Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

tamam blue life hocam nasıl her şeyi tekrardan yapıcam. sonuçları yazıcam. usb ye iso olarak flash diskin chipinin çin sitesindeki üretici programı ile yapıyorum. teşekkürler.

sorun şimdi anlaşıldı. iso da hiç bir problem olmamasına rağmen. flasha atınca sorun çıkmakta anladığım kadarıyla flash 4 gb üstündeki iso larda sorun çıkartıyor önceki iso dosyam 3 küsürdü hiç bir sorun yoktu. şimdi 5.50 gb isoda sorun çıkıyor :(

ayrıca arkadaşlar windows 7 nin içindeki hangi klasörler gereksizdir alan küçültmek için. sadece sources ile boot kalsa yeterli olurmu?

Edited by caglar103

@blue_life

üstad bir iki sorum olucak bu Dr.Web Live Cd son sürümünü multiboota eklemek için bi çok yöntem denedim hatta forumda vusal_dayi sormuş
sende bu kodu vermişsin
[codebox]title Dr.Web
ls /boot/isolinux/isolinux.bin || find --set-root --ignore-floppies /boot/isolinux/isolinux.bin
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin[/codebox]
konu linki
[code]http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/page__st__620[/code]

CDROM olmayan bi aygıt hatası alıyorum

[codebox]isolinux.bin
Cannot chainload ISOLINUX from a non-CDROM device
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
error 13: Invalid or unsupported executable format
press any key to continue...[/codebox]

vusal_dayinin konudaki kendi yöntemini ve googledan bulduğum tüm kodları denediğimde aygıt bulunmadı hatası alıyorum nerde yanlış yapıyorum acaba

[codebox]Cannot find boot deviceBusyBox v1.15.3 (2010-06-04 10:53:49) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list ofbuilt-in commands.
/bin/sh: can't access tty; job control turned off[/codebox]

birde bu Norton AntiVir Rescue CD yi multiboota ekledim aşağıdaki kodu ve başka bi çok kodda kullandım

[codebox]title Norton AntiVir Rescue CD (ISO)
set ISOFILE=/IMAGES/NBRT.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]
boot ediyor fakat bu hatayı veriyor :s
[spoiler][img]http://s1.directupload.net/images/111025/dtfezn64.jpg[/img][/spoiler]
[code]Norton Bootable Recovery tool failed to launch.Rueqired file not found.Program will exit.[ERR-0001][/code]

Edited by rebelli0uss

drweb, kaspersky, ubuntu vs. linuxlar grub2 formatını kullanmaya başlamışlar. Ben onları inceliyorum boot ve ilgili isolinux.cfg grub.cfg dosyalarındaki komutlar çok farklı ve grub4dos a uymuyor o yüzden önceki linux sürümlerinde olduğu gibi yeni sürümleri ilgili cfg dosyasına bakarak grub4dos auyarlamak zor. grub2 bootable cd imajı üzerinde çalışıyrum gelişme olursa yayınlarım

@caglar103

Ilgili chip programlarıyla, flash diskin chip bilgisine müdehale ederek iso dosyası yazdırınca benzer sorunlar meydaha geliyordu. Hatta bu şekilde eklediğim bir fazla büyük olmayan bir xp bazı bilgisayarlarda sorun çıkarmıştı. Bu yüzden artık nomal yöntemlerle xp ve win7 kurları çalıştırıyorum. Dediğim gibi konunun ikinci mesajını kurcala :)

@rebelli0uss

Ilgili verdiğim cevap, usb üzerinen çalışan grub4dos için deyildir. Multiboot Cd/DVD için, yani iso dosyası için verilmiş bir yanıttır.
Bazen konular bir birine karışabiliyor :)

Usb için inan herangi bir fikrim yok. Çünkü daha önce ilgili dosyayı indirip hiç denemedim. Googleden baktın mı?
[b]Dr.Web LiveCD grub4dos[/b] yazarak googlede araştır.

Bir sonuç elde edemezsen, bir ara indirip bakmaya çalışırım...

http://grub.gibibit.com/About

arkadaşlar çeşitli live cd leri multiboot oluşturmada karşılaştığımız sorunların çoğu son çıkan livecd lerin grub2 ye geçiş yapmaları. Yukarıdaki adreste grub2 iso kalıbı ve grub4dos daki gfx menülerin sıkıştırılmadan doğrudan theme.txt ve png resim dosyalarıyla yapılan hazır temalar var

inceleyin isterseniz

az önce kaspersky livecd yi grub2 ile multiboot dvd ye ekledim çalışıyor ve güncelleme yapıyor
drweb livecd üzerinde çalışıyorum

Kaspersky livecd grub2 komutu

menuentry "KASPER LIVE CD" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 vga=791 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs nodevfs cdroot initrd=rescue.igz kav_lang=${kav_lang} udev aufs quiet noresume doscsi
initrd /boot/rescue.igz
}

Edited by digit_03

[quote name='digit_03' date='08 February 2012 - 19:49 ' timestamp='1328723350' post='1152408']
http://grub.gibibit.com/About

arkadaşlar çeşitli live cd leri multiboot oluşturmada karşılaştığımız sorunların çoğu son çıkan livecd lerin grub2 ye geçiş yapmaları. Yukarıdaki adreste grub2 iso kalıbı ve grub4dos daki gfx menülerin sıkıştırılmadan doğrudan theme.txt ve png resim dosyalarıyla yapılan hazır temalar var

inceleyin isterseniz

az önce kaspersky livecd yi grub2 ile multiboot dvd ye ekledim çalışıyor ve güncelleme yapıyor
drweb livecd üzerinde çalışıyorum

Kaspersky livecd grub2 komutu

menuentry "KASPER LIVE CD" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 vga=791 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs nodevfs cdroot initrd=rescue.igz kav_lang=${kav_lang} udev aufs quiet noresume doscsi
initrd /boot/rescue.igz
}
[/quote]

yukarıda verdiğin grub2 menuleri harika bişi bunu grub4dos kullanma imkanı yani bizlerdeki multiboot usblerde veya multiboot cd lerde olabilir mi
http://grub.gibibit.com/Themes

ben genelde multiboot dvd üzerine çalışıyorum ama grub2 usb ye kuruluyor ben denemedim çünkü usb lerden yana şansım yok :(
dediğim gibi birçok livecd artık grub2 ile boot ediliyor şu an tek tek deniyorum sorun yok

http://www.panticz.de/MultiBootUSB
http://blog.p-mt.net/archives/644

gözatın isterseniz iso dosyalarını usb den grub2 ile boot komutları var

Edited by digit_03

ohh bee sonunda adam akıllı flash disk ten multiboot hazırlayabildim. yardımcı olan herkeze özellikle bluelife hocama çok teşekkür ederim...

birde bu usb menu de xp yi win7 yi filan direk iso dan çalıştırabiliyormuyuz...

Edited by caglar103

[quote name='digit_03' date='08 February 2012 - 17:49 ' timestamp='1328723350' post='1152408']
arkadaşlar çeşitli live cd leri multiboot oluşturmada karşılaştığımız sorunların çoğu son çıkan livecd lerin grub2 ye geçiş yapmaları. [/quote]
4 varken neden 2 ye geçiyor bu adamlar ?

@rebelli0uss

Dr.Web® LiveCD senin için önemli deyilse, benim için zaten hiçbir önemi yok. O zaman indirip,testeler ile boşuna zaman harcamayayım :whistle:

@digit_03

Grub2 konusuna yıllar önce bakmıştım. Grub4dos, grub2 ye nazaran çok gelişmiş ve halende hızla gelişen bir önyükleyecidir. Açıkçası grub4dos varken ben grub2 ile uğraşmam :rolleyes:

@caglar103

Evet usbden hazırlık yaparak, XP,Win7 gibi Windows kurulumlarını isodan çalıştırabiliyoruz. Konunun ikinci mesajında gerekli bilgi mevcut. Ben açıkçası windows kurmam gerektiğinde usbdeki iso dosyasından kurulum yapıyorum. CD/DVD ile uğraşmaktan çok daha pratik :)

[notice]Unumtadan arkdaşlar, geçtiğimiz günlerde konunun ikinci ve üçüncü mesajı ve ilgili dosyalar güncellenmiştir![/notice]

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='09 February 2012 - 08:52 ' timestamp='1328777578' post='1152618']
@rebelli0uss

Dr.Web® LiveCD senin için önemli deyilse, benim için zaten hiçbir önemi yok. O zaman indirip,testeler ile boşuna zaman harcamayayım :whistle:

@digit_03

Grub2 konusuna yıllar önce bakmıştım. Grub4dos, grub2 ye nazaran çok gelişmiş ve halende hızla gelişen bir önyükleyecidir. Açıkçası grub4dos varken ben grub2 ile uğraşmam :rolleyes:

@caglar103

Evet usbden hazırlık yaparak, XP,Win7 gibi Windows kurulumlarını isodan çalıştırabiliyoruz. Konunun ikinci mesajında gerekli bilgi mevcut. Ben açıkçası windows kurmam gerektiğinde usbdeki iso dosyasından kurulum yapıyorum. CD/DVD ile uğraşmaktan çok daha pratik :)

[notice]Unumtadan arkdaşlar, geçtiğimiz günlerde konunun ikinci ve üçüncü mesajı ve ilgili dosyalar güncellenmiştir![/notice]
[/quote]

evet haklısınız ama birçok linux tabanlı livecd ler grub2 ile boot edliyor ve grub4dos da hata veriyor

Norton AntiVir Rescue CD sini multiboot usb nize eklemek için aşağıdaki bağlatıya gidin
[code]http://security.symantec.com/nbrt/nbrt.aspx?ssdcat=221&lcid=1055&origin=olhelp&env=prod&layout=esd&tooltype=nbrt&=OpenDocument&src=recoverytool[/code]
Norton Bootable Recovery Tool a tıklayıp Norton AntiVir Rescue CD ISO oluşturun sonra bu isodaki dosyaları multiboot usb nizin herhangi bir klasora oluşturup asla çıkarmayın ana dizinine çıkarın aşağıda resimde görüldüğü gibi dosyalar usb belleğinizin ana dizininde olmalıdır.
[spoiler][img]http://c1202.hizliresim.com/u/9/2ksb4.jpg[/img][/spoiler]
Norton Antivirus Rescue CD için Lisans gerekli aşağıdaki bağlantıdaki yöntemle 6 Aylık yasal lisans alabilirsiniz
[code]http://forum.shiftdelete.net/yazilim-kampanyalari/226868-%5Bkampanya%5D-norton-antivirus-2012-6-ay-lisans.html[/code]
aşağıdaki kodu USBMENU.LST ye ekleyin

[codebox]title Norton AntiVir
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu Geri Don ...[/codebox]

Bu Şekilde Norton Antivirus Rescue Cd yi çalıştırabilirsiniz.Ben kendim denedim çalıştırdım.Güncellemesinide yaptım taramada yaptım eklemek ve denemek isteyenlere kolay gelsin

Not: [size="3"][color="#FF0000"][b]@blue_life ustaya yardımlarından dolayı teşekkürler[/b][/color][/size]

Edited by rebelli0uss

bu lisans olayı windows üzerinde çalışması için sanırım. boot olayında da lisans gereklimi?

Arkadaşlar birde "windows açılış sifresini bul" uygulamasını paylaşırsanız sevinirim. birde bu hangi sistemlerin şifresini gösteriyor. hem xp hem win7 gösterir mi?

Edited by caglar103

http://www.tnctr.com/topic/161692-windows-7-admin-thifresini-oedhrenmek-yardym/

buradaki dosyayı indirdim. iso dosyasını düzenleyip grub4dos multiboot dvd ye ekledim

title WINDOWS ACILIS SIFRESINI BUL
errorcheck off
ls /ESRSIFRE.ISO || find --set-root --ignore-floppies /ESRSIFRE.ISO
ls /ESRSIFRE.ISO || pause --wait=5 ESRSIFRE.ISO bulunamadi!
map /ESRSIFRE.ISO (0xff) || map --mem /ESRSIFRE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

xp vista win7 şifresini harf/rakam herneyse gösteriyo

[quote name='rebelli0uss' date='10 February 2012 - 00:10 ' timestamp='1328832625' post='1152987']
@ caglar103

evet dediğin gibi boot ettikden sonra windows üzerinde Nortonu kullanmak için ilk başta lisans istiyo girdikden sonra kullanılabiliyor.
[/quote]

hımm o zaman her defasında girmek zor iş.

Eset SYSRESCUE 5 CD sini Multiboot Usb ye eklemek için

[code]http://hotfile.com/dl/146083319/892fc81/winpe.iso.html[/code]
[size="3"][color="#FF0000"][b]Not: Eset SYSRESCUE 5 CD ISO dosyası Türkçedir, kendim hazırladım netde başka yerde bulamassınız.[/b][/color][/size]
indirdiğiniz iso dosyasını multiboot usb nizin herhangi bi klasorune atın örnek olarak IMAGES klasorune,
aşağıdaki kodu USBMENU.LST ye ekleyin

[codebox]title Eset SYSRESCUE 5 CD (ISO)
set ISOFILE=/IMAGES/winpe.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Bu Şekilde Eset SYSRESCUE 5 CD yi çalıştırabilirsiniz.Ben kendim denedim çalıştırdım.Güncellemesinide yaptım taramada yaptım eklemek ve denemek isteyenlere kolay gelsin

çektiğim resimler biraz dandik çıkmış idare edin :blush:
[spoiler][img]http://c1202.hizliresim.com/u/b/2lvf3.jpg[/img]
[img]http://c1202.hizliresim.com/u/b/2lvfs.jpg[/img][/spoiler]

Edited by rebelli0uss

@uguzhan43

[codebox]title Acronis True IMage 2011 - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
errorcheck off
ls /IMAGES/ACTI.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/ACTI.ISO
ls /IMAGES/ACTI.ISO || pause --wait=5 /IMAGES/ACTI.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/ACTI.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/ACTI.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

=========================================================================

title Acronis Disk Director Suite 9.0 \n Partition işlemleri yapabileceğiniz basarili bir dos programi.
ls /IMAGES/ADDSBL.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/ADDSBL.GZ
map --mem /IMAGES/ADDSBL.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

title HDD Regenerator 2011
map --mem --read-only (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/HDDREG.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
boot[/codebox]