Jump to content

100 Mb Hızda Yayın Ve Video İzlerken Donma

StoneKing
 Share

Recommended Posts

Merhaba sayın TNCTR forum üyeleri. Daha önce 24 MB sınırsız AKK'sız paketli superonline kullanıcısıydım ve teklif üzeri 100 MB AKK'sız yine superonline ile devam etme kararı aldım. Bazen can sıkıntısından yayın izleme platformlarından oyun oynayan kişileri izliyorum ancak 720p'de dahi donmalar oluyor ve 1080p izlemek işkence haline geliyor. Özellikle kullandığım platform Nimo TV ancak Twitch platformunda da denedim çok da fark yoktu. İnternetten telefon ekranını laptopa aktardım ve normalinden çok çok daha iyi performans aldım ancak kullandığım programda lisanssız olduğu için sadece deneme amaçlı kurdum. Ayrıca online film izleme sitelerinde de 1080p çözünürlüklerde donmalar yaşıyorum. Aşağıya LAN kablosu ve WiFi ile alınan hız değerlerini paylaştım. Kullandığım sistemden kaynaklı mı bilmiyorum o nedenle sizlere danışmak istedim. Gelen teknik ekip yetkilisi bir alet ile modeme gelen-giden değerleri ölçtü herhangi bir sorun yok dedi. Ben de binada sorun olabilir mi diye sordum karşılık olarak "Öyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız teknik ekip gelir ancak ücret ödersiniz." dedi.

Laptop Özellikleri (Driverların hepsi kurulu ve güncel):
Acer Aspire 5755G i5-2450M Cpu 2.5 Ghz
Intel HD Graphics 3000 ve Nvidia GeForce 610M
8 GB(4+4)  1333 MHz DDR3 RAM
240 GB SATA3 SSD+500 GB HDD
Windows Embedded 8.1 Industry Pro x64 işletim sistemi
Modem Modeli: ZXHN H267A

hızLAN.jpg

hızWIFI.jpg

Bu tip platformlarda izleme kalitesini otomatik v.s yaparsanız donmalar oluyor. Ben twitch izliyorum. 25 Mb net hızıyla 720p 60 çözünürlüklerde herhangi bir sorun yaşamıyorum. Başta da yazdığım gibi ben otomatiğe aldığımda bahsettiğiniz donmalar oluyor. Çözünürlüğü 720p ye aldığımda herhangi bir sorun olmuyor...

deli_petro06, 1 dakika önce yazdı:

Bu tip platformlarda izleme kalitesini otomatik v.s yaparsanız donmalar oluyor. Ben twitch izliyorum. 25 Mb net hızıyla 720p 60 çözünürlüklerde herhangi bir sorun yaşamıyorum. Başta da yazdığım gibi ben otomatiğe aldığımda bahsettiğiniz donmalar oluyor. Çözünürlüğü 720p ye aldığımda herhangi bir sorun olmuyor...

Reis kaliteyi 480pye aldım gene donuyor fakat ilk 1 saatte falan oluyor ilerleyen zamanda yayın 4kya otomatik geçiyor sıfır donmayla ilerliyor.

SoNKraL_, 47 dakika önce yazdı:

Reis kaliteyi 480pye aldım gene donuyor fakat ilk 1 saatte falan oluyor ilerleyen zamanda yayın 4kya otomatik geçiyor sıfır donmayla ilerliyor.

Bu tip platformlar da çok hızlı net varsa kalite ayarı 720p' de sabit kalması iyi oluyor. Genelde de donma sorunu olduğunu yayıncıya v.s söylediğiniz de kaliteyi 720p' ye çek diyorlar. Ben 25 mb ile 720p sorunsuz izliyorum. Twitch' in kendi uygulaması aşırı sıkıntılı oluyor. Ben tarayıcıdan izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca internet geçmişinin belli aralıklarla yapılması gerekiyor. Ben belli bir süre geçmişi temizlemediğim de 1000-2000 hataları alıyorum. Otomatik görüntü kalitesi bu tip platformlar da çok sıkıntılı. Otomatik kullanmayın. Bu tip sorunlar yayıncı yada platform kaynaklı da olabiliyor. Bilmiyorum. Fiber altyapısı benim olduğum bölge de 10 yıl önce falan döşendi. Daha yeni olduğu için mi oluyor bilmiyorum ben superonline de bu sürede hiçbir sorun yaşamadım. Twitch kanallarını da bir iş yaparken arkaplanda muhabbeti dinlemek için açıyorum. İzlediğim tarayıcı da Brave. Daha önce twitch' in kendi uygulamasını kullandım. Çok fazla sorun çıkardığı için tarayıcıdan izliyorum. 

4K v.s çözünürlük v.s de sorun çıkarır mı bilmiyorum ancak resimdeki değerlerle internet kaynaklı donma olacağını sanmıyorum. Tavsiyem sanal pc' ye bir windows 10 kurup Win10' da da aynı sorun var mı deneyin derim...

Bu sorun aslında sizin internetinizden ötürü değil. Olası bir kaç nedeni var:

1-) Kullandığınız eklentiler: Örnek olarak Ublock Origin gibi reklam engelleyici eklenti/yazılım kullanıyorsanız bazı siteler bunu algılayıp bant genişliğini bilerek yavaşlatma becerisine sahipler. Hatta bazen videolar hiç açılmaz bile.

2-) Tarayıcı: Eğer kullandığınız tarayıcı RAM'i sömürüyorsa, kendini sistemde öncelikli konuma alamıyorsa, donanım hızlandırma açıksa bunlara neden olabiliyor. Donanım hızlandırmayı kapatıp deneyin.

3-) Pek çok canlı yayın,video izleme sitesinin bant genişliği kısıtlıdır. Siz 1000mbps internete de sahip olsanız onların size gönderdiği paketler kadar kaliteli oluyor yayınlar.

Örnek olarak: Youtube'da %99 donma, kasma olmaz. Bant genişliği inanılmaz derecededir. Paketleri sıkıştırıp gönderiyor ve en kaliteli videoyu bile donmadan, kasmadan izleme imkanı sunuyor.

Bunu özellikle film sitelerinde çok fazla fark edebilirsiniz. Akşamları iş dönüşü ve gece 1-2'ye kadar film sitelerindeki player bile yavaşlar donma, kasma başlayabilir. İndirmeye izin veren bir çok player bu saatlerde indirmeyi kapatır. Bant genişliklerini ortalamaya çalışır.

Özetle, siz hız testi yaptınız ve sonuçlar gayet güzel. Pingte yok, hat zayıflaması vs'de yoksa 1 ve 2.maddeler haricinde sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Edited by KiNGHaZe
  • Like 1

Dostum hız testindeki ping değerin 1-9 arası olmalıki anlık dalgalanmaları absorb edebilsin ve 1080 veya 720 ye çektiğinde anlık downloadı süratle alacağından donma takılma olmasın. Tek bir soru sanırım çözüme ulaştırmak için yeterli olur. Modem ile duvardaki telefon prizi arasındaki bağlı kablo standart 2 telli telefon kablosumu cat6 8 telli olupta ikisini baz alarakmı çekilmiş? En önemlisi uzunluğu nekadar?

akillialtay1995, 3 saat önce yazdı:

Kardeş sana 2 sorum olacak bu hakkında. Sorularım şunlardır:

1) Bilgisayardan internete kablo ile bağlı mısın?

2) Modemin firmwarei güncel mi?

Bir de turkcell superonlineın kötü olduğuna dair duyumlar aldım.

1) Genelde laptop ile kablolu bağlantı yoluyla interneti kullanıyorum.
2) Modem modelimin firmware güncelleme konusunu nette arattım gerekli şeyleri bulamadım yani bilmiyorum. Ancak modemi yeni tarifeye geçtiğimde değiştirdiler ve ilk kullanımda da aynı şey vardı.

deli_petro06, 3 saat önce yazdı:

Hocam 720p 'de de durumlar aynı oluyor yayınlarda. Diğer yorumunuzda da tarayıcıdan bahsetmişsiniz. Opera, firefox, edge, chrome tarayıcılarında bunlar var ve bende zaten tarayıcı üzeri izliyorum. Dediğiniz tarayıcıyı da deneyeceğim. Windows10'u SSD'yi yeni aldığım için ilk olarak kurdum da aşırı derece laptopu boğdu o yüzden windows 8.1 'e geçtim.

KiNGHaZe, 1 saat önce yazdı:

Bu sorun aslında sizin internetinizden ötürü değil. Olası bir kaç nedeni var:

1-) Kullandığınız eklentiler: Örnek olarak Ublock Origin gibi reklam engelleyici eklenti/yazılım kullanıyorsanız bazı siteler bunu algılayıp bant genişliğini bilerek yavaşlatma becerisine sahipler. Hatta bazen videolar hiç açılmaz bile.

2-) Tarayıcı: Eğer kullandığınız tarayıcı RAM'i sömürüyorsa, kendini sistemde öncelikli konuma alamıyorsa, donanım hızlandırma açıksa bunlara neden olabiliyor. Donanım hızlandırmayı kapatıp deneyin.

3-) Pek çok canlı yayın,video izleme sitesinin bant genişliği kısıtlıdır. Siz 1000mbps internete de sahip olsanız onların size gönderdiği paketler kadar kaliteli oluyor yayınlar.

Örnek olarak: Youtube'da %99 donma, kasma olmaz. Bant genişliği inanılmaz derecededir. Paketleri sıkıştırıp gönderiyor ve en kaliteli videoyu bile donmadan, kasmadan izleme imkanı sunuyor.

Bunu özellikle film sitelerinde çok fazla fark edebilirsiniz. Akşamları iş dönüşü ve gece 1-2'ye kadar film sitelerindeki player bile yavaşlar donma, kasma başlayabilir. İndirmeye izin veren bir çok player bu saatlerde indirmeyi kapatır. Bant genişliklerini ortalamaya çalışır.

Özetle, siz hız testi yaptınız ve sonuçlar gayet güzel. Pingte yok, hat zayıflaması vs'de yoksa 1 ve 2.maddeler haricinde sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Şu an sistem yepyeni hiçbir eklenti kullanmıyorum. Antivirüs dahi yok. Sadece film ve video izliyorum, excel-word uygulamalarını kullanıyorum. Dediğiniz gibi YouTube 'da bu sorunlar nerdeyse yok gibi az. Yani bu hız ile 1080p donmadan normal bir film dahi izleyemiyorsam yazıktır.

Senkron2, 49 dakika önce yazdı:

Dostum hız testindeki ping değerin 1-9 arası olmalıki anlık dalgalanmaları absorb edebilsin ve 1080 veya 720 ye çektiğinde anlık downloadı süratle alacağından donma takılma olmasın. Tek bir soru sanırım çözüme ulaştırmak için yeterli olur. Modem ile duvardaki telefon prizi arasındaki bağlı kablo standart 2 telli telefon kablosumu cat6 8 telli olupta ikisini baz alarakmı çekilmiş? En önemlisi uzunluğu nekadar?

Hocam açıkçası onları bilmiyorum ancak beyaz ince bir kablo ucu yeşil modemden daire başına kadar gidiyor. Ondan bahsediyorsanız modem ile uzaklığı 10-15 metre arası en fazla. Modemdeki bağlı kabloları paylaşayım...

İnternette bir yerde gördüğüm yazıyı aynen alıntılıyorum ve sizlerden bilgisi olanların konu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum. (Denemedim)
"
Hocam çok basit bir çözüm söyleyeceğim
Başlat kısmına CMD(Komut İstemi) yazıp Yönetici olarak çalıştır şunu yaz
netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
ve bilgisayarı yeniden başlat sorunun çözülsün."

Please register to see this content.

@deli_petro06 
Hocam şu an dediğiniz tarayıcı üzerinden izliyorum. 1080p-720p kasma ve donmaları yaşıyorum.

performance.jpg.aad410af7063ad505fdf713eab618273.jpg

Edited by StoneKing
Yanıt

Optik kabloyu wan a çeviren aparat kullanıyorsunuz. Görüntü yeterli oldu, bahsettiğim durum size çözüm olmaz maalesef. Tek seçenek kaldı wifiden modeminiz dual band ise 5ghz o ihtimal yoksa 2.4 ghz band üzerinden bağlantı yaptığınız telefon bilgisayar veya tableti modeminize çok yakın tutarak speedtest yapmanız lazım. Eğerki ping yine 10ms üzeriyse ,süperonline alt yapıcılarına arıza kaydınızı yavaş internetim var diye değil yüksek ping diye kayıt açtırmalısınız. Eğer wifi testinizde 10ms  veya altı ping görünürse, modemdeki lan portlarına bağladığınız cat6 kablolarınızda sorun var demektir. 8li pinlerde eksik iletim problemi hali ile hızı düşürür. Çözüm rj45lerin tekrar basılıp lan tester ile kontrol edilmesi gerekir.

Edited by Senkron2

Senkron2, 5 dakika önce yazdı:

Optik kabloyu wan a çeviren aparat kullanıyorsunuz. Görüntü yeterli oldu, bahsettiğim durum size çözüm olmaz maalesef. Tek seçenek kaldı wifiden modeminiz dual band ise 5ghz o ihtimal yoksa 2.4 ghz band üzerinden bağlantı yaptığınız telefon bilgisayar veya tableti modeminize çok yakın tutarak speedtest yapmanız lazım. Eğerki ping yine 10ms üzeriyse ,süperonline alt yapıcılarına arıza kaydınızı yavaş internetim var diye değil yüksek ping diye kayıt açtırmalısınız. Eğer wifi testinizde 10ms  veya altı ping görünürse, modemdeki lan portlarına bağladığınız cat6 kablolarınızda sorun var demektir. 8li pinlerde eksik iletim problemi hali ile hızı düşürür. Çözüm rj45lerin tekrar basılıp lan tester ile kontrol edilmesi gerekir.

Modem masamın üzerinde laptopun 1-2 metre yukarısında hocam. LAN kablosu ile bağlanıyorum dediğiniz 5GHz ve 2.4 GHz ayarı sadece WiFii için değil mi? Ayrıca hız testleri doğruyu mu göstermiyor yoksa benim bilgisayarım mı çok kötü :( Bunları söyledim, çalışan arkadaş gelip sadece modeme ölçüm yaptı bir sorun yok dedi. Gelen teknik çalışana telefon ile aldığım video kayıtlarını dahi gösterdim bakmadı bile, eni sonu kavga edeceğiz. Yani siz bu tür şeyleri değerlendirebiliyorsunuz da neden gelen sözde teknik çalışanlar değerlendirmiyor aklım almıyor gerçekten. Bir de üzerine şikâyette bir sorun çıkmaz ise para ödemesi istiyorlar. Yani bu tür konularda ne kadar bilgisiz de olsam gelip durum değerlendirmesini elindeki elektronik ölçüm aletiyle yapıp başka bir ihtimali değerlendirmeyen ve hiçbir şey yok diyen sözde teknik çalışan benden daha bilgisiz.

1080p seçeneğini seçipte sana düşük pikselde video açıyorsa net problemlidir hiç bir zaman sorun var demezler emin ol 1080P veya 720P film indirip izle ondada donarsa cihazdan kaynaklıdır ssd bozuk olabilir cipsetler fazla ısınyorda olabilir durum çok internetin sağlamlığı download yaparken anlaşılır 1 aydan fazla internet problemdi düzelir deyip bekledim bir ay dün aradım durumu anlattım bana problem olmadığını hat değerleriniz doğru yok modem bozuktur bina tesisatı filan deyince sinirlerim hopladı 1999 yılından beri pc kullanıyorum neyin nasıl olduğunu az buçuk biliyorum ezbere konuşma dedim portumu değiştirin yoksa mahkemeye gidiyorum şaka yapmıyorum dedim 10 dakika hatta bekletti arıza katdı oluşturdu bir saat sonra aynı problemi yaşarsanız arayın dedi bir saat sonra tüketici mahkemesine giderim aramam deyip kapattım şimdi net normal

AdnanGumus, 2 dakika önce yazdı:

1080p seçeneğini seçipte sana düşük pikselde video açıyorsa net problemlidir hiç bir zaman sorun var demezler emin ol 1080P veya 720P film indirip izle ondada donarsa cihazdan kaynaklıdır ssd bozuk olabilir cipsetler fazla ısınyorda olabilir durum çok internetin sağlamlığı download yaparken anlaşılır 1 aydan fazla internet problemdi düzelir deyip bekledim bir ay dün aradım durumu anlattım bana problem olmadığını hat değerleriniz doğru yok modem bozuktur bina tesisatı filan deyince sinirlerim hopladı 1999 yılından beri pc kullanıyorum neyin nasıl olduğunu az buçuk biliyorum ezbere konuşma dedim portumu değiştirin yoksa mahkemeye gidiyorum şaka yapmıyorum dedim 10 dakika hatta bekletti arıza katdı oluşturdu bir saat sonra aynı problemi yaşarsanız arayın dedi bir saat sonra tüketici mahkemesine giderim aramam deyip kapattım şimdi net normal

Normal video oynatmada dediğiniz gibi hiçbir sıkıntı olmuyor ayrıca online izlerken de piksel sorunu görmedim. SSD'yi de alalı 1 hafta olmadı, yazılım programlarıyla bildiğim kadarıyla test ettim hiçbir sorunu yok. Laptopun altına küçük bir soğutucu da koydum. Şu an sadece örnek olması için şimdi aldığım SS'i paylaşayım. 720p'den 480p'ye düşür diyor yav 100 MB hız var. Tarayıcı olarak da @deli_petro06'nın önerdiğini test amaçlı kullanmaya devam ediyorum. 

başka bir arkadaşının güzel pc varsa birde onla dene 100 de 100 net sorunun var kapatıyorum iptal ediyorum de sonuçta  hepsi ttnet in yapısını kullanıyor aynı şebekeyi ayrı bir yer yok 50 tane internet firması olsada hepsi aynı yerden geçiyor  sesini çıkar korkma hiç tüketici olarak sen haklısın iyi forumlar kolay gelsin 

AdnanGumus, 11 dakika önce yazdı:

başka bir arkadaşının güzel pc varsa birde onla dene 100 de 100 net sorunun var kapatıyorum iptal ediyorum de sonuçta  hepsi ttnet in yapısını kullanıyor aynı şebekeyi ayrı bir yer yok 50 tane internet firması olsada hepsi aynı yerden geçiyor  sesini çıkar korkma hiç tüketici olarak sen haklısın iyi forumlar kolay gelsin 

Şimdi görüştüm "Sisteminizde ve hız değerlerinizde hiçbir problem yok. Hız testi yaptırdı ve ping 10 üzeri çıkmış olsa da değerler yine paylaştığım resimlerdekine yakın çıktı. Ne kablo ne de modeminizde problem yok olsa idi bu değerleri alma şansınız yoktu" dedi. "E peki neden kaliteyi düşür diye ekranıma uyarı geliyor çözünürlük düşük dahi olsa" diye sorunca o konuda bir bilgim yok ancak superonline hiçbir şekilde kısıtlama getirmiyor yayın platformlarına dedi. E driverlarım da güncel, acaba ekran kartım düşük veyahut donanımım mı karşılamıyor? 

Çok ilginç bu donmalardan webgl pasif bırakıp donanım hızlandırmayı kapatınca veya ekran kartını nvidia gösterip çalıştırınca kurtuluyorum.İntel kartla girince videolar sürekli donuyor yüksek kalitelerde özellikle canlı yayınlarda sık oluyor.Donanım yetmiyor sanırsam

Windows arkaplanda eğer tüm bileşenleriyle çalışıyorsa bu tip sorunlar muhtemeldir. Çünkü veri inirme-yollama canavarıdır kendileri, son sürümlerde bu daha da arttı. Kullandığınız sürüm yeniyse normal, önce ne yüzünden oluğunu anlamanız için, linux denemenizi öneririm eğer ondada aynı şekil de çözünürlük düşük derse, sorun hat yada modemdedir. Onda olmuyorsa Windowsu ivedilikle arkaplanda yasaklayın modülleri çalışmasın. ( update, uygulamalar defender, vb... ) Bant genişliğini microsoftun harcamasına izin vermeyin. QoS sınırlamasını kaldırın. Eğer pilde kullanıyorsanız, pilde tasarruf güç modunu, yüksek performansa ayarlayın pile geçtiğinde windows tasarruf için kısıtlayabiliyor ağı. Ayrıca sürekli internete bağlanan bağlı kalan uygulamalar kullanıyorsanız, seyrederken onları da arkaplanda çalıştırtmayın.

Edited by kadetti

drno01, 9 saat önce yazdı:

Belli saatlerdemi oluyor? mesala akşam

Hız testlerini yurtdışı mesala almanya frankfurt seçerek nperf üzerinden yapınız.

@drno01Yok hocam, hep kasılma ve donma oluyor.

neprffrankfurt.jpg.43874b5656ba48376402df5a813b34f4.jpg

SoNKraL_, 7 saat önce yazdı:

Çok ilginç bu donmalardan webgl pasif bırakıp donanım hızlandırmayı kapatınca veya ekran kartını nvidia gösterip çalıştırınca kurtuluyorum.İntel kartla girince videolar sürekli donuyor yüksek kalitelerde özellikle canlı yayınlarda sık oluyor.Donanım yetmiyor sanırsam

@SoNKraL_Ayarlardan baktıklarım doğruysa SS'ler şöyle hocam;
webgl.jpg.0533486e9504b2721e1ea5349ff3cc80.jpggpunvdia.jpg.29bdcacea63adbcd75b57cfefd6e8995.jpggpunvdia.jpg.29bdcacea63adbcd75b57cfefd6e8995.jpg

durulovic, 7 saat önce yazdı:

Direk ana hattı pc ye takıp denedinizmi ? (Switch Kullanmadan) bir yanlışlık var gibi bağlantınızda resimden gördüğüm kadarıyla

@durulovicHayır hocam, dediğiniz bağlantıyı nasıl yapmam gerekiyor? Paylaştığım resim üzerinden anlatabilirseniz sevinirim.

kadetti, 6 saat önce yazdı:

Windows arkaplanda eğer tüm bileşenleriyle çalışıyorsa bu tip sorunlar muhtemeldir. Çünkü veri inirme-yollama canavarıdır kendileri, son sürümlerde bu daha da arttı. Kullandığınız sürüm yeniyse normal, önce ne yüzünden oluğunu anlamanız için, linux denemenizi öneririm eğer ondada aynı şekil de çözünürlük düşük derse, sorun hat yada modemdedir. Onda olmuyorsa Windowsu ivedilikle arkaplanda yasaklayın modülleri çalışmasın. ( update, uygulamalar defender, vb... ) Bant genişliğini microsoftun harcamasına izin vermeyin. QoS sınırlamasını kaldırın. Eğer pilde kullanıyorsanız, pilde tasarruf güç modunu, yüksek performansa ayarlayın pile geçtiğinde windows tasarruf için kısıtlayabiliyor ağı. Ayrıca sürekli internete bağlanan bağlı kalan uygulamalar kullanıyorsanız, seyrederken onları da arkaplanda çalıştırtmayın.

@kadettiGenelde prizde ve "Yüksek Performans"ta kullanıyorum ve ayarlarım paylaştığınız resimdekiyle aynı. Görev yöneticisinden çalışan uygulamalar da bunlar.

akillialtay1995, 3 saat önce yazdı:

Kardeş bir şey indirirken ne kadar hızda indiriyorsun. Onu test eder misin?

@akillialtay1995Hocam deneme amaçlı istediğiniz sunucuların linklerini paylaşın tek tek indireyim.

Edited by StoneKing
SS ekleme