Jump to content

Usb Bellek Ve Usb Hdd Sorunu

Makyuz

Recommended Posts

Arkadaşlar ilk defa formda bir konu açıyorum. Bir hatam olursa şimdiden özür diliyorum.

Kullandığım bilgisayara usb bellek yada usb hdd takınca normal olarak donanım yükleniyor ama içine ulaşmak için tıklayınca takılan birimin formatlanması gerektiğini söylüyor. Aynı usb belleği başka bilgisayara takınca sorunsuz çalışıyor. Hata veren bilgisayarda bir live cd ile denediğimde sorunsuz usb belleğe ulaşabiliyorum. Yani sorun sanki kullandığın win xp de. ama sürücüleri konturol ediyorum hiçbir sorun yok gibi. Format atmadan bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Biçimlendirmenin ne zararı olabilir? Hiçbir zararı olmaz ve aksine faydası olur. Eğer sorun, flash bellekteki dosyalar ise önce bunlar -flash belleği okuyan bir PC'de- yedeklenir sonra raw gösteren PC'de biçimlendirilir. Yada Disk yönetiminden fat32'ye veya ntfs'ye dönüştürülebilir.

Farklı makinelerde farklı sonuçlar konusunda bir yorumum yok. Ama bir biçimlendirmeden sonra bu farklılığın kalkacağını düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Edit: Şu an için yararlanabileceğin ikinci bir PC yoksa ve live CD'den çalışan sistemde flash bellek okunabildiğne göre önerdiğim yedeklemeyi bu yollada yapabilirsin. Ondan sonrada ister live CD'li sistemde isterse normal çalışan sistemde bir biçimlendirme ile sorunların çözülecektir. Hiçbir rizikosu ve zorluğu yoktur. Kaldıki bir problem çıksa bile hem dosyaların yedeklenmiştir ve kaybedilme gibi bir durum söz konusu olamaz, hemde problem çıkarsa flash belleğini başka problemsiz makinede yeniden biçimleyerek düzeltebilirsin. Kaldıki bunlara gerek bile olmayacaktır.

Sorunlar girişimlerle çözülebilir, girişimler ise bilgi ve deneyimi artırır.

usb diske format atmak sorun değil attımda zaten başka bilgisayarda attımda. Ama formatlasam bile bu bilgisayara takınca yine aynı hatayı veriyor. Tekrar format attığım bilgisayara takıyorum hiç bir problem görülmüyor.

usb diske format atmak sorun değil attımda zaten başka bilgisayarda attımda. Ama formatlasam bile bu bilgisayara takınca yine aynı hatayı veriyor. Tekrar format attığım bilgisayara takıyorum hiç bir problem görülmüyor.

Anladım, gerçekten garip bir durum. İstersen birde problem yaşanan PC'de biçimlendir. Bakalım sonuç değişecekmi(Nasııl olsa geriye dönmek mümkün)?

Edit:USB portu değiştirerek dene, -sistem geri yükleme açık ise ve programların müsait ise- uygun bir stabil çalışan tarihe geri al, anakart sürücülerini (inf dosyasını, şipi..) ve yine olmazsa biosu güncelle gibi çözüm olabilecek başka yöntemlerde aklıma geliyor.

Bu anormalliğe bir virüs yol açabilirmi bilmiyorum. Her ihtimal düşünülmeli ve denenmeli. Hiç bir şey yapmazsan yada yapıpta sonuç alamadıklarını burada paylaşmazsan forumdan katkılarla problemini çözebilmen çok zor olur. Açtığın mesaj başlığı bile giderek dikkatlerden uzaklaşır ve hatta umduğundan daha kısa bir zamanda kaybolur gider.

Demedi deme..

Yaşadığım sorunda son durum şu. Bilgisayarda şu sıkıntıları yaşıyorum.

1- Usb den takılan hiçbir harici HDD nin veya USB belleğin içindeki datalara ulaşamıyorum. Bu durum tüm USB portlarında aynı. Anakartın tüm driverlerini güncelememe rağmen sıkıntı devam ediyor.USB belleklere sorunlu pcde format attığımda yüzde 99 kadar geliyor ve hata veriyor.(biçimlendirme yapılamadı gibi bir mesaj) Bu arada usb den takılan diğer cihazlarda hiçbir sorun yok. Yazıcı tarayıcı vb.

2- Cd sürücüsüne takılan tüm cd leride boş cd gibi algılıyor. İçindeki dataları göstermiyor. Bu cdleri başka pclerde denediğimde hiçbir sorun görünmüyor. Her ihtimale karşı sağlam olduğuna emin olduğum 2. bir DVD sürücüsünü pcye bağladım ama sonuç aynı.

3-Cd ve usb bellekler sisteme sorunsuz bağlanıyor ama dosya sistemi winxp tarafından tanımlanamıyor ve bu sebeptende içeriği görüntülenemiyor. Baktığımda dosya sistemini tümünda RAW görüyor. Halbuki taktığım usb bellek Fat32. Cd lerdede durum aynı.

Bahsettiğim bu sorunlar aynı pcde cd den çalışan bir işletim sistemiyle açınca bu işletim sisteminde rastlanmıyor. ( cd den çalışan işletim sistemide cd sürücüsünde bir sorun olmadığını gösteriyor.:D

Sorunun öncesine gelirsek; bu bilgisayara bir mp3 player takılıyor ve avastta bir virüs uyarısı alınıyor. Sonra pcye nod32 yükledim ve virüsü temizledim hatta trojanlar vardı onlarıda çeşitli programlarla temizledim. Şu an sistem stabil hızında ve diğer şeylerde bir sıkıntı yok ama yukarıda bahsettiğim sorunlar devam ediyor. Bu pc de özel programlar olduğu içinde format atmak istemiyoruz. Çümki bazı programların kurulumları elimizde yok.

Son olarak sisteme network hariç hiçbir şekilde data girişi yok anlaşılan virüs temizlendi ama bu açmış olduğu sorun devam ediyor. Bu konuda tüm arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Virüs hasarından kaynaklı gibi görülüyor ve yapılması gerekenleride yapmış gibisin. Ama bence birde PC'ye mp3 player taktığın tarihin öncesine sistem geri yüklemesi yapsan.. Açıksa elbette..

Şöyle bir tahmin yapılabilir. PC virüs kaptı ve sonra temizlendi ama bu sırada windowsta hasar gördü. CD'den çalışan sistem ise hasarsız/ sağlam olduğu için işlevini tam yapabiliyor. Bu da olayın bir anakart/donanım arızası olmadığının ve sorunun sistemde kurulu windowstan kaynaklı olduğunun açık bir göstergesi oluyor. Bu durumdada sistemi, virüsün kapıldığı tahmin edilen tarihin öncesine almak ile sorunun çözülebileceği akla geliyor.

Birde sfc/scannow komutu ile tamirat denenebilir. Bilmiyorsan söyle, açıklıyalım. Yada google da bir aratıver. Konu ile ilgili fazlasıyla anlatım bulabilirsin.

Not: XP CD'sinden R komutu ilede tamirat yapılabilir ama bu tarafımdan önerilmez. Çünkü Sistem yeni kurulmuş gibi olur ve kurulu bir çok programın çalışmaz(Tekrar kurulmaları gerekir), sfc/scannow komutu ile yapılan tamiratta ise sadece sistem dosyaları tamir edilir.

Geri yükleme kapalı olduğu için bu işlemi yapamıyorum. sfc/scannow komutunuda deneyemiyorum komutu çalıştırınca winxp cd si istiyor cd rom sürücüsünü görmüyor. Bu komutu ağdan çalıştırmanın bir metodu varmı.

Geri yükleme kapalı olduğu için bu işlemi yapamıyorum. sfc/scannow komutunuda deneyemiyorum komutu çalıştırınca winxp cd si istiyor cd rom sürücüsünü görmüyor. Bu komutu ağdan çalıştırmanın bir metodu varmı.

Haklısın, cd sürücünün düzgün çalışmadığını söylemiştin; unutmuşum. Başka bir şey aklıma gelmiyor. Belki son çare olarak windowsu YÜKSELTME şekli ile yeniden kurabilirsin. Eski windowsun üzerine yüksetlme windows yükleme -garanti olmasa bile çoğu zaman- sistemi tamir edebiliyor; problemleri düzeltebiliyor. Geçmiş yıllarda bu yöntemi deneyerek başarılı olduğum zamanları hatırlıyorum. Windows XP yi yine XP ile yükseltebileceğin gibi -eğer çalışan programlarının uyumsuzluk göstermeyeceğine emin olabilirsen ve PC nin konfigirasyonu yeterli olabilecekse- windows 7'yede yükseltebilirsin ki bu tamirat anlamında daha sağlam sonuçlar verir; sistem tamamen yenilenmiş olur.

Ama istersen bu önerilerim için acele etme(Son çare olabilir). Biraz daha yardım bekle ve araştır. Ağdaki cd sürücülerden yararlanılması güzel ve mantıklı bir fikir. Ama mümkünmü bilemiyorum(Ağ konularında cahilim). İstersen bu konuyu(ağ destekli sfc/scannow tamiratı konusunu) yine bu forumda ama dikkat çekici ayrı bir başlıkla gündeme getir. Yardım alabileceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Edit: 'TeamViewer' kurulu iki ayrı PC, CD sürücüler dahil birbirlerinin sistemlerini kendi sistemleriymiş gibi kullanabiliyor ama söz konusu tamiratta işe yarayacağını sanmıyorum. Yinede sormak ve araştırmak lazım. Bilenler lütfen cevaplasın.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Ama artık sabrım tükendi ben format atıyorum. İnşallah kimsenin başına böyle bir durum gelmez. İnterneti altüst ettim ama sonuca ulaşamadım. Artık sorunun çözümünü aramaktansa bahsettiğim programları arayacağım.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Ama artık sabrım tükendi ben format atıyorum. İnşallah kimsenin başına böyle bir durum gelmez. İnterneti altüst ettim ama sonuca ulaşamadım. Artık sorunun çözümünü aramaktansa bahsettiğim programları arayacağım.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.

Not: Mesaj yazmak için yanlışlıkla 'teşekkür' düğmesine bastım ve anlamsız bir teşekkür gibi oldu. Garip karşılanmasın diye bu notu koyuyorum.

kolay gelsin bende de senin soruna benzer bir sorun oluşmuştu malesef ben çözüm bulamadım ve formatı attım. allahtan senin pc diğer usb leri bozmuyor benimkisi bozuyordu sorunlu bilgisayara taktıktan sonra başka bilgisayara taktığımda artık çalışmıyopr ve biçimlendirme yapmıyordu yaniii malsefe bende o zaman çözüm bulamadım bir türlü

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...