Jump to content

Hdd Jumper Ayarı Nasıl Yapılacak

orhanmanco

Recommended Posts

İyi günler ne olur yardım edin sıyırtacam sonunda

yeni hdd aldım

bende bir tane ST380815AS MODELİ 80GB hdd vardı onun yanına 320GB SAMSUNG HD322HJ aldım fakat bendeki hdd de jumper yoktu yeni aldığımdada yok ayrıca hdd lerin ikisininde üstünde hangisi slv hangisi mstr hangisi cs yazmıyor yeni aldığım hdd nin kitapçığındada yazmıyor sadece bağlantının nasıl yapılacağı yazıyor jumper var ama hangisine takacağımı bilmiyorum bu arada hdd lerin ikiside satay mış everest öyle söyledi :D

ben şimdi ne yapacam

makinada takılı olan şeyler bir tane dvd rw ide olarak yani geniş gri kablo

onunkinin jumperı var üstünde sl de takılı ben 80 liği birinci yani sistem onda kurulu olduğu için master yapmak istiyorum fakat hangisi yazmıyor hdd de

lütfen acil yardım peder de sinir oldu yapabilirsen yap yapamassan satacam diyor bu arada korkutmak için değil gerçekten satacak alaıcı hazır

birde yeni aldığım hdd 320 likte 8 tane dikey eski benim kendiminkindeyse 4 tane yatay olarak jumper iğnesi var

yeni aldıgın hdd sata büyük bir ihtimalle. eger kasan eski model galiba. hddyi ******ür geri ver ide kablolu hdd al. bir de ide'den sataya dönüştürücüler var onlardan alarak bilgisayarına takabilirisn.

yok daha 9 ay falan oluyor sıfır yani

ya benim anlamadığım şey 80 likte de 320 likte de hiç nir şekil de şurası slave şurası master falanda yazmıyor onu nası yapcaz ya

kasaya takmak isteklerim ve sadece elimde olan şeyler ide kablosu ile dvd rw ve jumper ayrı ne olacak

80 lik birinci master yapacam ama jumperı nereye takacam

320 liğe jumper takmayınca kendi slave oluyormuş ama ah bi taksam

evet dedğin gibi ikiside sate 4 tane sata girişi var 2 tane de ide var

benim tek istediğim neresi master neresi slv ve bunları yapınca dvd rw inki ne olacak araştırdım ama bulamadım ya

ya şimdi benim 80 lik hdd nin jumper kısmında slave veya master ibaresi gibi şeyler yok daha doğrusu hiç bir şey yazmıyor

yeni aldığım hdd nin 320gb lığın yani üzerinde de hiç bir şey yazmıyor yanlız aradaki tek fark 80gb lik hdd min markası segate ve 4 tane jumper iğnesi var

yenideyse 8 tane jumper iğnesi var ben anlamadım slave master hangisi 80gb lığı master yapmak istiyorum yani birinci 320 liği ise ikinci hdd olarak kullanmak istiyorum bu arada dvd rw da var onunda jumper ı olduğu için dedim karışırmı diye

yok işte yani daha doğrusu yazıyor slave diye ama sadece hdd nin tam kağıtın ortasında ben anlamıdım ki şimdi demek istediğim benim bildiğim kadarıyla tam jumper in gireceği yerde yazar slv mstr veya cs diye

sata soketine dogru ilk sıraya bir jumper master yapar paralel baska bir hdd daha baglayacaksan jumper gerekmezz otomatik slave olur ve ayrıca ide sabit disklerin rpmsi aldatmasın ide her zaman daha dusuk data trasferi okuma hızına sahiptir

bu resim üzerinden gerekli incelemeyide yapabilirsiniz

:)

Please register to see this content.
:)

saglıklı calısan performanslı bir sistem istiyorsan destegin varsa bütün disklerin sata olmalı biri sata biri ide olması bile performansı düsürür cdromla sorun yasıyorsanda bunun master slave ayarlamasıyla ilgi olamaz cünki sata portundan baglanmadıgı biri first master digeri secondry master olur en fazla cdrom ide kablosu kullanır git bir ide kablosu al bence geneelde cdroom saglamsa sorunlar genelde kablo kaynaklı olabiliyor

NOT BAZI SATA DISKLERDE JUMPER OLUUR BAZILARINDA YOKTUR... DİKKAT

Hem eski hemde yeni aldığın hddler sata galiba anladığım kadarıyla. Satalarda ise jumper olayı yoktur, çünki her biri ayrı bir sata kablo ile ana karta bağlanır. Şimdi sana 2 tane sata hdd kablosu lazım. Onların birincisinin bir ucunu 320lik diske bir ucunu da anakarttaki SATA1 yazan porta takacaksın. Diğer sata kablosunuda aynı şekilde 80gb diske ve anakart üzerindeki SATA2 porta bağlıyacaksın. Cd-romuda geniş gri hdd kablosuyla anakart üzerindeki IDE portlardan herhangi birine takacaksın. O kabloya başka cdrom takmıyacağın için jumperede gerek yok. Yapamam diyosan servise gönder 10 dakkada halletsinler riske girme.

centilboy arkadaşımın dediği doğru satada direk anakartın SATA1,sata2 ... girişlerine takılıyor ayrıca hangisini master yapacaksan anakart bios ayarından yapacaksın tabi biostan anlıyorsan yap bunu anlamıyorsan bir bilene danışmanı tavsiye ederim

seagate.png

bu 80 lik segate min aynısı jumper yok üstünde

buda 320gb lık hdd nin aynısı markası samsung ama

wd.png

bilgisayardada

4 TANE SATA 1 SATA 2 STA 3 SATA 4 DİYE GİRİŞ VAR

bunlar tamamlandıktan dvd rw ın jumper i hangisinde olacak

dostum 2 hdd de sata oldugu için master/slave ayarı yok yani jumper takılı olmasın. bildiğim kadarıyla biostan sıralamasını yapabilirsin.

gri geniş kablo dediğin ide kablosunun genellikle siyah ucu master ortadaki gri ucu slave dir. cdromunuzun jumper ayarını ona göre yaparak doğru olup olmadığını biostan kontrol edebilirsin.

tamam dediğin yaptım şöyle yaptım ama doğrumu ki

80gb lık segate yi sata 1 girişine taktım açıp kapattım master 1 yazdı açılışta

320 liğide sata 3 e taktım slave 1 yazdı ondada

dvd rw ınkinide üstündeki jumper i da master yerine taktım ide kablosunuda siyah ucunu taktım gri olan boşta zaten onu takacak bişi, yok şimdi ben sadece 80 liği formatlayıp xp kuracam

bu şekilde makine gördü format attıktan sonra bir sorun çıkarmı çıkmazmı yani sorun dediğim rahat bir şekilde normal olarak 80 likten 320 lik ile veri alışverişinde bulunabilirim değilmi ?

bu arada

yardım etmeye çalışan herkesten allah razı olsun

na unutmadan bu rada gücüde dvd rw a elektrik veren kablo 3 uçluydu çeviriciyide ona taktım

peder de akıl yok 1.100 aldı makinayı stacak 400 e 500 ya

neyse herkese sonsuz teşekkür ederim

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten, sata disklerde master slave jumperı yok. Zaten tek kabloyla bağlanıyor. Ve 80liğe format at kur windowsu, bir sorun olmaz. Gaaayet de güzel görürsün 80i de 320i de. Eski bir bilgisyar olsaydı BIOS güncellemesi de yap diyecektim ama 9 aylık bilgisayar diyorsun, ona da gerek yok.

Bir de burdan modifiye bir xp(perfect xp 2009 mesela) indir, kur. Hem sp3lü, hem gerekli programların kurulu olduğu bir xp olur. Uğraşmazsın Orjinal XPyi kuramazsın sata disklere, sata sürücü entegreli xp olması lazım. . Babana da bak mükemmel çalışıyo diye gösterirsin.

Vista için de aynı, kuracaksan burdaki sp2li modifiye vistalardan kur. Uğraşma daha sona:):)

ya şimdi windows u kurdum fakat 320 lik düzgün biçimlendirilemedi hatasını alıyorum

yaptığım şey bilgisayarım sağ tuş yönet

disk yönetimi sonra 320 liği 74,53 74,52 74,52 74,52gb olarak böldüm fakat biçimlendiremiyorum hızlı biçimlendirde hemen normal biçimlendirmedeyse %100 olunca şu hatayı alıyorum biçimlendirme başarılı bir şekilde tamamlanamadı ne yapmak lazım

bir de aklıma bişi geldi acaba boyutu büyük olduğu içinmi biçimlendiremiyorki

yada bişimi lazım şu anda her şey normal diski görüyoır sadece biçimlerndirme kaldı ama program falanmı lazım ki

partition macig i de denedim ama oda yapamadı

biçimlendirilemedi diyor

ya birde sata drivirinı entegre falan varmış ondan olmasın onu nasıl entegre ederim

anakartın cd sinde varmıdır acaba anakartım foxconn

carfoor dan yeni sata kablosu alıp gelecem son ümidim o kaldı pc görüyo ama işlem yapamıyor üstünde sonucu yazrım ama önerilerinize açığım

bir satada master slave olayı yoktur adı üstünde seri ata kardeş biosa gir boot ayarlarından 80 liği birinlicik ver sonrada yönetten depolama=>disk yönetimine gir orada görürsün zaten hardiskini parçalara bül 120 200 gibi sonra biçimlendir okey bitmiştir işallah işe yayar kardeşim :(

hepinize çok teşekkür ederim sonunda oldu boot tan da nasıl yapılacağı heralde bu galiba boot protiltiy mi öle bişi hatırlamadım şimdi burdan 80 liği birinciye getirdim diğeri zaten 320 lik bişi daha var ama onu anlamadım kart falan diyo usb hafıza kartı takılı sanırım onu söylüyü o da en sonda yanlız şunu da anladım sata 1 ve sata 2 master mış sata 3 ve sata 4 slave olarak çalışıyor ama pc nin işletims istemi nerdeytse onu açtığı da bi gerçek ama birde sata sürücüsü oluyormuş birde onu entegre edip deneyeceğim xp ye zaten ultimate indirmeye başladım vistanın ordan da 7 ye geçmeyi planlıyorum ama xp birinci sistemim kalacak her zaman çok teşekküğrler bilmiyordum öğrendim

bir tek sata ahci driveri kaldı entegre debn sonra bakalı biraz daha hızlanma olacakmı

Herkese yorumlarından ve yardım ettiklerinden dolayı saygılarımı sunar teşekkürü bir borç bilirim.

Sata driver ınıda entegere ettikten sonra sorunsuz bir şekilde sanki sadece tek hdd üzerinde veri akışı varmış gibi iki hdd arasındaki veri alış verişide oldukça hızlandı.

Yönet bölümünde de devamlı pio ya düşen denetleyicide düzelerek hepsi beraber ultra dma mod5 oldular .

Defreez ide kurup şuan yoluma devam etmekteyim.

Akıl veren yardım etmeye çelışan ve önerilerde bulanan herkese çok teşekkürler.

NOT:Yahu oldu ama çok kolaymış demekki öğrenmemek ayıpmış...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...