Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

windows xp ve windows 7 yi tek dvd de birleştirip kurmayı denedim. xp normal kuruldu win7 yi kurarken kurulum ekranını komple tamamlandıktan sonra 10 saniye içinde yeniden başlatın penceresi geldi başlattım doğal olarak aero studioda hazırladıgım menu geliyor ilk hdd den başlat dediğimde

A sürücüsünde bişey eksik gibi bir mesaj geliyor

Ctrl Alt Delete yazıyor klavyede çalışmıyor. resetlemek zorunda kalıyorum. ama sanal pc de kurarken vmware de kuruyor virtualbox da mavi ekran hatası veriyor. gerçek pc de denedim bu dediğim hatayı verdi. nasıl çözebiliriz

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

blue_life hocam. bu aero studio da bazı anakartlarda boot sorununu hala aşamıyoruz demi. cd'den yada Dvd'den başlattıktan sonra aeros studio ve mail adresi yazısı geldikten sonra ilerlemiyor siyah bi ekranda kalıyor. bundan bahsediyorum. bunun çözümü farklı bir boot menu kullanmaktanmı geçiyor

@iso_manyak

Ben hiç böyle bir sorun yaşamadım. Zaten ben kullandığım multiboot menüler için Grub4dos tercih ediyorum.

Soruna gelirsek,keşke ben böyle bir sorun yaşasaydım. O zaman çözüm yolunu bulmak için bir takım denemeler yapardım.

Şuan sen böyle bir sorun yaşıyormusun?

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Merhabalar, Hiren's BootCD 11.1 için

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST

boot

denedim fakat sonuç olumsuz acaba hiren çalıştırmak için farklı bir metod uygulanabilirmi?

Saygılar.

Edited by Swisyn

@Swisyn

Konudaki güncelleme paketini kurdun mu acaba? Kurduysan HBCD klasöründe MENU.LST dosyasının olup olmadığına bak!

Eğer var ise isminin büyük olmasına özen göster. Yani menu.lst deyil, MENU.LST olacak. Ayrıca klasörün ismininde büyük harfli olmasına dikkat et.

Hbcd -> HBCD

menu.lst -> MENU.LST

@Swisyn

Konudaki güncelleme paketini kurdun mu acaba? Kurduysan HBCD klasöründe MENU.LST dosyasının olup olmadığına bak!

Eğer var ise isminin büyük olmasına özen göster. Yani menu.lst deyil, MENU.LST olacak. Ayrıca klasörün ismininde büyük harfli olmasına dikkat et.

Hbcd -> HBCD

menu.lst -> MENU.LST

Çok teşekkürler hocam tam dediğiniz gibi klasörde menu.lst olarak geçiyormuş, büyükharfe çevirdim ve sorun düzeldi. :)

Çokmu fazla soru soruyorum bilmiyorum ama genede şansımı denemekte fayda var :)

blue_life hocam tekrardan bir sorunla karşılaştım 1.5 saatir çözmeye çalışıyorum birtürlü olmadı.

Sorun;

Kendime özel bir RescueDVD yapmaya çalışıyorum.

Acronis Rescue Media.ISO ekledim bcdw ile çalışıyor.

Acronis True Image Home.ISO ekledim bcdw ile çalışıyor.

Hiren's Boot CD 11.1 ekledim

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot

şeklinde çalışıyor.

Norton Ghost 11.5.ISO ekledim bcdw ile çalışıyor.

Kaspersky Rescue CD ekledim

bcdw (cd)/kasperskyrescue.iso

ile sonuç başarısız.

Grub4Dos ile denedim

grub4dos ls /kaspersky.ISO || find --set-root /kaspersky.ISO; map /kaspersky.ISO (0xff) || map --mem /kaspersky.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot

Grub4dos ile görsel ve işlevsel MultiBoot yapmak ile ilgili anlatım... adlı konunuzdaki dosyaları indirdim ve AVIRA.ISO için kullandığınız metodu düzenleyerek Aero Studio için şu şekilde yazdım

grub4dos ls /kaspersky.ISO || find --set-root /kaspersky.ISO; map /kaspersky.ISO (0xff) || map --mem /kaspersky.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader /isolinux.bin || chainloader (0xff)
boot

fakat yinede sonuç olumsuz.

Ek olarak Eset Rescue CD ve Active Boot CD'yi ekledim fakat CD içeriği Win7-Vista içeriğiyle aynı olduğundan (BOOT,EFI,SOURCES,BOOTMGR)neyle çalıştıracağımı anlamadım.

grub4dos ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root /SOURCES/BOOT.WIM; chainloader /BOOTMGR
boot

ve bcdw ile denedim fakat sonuç yine başarısız. Acaba herhangi bir fikriniz var mı?

Saygılar, teşekkürler.

Edited by Swisyn

@Swisyn

Öncelikle sonradan pişman olmayasın diye bir uyarıda bulunmak istiyorum.

AeroStudio nadirde olsa bazı ankartlar ile sorun çıkartmaktadır! Yani boot menüsü bazı pclerde çalışmıyor!

Şuana kadar grub4dos ile boot sorunu hiç yaşamadım. Yaşayan bir kişiyide şuan hatırlayamadım. Bu yüzden ben genelde grub4dos kullanıyorum.

Neyse konuya geri dönersek;

Iso dosyasından boot etmek için bcdw den önce grub4dos ile şansını denemelisin.

Iso dosyanın adı ACRONIS.ISO ve anadizinde olsun. O zaman aşağıdaki kodu kullanacaksın.

grub4dos ls /ACRONIS.ISO || find --set-root /ACRONIS.ISO; map /ACRONIS.ISO (0xff) || map --mem /ACRONIS.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot

Komutlardaki dosya isimlerine dikkat et. Genelde dosya isminde Türkçe karakter kullanmamalısın. Ayrıca dosyanın ismi büyük olursa (komuttada büyük harfli yazacaksın) haliyle daha sorunsuz çalışmalar yapabilirsin. Kısaca grub4dos ile kullanacağın dosyanın ismi büyük harfli olsun ve komuttada büyük harfli yaz.

Kaspersky bir yerlerde incelemiş ve grub4dos ile sorunsuz çalıştırmıştık. Ama konuyu hatırlayamadım. :(

Kısaca grub4dos ile ilgili iso dosyasını çalıştırmıştık. Tabi ilgili iso dosyasından bazı dosyaları roota kopyalamıştık. İsimlerini hatırlayamadım.

Diğer soruna gelirsek, ilgili iso dosyaları grub4dos ile çalışmıyor mu? *.WIM dosyasını grub4dos ile çalıştıramazsın!

Evet makalelerinizde okumuştum grub4dosun problemsiz ve sağlam olduğunu fakat grub4dos temaları pek düzenlemeye elverişli değil öteyandan Aero Studio ile görsel bir DVD yapılabiliyor o yüzden bi bakıma hoşuma gitti denilebilir.

Örnek olarak şu çalışmayı tamamlamaya çalışıyordum.

adszyb.png

Acronisi grub4dos ile boot etmeye çalıştığımde şu hatayı alıyorum ne yazıkki.

adsznjx.png

Kalıp dosyasının ismi ACRONISTRUEIMAGE.ISO ve root konumunda

grub4dos ls /ACRONISTRUEIMAGE.ISO || find --set-root /ACRONISTRUEIMAGE.ISO; map /ACRONISTRUEIMAGE.ISO (0xff) || map --mem /ACRONISTRUEIMAGE.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot

Kaspersky kalıbını GFXMenu'de tam olarak çalıştırıyorum fakat Aero Studioda çalışmıyor sorunu ne anlamış değilim.

errorcheck off
ls /kaspersky.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /kaspersky.ISO
ls /kaspersky.ISO || pause --wait=5 kaspersky.ISO bulunamadi!
map /kaspersky.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /isolinux.bin || chainloader ()
boot

Son satırdaki sorunuzda çelişkiliyim Aero Studioda grub4dos komutu kullandığımda çalışmıyor fakat GFXMenu de çalışıyor.

Aero Studio'daki Cmd Templates içeriğinde Install Vista & Win7 Grub4Dos içerisindeki komut

grub4dos ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root /SOURCES/BOOT.WIM; chainloader /BOOTMGR
boot

ve boot etmeye çalıştığım Eset Rescue CD, Active Boot CD ilerinin içerikleri komut ile aynı.Bu kalıpları nasıl çalıştıracağımı birtürlü çözemedim, araştırdım fakat Aero Studio ile ilgili pek fazla kaynak yok.

Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Edited by Swisyn

@Swisyn

Burdaki günceleme paketinden sonra grub4dos komutlarının hemen hemen hepsini AeroStudioda kullanabilirsin. Dosya ismini çok uzun yapma!

Senin verdiğin yukarıdaki kaspersky.ISO grub4dos komutunu aerostudioaya uyarlayarak verim. Aslında uyarlamak çok basit.

Grub4dos komutumuz;

title Kaspersky
errorcheck off
ls /kaspersky.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /kaspersky.ISO
ls /kaspersky.ISO || pause --wait=5 kaspersky.ISO bulunamadi!
map /kaspersky.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /isolinux.bin || chainloader ()
boot

AeroStuido

grub4dos errorcheck off; ls /kaspersky.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /kaspersky.ISO; ls /kaspersky.ISO || pause --wait=5 kaspersky.ISO bulunamadi!; map /kaspersky.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader /isolinux.bin || chainloader ()
boot

Boot.wim için kusura bakma. Komut doğru. :( Benim algılama hatam...

Yardımlarınız için teşekkürler blue_life hocam, uzun uğraşlar sonucu neti didik didik ettim ve sonunda komutu bulabildim.

grub4dos errorcheck off; find --set-root --ignore-cd /rescue/rescueusb.iso; errorcheck on; map /rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem /rescue/rescueusb.iso (0xff); map --hook; chainloader (0xff); boot

şeklinde iso dosyaları sorunsuz bir şekilde çalışıyor.Acronis ve Kaspersky isolarını sonunda sorunsuz Aero Studio ile çalıştırdım.

Tamda aklımdan bu kadar uğraşacağıma en iyisi GFX ile yapayım diyordumki Kaspersky'nin hazırladığı rescue2usb adlı programı buldum ve içeriğindeki config dosyasının içeriği sayesinde çalıştırabildim :)

Umarım herkezin işine yarar, tekrardan blue_life cevaplarınız teşekkürler :)

hocam ben multi boota ubuntu 10.10 u bir türlü ekleyemedim. hem sizin verdiğiniz kodu hemde kendi içinde kodu kullanarak yaptım her seferinde dosya bulunamadı hatası veriyor. bir sorum daha olacak hocam biz aero studio için nasıl buton yapabiliriz. yani .amt dosyasını nasıl oluşturabiliriz? ve elinizde buton arşiwi varmı?

@shmd

Ilk sayfadaki örnekte Ubuntu için hangi dosyayı arıyoruz --> ISOLINUX\ISOLINUX.BIN

Eğer bu dosya rootta (anadizinde) yoksa veyahut ismi küçük yazıldıysa sorun yaşarsın. Kısaca ismi küçük olabilir.

grub4dos ls /isolinux/isolinux.bin || find --set-root /isolinux/isolinux.bin; chainloader /isolinux/isolinux.bin
boot

Kısaca AeroStudio'daki amt dosyasını düzenlemek içn;

1-Ilgilendiğiniz bir amt dosyasını istediğiniz bir isimde kopyalayınız. Mesela Test.amt

2-7zip ile Test.amt dosyasını bir yere çıkartınız.

3-Ilgili resimleri gimp ile açıp tasarladığınız resmi bu açtığınız resme sürükleyip kayıt ediniz. (Renk derinliğni ayarlamak için)

4-Test.amt dosyasını 7zip ile açıp düzenlediğiniz dosyaları eski dosyalar ile yer değiştiriniz...

blue_life aero studio ile kendimce hazırlamış olduğum menüde yazıların etrafındaki nokta nokta izleri nasıl yok edebilirim aero studio'da bir menü bulamadım ben sadece yazı kalsın istiyorum yazının üstüne tıklayınca code aktif olsun fotografını yolluyorum yardımcı olursan sevinirim

aero.jpg