Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

[quote name='blue_life' date='09 October 2011 - 13:57 ' timestamp='1318168645' post='1092444']
@samosan

Ilgili çoklu Vista&Win7 anlatımında iki dosya (NT6SETUP.ISO - NT6BOOT.ISO) oluşmaktadır. Sen grub4dos ile NT6BOOT.ISO dosyasını çalıştıracaksın.
Haliyle ilgili NT6BOOT.ISO nun yanınada NT6SETUP.ISO dosyasını koyacaksın. Hepsi bu kadar...
Nt6BOOT.ISO içindeki pe ortamı açıldığında, eğer konudaki anltımdaki gibi yaptıysan NT6SETUP.ISO sanal sürücüye takılacaktır.

Kodları kendine göre uyarlarsın...
[codebox]title NT6BOOT.ISO
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot[/codebox]
[/quote]

Selam
NT6BOOT.ISO dosyası olmak zorundamı.Ben NT6BOOT.ISO dosyasını hiç kullanmıyorum. Ama kurulum sorunsuz gerçekleşiyor. Atladığım bişimi var acaba.

[quote name='freea' date='24 September 2011 - 15:32 ' timestamp='1316878320' post='1084936']
Özür dilerim 5 dk abartmışım şimdi süre tuttum. 4 GB veri var DVD de . MENU tam 50sn sonra ekrana geldi.
[/quote]

Selam bahsettiğim sorunun kaynağını buldum. Sanırım benden kaynaklı şöyleki 2011_04_21_GM_BOOT klasöründeki ISO_ROOT dizininde sadece GRUBMENU klasörünü bırakıp ISO dosyası oluşturuyordum. ISO oluşturması pratik olsun diye (AEROSTUDIO multiboot yapmada ki gibi pratik ISO ) daha sonro PowerISO ile açıp diğer dosya-klasör ekleyip farklı kaydediyodum.

Aslında önyükleme çalışıyo hatta win7 bile kurdu ama 30-50 sn den önce multiboot ekranı gelmiyodu.

Dün Tüm dosya -klasör hepsini ISO_ROOT klasörüne koyup ISO oluşturdum DVD ye çektim ve multiboot ekranı hemen geldi.

Bilginiz olsun istedim iyi çalışmalar.

@freea

As, NT6BOOT.ISO dosyası nadir durumlar için oluşturulmuştur. CD/DVD lerde bu nadir durumlar çıkmıyordu! Yani diğer büyük boyutlu iso dosyasını (heralde NT6SETUP.ISO idi) grub4dos ile sorunsuz çalıştırıyorsan NT6BOOT.ISO dosyasına ihtiyacın yok! Silebilirsin...

Burdaki paket ile iso dosyası oluşturup, ultraIso, poweriso gibi programlar ile iso dosyasını düzenlerseniz, iso dosyasınında sorunlar oluşabilir...
Tavisiyen en son yaptığın gibi tüm dosyaları ISO_ROOT klasörüne ekleyip iso oluşturmanızdır.

@erdal1555

Evet dns değiştirerek 4shared.com sitesinden dosya indirebilirsin. 4shared.com, dosya barındırma açısından çok stabil olması ve linkleri istediğim zaman site üzerinden güncelleyebilimem nedeniyle kullanmaktayım.

[quote]Ben hızlı dns değiştirmek için dnsjumper v.1.0.4 programını kullanıyorum ve tavsiye ederim. Kısaca;

[img]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.png[/img]

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.zip[/b][/u][/color]

[color="#8B0000"][b]Kullanımı;[/b][/color]

[color="#8B0000"]1-[/color]Dns sunucusu seç bölümünden dns sunucunuzu seçiniz. Ben genelde Open Dns ve Google Dns kullanıyorum.
[color="#8B0000"]2-[/color]Kaydet uygula butonuna basarak seçtiğiniz dns sunucusunu kayıt ediniz.
[color="#8B0000"]3-[/color]Internet tarayıcınızdaki tüm sayfaları kapatıp yeniden açınız. Veyahut sisteminizide yeniden başlatabilirsiniz.[/quote]

[hr][hr]

[quote name='sonic_06' date='12 October 2011 - 20:47 ' timestamp='1318445260' post='1094214']
selamlar. bir süredir multi bootla uğraşıyorum. hep yapmak istediğim bişeydi. Blue_life arkadaşım ve diğer arkadaşlar bu konuda bana ışık tuttular. hepinize teşekkürler. şu ana kadar bana gerekli olan bütün programları USB diskime ekledim ve sorunsuz kullanıyorum. fakat sorun yaşadığım ve 3 gündür uğraştığım BEINI yi bir türlü USB multiboot a CD den çalıştığı gibi entegre edemedim. tinycore cekirdek sistem yüklenmesine rağmen tce klasöründeki uygulamaları başlatamıyorum yani cd den boot ettiğinde tce klasöründeki uygulamaları otomatik yüklemesine rağmen USB bootta malesef bunu başaramadım. bu konuda öncelikle blue_life ve diğer arkadaşlardan yardım istiyorum. herkese iyi çalışmalar.
[/quote]

Bir kaç deneme yaptım. Kısaca başarıya ulaştım ama ilgili grub4dos komutu her sistemde çalışmayabilir!
Kısaca anlatayım...
[hr]
[img]http://i.imgur.com/T7KZc.png[/img]

[color="#8B0000"][b]Linux Beini'yi hdd ortamından çalıştırmak![/b][/color]

[color="#8B0000"][b]1 -[/b][/color] Sürücünüzün anadizininde [b]beini[/b] adında bir klasörü oluşturunuz. Ismi küçük harfli olacak!
[color="#8B0000"][b]2 -[/b][/color] Iso içindeki [b]boot[/b] ve [b]tce [/b]klasörlerini daha önce oluşturduğunuz [b]beini [/b]klasörüne winrar/7zip gibi bir programla çıkartınız.
[color="#8B0000"][b]3 -[/b][/color] Aşağıdaki uygun grub4dos komutunu kullanınız! Komutta tce klasörünün konumu sabit olarak girmemiz gerekiyor.
Malesef girdiğimiz konumda tce klasörü yoksa tce klasöründeki programlar yüklenmiyor. Kısaca bu sorun linux beini'nin sürücüleri mount edip tce klasörünü aramamasından kaynaklı.
Ben bir kaç ortam için örnek kod vermek istiyorum. Siz kendinize göre uygun kodu kullanırsınız.
Ayrıca usb sürücüleri bazen geç tanınabildiği için usbden beini sorun çıkartabilir.
Ben olsam beini yerine slaxı tercih ederim...

[CODEBOX]title beini hda1
find --set-root /beini/boot/bzImage
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hda1/beini/tce waitusb=6
initrd /beini/boot/tinycore.gz
boot

title beini hdb1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdb1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini hdc1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdc1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini hdd1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdd1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sda1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sda1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sdb1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdb1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sdc1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdc1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sdd1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdd1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sde1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sde1/beini/tce waitusb=6
boot

title beini sdf1
kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdf1/beini/tce waitusb=6
boot[/CODEBOX]

hda1= Birinci harddiskin birinci bölümünü ifade etmektedir.
hdb1= Ikinci harddiskin birinci bölümünü ifade etemektedir.
....

sda1=Birinci harddiskin birinci bölümünü ifade etmektedir (sata/ahci vs. heralde)
sdb1=Ikinici harddiskin birinci bölümünü ifade etmektedir (sata/ahci vs. heralde)
... vs. gibi devam ediyor...

Yani sisteminize göre komuttaki ilgili kodu düzenlemelisiniz!
Kolay gelsin arkadaşlar...

Edited by blue_life

öncelikle çözümün için teşekkür ederim. netbook umda sdb1 den sorunsuz çalıştırdım.
Anladığım kadarıyla hdd ve partition sayısına göre usb hdd nin sürücü konumu değişiyor. bu yüzden tce klasörünü bulamıyor.ve komutla tce klasörünün bulunduğu usbhdd nin konumunu gösteriyoruz.(eğer yanılmıyorsam) sorum şu : biz bunu tek komut haline getirebilirmiyiz? yani usb hdd nin olduğu bölümü aratabilirmiyiz komutla? arayacak bulucak ve yükleyecek şeklinde ? teşekkür ederim.

Edited by sonic_06

@sonic_06

Malesef ilgili sdb1 sürücü tanımlamasının grub4dos ile alakası yok. Kısaca linux ilgili sürücüyü bu şekilde tanımlıyor.
Bu konuda grub4dos ile yapılacak fazla bir şey olmayabilir...
Aslında ilgili dosyaların bulunduğu sürücüyü grub4dos ile birinci olarak işaretleyip sorunu çözebilirdik. Ama ilgili linux grub4dosun yer değiştirdiği sürücü listesini algılamıyor. Hal böyle olunca bu konu için fazla bir şey yapamıyorum.

Ama ilgili beininin bulunduğu diskteki bölüm birinci ise (usb flash diskler genelde böyle) ve bu disk sistemde son sırada ise aşağıdaki komut işe yarayabilir.

[codebox]title beini sd*1
geometry (hd3) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdd1/beini/tce waitusb=6 && echo sdd1
geometry (hd3) || geometry (hd2) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdc1/beini/tce waitusb=6 && echo sdc1
geometry (hd3) || geometry (hd2) || geometry (hd1) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sdb1/beini/tce waitusb=6 && echo sdb1
geometry (hd3) || geometry (hd2) || geometry (hd1) || geometry (hd0) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=sda1/beini/tce waitusb=6 && echo sda1
boot

title beini hd*1
geometry (hd3) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdd1/beini/tce waitusb=6 && echo hdd1
geometry (hd3) || geometry (hd2) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdc1/beini/tce waitusb=6 && echo hdc1
geometry (hd3) || geometry (hd2) || geometry (hd1) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hdb1/beini/tce waitusb=6 && echo hdb1
geometry (hd3) || geometry (hd2) || geometry (hd1) || geometry (hd0) && kernel /beini/boot/bzImage quiet tinycore max_loop=255 tce=hda1/beini/tce waitusb=6 && echo hda1
boot[/codebox]

biliyorum fazla oluyorum ama bir sorum daha olacak :)

birden fazla vista ve 7 kurulumunda elde ettiğmiz boot.iso ve setup.iso larını sorunsuz kullanıyorum. bunları elde ederken x86 kaynağına x86 dosyalarını, x64 kaynağına x64 dosyalarını ekleyip yeni isolarımızı elde ederek onları kullanıyoruz. buraya kadar sorun yok ama öğrenmek istediğim şey şu.
şimdiki win 7 isolarının içeriğinde hem x86 hem x64 kurulum içerikleri var. bunu sorunsuz olarak kullanabilmek için herhangi bir şey yapmalımıyız yoksa x86 dosyalarını ekleyip iso oluştursak x64 kurulumunu tamamlayabilirmiyim?

@samosan

Şimdi NT6 kurulumlarında (vista /W7 vs.) boot.wim içindeki pe açılır ve kurulum bu pe (bir nevi livecd) ortamından yapılır.
Kısaca bu pe ortamı eğer 64 bit ise 32 bit olan programlar pe ortamında sorun verebilir.

Birleştirilmiş kurulumlarda bu pe ortamı heralde 32 bit (x86) dır. Yani sen bunlar için x86 olan dosyaları kullanacaksın.
Kısaca boot.wim içindeki sistemin tpine göre ilgili dosyaları eklememiz lazım.

Konu biraz eski... Aslında daha basitleşitrilebilir ama şu sıralar bu konu için zaman ayıramam :(

• Editor

[quote name='samosan' date='18 October 2011 - 10:33 ' timestamp='1318923224' post='1096956']
şimdiki win 7 isolarının içeriğinde hem x86 hem x64 kurulum içerikleri var. bunu sorunsuz olarak kullanabilmek için herhangi bir şey yapmalımıyız yoksa x86 dosyalarını ekleyip iso oluştursak x64 kurulumunu tamamlayabilirmiyim?
[/quote]
Herhangi birsey yapmana gerek yok içinde x86 ve x64 sistemleri birlikte barındıran win7 isolarının boot.wim dosyaları x86 boot.wim dosyasıdır haliyle hazırladığın boot.iso hem x86 hemde x64 sistemi sorunsuz kuracaktır

Herkese Selam;
Öncelikle blue_life hocama çok çok teşekkür ederim,
senden öğrendiklerimle hem dvd hemde usb üzerinde sorunsuz çalışan bir multiboot hazırladım.
konuyu buradan hem duyurmak hep paylaşmak hemde bir kez daha teşekkür etmek istedim.

[img]http://c1110.hizliresim.com/q/p/2qgt.png[/img]

incelemek isteyen arkadaşlar konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

http://www.tnctr.com/topic/185631-multiboot-dvdusb/

Win7 DVD içeriğini USB roota kopyaladığımız zaman hazırladığım menüden win7 yüklemesi sorunsuz gerçekleşiyor.
Derli toplu olsun diye win7 yükleme dosyalarını USB root yerine win7 klasörüne kopyaladım.
USBMENU.LST içinde de aşağıdaki değişiklikleri yaptım. Çalıştırdığım zaman "boot konfigirasyonunu okumaya
kalktığımda hata oldu.. dosya= \boot\BCD" şeklinde hata veriyor, birşeyi bulamıyor.
Aşağıdaki kodda başka neyi değiştirebilirim ?

# =========================================================================

title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# -> Hata kontrolünü deve dışı bırakır
errorcheck off
# -> Ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Rootta sources/boot.wim dosyası yoksa, cd ve disket sürücüleri hariç tüm sürücülerde sources/boot.wim dosyasını arar ve bulunduğu sürücüyü root olarak ayarlar ||
# -> Başarızısı olur ise aynı işlem SOURCES/BOOT.WIM için geçerlidir...
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /win7/sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /win7/SOURCES/BOOT.WIM
# -> Hata olur ise mesaj görüntülemek için...
errnum && pause --wait=3 win7/sources/boot.wim bulunamadi!
# -> Roottaki bootmgr dosyasını önyükler || başarısız olur ise BOOTMGR dosyasını önyükler
chainloader /win7/bootmgr || chainloader /win7/BOOTMGR
# -> Hata olur ise birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar
errnum && chainloader (hd0)+1
# -> Hata kontrolünü açar
errorcheck on
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

# =========================================================================

@hornet512

Win7 ve benzerleri direk alt klasörden çalışmaz. Yani ilgili kurulum dosyaları anadizinde (rootta) olmalı.
Win7yi grub4dos ile iso dosyasındna da çalıştırıp kurabiliyoruz. Imzamda gerekli anlatım bulunmakta.

Aslında alt klasörden de kurulum olabilir ama bir çok dosyanın buna uygun olarak düzenlenmesi gerekecek.
Daha önce hiç denemediğim için bu konu hakkında tecrübem ve bilgim yok!

Kısaca bunun için iso yöntemini kullanabilirsin....

[quote name='blue_life' date='29 October 2011 - 07:59 ' timestamp='1319875196' post='1102860']
@hornet512
Win7 ve benzerleri direk alt klasörden çalışmaz. Yani ilgili kurulum dosyaları anadizinde (rootta) olmalı.
Win7yi grub4dos ile iso dosyasındna da çalıştırıp kurabiliyoruz. Imzamda gerekli anlatım bulunmakta.

Aslında alt klasörden de kurulum olabilir ama bir çok dosyanın buna uygun olarak düzenlenmesi gerekecek.
Daha önce hiç denemediğim için bu konu hakkında tecrübem ve bilgim yok!

Kısaca bunun için iso yöntemini kullanabilirsin.... [/quote]

Anlatımınla iso yöntemini denedim oluyor. Ancak bana pek uymadı zira win7 mi sık sık özelleştiriyorum, güncellemeleri ekliyorum.
Her seferinde uzun NT6BOOT.ISO hazırlama işini tekrar yapmam gerekecek. En iyisi dvd içeriğini USB roota kopyalayayım :)

title Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot
Menüde bulunan yeniden başlatı çalıştırdığımızda hem gerçek pc hemde Qemu kilitleniyor, çalışmıyor. Neden olabilir ?

Bu arada emekleriniz için teşekkür ederim.

[quote name='blue_life' date='29 October 2011 - 15:39 ' timestamp='1319902753' post='1103018']
Devamlı aynı işi yapmana gerek yok ki! NT6BOOT.ISO'yu bir kez oluşturduktan sonra bununla grub4dos kullanarak önyükleme yapıp diğer iso dosyasından kurulum yapabilirsin... [/quote]

Tecrübe kazanmaya yeni başladığımdan tam anlayamadım.
Hazırladığım nt6boot.iso ile grub4dos menusunden yuklemeye başlıyorum buraya kadar tamam.
Diğer iso dediğiniz nedir? örneğin yeni güncelleme eklediğim kendi win7.iso dosyammı?
Bu iso USB demi olacak? nt6boot.iso ile önyüklemeye yapınca bu isoya nasıl geçeceğim?

@hornet512

Bak ben sana kısaca ilgili konudaki iso dosyasından nasıl kurulum yapıldığını anlatayım!
Öncelikle dosyalarını hazırladıktan sonra iki tane iso dosyası oluşuyordu.

Oluşan iso dosyalarından küçük olanda sadece kurulum başlatmak için gereken dosyalar mevcut.
Sen bunu grub4dos ile her zaman çalıştırabilirsin. Tekrar tekrar oluşturmana gerek yok!

Diğer büyük boyutlu olan iso ise, kurulum yaptığımız sistem (pe) açılınca sanal sürücye takılıyor.
Bu sayede kurulumun ilerleyen aşamasında herangi bir sorun çıkmıyor.

Yani büyük boyutlu iso içeriğini Ultraiso vs. gibi bir programla düzenleyebilirsin.
Direk orjinal iso dosaysınıda koyabilirsin.

Gerçi ben hiç denemedim ama büyük ihtimal sorun çıkmaz...
Konudaki pakette video olacaktı heralde. Unuttum. Video varsa izle...

Edited by blue_life

@ blue_life
merhaba

hiren boot cd usb diskten yüklediğmde de cd rom dosyalarını yüklemek istiyor ve yükleyemiyor daha sonrada hbcd dizini bulunamadı hatası alıyorum bu sorunu cözmek mümkün mü?
Ntfs Ext2Fs Ext3Fs file siystemin altın ntfs dos 1.9 da burada chkdsk var bunu disk düzeltmeleri icin kullanıyorum. bunu dosyayı direkt menu.lst dosyasına eklemek mümkün mü ?
veya başka bir dos programı var mı chkdsk calıştırabileceğim .
tşk.

@vahvah

Merhaba,
Bu sorunun hakkında, konudaki ikinci mesajda bilgi verilmiş ve çözüm için yöntemler sunulmuştur.
Kısaca çözüm için usb sürücünüzün dosya sistemini fat/fat32 yapmalısınınız. Yani HBCD klasörü fat/fat32 olan bir sürücüde bulunmalı!

Diğer yöntem ise disk imajı kullanmak. Ikinci mesajda gerekli disk imajlarını indirebilirsiniz...

Edited by blue_life

konu çok uzamış 46 sayfa. ilk ikisini okudum bitecek gibi değil. ilk sayfadaki anlatım güncel midir. örnek dosyalar ve de anlatımlar ilk sayfalarda olsa da sorualra cevaplar da listelenip ilgili sayfalara bağlantı verilebilir mi? neleri okumamız gerektiğini karıştırıyoruz. daha çok öğreteyim derken deniz gibi olmuş boğulmamak elde değil.

teşekkürler.

• 2 hafta sonra ...

Üstad aşağıdaki linkteki isoları usb den çalıştırıyorum fakat *.iso içindeki tabloları gösteremediğimden işlevini yerine getiremiyor.
Ayrıca Acronis isolarını da usb den çalıştırıyorum fakat *.iso içeriğini göremediği için F11 aktif yapamıyorum.
Bunları benzer *.iso ları tüm fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde usb den çalıştırmak mümkün mü ?
[code]http://ophcrack.sourceforge.net/download.php?type=livecd[/code]
Not: Ophcarck live cdlerle Administrator dahil tüm Windows kullanıcı parolaları bulunabilir. ( Brute-Force yöntemi ile...)

Edited by kalelibilişim