Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@rebelli0uss

Denedim, güncelleme yaptım ve tarattım. Masaüstü bilgisayarda çalışıyor ama dizüstünde çalışmadı.

Şöyle yaptım. ISO dosyasından 'rescue' klasörünü, 'image.squashfs' ve 'livecd' dosyalarını usb belleğin anadizinine çıkardım. ISO dosyasını da USBMENU/IMAGES klasörüne attım. Şu komutları kullandım.

[code]title Kaspersky Rescue USB 2012
map (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KAV.ISO (0xff) || map --mem (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KAV.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)[/code]

Senin yöntemini de deneyeceğim. Bakalım benim dizüstü bilgisayarda çalışacak mı?

Edited by mehmet006

@mehmet006

anladım.bu yöntemde güzel fakat şöyle bi durum var hem isonun içindeki dosyalar hem isoyu atıyosun baya bi yer kaplıyor.benim söylediğim yöntem daha az yer kaplıyor bu açıdan iyi ben kendi bilgisayarımda denedim farklı pc lerde deneyip sonucu yazarsan sevinirim

[u]http://reboot.pro/11372/ site adresi[/u]

Okay, that's what I did.
Step-by-step method to integrate Kaspersky Rescue Disk 2010 in a multiboot DVD or CD.

Purpose
- Insert Kaspersky in a multiboot dvd, useful for rescuing.
- Make KAV working in a subdir, so it wont interfere with the other distros of the multiboot.

Needed
- Iso of KAV 2010 Download
- Grub4Dos
- a normal folder that rappresents the ROOT dir of your CD.
- a sub-folder for kaspersky under the ROOT dir. Here it's gonna be "" /kav "" , but you can choose whatever you want.

Let's go
1] As yggdrasil said, open the kaspersky ISO image and...
2] ...extract "" image.squashfs "" and "" livecd "" to the /kav dir
3] ...extract the entire "" /rescue "" folder to the ROOT dir.
4] Now close the Kaspersky ISO, make a copy of it, store the copy in the /kav dir and rename it "" kav. iso "".
5] Open the copy with such a program like UltraIso. You can delete all the part of the iso you have extracted, in order to reduce the final entire size of your multiboot DVD. So, using UltraIso delete "" image.squashfs "" and "" livecd "" and "" /rescue "" from kav.iso. Save kav.iso and then close UltraIso.
6] Be cool. Take a moment to check if you've done everything right: this should be the situation:

[img]http://d1202.hizliresim.com/u/6/2hd0m.jpg[/img]
Is all okay?
7] Now you got to tell KAV to work in a subdir. Extract from the original ISO image the "" kav_menu.cfg "" under (iso)/boot/grub/cfg
8] Open it and under the various menu entry add subdir=/kav and modify loop=/image.squashfs in loop=/kav/image.squashfs . This is an example of how should be the first menu entry:

menuentry "${kav}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/kav/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} subdir=/kav
initrd /boot/rescue.igz

9] Now open "" kav. iso "" with UltraIso, like you did before. Go to this path: /boot/grub/cfg. Replace the "" kav_menu.cfg "" file that is already inside, with your modified "" kav_menu.cfg "". Save it and close UltraIso.
10] Use grub4dos to boot Kaspersky. This is the code:

title Kaspersky 2010 Rescue
find --set-root /kav/kav.iso
map /kav/kav.iso (0xff) || map --mem /kav/kav.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

denedim çalışıyor !!!!!!!!

boot\grub\ içindeki grub.cfg dosyasını bu şekilde düzenlerseniz varsayılan dil olarak ingilizce ve
set timeout=0 yaparsanız direk olarak grafik arayüzünde açılıyor

set default=0
set timeout=10

load_env
source ${kav_cfg_path}/bg.cfg

menuentry "${kav}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} quiet
initrd /boot/rescue.igz
}

menuentry "${kav_rescue_text}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} quiet nox kavshell
initrd /boot/rescue.igz
}

menuentry "${hardware_info}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} quiet softlevel=boot nox hwinfo
initrd /boot/rescue.igz
}

source ${kav_cfg_path}/boot_from_hard.cfg

[img]http://c1202.hizliresim.com/u/6/2hg6c.jpg[/img]

Edited by digit_03

@ digit_03 @mehmet006

üçümüzün yöntemide hemen hemen aynı iso içindeki dosyaları usb ye atıp kodlarla boot etme ama digit_03 senin yöntemini denemedim ben kendi adıma benim yaptığım yöntem fazla yer kaplamıyor mehmetinki hem iso hem iso içindeki dosyalar fazla yer kaplıyor

Edited by rebelli0uss

[quote name='digit_03' date='06 February 2012 - 22:33 ' timestamp='1328560414' post='1151697']
kav.iso dosyası 9 (dokuz) megabyte buna da çok yer derseniz :)))

rebelli0uss http://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=22728&st=20

sizin yaptığınız bu sitede anlatılanlar mı
[/quote]

digit_03 kardeş yukarıda yanlış yazmışım şimdi düzelttim senin yöntemini denemedim deneyeceğim ama mutlaka birazdan benim yaptığım o siteden değil deneme yanılma yöntemi anlıcan tesadüf gibi bişi oldu yanlız anlatımını türkçe yaparsan herkezin faydalanması açısından iyi olur malum herkez bu şekilde anlatımdan pek bi şey anlamaz teşekkürler.

Edited by rebelli0uss

hemen hazırlıyorum :)))

kaspersky.iso dosyasının içinde SADECE boot klasörü kalsın diğerlerini bir klasöre çıkartın ve iso dosyasının içinden silin yani kaspersky.iso içinde sadece boot klasörü olacak ve kav.iso adıyla kaydedin

kav.iso dosyasının içindeki boot\grub\grub.cfg dosyasını aşağıdaki şekilde düzenleyin:

set default=0
set timeout=10

load_env
source ${kav_cfg_path}/bg.cfg

menuentry "${kav}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/kav/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} subdir=/kav
initrd /boot/rescue.igz
}

menuentry "${kav_rescue_text}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} quiet nox kavshell
initrd /boot/rescue.igz
}

menuentry "${hardware_info}" {
linux /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot initrd=rescue.igz noapic kav_lang=${kav_lang} quiet softlevel=boot nox hwinfo
initrd /boot/rescue.igz
}

source ${kav_cfg_path}/boot_from_hard.cfg

set timeout=10 0 (sıfır) yaparsanız grafik modunda direk açılır

multiboot cd/dvd/usb içine kav adında klasör oluşturun içine kaspersky.iso içindeki

boot klasörünü
livecd dosyasını
image.squashfs dosyasını
kav.iso dosyasını

ekleyin

multiboot cd/dvd/usb anadizine

rescue klasörünü ekleyin

gerekli olan grub4dos komutu ise

title Kaspersky 2010 Rescue
find --set-root /kav/kav.iso
map /kav/kav.iso (0xff) || map --mem /kav/kav.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

ben bu şekilde çalıştırdım

kaspersky livecd lerini gentoo linux ile oluşturmuş. LiveCD nin boot yapısı farklı yani isolinux ile yapılan (Pardus gibi) liveCD lerden.O yüzden grub4dos doğrudan boot edemiyor. Kernel ve init dosyalarını önyükleme yapsa bile initramfs, image.squashfs dosyasını RAM a bağlayamıyor Yabancı forumlarda kaspersky live cd yi grub2 ile deneyenler var (direk grub4dos komutu ile) şu an onları inceliyorum

NOT: boot klasörünün ismini ve konumunu hiçbir şekilde değiştirmeyin yoksa şu sorun ortaya çıkıyor rescue.igz içindeki initramfs dosyası boot klasörüne bağlanmış ve o şekilde mount komutlarını çalıştırıyor. Gentoo linux bilmediğim için Pardus daki gibi yeni ve istediğim kodlarla initramfs oluşturamıyorum

şu an Pardus 2009.2 sürümündeki initramfs dosyası ile çalıştırdım :drinks:
sanal bilgisayara Pardus 2009.2 kurup kaspersky için yeni initramfs dosyası oluşturacağım. Bitince yayınlarım

http://www.wupload.com/file/2660404577/KASPER.rar 8 mb

grub4dos komutu

title KASPERSKY CANLI CD
find --set-root /kasperlive.img
kernel /KASPER/kernel
initrd /KASPER/initrd

kaspersky.iso içindeki image.squashfs dosyasının ismini kasperlive.img olarak değiştirin. Adresteki KASPER klasörü ve rescue klasörünü ana dizine atın

iso etiket dosyası PENGUEN dir

Edited by digit_03

@digit_03
yöntemini denedim çalıştırdım iso yu 9 mb ama iso ile beraber usb attığın dosyalar 220 mb geçiyor mehmetinki çok fazla benimkide 230 mb falan :) multiboot usb ye eklemek için herkese bi çok alternatif oldu

Bu drweb-livecd-600 son sürümü için hangi grub4dos kodu kullanmak gerekir ? denediğim kodların hebsinde ön yükleme aygıtını bulamadı hatası alıyorum

Cannot find boot device

BusyBox v1.15.3 (2010-06-04 10:53:49) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

/bin/sh:can't acces tty; job control turned off
#

bende bu yöntemle kendime bir multiboot iso hazırladım. flasha attım ancak windows 7 hiç görmüyor filenot found diyor acronis disk director de aynı şekilde ama başka bir cihazda denediğimde bunlar çalışıyor yada virtual box dan denediğim de çalışıyorum. bunun için ne yapmak gerekiyor :(

@caglar103

[code]http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasyndan-windows-vista-windows7-kurulumu/[/code]
burdaki yöntemi denersen windows 7 kurulumu ile ilgili sıkıntı yaşamazsın.acronis disk director ilgili sorunun varsa bu konunun ilk sayfasına gidip acronis disk director ilgili konuyu okuyup tekrar dene

Edited by rebelli0uss

Grub4dos komutu (doğrudan çalıştırma)

title ACRONIS DISC DIRECTOR 11
kernel /ADDS/kernel.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ADDS/ramdisk.dat

sata destekli acronis bootable usb bellekten kopyalanmış tam sürüm dosyalardır
isteyen olursa upload edebilirim yaklaşık 40 mb

[quote name='digit_03' date='07 February 2012 - 18:22 ' timestamp='1328631751' post='1152003']
Grub4dos komutu (doğrudan çalıştırma)

title ACRONIS DISC DIRECTOR 11
kernel /ADDS/kernel.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ADDS/ramdisk.dat

sata destekli acronis bootable usb bellekten kopyalanmış tam sürüm dosyalardır
isteyen olursa upload edebilirim yaklaşık 40 mb
[/quote]

iso formatında paylaşırsan makbule geçicek :)

iso derken grub4dos ile otomatik boot olacak şekilde mi iso haline getireyim ?
çünkü acranisin internetten paylaşılan iso dosyalarında sadece demo dosyaları var tam sürüm dosyaları özel bir yöntemle gizli olarak yazılmış ancak isobuster vb ile çıkarabilirsiniz
ben bootable usb bellek üzerinden kopyalayıp multiboot veya tek başına iso olarak kullanıyorum

@ digit_03

evet iso derken grub4dos ile otomatik boot şekilde kullanmayı tercih ediyorum iso içindeki dosyaları usb çıkarmak kendi adıma pek hoş olmuyo usb bellek içinde karışık ve düzensizliğe sebep oluyo tek parça iso veya img olması ve bunun üzerinden boot etmek daha iyi oluyor Disk directorun eski versiyonu var bende oto. boot olucak şekilde iso halinde paylaşirsan sevinirim.

Edited by rebelli0uss

[quote name='rebelli0uss' date='07 February 2012 - 17:17 ' timestamp='1328635053' post='1152019']
@ digit_03

evet iso derken grub4dos ile otomatik boot şekilde kullanmayı tercih ediyorum iso içindeki dosyaları usb çıkarmak kendi adıma pek hoş olmuyo usb bellek içinde karışık ve düzensizliğe sebep oluyo tek parça iso veya img olması ve bunun üzerinden boot etmek daha iyi oluyor Disk directorun eski versiyonu var bende oto. boot olucak şekilde iso halinde paylaşirsan sevinirim.
[/quote]

Fırına verdim hazırlanıyo :))

[quote name='digit_03' date='07 February 2012 - 17:20 ' timestamp='1328635203' post='1152020']
Fırına verdim hazırlanıyo :))
[/quote]
Fırından çıkmış olanlar var isterseniz kullanıma hazır. ;)
[code]http://www.tnctr.com/topic/173379-tam-bootable-usb-disk-hazyrlayycy/[/code]

[quote name='awengers44' date='07 February 2012 - 19:29 ' timestamp='1328635752' post='1152022']
Fırından çıkmış olanlar var isterseniz kullanıma hazır. ;)
[code]http://www.tnctr.com/topic/173379-tam-bootable-usb-disk-hazyrlayycy/[/code]
[/quote]

@awengers44

hiç farketmedim görmemiştim Disk Director 11 mi ?

arkadaşlar ben böyle yaptım virtual box da sorun yok ama bazı makinalarda açmıyor bunlar nasıl yapmam lazım lütfen yardım :(

# ===================================
title Windows 7 32 Bit ve 64 Bit Kurulumu \n Windows 7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies /SOURCES/BOOT.WIM
ls /BOOTMGR || pause --wait=5 BOOTMGR bulunamadi!
chainloader /BOOTMGR || chainloader ()
title Symantec Norton Ghost 11.5 \n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi...
ls /IMAGES/GHST11BL.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/GHST11BL.GZ
map --mem /IMAGES/GHST11BL.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot
title Symantec Norton Ghost 15 \n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi...
errorcheck off
ls /IMAGES/NGH15.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/NGH15.ISO
ls /IMAGES/NGH15.ISO || pause --wait=5 IMAGES/NGH15.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/NGH15.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/NGH15.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
title Acronis Disk Director Home 11 \n Partition işlemleri yapabileceğiniz basarili bir dos programi...
errorcheck off
ls /IMAGES/ADDSBL.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/ADDSBL.ISO
ls /IMAGES/ADDSBL.ISO || pause --wait=5 IMAGES/ADDSBL.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/ADDSBL.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/ADDSBL.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

@caglar103

Istersen tek tek gidelim. Gördüğüm kadarıyla komutlarında bir sorun yok. Aldığın hata nedir?
Usb için mi multiboot yapmaya çalışıyorsun? Ilgili dosyaları, usb sürücüsündeki uygun konuma koydun mu?

Misal usb sürücüsünün harfi E:\ ise;

E:\IMAGES\GHST11BL.GZ
E:\IMAGES\NGH15.ISO
E:\IMAGES\ADDSBL.ISO

E:\BOOTMGR
E:\BOOT klasörü
E:\SOURCES klasörü

ilgili konumda olmalı. İlla yaptığın bir hata vardır...Usb için konunun ikinci mesajında daha yeni paket mevcut! Onun denedin mi?

usb ye iso olarak direk attım. usb iso yu cdrom olarak gösteriyor. orada sorun olacağını sanmıyorum. neredeyse hepsinde file not found hatası alıyorum. ama usb ye giriyorum. dosyalar mevcut bir sorun yok.

şimdi tekrar denedim iso da sorun çıkmıyor. virtual boxu direk usb den gördürdüm usb de sorun gözüküyor tekrar atıcam bakalım inşallah bir sorun çıkmaz

[warning][b][color=#FF0000]Üst üste birbiriyle ilişkili birkaç mesaj gönderemezsiniz. Mesajınıza ekleme yapmak için "edit" butonunu kullanmalısınız!

[topic=872]Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.[/topic]

Anlayışınız için teşekkür ederiz

Tnc-Team[/color][/b][/warning]

Edited by blue_life

@caglar103

Usbye iso olarak nasıl atıyorsun? Tam olarak ne yaptığını bilmeden sana nasıl yardımcı olabilirim?
Usb için konudaki usb paketini kullanmalısın! Ayrıca sanalpc emulatörleri her zaman kesin sonuç vermez.

Gerçek testlerini gerçek bilgisayarlarda yapmalısın...