Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

@muharremerd

Ekran çözünürlülüğü olarak 800 X 600'ün daha sorunsuz olduğuna inanıyorum.

Senin çalışmandaki ekran çözünürlülüğü nedir?

1024*768, hata bundan olabilir mi ama sorun bazılarında çalışıp bazılarında çalışmaması hatta 800*600 yaptım onuda verdim ilk mesajda onuda yaptığını söylüyor dikkat edersen.

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@muharremerd

Sorun benim bilgisayarda olsaydı, büyük ihtimal sorunun kaynağını bulabilirdim.

Tabi sadece senin çalışmana özgü bir sorun olma ihtimali de var sayılır.

Çalışmanın detayları hakkında bilgi verebilirmisin acaba?

Yani,

1 - Aero studio ile bootmenüsünü oluşturdun.

2 - Boş bir klasör göstererek aerostudio vasıtasıyla iso dosyasnı oluşturdun.

3 - Sonra UltraIso mu kullanarak, diğer dosyaları entegre ettin?

Nadirde olsa, aerostudionun bazı bilgisayarlarda sorun çıkardığı malüm. (Tabi bir çok hata düzeltildi!)

Ben daha sade ve güncel olduğu için Grub4dos taraftarıyım.

Bir fikir olarak, böyle bir soruna karşı boot menüsünün başlangıcına iki seçenek konup fazla can sıkmasın diye süre olarak 5 saniye ayarlanır.

Birinci seçenek AeroSutido menüsünü, ikinci seçenek grub4dos menüsünü çağırır. AeroStuido ile sorun yaşayanlar grub4dos menüsünü kullanır.

Grub4dosta tasarım olmadığı için, boot menüsünü rahatlıkla yaparsın.

Hatta başlangıca üç menüde koyabilrisin.

AeroStuido

Grub4dos

EasyBoot

Tabi ilk menü grub4dos ile yapılacak! :)

1. aerostüdyo ile menüyü hazırladım

2. onu küçük bir klasör kullanarak iso yaptım

3. iso dosyasındaki Airboot klasörünü alıp DVD ana menüsü içerisine koydum, başlangıç dosyasını da kaydettim

4. aerostüdyo install.wim de sorun çıkardığı için cdimage ile boot dosyasını göstererek iso yaptım.

buraya kadar sorun yok, tıkır tıkır çalışıyor. tek sorun işte ekran çözünürlüğü yüksek bilgisyarlarda sorun çıkarması.

multiboot menü nasıl yapılıyor senin anlatımın yok, ilk mesajı düzenleyerek anlatabilir misin, lütfeenn.

Bir fikir olarak, böyle bir soruna karşı boot menüsünün başlangıcına iki seçenek konup fazla can sıkmasın diye süre olarak 5 saniye ayarlanır.

Birinci seçenek AeroSutido menüsünü, ikinci seçenek grub4dos menüsünü çağırır. AeroStudio ile sorun yaşayanlar grub4dos menüsünü kullanır.

Grub4dosta tasarım olmadığı için, boot menüsünü rahatlıkla yaparsın.

Hatta başlangıca üç menüde koyabilirsin.

AeroStuido

Grub4dos

EasyBoot

Tabi ilk menü grub4dos ile yapılacak! :)

bunu demek istiyorum.

bilmiyorum valla kiminde hata geliyor kiminde gelmiyor anlamadım sorunu gitti. bu gidişle bırakırım aerostudioyu ama durmak yok yola devam ederim her zaman, takipçin olup geliştireceğim çalışmalarını. şimdi de bluxpe network sürümüne el atmayı düşünüyorum.

@muharremerd

Grub4dos ile başlangıca seçenek koymak sende biliyorsun çok kolay.

Ben bu yöntemi hiç denememekle beraber, nasıl yapabileceğini açıklamaya çalışım.

1 - Grub4dos için gerekli CD/DVD oluşturma paketini masaüstüne çıkart! Ben daha güncel olduğu için BlueXPE'nin son sürümündeki paketi kullandığını varsayarak devam ediyorum.

2 - AeroSutdioda tasarımını yaptıktan sonra, boş bir klasör göstererek iso dosyanı oluştur. Isminide büyük harfli yap. Misal; AERO.ISO

3 - AERO.ISO dosyasını ISO_ROOT klasörüne at!

4 - Grub4dosta karşımıza gelen ilk menü dosyası GRUBMENU.LST idi. Onun ismini GRUBMENU1.LST yap.

5 - Sonra yeni bir tane GRUBMENU.LST dosyası oluştur ve içine aşağıdaki komutları yaz.

6 - Keni menüne göre GRUBMENU1.LST dosyasını düzenle! Hepsi bu kadar...

default 0
timeout 5
color yellow/blue blue/light-gray
#gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_TIGER.GFX
gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_SPRING.GFX

# =========================================================================

title AeroStudio Menusu
errorcheck off
ls /AERO.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /AERO.ISO
ls /AERO.ISO || pause --wait=5 AERO.ISO bulunamadi!
map /AERO.ISO (0xff) || map --mem /AERO.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

# =========================================================================

map /AERO.ISO (0xff) || map --mem /AERO.ISO (0xff)
map --hook
root(hd0,0)
chainloader (0xff)
root(hd0,0)
boot

# =========================================================================[/CODE]

Bu arada senden bir ricam var, iso oluşturmak için paketteki cmd dosyasını kullanıp sonucu bana söyleyebilirmisin...

Yani win7 vs tüm dosyalarını ekleyip iso oluşturmanı istiyorum. Herangi bir sorun çıkacak mı diye merak ediyorum!

Sonucu yazmayı unutma, kolay gelsin....

ustam senin iso oluşturma kodunu denedim, XPleri birleştirebiliyor yani boyutu yine 4.35gb yaptı tam 15 dakikada CDİmagedan hızlı yaptı :D

multiboot menüyü denemedim çünkü ben aerostüdyo ile tekrar yapacağıma grup4dos ile yaparım daha iyi 2. bir iş yapmam.

Edited by muharremerd

@muharremerd

Bilgilendirme için teşekkürler. Tabi oluşan iso dosyasının içindeki bileşenleri (özllikle Win7yi) test etmek gerekiyor.

Test ettiğinde (sanalpc de olabilir) sonucu yazarsan sevinirim.

Ben boot menüsü olarak grub4dosu tercih etmemin başlıca nedenleri;

1-Fazla uğraş gerektirmeden yapılabilmesi!

2-Diğerlerine nazaran daha sorunsuz ve güncel olması

3-İstenildiği zaman, menüye müdehale edilebilmesi

4-Yapılan menünün istenildiğinde, usb ve disk üzerinde kullanılabilmesi

5- vs vs... liste uzayıp gidiyor :)

Aero Studio ile yaşadığım sorunun kaynağı ne olabilir dersen;

1-Çözünürlülük sorunu olabilir

2-Yaptığın isodan kaynaklı bir sorun olabilir

Yani aerostudio programıyla iso oluşturduğumuzda RockRidge,Joliet formatları ve bunlara bağlı bir takım ayarlar yapılıyor.

Senin en son denediğin iso oluşturma yönteminde bu formatlar bulunmakta!

3-İlgili bilgisyar ile aerostudio arasında bir sorun olma ihtimali (yüksek bir olasılık)

Kısaca, sorunun kaynağını anlamak için, elimde aerostudio ile sorun yaşatan bir pc olması lazım. :(

@iso_manyak

Googleden bakabilirsin...

http://www.google.com.tr/images?hl=tr&safe=active&gbv=2&tbs=isch%3A1&sa=1&q=aerostudio&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=[/CODE]

Edit:imla :)

Edited by blue_life

hocam dediğinizi yaptım ve sistemi grub4dos ile tekrar yaptım sizin networkXP deki komutları kullanarak, sonuç mükemmel yani çalışıyor her şey, tek sorunum gfx menünün üzerindeki BLUE_LİFE yazısı onu nasıl değiştirip kendi adımı yazabilirim?

• 2 hafta sonra ...

valla öğreniyim hata yapan arkadaşlar nerelerde nasıl hata yapmış die tek tek her konuyu okudum. yapmak istediğim şu

windows xp

windows 7

cd den çalışan xp (bluexpe)

acronis truie image

hiren boot

kaspersky kurtarma cd

menu olarak böyle düşünün. komutları anladım kucuk buyuk harflere dikkat edicez.

birde yanlıs anlamadıysam windows 7 ve windows xp dosyaları ana dizinde olacak doğrumudur.

eğer bu doğru iste dvd nin içini açtıgımızda bayağı karışık bir görüntü olacak die düşünüyorum cunku hiren ve kaspersky dosyalarıda ana(root) dizinde olması gerekiyor. doğru anlamışmıyım ?

@iso_manyak

Windows XP kur dosyaları iso dosyasının anadizininde (rootta) olacak!

Windows7 kur dosyaları iso dosyasının anadizininde olacak!

BlueXPE iso dosyasının anadizinindeki BXPE klasöründe olacak.

Acronis ve türevleri herangi bir yerde olabilir. Iso dosyasından direkt çalışacak

Hiren's BootCD iso dosyasının anadizininde HBCD klasöründe olacak.

Kaspersky dosyaları iso dosyasının anadizininde olacak! (Iso yöntemide kullanılabilir. Tabi böyle yaparsan bazı dosyaları iso dosyasından roota atman gerekecek. Incelemedim!)

Multiboot yapıyorsan eklediğin bileşenlere göre malesef anadizinde haliyle çok fazla dosya olabilir.

xp ve win7 yi aynı klasore kopyaladım hataa vermedi boot ekranını hazırladım ikiside boot oluyor ama xp de aliide.sys die bi dosya bulunamadı diyor. win 7 de baslıyor 5 dk sonra falan mavi ekran hatası veriyor. resmini çektim ama yapıstırmadı. neden olabilir

@iso_manyak

Testlerini Qemu ilemi yapıyorsun? Qemu da az ram varsa win7 haliyle cortlayacaktır.

XP ye gelirsek, ilgili dosyanın I386 klasöründe olup olmadığına bak. Ayrıca bu dosya büyük isimde olsun!

Kolay gelsin...

hayır wirtualbox ile yapıyorum. ilgilili dosya i386klasorunde mevcut. birde şöyle bir sorun var

yeniçerinin yaptıgı windows 7 v2 olanı daha önce kendi pc me kurdum. ama dvd nin imagesini alıp siso dosyası şeklinde virtualbox ile açtıgımda aşağıdaki gibi bir hata veriyor

nqz7yc.jpg

ve lejonun yaptıgı formatlık xp nin orjinal iso dosyası ile kurmaya kalktıgımda da aşağıdaki hatayı veriyor. aslında ikiside normal dvd ye çekilip kuruluyor. acaba benim pc demi sorun var die cafeye geldim burda da aynı hataları veriyor

29ql3kz.jpg

Edited by iso_manyak

hocam ikisinide çalıştırdım windows xp yide windows 7 yide.

ama şöyle bişey düşündüm

2 tane xp ve win7 yi çalıştırabilirmiyiz.

yaptığım bir önceki çalışmamda 6 tane XP vardı Windows 2010v1'de.

yani istediğin kadar XP'yi koyabilirsin tek sıkıntı boyutu DVD boyutunu geçmesin yeter.

multiboot XP yapmayı bilmen gerekiyor bunun için tabiki gerisi bildiğin kod düzenleme.

6 tane xp koyduk koymasına da win7 olunca işin içinde işler karışıyor. yani benim mantıgımca şöyle win7 ve xp yi multibootta kullanmam için ikisininde dosyalarının root dizininde olması gerekiyor. peki 2 xp koyarsak nasıl yapacaz. diğerinin dosyalarını nereye atacaz bunun mantıgını kuramadım

6 tane xp koyduk koymasına da win7 olunca işin içinde işler karışıyor. yani benim mantıgımca şöyle win7 ve xp yi multibootta kullanmam için ikisininde dosyalarının root dizininde olması gerekiyor. peki 2 xp koyarsak nasıl yapacaz. diğerinin dosyalarını nereye atacaz bunun mantıgını kuramadım

http://x7.to/nrmnrp
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=68563[/CODE]

burada multiboot DVD için XPleri nasıl birleştirebileceğin anlatılmış, videolu hem de gerekli programda var, bak bi işine yarar takıldığın yerde özelden sor ki burası gereksiz yere uzamasın yoksa blue_life abim kızar :D.

Edited by muharremerd