Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

[quote name='iskader' date='23 January 2012 - 07:44 ' timestamp='1327304658' post='1144620']
@zeki ural

Üstad blue_life' ın anlattıklarıyla çözüme ulaştım gibi (eee boşuna dememişler bakmakla görmek arasında fark var diye) deneme için cd hazırlayacağım.

yanlız senden ricam 350 mblik xp imajı ghost yedeğimiydi? ghostladım derken ne demek istedin Biraz daha açıklayabilirmisin.
[/quote]

ghosladım derken demek istediğim şey şu, usb sürücüde çalışan bildiğin multiboot sistemini olduğu gibi bilgisayarın harddiskine ghosladım .350 mb"lik xp"yi blue_life hocanın bildiğin nt5 yöntemi ile sürücüye ekledim .xp imajıda

k@ylü kardeşimizin hazırladığı bir çalışma forumda aratırsan bulursun inşallah..bu arada siteye girişte hala sıkıntılar

yaşıyorum ,en kısa zamanda sitenin eskisi gibi hızlı ve stabil olması dileğiyle selamlar dostlar...

Edited by zeki ural

@blue_life anlatım için çok teşekkürler. Sayende kendime özel multiboot usb oluşturuyorum.

- Windows 7 AIO - sorunsuz
- Windows 7 Lite - sorunsuz
- Windows 7 Live - sorunsuz
- Windows XP Home lite - sorunsuz
- Windows XP Pro SP3 - sorunsuz
- BlueXPE Network - sorunsuz
- Hiren's Boot CD - sorunsuz
- Acronis True Image - sorunsuz

Benim de bazı sorunlarım var. Belki çözüm yolu yazılmıştır ama 52 sayfalık bir konu olduğundan hepsini okuyamadım.
- Pardus 2011.2 Kurulan ve çalışan isolarını çalıştıramadım. @digit_03 arkadaşın yöntemini birebir uyguladım ama çalışmadı.
- Avira yı çalıştırdım ama yüklerken hata alıyorum. Sardu ile multiboot yaptığımda sorunsuz çalışıyor.
- Slax ı da çalıştırdım ama siyah ekranda kalıyor. Sardu ile multiboot yaptığımda da aynı sorunu yaşadım.

Not: Usb disk fat32(NTFS nin avantajları nelerdir?)

Edited by mehmet006

[quote name='mehmet006' date='29 January 2012 - 21:02 ' timestamp='1327870932' post='1147916']
@blue_life anlatım için çok teşekkürler. Sayende kendime özel multiboot usb oluşturuyorum.

Benim de bazı sorunlarım var. Belki çözüm yolu yazılmıştır ama 52 sayfalık bir konu olduğundan hepsini okuyamadım.
- Pardus 2011.2 Kurulan ve çalışan isolarını çalıştıramadım. @digit_03 arkadaşın yöntemini birebir uyguladım ama çalışmadı.
- Avira yı çalıştırdım ama yüklerken hata alıyorum. Sardu ile multiboot yaptığımda sorunsuz çalışıyor.
- Slax ı da çalıştırdım ama siyah ekranda kalıyor. Sardu ile multiboot yaptığımda da aynı sorunu yaşadım.

[/quote]

http://www.ozgurlukicin.com/forum/calis-cd/23376/?page=1
http://www.ozgurlukicin.com/forum/kurulan-cd/23463/?page=1

kök / etc initramfs.conf içeriği

liveroot=LABEL=PardusLive

(iso kalıbının etiket ismi bu şekilde olmazsa Pardus açılmıyor . Tabii ben bunu değiştirip yeni initramfs dosyası ile kullanıyorum)

kök / lib / initramfs init dosyası içeriği (kwrite ile açılmış)

#!/bin/sh
#
# Simple init script that should handle both
# livecd/livedisk, thinclient and hdd boot
#

PATH=/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
INITRAMFSCONF="/etc/initramfs.conf"

ROOT_LINKS="bin sbin lib boot usr opt"
ROOT_TREES="etc root home var"
TMPFS_DIRS="dev mnt mnt/cdrom mnt/livecd mnt/thin tmp sys proc media"
LOOPBACKFILE="pardus.img"

Pardus iso kalıplarını iso olarak grub4dos ile çalıştıramazsınız
ben bir ay uğraştım ve özgürlük için forumunda yayınladığım yöntemlerle multiboot dvd lerini yaptım (tabii pardusun ince ayarlarını değiştirerek)

özgürlük için forumundaki verdiğim linkleri okuyun öyle deneyin bizzat ben kullanıyorum bu şekilde multiboot dvd lerini

@digit_03 teşekkürler. Şimdi denedim çalışıyor. Dosya isimlerinde sorun varmış.

- Pardus 2011.2 Kurulan - sorunsuz
- Pardus 2011.2 Çalışan - sorunsuz

[hr]

Windows açılış şifresini bul işlemini nasıl yaptın?

[warning][b][color=#FF0000]Üst üste birbiriyle ilişkili birkaç mesaj gönderemezsiniz. Mesajınıza ekleme yapmak için "edit" butonunu kullanmalısınız!

[topic=872]Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.[/topic]

Anlayışınız için teşekkür ederiz

Tnc-Team[/color][/b][/warning]

Edited by blue_life

@mehmet006

Fat32 ile Ntfs dosya sistemi arasındaki farklar için forumda veyahut googlede arama yapmalısın.

[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/search?q=ntfs+fat32+fark[/b][/u][/color]

Ntsf dosya biçimi Fat32 den daha sonra çıkması nedeniyle kullanım alanına bağlı olarak daha avantajlıdır diyebilirim. Lakin Win tabanlı dos ortamında Fat32 direk görülürken, ntfs sürücüler görünmez. Bunun gibi bazı cihazlarda da ntfs tanımlanamayabilir
Görünmesi için extra işlemeler dosyalar gerekiyordu. Ayrıca 4 gb den büyük boyutlu dosyaları fat32 olan bir sürücüye kopyalanmıyordu. Ntfs sürücüde daha hızlı işlem yapabilirsin. Ayrıca ntfs dosya sisteminin bir çok güvenlik seçenekleri mevcuttur.... Neyse sen bu konuyu detaylı bir şekilde araştır. Ben ntfs dosya sistemini tercih ediyorum...

Avira konusuna gelirken, denediğimde sorunsuz çalışmıtı! Yaşadığın sorun tam olarak nedir? Biraz detay verebilirmisin?
Slax için not alışım. Beli önceki sayfalarda yazmıştırım ama tekrar yazalım;

[notice][b]Slax'ı Grub4Dos ile çalıştırmak;[/b]
Kaynak Dosya:slax-6.1.2.iso
Md5:65BC3F151733BD5CD6D0E25F1305B31C

Birinci Yöntem:
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax ve boot klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım. (Slax klasörü anadizinde olacak!)
2 - boot klasörünü slax klasörüne atalım.
3 - Aşağıdaki grub4dos komutlarından birisini kullanalım.

[codebox]title Linux Slax
ls /slax/boot/vmlinuz || find --set-root /slax/boot/vmlinuz
kernel /slax/boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;telinit~4 changes=/slax/ slax from=/dev/sda1/slax/
initrd /slax/boot/initrd.gz
boot

title Linux Slax - Slaxsave.dat install
kernel /slax/boot/vmlinuz vga=769 max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;kdm changes=slax/slaxsave.dat
initrd /slax/boot/initrd.gz

title Slax6 - Cd Mode
kernel /slax/boot/vmlinuz vga=769 max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;kdm
initrd /slax/boot/initrd.gz[/codebox]

Ikinci Yöntem: (CD/DVD içinde geçerlidir)
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım.(Slax klasörü anadizinde olacak!)
2 - slax-6.1.2.iso dosyasının adını SLAX612.ISO yapalım. Isim büyük harfli olacak!
3 - SLAX612.ISO dosyasını ultraiso gibi bir programla açıp içindeki slax klasörünü silelim. (Yerden tasağruf için)
4 - SLAX612.ISO dosyası ilgili sürücü veyahut cd/dvd de IMAGES\SLAX612.ISO konumunda oldğunu varsayarsak grub4dos komutumuz;

[codebox]title Slax v6.1.2
errorcheck off
ls /IMAGES/SLAX612.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/SLAX612.ISO
ls /IMAGES/SLAX612.ISO|| pause --wait=5 IMAGES/SLAX612.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/SLAX612.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/codebox]

Üçüncü Yöntem: (Sadece CD/DVD için geçerlidir)
1 - slax-6.1.2.iso dosyasını winrar/7zip/ultraiso gibi bir programla açıp, içersindeki slax klasörünü ilgili sürücüye çıkartalım.(Slax ve boot klasörü cd/dvd nin anadizininde olacak!)
2 - Aşağıdaki grub4dos komutunu kullanalım;
[codebox]
title Slax v6.1.2
ls /boot/isolinux/isolinux.bin || find --set-root /boot/isolinux/isolinux.bin
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/codebox][/notice]

[quote name='mehmet006' date='29 January 2012 - 22:06 ' timestamp='1327874775' post='1147950']

[hr]

Windows açılış şifresini bul işlemini nasıl yaptın?

[warning][b][color=#FF0000]Üst üste birbiriyle ilişkili birkaç mesaj gönderemezsiniz. Mesajınıza ekleme yapmak için "edit" butonunu kullanmalısınız!

[/quote]

http://www.tnctr.com/topic/161692-windows-7-admin-thifresini-oedhrenmek-yardym/

buradaki dosyayı indirdim. iso dosyasını düzenleyip grub4dos multiboot dvd ye ekledim

title WINDOWS ACILIS SIFRESINI BUL
errorcheck off
ls /ESRSIFRE.ISO || find --set-root --ignore-floppies /ESRSIFRE.ISO
ls /ESRSIFRE.ISO || pause --wait=5 ESRSIFRE.ISO bulunamadi!
map /ESRSIFRE.ISO (0xff) || map --mem /ESRSIFRE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

Blue_life

Şöyle bir şey istiyorum:
[code]
# =========================================================================
title win7 kurulumu \n Iso dosyasindan onyukleme yapar
.....
.....
title Win8 kurulumu \n Iso dosyasindan onyukleme yapar
????
title Pardus 2011.2 calisan dvd
.....
..... [/code]
menüden win8 kurulumu seçtiğimizde "henüz win8 hazır değil, bir tuşa basınız"
diyecek, bir tuşa basınca gfx ana menüye dönecek. Nasıl yapabilirim?

Saygılar.

@blue_life

Grub4dos komutlarında sanırım sorun yok. Çünkü aynı sorun devam ediyor.

Slax ta karşılaştığım sorun:
[code]If you get black screen or Out-Of-Sync, hit Ctrl+Alt+NumPlus few times
INIT: Switching to run level : 4
Starting up X11 session manager[/code]

Avira da karşılaştığım sorun:
[code]Self check failed! The file failed! The file failed the check. Press OK to shutdown the systen.[/code]

@hornet512

echo ile ekrana mesaj jazdırabilir, clear ile ekrandaki yazıları silebilirsin. pause ilede bekleme yapabilirsin. Gfx menüye dönüş için, ilgili menü dosyasının bulunduğu lst dosyasını configmenu ile tekrar yüklemelisin. Kısaca;

[codebox]title Win8 kurulumu
echo Window 8 henuz eklenmemis! Ana menuye donmek icin bir tusa basiniz...
pause
configmenu /USBMENU/USBMENU.LST[/codebox]

@mehmet006

Sen testlerini qemu ile mi yapıyorsun? Qemu sadece boot menüsünü tasarlamak için eklenmiştir. Yani çok başarılı bir emülatör deyil.
Ilgili verdiğim slax yöntemini ben sorunsuz kullanmaktayım...

Avirayı da denediğimde sorunsuz çalışıyordu...

Eğer gerçek bilgisayarda test yapıyorsan, senin sistemin ile alakalı sorunlarda olabilir. Yani ilgili linux sistemleri senin usb sürücüsünü algılamıyor olabilir..

@blue_life
Gerçek bilgisayarda test yapıyorum. Teşekkür ederim ilgin için. Başka bilgisayarlarda da deneyeceğim.
Avira dosyasını yeniledim. Şimdi de şöyle bir hata aldım
[code]Error 60 : File for drive emulation must be in one contiguous disk area[/code]

@digit_03 çok teşekkürler. Windows şifre işini hallettim. Sana zahmet Hdd Regenerator programının imajını ve kodları gönderebilir misin?

@mehmet006

Usb sürücüsündeki Avira iso dosyasını birleştir. MB_USB.ex nin arayüzünde ilgili seçenek vardı.
Aşağıdaki kodlardan senin için uygun olanı kullan...

[codebox]title Avira AntiVir Rescue CD (ISO)
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/AVIRA.ISO
set BOOTFILE=/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Avira AntiVir Rescue CD (ISO - RAM)
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

[quote name='blue_life' date='30 January 2012 - 17:43 ' timestamp='1327945394' post='1148365']
@hornet512
echo ile ekrana mesaj jazdırabilir, clear ile ekrandaki yazıları silebilirsin. pause ilede bekleme yapabilirsin. Gfx menüye dönüş için, ilgili menü dosyasının bulunduğu lst dosyasını configmenu ile tekrar yüklemelisin. Kısaca;

pause
configmenu /USBMENU/USBMENU.LST
[/codebox]
[/quote]
Bu şekilde oluyor.
Ancak klasik menü başlıyor, gfx menü başlaması mümkün değilmi?

[quote name='blue_life' date='30 January 2012 - 20:35 ' timestamp='1327948555' post='1148383']
@mehmet006

Usb sürücüsündeki Avira iso dosyasını birleştir. MB_USB.ex nin arayüzünde ilgili seçenek vardı.
Aşağıdaki kodlardan senin için uygun olanı kullan...

[codebox]title Avira AntiVir Rescue CD (ISO)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Avira AntiVir Rescue CD (ISO - RAM)
if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]
[/quote]

Birinci kod zaten benim kullandığım koddu. İkinci kodu da denedim şu hatayı verdi.
[code]Self check failed! The file failed! The file failed the check. Press OK to shutdown the systen.
[/code]

Bu arada Slax başka bilgisayarda çalıştı.

title HDD REGENARATOR (HDD tamircisi)
ls /IMAGES/HDDREG.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/HDDREG.GZ
map --mem /IMAGES/HDDREG.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

http://uploading.com/files/8e1f7696/HDDREG.GZ/

windows açılış şifresini bul; şifre kırmıyor sadece windows\system32\config\sam dosyasını okuyup şifreyi gösteriyor

Edited by digit_03

@hornet512

Ya kusura bakma. :) Arada karışıklık oluyor. configmenu -> configfile olacaktı! :whistle:
Yani;
pause
configfile /USBMENU/USBMENU.LST[/codebox]

@mehmet006

Slax başka bilgisayarda usb sürücüden çalışıyorsa ve seninkinde çalışmıyorsa, o zaman daha önce yazdığım gibi slax başlarken senin usb sürücüsünü tam olarak yükleyemiyordur. Nadirde olsa bu tip sorunlar çıkabiliyor ve sende de çıkmış. Bu konuda yapacağım fazla bir şey yok! Belki Avira konusunda da aynı sıkıntı oluyordur.
Yani aviranın kullandığı linux sürümüde senin usb sürücüsünü yükleyemiyor olabilir. Avirayıda farklı pcde denersen anlarız...

Sarduda sorunsuz çalışmış demiştin. Istersen Sardunun kullandığı komutlara yarın bakıp burdan bilgilendirme yaparım...

[quote name='digit_03' date='30 January 2012 - 22:10 ' timestamp='1327954210' post='1148402']
title HDD REGENARATOR (HDD tamircisi)
ls /IMAGES/HDDREG.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/HDDREG.GZ
map --mem /IMAGES/HDDREG.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

http://uploading.com/files/8e1f7696/HDDREG.GZ/

windows açılış şifresini bul; şifre kırmıyor sadece windows\system32\config\sam dosyasını okuyup şifreyi gösteriyor
[/quote]

Teşekkürler. Sorunsuz çalışıyor.

[quote]Slax başka bilgisayarda usb sürücüden çalışıyorsa ve seninkinde çalışmıyorsa, o zaman daha önce yazdığım gibi slax başlarken senin usb sürücüsünü tam olarak yükleyemiyordur. Nadirde olsa bu tip sorunlar çıkabiliyor ve sende de çıkmış. Bu konuda yapacağım fazla bir şey yok! Belki Avira konusunda da aynı sıkıntı oluyordur.
Yani aviranın kullandığı linux sürümüde senin usb sürücüsünü yükleyemiyor olabilir. Avirayıda farklı pcde denersen anlarız...

Sarduda sorunsuz çalışmış demiştin. Istersen Sardunun kullandığı komutlara yarın bakıp burdan bilgilendirme yaparım... [/quote]

Teşekkürler. Bekliyorum.

- Hdd Regenerator - sorunsuz
- NTLDR Çözümü - sorunsuz
- Windows şifresini bul - sorunsuz
- Avira Antivir Rescue Disk - SORUNLU

Multiboot USB ye başka ne tür araçlar ekleyebilirim sizce?

Edited by mehmet006

antivirüs kurtarma cd kullanacaksanız tavsiyem kaspersky . çünkü linux tabanlı. neden derseniz birçok antivirüs kurtarma cd si windows tabanlı dünyadaki altı milyar virüsten birkaçı dışında hepsinin windowsda çalıştığını düşünürsek virüs temizlemek için windows tabanlı cd ler ne kadar etkili olur tartışılır ama linux ve linux tabanlı livecd lerde böyle bir sorunun olması yazılım yapısı gereği imkansız. örneğin en basiti autorun.inf dosyası kendi kendine hiçbir linux dağıtımında çalışmaz

Edited by digit_03

[quote name='mehmet006' date='30 January 2012 - 20:49 ' timestamp='1327956544' post='1148420']
Teşekkürler. Sorunsuz çalışıyor.

Teşekkürler. Bekliyorum.

Multiboot USB ye başka ne tür araçlar ekleyebilirim sizce?
[/quote]

hocam sizin dvd dual layer yani çift katmanlı mı :) :D :D :D :D

- Slax - sorunsuz(bazı bilgisayarlarda çalışmıyor)

Slax eklemeyi unutmuşum. :rolleyes: Hocam ben Adata 16GB usb3.0 kullanıyorum :D :good:

Kaspersky ve Activebootdisk e bakalım. Biraz uğraşıyım. Size zahmet vermeyim. Kendim çözmeye çalışıyım.

[quote name='mehmet006' date='30 January 2012 - 21:20 ' timestamp='1327958418' post='1148442']
- Slax - sorunsuz(bazı bilgisayarlarda çalışmıyor)

Slax eklemeyi unutmuşum. :rolleyes: Hocam ben Adata 16GB usb3.0 kullanıyorum :D :good:

Kaspersky ve Activebootdisk e bakalım. Biraz uğraşıyım. Size zahmet vermeyim. Kendim çözmeye çalışıyım.
[/quote]

Mehmetcim Antivir kodun 3 farklı sekilde;

title <<< Ana Menu
ls /USBMENU/USBMENU.LST || pause --wait=5 USBMENU/USBMENU.LST bulunamadi!
configfile /USBMENU/USBMENU.LST || chainloader (hd0)+1
# ===================================
title AntiVir Rescue System (default)
kernel /ubcd/boot/antivir/vmlinuz vga=769 ramdisk_size=133551 root=/dev/ram0 rw console=/dev/vc/4
initrd /ubcd/boot/antivir/initrd.gz
map --unmap=0:0xff

title AntiVir Rescue System ( 800x600 16) VGA=788
kernel /ubcd/boot/antivir/vmlinuz vga=788 ramdisk_size=133551 root=/dev/ram0 rw console=/dev/vc/4
map --unmap=0:0xff

title AntiVir Rescue System (1024x768 16) VGA=791
kernel /ubcd/boot/antivir/vmlinuz vga=791 ramdisk_size=133551 root=/dev/ram0 rw console=/dev/vc/4

bu benim listemdeki kodlanmış sekli.Cd icerigi gördüğün gibi bende ubcd/boot/antivir/ olmak üzere iç içe 3 klasör içinde sen yolu direk tek bi klasör içine cd içerigini atarak çalıştırabilirsin.Ben kullanıyorum kolay gelsin.Ancak güncel sürümü varsa paylasırsan linki sevinirim.Açıkçası arastırmadım..

@mehmet006

Aniviriçin güncel komutlar, Antivir iso dosyasının içindeki isolinux.cfg dosyasında da yazıyordur. Bu gün sana özel mesaj atarak bu dosya içeriğini istemiştim ama yanıt gelmedi. Neyse denemedim ama @synergicx verdiği komutlar doğru görünüyor... Onları kullanabilirsin...

@digit_03

Ben açıkçası uzun zamandır flash bellek ile sitem kurulumu yapıyorum ve şuana kadar bir sürü flash bellek kullandım hiç birisinde arıza meydana gelmedi. Ufacık bir flash diskle işleri halletmek benim için daha güzel. CD/DVD ler çok yer kaplıyor ve bazen ilgili okuyucu ile alakalı sorunlarda çıkıyor. Flash bellek benim için çok daha güzel :)

@blue_life

Mesajı görmemişim kusura bakma. Mesajına cevap yazdım.
Sorunum bu: http://reboot.pro/16079/
Çözümü de verilmiş ama bana çok karışık geldi. Daha basit bir yolu olmalı.

Bu arada @synergicx verdiğin komutları uyguladım ve aynı hatayı aldım.

Kaspersky Rescue Disk iso dosyasını denedim bu arada. 2008 sürümü sorunsuz çalıştı fakat Kaspersky Rescue Disk 10 sürümü yüklenirken "media not found" hatası verdi.

Kaspersky Rescue Disk iso dosyasını çalıştırabilen var mı?

[quote name='mehmet006' date='31 January 2012 - 18:27 ' timestamp='1328034475' post='1148821']
Kaspersky Rescue Disk iso dosyasını çalıştırabilen var mı? [/quote]
Ben hiçbir AV kurtarma cd'si çalıştıramadım :rolleyes:
Hiren içinde avira var onu kullanıyorum. Karspersky olsaydı fena olmazdı :dribble:
[hr]
digit_03 kardeş
duydunmu pardus projesi kapanıyormuş http://www.tnctr.com/topic/194216-pardusta-neler-oluyor/page__pid__1148892

Ne güzel senin çalışmanla usb'ye 2011.2 çalışan dvd eklemiştim. Başka bilgisayarlara oturduğumda pardusu açıyordum, güvenle kullanıyordum. Güncellenmeyecekmiş üzüldüm şimdi :(

Edited by blue_life