Jump to content

Msi Armor Rx 590 Sistem Kilitlenmesi Donması Vs.

neskali
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar benim için herşeyden önce stabilite ve bu stabilite nin sürdürülebilir olması geliyor ;

Ana pc de msi armor rx 590 var 2 yıl önce topladım kasayı , lakin gelen Bios güncellemeleri ve ekran kartı sürücüleri bu problemin kafasına göre youtube da iken bile bazen pc yi kitlemesi  sesin devam

etmesi lakin herşeyin donması belli süre sonrada reset atmadan düzelmeyen bir paradoks, o gün bugündür araştırıyorum msi teknik servisine de gönderdim beklendiği gibi bi problem yok deyip geri

postaladılar.

Lakin daha stabil ve 3 gündür hiç kilitlenme yaşamadan kullanmayı başardım. Benim gibi uzun süredir sürünen ve Amd yada Msi ( başka markalarda da aynı sorunu yaşayanlar az değil ) suçlu kim bilmiyorum ama donanımsal bi sıkıntı olduğu kesin.

Lanet edenlere bi yol gösterir bi fikir verir diye açıyorum.

Bu işlemleri deneme denememe özgür iradenizde olup .Sorumluluk tamamen kendinize aittir.!

Msi Afterburner İndiriyoruz kuruyoruz açıyoruz ;

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards

Bendeki Ayarlar şuan böyle .

Spoiler

1.png.13b0e8489c67b62ceedbd240aea55326.png

Yaptığım ;

Benimki fabrika çıkışlı overclocklu idi temel core clock ( çekirdek saat hızını ) temel amd saat hızına 1465mhz idi galiba overclocklu 1560-70 lerdeydi fabrika çıkışlı .!

1456 e düşürdüm ve de Power limit i +20 yaptım daha fazla güce ihtiyaç duyduğunda eksik kalıyodur belki powersuply dan  çektiği güç diye. ( araştırmalarım sonucu böyle bi sonuca vardım ve 1-2 kişiye de denk geldim böyle düşünen ) Daha sonra disket gibi görünen yere yani kayıt yeri tıkladığınızda  sağdaki 1-2-3-4 yanıp sönmeye başlıyor birisine bir kere tıklayıp  sonra kaydedin yanındaki sonra kayıt butonu yanındaki okeye tıklamalı pc yi yeniden başlatmalısınız. 

Önemli.! Her yeni driver yüklemenizde aynı işlemi yapmalısınız .!

Sonra da MSI Kombustor 4 x64 test ettim  ( son limitine kadar zorluyor .! ) 

https://www.geeks3d.com/dl/show/643

Şimdilik  bi sıkıntı yok.Sistemi zorlayan bi oyunla da test ettim ( gerçi en ağır oyunlarda bile kitlenmiyodu normal hiçbişey yapmaz youtube da video izlerken kitleniyodu orası da ayrı muamma )

Umarım birinin daha işine yarar.

Edited by neskali
  • Like 1

Bios Hıc Güncelledin mi ? veya Fabrika Cıkıslı Biosta mi? Stabıl Bios u Bulup Kronık Halınden Kurtarılabılırmı bılemedım, ama 10 Senedir Sorun olmayan Z97X Kartımda Bır kac gundur donma ve stabılıte sorunu Goruyorum buda sanırım yazılımsal yuzunden diye Tahmın edıyorum..

Bios a bakmak lazım Belkıde ordan olabılır..

DeaqLe, 8 dakika önce yazdı:

Bios Hıc Güncelledin mi ? veya Fabrika Cıkıslı Biosta mi? Stabıl Bios u Bulup Kronık Halınden Kurtarılabılırmı bılemedım, ama 10 Senedir Sorun olmayan Z97X Kartımda Bır kac gundur donma ve stabılıte sorunu Goruyorum buda sanırım yazılımsal yuzunden diye Tahmın edıyorum..

Bios a bakmak lazım Belkıde ordan olabılır..

Evet her seferinde çıkan Msi ın kendi verdiği stabil Bios larla anakartımı gözünüzden kaçmış sanırım yazmıştım. Msi B450M PRO-VDH PLUS Sürüm 7A38v99

güncelledim. Şuan  en son stabil Bios lu makina , Ekran kartı Bios unu hiç değiştirmedim fabrika çıkışlı üstündeki bios.

Edited by neskali

12 hours ago, neskali said:

Evet her seferinde çıkan Msi ın kendi verdiği stabil Bios larla anakartımı gözünüzden kaçmış sanırım yazmıştım. Msi B450M PRO-VDH PLUS Sürüm 7A38v99

güncelledim. Şuan  en son stabil Bios lu makina , Ekran kartı Bios unu hiç değiştirmedim fabrika çıkışlı üstündeki bios.

armor serilerin de dual bios olmadığını varsayıyorum , sanırsam sorununuzun kaynağı bios gpuz ile romunu alıp atarsanız yardımcı olabilirim.

• Thanks 1

polymorpha, 8 saat önce yazdı:

armor serilerin de dual bios olmadığını varsayıyorum , sanırsam sorununuzun kaynağı bios gpuz ile romunu alıp atarsanız yardımcı olabilirim.

Buyrun şimdiden teşşekürler.

Please register to see this content.

polymorpha, 1 saat önce yazdı:

klasöre çıkartıp 
amdvbflashwin  ile load image ve P/N numarası aynı ise Program tuşuna basman yeterli . 

Please register to see this content.

Teşşekürler üstad şöyle bi ekran image size hariç diğerleri uyuyor galiba , neler yaptın acaba yazma şansın varmı .?

Screenshot_1.png.dfa5ccd87b997100926688a988cdc9f9.png

Edited by neskali

Evet arkadaşlar yaklaşık 1 hafta oldu 1 kere bile kitlenmedi makina nazar değmesin 😄 Bios daha riskli diye o topa girmek istemeyenler , yukarıdaki verdiğim ayarları kendilerine göre sorumluluk kendilerinin olmak kaydıyla  deneyebilirler. 

Stabil kafasına göre kilitlenme yaşamadan kullanabiliyorum sonunda.