HDD'me (NTFS) de aynı sistemi kurdum. Ancak menü gelmeden önceki ayarlarda takılıyor. En son satırda da "try (hd0,0): ntfs5:" yazıyor. HDD'e format atmadan bu sorunu çözebilir miyim acaba?

[quote name='blue_life' date='14 March 2012 - 10:28 ' timestamp='1331720910' post='1169365']
@ucahmetuc

Qemu emulatöründe mi ilgili sorunu yaşıyorsun? Gerçek bilgisayarda aynı sorun çıkıyor mu? Ayrıca gfxmenu satırlarını silip tekrar denermeisin?
[/quote]

yok hocam, emulatorde problem yok. gerçekte de sorun aynı. aynı dosyaları flaşı formatlayıp denediğimde çalışıyor. ancak hdd'de çalışmıyor. önceki mesajımda dediğim yerde takılıyor. o bakımdan gfx kısımlarında da bir problem olduğunu sanmıyorum. yine de dediğini deneyip yazarım birazdan. aslında hdd'ye format atsam düzelcekmiş gibi bir his var içimde. ancak menü için 900gb'lık verimi silecek kadar ileri gidemem :lol: sonucu birazdan yazarım. ilgilendiğin için teşekkür ederim.

@blue_life hocam tahmin ettiğim gibi çalışmadı. hala aynı ekranda bekliyor. bu da ekran görüntüsü:

[spoiler][img]http://img585.imageshack.us/img585/1770/ekranalntseq.png[/img][/spoiler]

[size="1"]edit: alt alta olan mesajlar otomatik birleştiriliyor sanarak ayrı mesajda yazdım ama birleşmedi. mod.lardan özür diliyorum. tekrarı olmaz.[/size]

Edited by ucahmetuc

@ucahmetuc

Evet büyük ihtimal diskin mbr veyahut pbr bölümündeki bir sorun nedeniyle, grub4dos takılma yapıyor. Bu sorunu çözmek için diskteki tüm bölümleri silip, yeniden bölümlendirme yapılması yaşadığın sorunu çözebilir. Neyse bu kadar büyük veri depolaması yaptığın diski bu işlemler için kullanmamanı tavsiye ederim... Tabi bu sadece bir öneri :)

Başarılar dilerim, kolay gelsin...

blue_life konu ile alakalı değil ama bir konuda senin bilgine ihtiyacım var ben senin yaptığın yöntemle multiboot menü değilde SARDU diye bir programla multiboot menü yaptım ama programın reklamları v.s. ve menüsü çok dandik ben o menüyü özelleştirmek istiyorum sen SARDU ile multiboot menü hazırladın mı?

@ByChilaver

Sardu projesine çok uzun zaman önce kısaca bakmıştım. İlgili çalışma da autoit ile hazırlanmış ve içerikte alternatif olarak grbu4dos mevcuttu. Heralde önyükleme için isolinux kullanıyordu. Dediğim gibi usb flash diske vs. kurup detaylı incelemedim. Hatırladığım kadarıyla menüye müdehale etmek için *.cfg dosyalarını kurcalaman gerekli. Bunu notepad gibi bir editör ile yapabilirsin...

blue_life kodlamalar ile bilgim olmadığı için ben yapmak istediğimi sana biraz anlatayım eğer sende zamanın varsa nasıl yapacağım hakkında bilgi verebilirsen sevinirim. kurumda kullanmak üzere (windows 7 - windows xp - windows home edition - windows vista) içerikli multiboot yapmak istiyorum daha önceki anlatımlarından yola çıkarak bir kaö işlem yaptım ama bir türlü sonuç elde edemedim. senden ricam multiboot hazırlama işlemlerinden oluşan bir video hazırlayabilirsen hem ben hemde forumda bu iş ile ilgilenmek isteyen bir çok arkadağıma bu konu hakkında yardım etmiş olursun işin çok ise zamanının yok ise hiç sorun değil şimdiden teşekkürler :)

@ByChilavert

Malesef videolu anlatım vs. için zaman ayıramam. Lakin ilgili konulardaki bilgileri incelersen fazla zorlanacağını düşünmüyorum. Zorlanırsan, takıldığın kısımı yazdığın taktirde zaten bilgili arkdaşlar ile birlikte yardımcı oluyoruz.

Sen usb için mi, yoksa cd/dvd için mi multiboot oluşturmak istiyorsun?