Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@hur_82

Ilgili çizgiler boot menüsünde çıkmaz. Sadece editorde tasarımı kolaylaştırmak içindir.

blue_life ne yazık ki çizgiler çıkıyor code girmediğimiz yazılarda çıkmıyor ama code eklenen yazılarda çıkıyor az önce .iso dosyası oluşturdum resim ekleyince çıkmıyor ama tek yazı yazınca çıkıyor ben neyi yanlış yaptım acaba videonu irdeleyerek inceliyorum ve aynen yapıyorum allah allah...

aero.jpg

@hur_82

Evet ya kusura bakma! Hiç komut atayıp denememiştim. :)

O zaman photoshop vs. gibi bir resim editorunde arkaplanı taransparan olan bir yazı yasarsın (Menüdeki bileşenler için).

Sonrada png formatında kayıt edip bu png resmini kullnırsın :)

arkadaşlar ben yeni indirdim kurdum ve deneme yaptım programı acrım deneme yaptım misal şöyle bişi yapayım dedim hiren boot xp cd si vista win 7 cd yapayım dedim menülerini oluşturdum ve kodlarını da yazdım ama kaydettim olmadı bu iş sadece kod yazmayla olmuyor sanırsam mesala windows 7 kodunu yazdıgımda bu windows 7 cd varya onu içindeki dosyaları bu programa atmam mı gerekiyor armam gerekiyorsa xp,vista 7 , hiren boot elimde programalrı var bu programları nereye atmam lazımki nasıl atmam lazım ki butomnlara bastıgımda acarken görsün kayıt et dedim çıkış yap butonun güzelce yaptım oldu ama xp vista win7 hiren boot olmadı hata yaptı benim anlamadıgım şu diyelimki ben nod 32 boot dan temizleme programı eklicem ve kodunu bulduım ama kod bulmakla bitmiyor sanırsam bu iş bu elimdeki programı nereye nasıl atayım ki bu programı hazırlagımda tıkladıgımda sorunsuz çalısın yardım ederseniz sevinirim bilgilendirisenin sevinirim yani demek istediğim su aero c kurdum bu programın içinemi atacam bootan calıstırmak istediğim programı neresine atayımda linkleyim yardım

@imparator14

Videoyu dikkatlice izledin mi? Son kısımlara doğru iso oluşturma bulunmaktadır.

Tabi AeroStudio da iso oluştururken sorun çıkabiliyor.

Bunun için gerekli açılmayı ilk mesajın altına maddeler halinde yazmıştım...

blue_life veya bilen yapan bir arkadaş bu hiren's boot cd v11.1 nasıl hangi komutlarla veya ek başka bir uygulama kullanarak nasıl entegre ediyoruz biraz açık şekilde açıklayabilirmi?4 gündür uğraşıyorum yapamadım bi türlü her defasında siyah ekran "grub" hatası alıyorum yardımlarınız için teşekkurler

birde kurmak istediğim sistemlerin (win 7, xp ve hiren boot cd) tüm dosyalarını bir klasöre çıkartıyorum ancak hepsinde "autorun" dosyası var her defasında ne yapayım diye uyarı veriyor ne yapayım?birde win 7'de ve xp'de "setup.exe" dosyası var onada uyarı veriyor siz ne diyorsunuz "üzerine yaz" mı yoksa "farklı bir isimle kaydet" mi?

Edited by hur_82

hocam bende ubuntu 10.4 te hata vermedi fakat 10.10 hata aldım. rootta var küçük büyük uyumlulğuna dikkat ettim. fakat hata alıyorum. multi bootta slaxta var acaba ondanmıdır ve multi boot baya bi kalabalık bi çok sistem var sistem fazlalığından kaynaklanabilirmi?

saygılarımla.

@hur_82

Hiren BootCD için; HBCD klasörünün içinde MENU.LST dosyası yoku mu?

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot

Tabi dosya ismine göre kodu düzenlemelisin. Yani MENU.LST küçük harfli ise (menu.lst) o zaman;

grub4dos ls /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/menu.lst; configfile /HBCD/menu.lst
boot

Diğer soruna gelirsek; ilgili dosyaların kurda önemli bir fonksiyonu yok diyebilirim. Senin için hangisi önemliyse o dosyaları roota koyabilirsin.

Ben fazla ilgii deyilim, diğer arkadaşların çalışmalarını incele!

Tabi istersen xp nin kurulum yolunu değiştirebilirsin de!

@shmd

Açıkçası herangi bir fikrim yok! Nasıl bir hata alıyorsun? AeroStudio ile sorunsuz başlayıp sonraki boot aşamalarında mı takılıyor?

Bence ilk önce multiboottaki diğer çalışmaların dosyalarını koyma ve sadece Ubuntu 10.10 ekleyip dene. Bakalım hata vs. alacakmısın..

blue_life tamamdır hiren's boot cd v11.1'de sorunsuz ekledim ama senin vermiş olduğun "BL_UIS.exe" programıyla .iso haline getirince çalıştı ve dediğin gibi isimler çok önemli tekrar teşekkür ederim

şimdiki sorum şudur aynı dvd içerisine hem "win 7 32 bit" hemde "win7 64 bit"'i nasıl entegre ederim çünkü aynı dosyaları kullanıyorlar onada yardımcı olursan çok sevinirim onunla ilgili bir video varsa çok iyi olur sanada yük oluyoruz ama :D

@hur_82

Çalışmana linux sürümlerinden birini eklersen BL_UIS.exe sorun çıkartabilir. Mkisofs daha sorunsuz!

Forumda bu konuda anlatımlar bulunmaktadır. Tabi ben bu konular ile ilgilenmiyorum.

Arama yapınca en başta çıkan linki verim incele!

[quote name='blue_life' date='05 Kasım 2010 - 08:21 ' timestamp='1288945274' post='911293']
@hur_82

Çalışmana linux sürümlerinden birini eklersen [b]BL_UIS.exe[/b] sorun çıkartabilir. Mkisofs daha sorunsuz!
Forumda bu konuda anlatımlar bulunmaktadır. Tabi ben bu konular ile ilgilenmiyorum.

Arama yapınca en başta çıkan linki verim incele!
[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/102135-windows-7-x86-x64-nasyl-birlethtirilir/[/b][/u][/color]
[/quote]

teşekkurler blue_life tamda dediğin konu için senden yardım isteyecektim :D dvd'ye herşeyi ekledim bir tek pardus'un son sürümü kaldı sana bu konu hakkında birkaç sorum olacak müsadenle :D

1-pardus'un livecd'si ile kurulan sürümünün çalıştırma code'ları aynımı yoksa farklımı?(sence hangisini eklemeliyim)
2-birde root klasöründe windows 7'nin "boot" klasörü var pardus'un "boot" klasörü mevcut iki klasörü root klasöre nasıl atabilirim isim değiştirsem pardus sorun yaratıyor bende senin kullandığın yöntem nedir?
bir yardımcı olursan çok sevinirim teşekkurler

Edited by hur_82

@hur_82

Inan uzun zamandır Pardus'a bakmadım (yıllar oldu). Bu yüzden bir bilgim yok! Heralde halen isolinux kullanıyordur. Uygun komutla isolinux.bin dosyasını önyükleme yap.
Root sorununu aşmak içinde; pardus.iso dosyasını grub4dos komutuyla önyükleyebilirsin. Tabi hata almamak için bir takım dosyaları iso dosyasından dışarı anadizine çıkarıp denemeler yapmalısın.

Ayrıca win7 iso dosyasından da boot olabilir. Tam emin deyilim ama kısaca;
1 - Win7 iso doyasını sources klasörünü roota çıkart.
2 - Sonra win7 iso dosyasınıda roota olacak şekilde ayarlayıp grub4dos ile önyüklersin.
3 - Yerden tasağruf için ise, iso dosyasındaki bazı dosyaları silebilirs. Misal install.wim

Neyse kolay gelsin...

• 2 ay sonra...

[quote name='hknsl' date='24 Ocak 2011 - 23:52 ' timestamp='1295906523' post='951112']
Merhabalar, Blue Life aero studio ile boot cd oluşturdum. virtual pc de bi sorun olmadan açılıyor ve çalışıyor durumda. Usb den kullanmak istiyorum bu menuyu, içeriği Multiboot usb 1.2 ile usbye taşıdım. Boot ekranı geliyor, neyi seçersem seçiyim siyah ekranda kalıyor :S acaba nerde hata yapıyorum sizce? dvd isosunu usbye aktarırken izlemem gereken en stabil yöntem hangisi acaba. sıfırdan iso içeriğini usb ye o yöntemle aktarmayı denemek istiyorum :([/quote]

Testelerini Qemu ilemi yapıyorsun?
Testlerini gerçek pc yapmalısın.
Eklenen bileşenlere göre Qemu'nun sorun çıkarması muhtemel.

Gerçek testlerde (bilgisayarı yeniden başlatıp usbden boot ederek) hangi bileşenler ile ilgili sorun yaşadığınızı yazarsanız sizi yönlendirmeye çalışırım.
Bu arada xp ve benzerleri haliyle hata vermektedir....

BlueLife - MultiBoot USB v1.2 ile usb diski oluşturuyorum. Qemu ile test ediyorum misal acronisi sorun çıkarmadan isosunu görüyor acronisin. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum usb diskten açıyorum aero studio ile hazırladığım menu geliyor, neye basarsam basıyım siyah ekranda dos imleçi yanıp sönüyor hiçbir işlem yapmıyor hatada gelmiyor :S öylece kalıyor. Acaba dvd için hazırlanmış olduğundan mı boot menu usb diskte sorun çıkarıyor? Sıfırdan usb menü mü hazırlamalıyım? Windows Xp, Windows 7 ve acronis olsa kafi benim için. Yaptığım menüde aham şaham değildi ama sade ve hoştu benim için, onuda gözden çıkardım :( Bu üçü için hazır oluşturulmuş menülerden hangisi işimi görür acaba? Onu çekiyim gerekli dosyaları kopyalıyım öyle olsun bir usb multiboot diskim :\

Not: Menuyu ve dvd yi oluştururken yaşadığım sorunlarda mesajları okuyarak çözmeye çalıştım ve çözdüm gibi. Usb diskte bunu başaramadım, dvd oluştururken çok uğraşmıştım, usb ye aktarmak sorun olmaz sanıyordum ama olmuyor(başaramadım) hazırcılık isteğim için kusura bakmayın tükendim gibi hissediyorum artık...

@hknsl

Xp ve benzerleri Fat/Fat16/Fat32/NTFS gibi ortamlardan direk kurulamıyor! Diğer eklemek istediğin bieşenleri rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.
Tabi senin yerinde olsam AeroStudio'dan vazgeçip direk grub4dos ile multiboot menüsünü oluştururdum.

Diğer konudaki ikinci mesajda gerekli basit anlatım bulunmaktadır. Bence ordan devam et. Gerekli komutlar zaten indirdiğin içerikte olması lazım.
Kolay gelsin...

Tamam hocam, grub4dos ile multiboot olayını deniyim. Diğer konuya geçiyorum. Bu arada teşekkür ederim, eğer bu kadar hızlı cevap vermiş olmasaydın ben hala aero studio ile yaptığım menuyu usb boot yapmaya çalışıyor olucaktım. Hatta daha demin tekrar usb boot yaptım bi tane direk boot ekranı gelmeden win7 kurulumuna dalıverdi :) Deneyeceğim grub4dosu, umarım yapabilirim...

• 3 hafta sonra ...

[quote name='iso_manyak' date='24 Temmuz 2010 - 12:31 ' timestamp='1279975273' post='856745']
blue_life hocam. bu aero studio da bazı anakartlarda boot sorununu hala aşamıyoruz demi. cd'den yada Dvd'den başlattıktan sonra aeros studio ve mail adresi yazısı geldikten sonra ilerlemiyor siyah bi ekranda kalıyor. bundan bahsediyorum. bunun çözümü farklı bir boot menu kullanmaktanmı geçiyor
[/quote]

bu sorun bendede oluyor. neyin nesi ise laptop üzerindeki DVD sürücülerinde simsiyah kalıyor ancak, normal masaüstü DVD lerinde sorun çıkarmıyor. bende artık GRUB4DOS metoduyla çalışmaya başladım. bunda kesinlikle siyah ekran sorunuyla karşılaşmadım . bilginize...

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

@yunus_28

Oluşan iso dosyasını açıp, bootmgr dosyasının olup olmadığını kontrol et.
Iki kodda doğru sayılır. Tabi grub4dosta dosya isimlerine dikkat etmek lazım.
Misasl senin bootmgr dosyasının adı Bootmgr ise hata alırsın.

bootmgr dosyasının ismini büyük harfli yapıp (BOOTMGR), ikinci verdiğin komutu kullan.
Vayahut aşağıdaki kodda yeterli olacaktır...
[b]grub4dos chainloader /BOOTMGR
boot[/b]

usta boot olayını gerçekleştiriyorum Windows7 yüklemeye başladıktan sonra resimdeki hatayı alıyorum...Oluşan ISO dosyamın boyutu 512MB olarak çıkıyor.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1301988280__ekran_alnts.jpeg[/img]

Edited by yunus_28

@yunus_28

Iso oluşturmak için pakketeki mkisofsu kullan ve çalıştığın sürücüde yeterli boş alan olup olmadığını kontrol et.
Heralde install.wim dosyası sorunlu kayıt ediliyor. Bunun nedenlerinden biriside sürücüde yeterli boş alan olmaması olabilir.