Jump to content

Vista/windows 7 Kurulum Ekranlarını Değiştirmek

morning
 Share

Recommended Posts

XP'de çoğunuzun bildiği gibi kurulum ekranı Winntbbu.dll içinde ve bunu WinntbbuEd kullanarak kolayca değiştirebiliyoruz.Peki Windows 7/Vista kurulum ekranları nasıl değiştirilir? İşte cevabı.

Yazıma dikkat ettiyseniz kurulum ekranları dedim.Çünkü 1 tane kurulum ekranı yok bu sürümlerde.

Adım 1

Öncelikle Windows altındaki "Şimdi Yükle" seçeneğinin çıktığı ekranı değiştirelim.En basiti bu.

vpamfl.png

İstediğiniz resmi 1024x768 çözünürlüğe getirin ve BMP formatında kaydedin.

Dosyanın adını background_cli yapıp Sources klasörüne atın.

Daha sonra Restorator ile (Ben kolay olması açısından kullanıyorum.Sürükle-bırak desteği var çünkü.İsterseniz başka program da kullanabilirsiniz.) spwizimg.dll dosyasını açın.

517. ve 518. Bitmap dosyalarını yeni attığınız background_cli olarak ayarlayın.Restorator'da dosyayı 2 bitmap'e de sürükleyip bırakmak yetiyor.ResHacker'da Bitmap yer değiştir deyip yapacaksınız.

Dosyayı kaydedip çıkın.Kendime göre düzenlediğim bir kurulum ekranı:

2nhq78j.png

Adım 2

Şimdi formatlı kurulum ekranını düzenleyelim.

Öncelikle boot.wimi GImageX ile "mount" etmeniz gerekiyor.Ayrıntılı bilgi için(Nasıl mount ederim diyenler yani) bu konunun 7.maddesine bakabilirsiniz.

boot.wimi "mount" ettiğiniz klasörü açın. İçinde sources klasörü var.

Aslında gerisi 1. adımla aynı işlem.

DVD'nin sources klasöründeki background_cli dosyasını bu klasöre kopyalıyorsunuz.Daha sonra yine spwizimg.dll dosyasını açıp 517. ve 518. bitmap'leri değiştiriyorsunuz.

Boot.Wimi Unmount yapıyorsunuz.Ayrıntılı bilgi yine Bu konunun 4.maddesinde bulunabilir. Iso oluşturma da yine aynı konunun 8.maddesinde var.

Kendime göre özelleştirdiğim bir kurulum görüntüsü:

10xznep.jpg

Şimdi diyeceksiniz ki "her şeyi neden tek bir konuda toplamadın da parça parça verdin?"

Aslında Önce mount etmeyi tek başlıkta anlatmam iyi olacak gibi.Çünkü Vİsta ve Windows 7 kurulum dosyaları install.wim dosyasına gömülüdür (winRAR arşivi gibi düşünebiliriz yani) ve bu dosyalar bir klasöre bağlanarak buradan işlemler yapılır tıpkı kurulu windows gibi. Yani mantığı anladığımızda Vista/7 modifiye daha kolaydır.

Kolay gelsin.

• 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra ...
ben bu imajı mount ettikten sora dosyalarda değişiklik yapamıyorum nedenini bilen varmı engelleniyorum ???

Boot.win veya İnstall.winden hangisini mount etmek istiyorsanız read/write işaretleyerek yaparsanız değişiklik olabilir.

• 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra ...

mount ederken bende şu sorunu veriyor anlamadım niye acaba

ayarları aşağıdaki gibi yapıyorum commit changes şıkkını bile kapattım açtım yine aynı

213llkp.jpg

hatada aşağıdaki resimde :

65tjdj.jpg

HATA YAZISI ŞU:

ERROR :Unable to mount image

ERROR :????

PARAMETRE Doğru hatta seçtim ordan parametremde 2

Öncelikle boot.wimi GImageX ile "mount" etmeniz gerekiyor.Ayrıntılı bilgi için(Nasıl mount ederim diyenler yani) bu konunun 7.maddesine bakabilirsiniz.

DVD'nin sources klasöründeki background_cli dosyasını bu klasöre kopyalıyorsunuz.Daha sonra yine spwizimg.dll dosyasını açıp 517. ve 518. bitmap'leri değiştiriyorsunuz.
Boot.Wimi Unmount yapıyorsunuz.Ayrıntılı bilgi yine Bu konunun 4.maddesinde bulunabilir. Iso oluşturma da yine aynı konunun 8.maddesinde var.[/CODE]

Merhaba Bence burda bir eksiklik var gibi Yada ben Yanılıyorum.Bu yazılanların Aynısını Daha önce Vista ile gerçekleştirmiştim.Bu sefer Win7 de deniyeyim dedim ama malesef Sonuca ulaşamadım.Aslında burda morning karıştırmışmı eksikmi yazmış bilmiyorum.Normalde başka kaynaklarda boot.wim mount yaptıktan Sonra Sources Klasörünün içindeki background değiştirilip yine spwizimg.dll dosyasını açıp 517. ve 518. bitmap'leri yerleştiriyoruz ve Windows Klasörünü içindeki System32 içindeki Setup.bmp değiştirin Yazılıyor.Ve bunları yaptıktan Sonra ummont yapıp deniyorum ve Yine aynı Ekran karşımda.

Altanın yazdığı background_cli Aslında Sources kalsörünün içinde background.bmp olaak geçiyor.Yanlış yazımmı yanlış anlatımmı var İkilemdeyim.

Boot.Wimi Unmount yapıyorsunuz.Ayrıntılı bilgi yine Bu konunun 4.maddesinde bulunabilir. Iso oluşturma da yine aynı konunun 8.maddesinde var.[/CODE]

Merhaba Bence burda bir eksiklik var gibi Yada ben Yanılıyorum.Bu yazılanların Aynısını Daha önce Vista ile gerçekleştirmiştim.Bu sefer Win7 de deniyeyim dedim ama malesef Sonuca ulaşamadım.Aslında burda morning karıştırmışmı eksikmi yazmış bilmiyorum.Normalde başka kaynaklarda boot.wim mount yaptıktan Sonra Sources Klasörünün içindeki background değiştirilip yine spwizimg.dll dosyasını açıp 517. ve 518. bitmap'leri yerleştiriyoruz ve Windows Klasörünü içindeki System32 içindeki Setup.bmp değiştirin Yazılıyor.Ve bunları yaptıktan Sonra ummont yapıp deniyorum ve Yine aynı Ekran karşımda.

Altanın yazdığı background_cli Aslında Sources kalsörünün içinde background.bmp olaak geçiyor.Yanlış yazımmı yanlış anlatımmı var İkilemdeyim.

bi' kurulum arkaplanı için bu kadar sıkıntıya giriyoruz

yükseltme için kullanılan kurulumda önyükleme arkaplanı background_cli.bmp

sıfırdan kurmak için kullanılan boot.wim in 2. kısmındaki önyükleme arkaplanı background.bmp dir.

sadece bu bmp dosyaları yetmez spwizimg.dll deki arkaplanların mutlaka değişmesi şart yoksa bmp leri başlarda görürsünüz

ama ne yazık ki bu da yetmiyor

xclusive7 ile olan çalışmalarımda şunu buldum ki

install.wim in içindeki windows/system32 deki spwizimg.dll dosyasıda mutlaka düzenlenmesi gerekiyor yoksa arkaplan değişimi yarım kalıyor.

wim dosyalarını unmount ederken "commit" komutunu UNUTMAYIN yoksa yaptığınız değişikliklerin bi' anlamı kalmaz

Edited by solyma

• 3 years yıl...
  • 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...