Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gerçekten çok güzel bir anlatım eline sağlık çok işime yarıyor böyle anlatımlar yalnız link ya ölü ya da benden kaynaklanan bir sorun nedeniyle ulaşamıyorum başka biryere de upload etme imkanın varmı mesela load2all birden fazla yere upload edebiliyor

Cok güzel ve anlasilir bir anlatim olmus,ilk önce tesekkürlerimi sunuyorum...

Yalniz benimde,Acronis ve Hiren's iso formatinda.Bunlari sisteme nasil dahil edebilirim.Yani olusacak klasörün icerigi nasil olacak ve nereye bunlar kopyalanacak?..

Sizin yapmis oldugunuz bir calismanin klasör resmini buraya sunabilirseniz,benim gibi kafsi karisanlar icin aciklayici olur saniyorum...

Bir arkadasta daha önce sormus ama easyboot taki gibi bir cevap verilmisti saniyorum...

Simdiden tesekkürler...

kaplan33

@kaplan33

Acronis Iso dosaysını direk rootta olacak şekilde ayarlayıp, ISO çalıştırmak için verdeğim komutları kullanacaksın.

Programı açıp Open ile BlueLife_Test.air dosyasını aç.

Orda Hiren ve Acronis için gerekli ekleme vardı. Çift tıklatıp bakabilirsin.

Tabi HirenIso dosyasını exract edeceksin. Yani HBCD klasörü oluşturacağın ISO nun rootunda olacak şekilde ayarlayacaksın..

Bakim bilgisayarımda hazır resim varmı...

Yokmuş ;)

Yapamaz isen tekrar yazarsın....

@soulcubee

AeroStuido ile yapılan boot menüleri aslen cd/dvd gibi ortamlar içindir.

Tabi farklı önyükleyiciler kullanarak bu yaptığımız boot menülerini çalıştırabiliriz..

Bunun için AeroStudio yazarı Aeromgr programını yazmıştır. Lakin ben bu konuları fazla incelemedim.

Ama grub4dos ile rahatlıkla bu yaptığın AeroStudio iso dosyasını çalıştırabilirsin...

Ama sana tavsiyen hdd gibi ortamlar için aerostuido ile uğraşma. Direk grub4dos yönelmeni tavsiye ederim...

hocam ben bir tane multi boot hazırladım arkadaşın dizüstü pc denedim multi boot geldi fakat seçtiğim bütün butonlarda kod hatsı verdi fakat masaüstü pc de denedim çalıştı nedendir acaba??

hayır pc nin cd /dvd sağlam çünkü sadece xp yüklü cd den xp kurdum.

hata mesajını tam olarak veremiceğim çünkü pc yanımda deil fakat boot ekranı geldi.ve ben xp kurulumunu gösteren butona tıkladığımda hani dosya ilgili yerde olmayınca bir hata verir ya grub4dos içeren kara bir ekran işte hata buydu.fakat tam olak söyliyemiyorum.isterseninz sonra caps veririm.bu arada ilginiz içiinde teşekkürler.

edit: son soruyu fark etmedim. heralde hayır son güncellenen paketi denemedim. birazdan indirip deniyeceğim soncu bu bir iki günde yazarım.

Edited by shmd

@shmd

Rica ederim

Forumda aktif olduğum sürece, elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

16kufqa.png

Aldığın hata yukarıdaki gibimiydi?

Eğer öyleyse grub4dos SETUPLDR.BIN dosyasını bulamamış ve komut istemine düşmüş olabilir.

Tabi daha garantili kodlar kullanırsan bu sorun çıkmaz...

Cevabına göre, nasıl bir komut kullanağını yazarım. Kolay gelsin...

sağolun.teşekkür ederim.kusura bakmayın gelemedim geç oldu. evet hata bu fakat ben aynı cdyi masaüstü pc takınca hata almıyorum. yükleye biliyorum.

sizin güncellenmiş paketi indirdim tekrar bi multi boot yaptım. arkadaşım il dışında olduğu için şimdilik bir şey diyemiceğim. gelince onda deniyeceğim aynı hatayı alırsam caps eklerim.

hocam bir sorum daha olacak.bu resimdeki gibi bir hatayla karşılaşırsak bu konumda kodlarla SETUPLDR.BIN dosyasına ******ürebilirmiyiz.******ürebiliyorsak nasıl yapacaz.bunun içinde ayrı bir kod kullanmak gerekiyormu?

Edited by shmd

@shmd

Öncelikle cevabını daha önce gördüm, lakin cevap vermek için uygun deyildim. Beklettiğim için kusura bakma!

Sorularına gelirsek;

Tabiki o ekrana düştüğünde, SETUPLDR.BIN dosyasına ulaşıp önyüklyebilisin...

Bunun için, ilk önce setupldr.bin dosyasının konumunu bulmalıyız. Komut satırında XP ve benzerleri için aşağıdaki kodu yazıp Entera basacaksın..

find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN[/CODE]

daha sonra normal önyükleme kodunu yazıp Enter tuşuna basacaksın..

[CODE]chainloader /I386/SETUPLDR.BIN[/CODE]

En sonda komut isteminde olduğumuz için aşağıdaki satırı yazıp Entera basarak önyüklemeyi başlatabilirsin..

[CODE]boot[/CODE]

Kısa bir özet geçersem;

[CODE]find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN
[enter]
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
[enter]
boot
[enter][/CODE]

Aslında --ignore-floppies kodunuda çıkarabilirsin.. Yani;

[CODE]find --set-root /I386/SETUPLDR.BIN
[enter]
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
[enter]
boot
[enter][/CODE]

Tabi AeroStudio'da kullandığımız standart komutu değiştirerek bu hata ile hiç karşılaşmayabiliriz. Ben fazla karışık olmasın diye basit komutlardan yazmaya özen gösterdim.

Gerçi senin yaşadığın sorun ile illk defa senin aracılığın ile haberdar oldum... (Normalde olmaması lazım)

AeroStudio'da kullanacağımız komut biraz uzun;

[CODE]grub4dos ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN; chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

Kısaca yukarıdakinin anlamı; /I386/SETUPLDR.BIN dosyasını bulamaz isen, disket sürücüsü hariç tüm sürücülerde /I386/SETUPLDR.BIN dosyasını ara ve bulduğunda root olarak ayarla.

Sonra roottaki /I386/SETUPLDR.BIN dosyasınından önyükleme yap...

@HKuyucu

Bu program aslen CD/DVD için hazırlanmıştır. Tabi harddisklerde de kullanabiliriz... Ama malesef direk çalıştıramıyoruz...

http://www.tnctr.com/index.php?act=findpost&pid=688219

Kolay gelsin arakadaşlar....

blue_life hazırladıgın videoda hani kodları seciyorsun ya acronis calıstırmak icin, hiren calıstırmak icin, hdd0 la baslamak icin vs. o kodları nereden bulabiliriz farklı programlar calıstırmak icin? mesela remtest calıstırıcaz diyelim ya da bootable baska birsey, baslatma kodlarını bulabilicegimiz bi kaynak var mı?

@HKuyucu

Bir iso dosyasını veyahut disket imajını çalıştırabileceğin komutlar hemen aynıdır. Sadece dosya adı değişir.

Yani örnek verdiğim komutlardaki dosya ismini değiştirerek, istediğin bileşeni çalıştırabilmen mümkün...

Blue life hocam merhaba

Yaklasık 1 haftadır su bootable olayıyla ugrasıyorum sızın anlattıgınız yontemlerle usb-hdd'yı bootable yaptım gfx menulerıde hazırladım ıcersıne xp vista win7 hirenide ekledım fakat bır turlu xp vista ve win7'yi çalıştaramadım. xp vista win7 dosyaları root klasörüne kopyladım ama sureklı hata aldım chainloader /USBMENU/IMAGES/XP/I386/SETUPLDR.BIN komutunu kullanıyorum kurulum başlıyacak gıbı oluyor fakat kurulum başlamıyor menu ekranına gerı donuyor buyuk kucuk harf uyumuna özellikle dikkat ediyorum. win7 de chainloader /BOOTMGR komutunu kullanarak kurulum başlatıyım dedım ondada kurulum basşlıyacak gıbı oluyor oda hataya dusup menu ekranına geçiyor. bende xp vista win7'nın isolarını oluşturdum map /IMAGES/XP.ISO komutunu kullandım. bundada kurulum başladı sankı hersey duzgun calısır gıbı ^_^ xp'de sata drıverlerı yuklerken mavı ekrana dustu win7'de sabit diski bulamadıgını cd-veya dvd tekrar takılması gerektıgını soyler bı hata ıle karsılastım. nihayetinde çalışmadı. Blue life hocam yardımcı olabılırsenız cok sevınırıım

kurulum ekranı

adszlf.jpg

menulist

Please register to see this content.

@yunus_28

Dosya roota olur ise kısaca;

grub4dos map --mem /NTLDRFIX.IMA (fd0); map --hook; root (fd0); chainloader (fd0)+1
boot[/CODE]

Rootaki herangibir klasörün içinde olursa; Mesal IMAGES klasöründe olsun;

[CODE]grub4dos map --mem /IMAGES/NTLDRFIX.IMA (fd0); map --hook; root (fd0); chainloader (fd0)+1
boot[/CODE]

Tabi konudaki diğer komutlardan da faydalanabilirsin....

arkadaşlar açıklamalarınıza ve anlatımlara baktım buton nasıl yapılıyor nasıl tema yapılıyor bunları anladım fakat benim anlamadığım yada şöyle söyleyim yapmak istediğim şu

bir tane iso hazırlamak istiyorum içinde şunlar olan hem usb belleğimden boot edeceğim hemde bir dvd ye yazıp ordan boot ederek kullanabileceğim

mini xp, mini vista, hiren bootcd, winme veya 98 başlangıç disketi, winxp,,win7

biraz daha geniş bi açıklama yaparmısınız lütfen ilk defa böyle birşey deneyeceğim komutları var mesela programın içinde hedefi neresi ben programı nereye koymamlazımki o komutla aktif olsun aanlayamadım

Konudaki linkte bulunan paketi indirip, yamasını kurduysan;

Aero Stuido'da File -> Open seçeneğiyle mevcut bir şablonu açıp, inceleyebilirsin...

BlueLife_Test.air şablonunda XP - Hiren - Acronis gibi seçenekler vardı...

Tabi bundan önce videoyu izleyip programı öğrenmen çok önemli...

Eğer tüm uraşmalarına rağmen yapamaz isen tekrar sorarsın....