Jump to content

Dizüstü Pili Takılı Mı Kalmalı Yoksa Cıkmalı Mı

rafik

Recommended Posts

Herkez bişeyler yazmış, 4 senedir laptop kullanıyorum + 6 aydırda netbook hep bataryalarını çıkarttım.. vede şimdiye kadar sizin anlattığınız gibi bir sorunla karşılaşmadım.. , birisi çıkmış yok batarya koruyo yok batarya dengeliyo ? peki o şarj aletindeki adaptör ne işe yarıyor ? bukadar bilincsiz bie şekilde konuşmak anlamsız.. evet uyulması gerekenler var ama bilip bilmeden konuşmak yanlış.. vesselam..

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply
bu dengelemeyi batarya yapıyor diyorsun yani,öyle mi?

peki şarj kablosunun üzereindeki adaptörün görevini sorabilirmiyim?

arkadaşın dediği gibi o zaman bu koca kutuyu ağırlık yapsın diyemi koydular bataryanın girişine.

ben elektronkçi değilim ama bu şarjlı aletler çıktığından beri kullanıyorum ve herbirinide en iyi verimde kullanabilmek için ne kadar kullanım kalvuzu var ne kadar incik boncuk yazısı var okurum, bu hem verimdir hemde garanti kApsamında kalmak içindir ve şimdiye kadarda öğrendiğim ve tüm elektronikçilerin söylediği

batarya dolacak ve boşalacak kesinlikle dolu halde uzun süre saklanmayacak, sürekli olarakta elektrik akımına mağruz kalmayacak. dolayısıyle bitmeye yakın şarj edecen dolunca boşaltacan

takılı kalsınmı kalmasın mı buda mantık işi;

elektrik gitti batarya takılı değil bütün veriler çöp oldu sana,

batarya takılı şarjın bitti bilgisayar uykuya geçer takarsın şarja kaldığın yerden istediğin zaman devam, nihayetinde windowsun uyarısıda var bitiyor diye takarsın şarja o ara olur biter he bu biraz üşengeç arkadaşlara zor olabilir ama verimli ve sağlıklı kullanmak için ideali bu.

Bil.Muh

Merak edenlere tam 2 senedir günde 15 saat laptobum prize takılı iken çalışıyorum...Sakın ama sakın laptobunuzun pilini çıkarıpta çalışma yapmayın madem sordunuz cevaplandırayım.Nedense toplumumuzda çoğu kişi yanlış biliyor.herkes bir şeyler soyluyor.ondan sonra kalp kırılıyor

laptobunuzun pili takılı kalması daha doğru pilin görevi yüksek voltajda gerilimi anakarta düzenli ve stabil olarak dengeli şekilde elektriği sağlar.Ancak laptobunuzun pili takılı değilse ve siz pilsiz çalıştırıyorsanız,Ani Bir Yüksek voltajda anakartınızın yanmasına sebeb olursunuz... Eğer Lion pil ve orjinal ise kolay kolay patlamaz çok aşırı ısınan şarj aletitiniz varsa tehlike demektir...

Bil.Muh

Merak edenlere tam 2 senedir günde 15 saat laptobum prize takılı iken çalışıyorum...Sakın ama sakın laptobunuzun pilini çıkarıpta çalışma yapmayın madem sordunuz cevaplandırayım.Nedense toplumumuzda çoğu kişi yanlış biliyor.herkes bir şeyler soyluyor.ondan sonra kalp kırılıyor

laptobunuzun pili takılı kalması daha doğru pilin görevi yüksek voltajda gerilimi anakarta düzenli ve stabil olarak dengeli şekilde elektriği sağlar.Ancak laptobunuzun pili takılı değilse ve siz pilsiz çalıştırıyorsanız,Ani Bir Yüksek voltajda anakartınızın yanmasına sebeb olursunuz... Eğer Lion pil ve orjinal ise kolay kolay patlamaz çok aşırı ısınan şarj aletitiniz varsa tehlike demektir...

Hey allahım notebook teknisyeni bile yorum yapmış ama işe yarar bir bilgi yok, teknisyenleri neye gore alıyor acaba dayıoglu bilgisayardan anlıyor gelsin çalışsın herhalde :download1:

Arkadaşlar notebook pil çeşitleri vardır

Ni.cd - Ni-mh - Lion bu pil ceşitlerini google dan arastırsanız bulursunuz suan aklımda tam ozellkleri yok

ama cogu notebook lion olarak uretilir yani ole notebookdan cıkar tam deşarj olayları yok onlar eski ( ni.cd ) piller için gecerli, hatta dezavantajı var.

Lion piller kullanılsada kullnılmasa omurler vardır orn 2 yıl siz bu pili kullansanızda kullanmasanızda 2 yıl sonra copdur. her yıl omurlerinin bir kısmı gider ilk 40dkka gidiyorsa 1 yıl sonra 25dkka gitmesi normal, ve bu pillerin içinde bi ton sigorta ve ısl koruma vs devreleri var.

Birinin içini açın goreceksiniz ve bu piller 3.6v olarak uretilir. Tabi içerde seri baglanır. Ben hepsini seri bagladım 24v luk gerilim yapdım amphi calışıyor elekrik olmadıgında muzik keyfi.

Arkadaşlarda soylemiş ama biraz eksik notebookunun adaptor smps tipidir yani çıkışındaki gerilim artarsa yada azalırsa kontrol devresi bunu ayarlarr yada kısaa devr olursa voltajı keser. Adaptorden yuksek voltaj ile notebookun yanması cok zor bir ihtimal

he yukarda arkasda sozde bil.muh. bide ceh yazmış ( certificated ethical hacker ) pille takarsanız ne olur pil kapasitor vazifesi gordugu için dogru akım daha stabil saglanır benim eski notebookum var 2 yıldır pilsiz taş gibi maşallah

Hey allahım notebook teknisyeni bile yorum yapmış ama işe yarar bir bilgi yok, teknisyenleri neye gore alıyor acaba dayıoglu bilgisayardan anlıyor gelsin çalışsın herhalde :download1:

Arkadaşlar notebook pil çeşitleri vardır

Ni.cd - Ni-mh - Lion bu pil ceşitlerini google dan arastırsanız bulursunuz suan aklımda tam ozellkleri yok

ama cogu notebook lion olarak uretilir yani ole notebookdan cıkar tam deşarj olayları yok onlar eski ( ni.cd ) piller için gecerli, hatta dezavantajı var.

Lion piller kullanılsada kullnılmasa omurler vardır orn 2 yıl siz bu pili kullansanızda kullanmasanızda 2 yıl sonra copdur. her yıl omurlerinin bir kısmı gider ilk 40dkka gidiyorsa 1 yıl sonra 25dkka gitmesi normal, ve bu pillerin içinde bi ton sigorta ve ısl koruma vs devreleri var.

Birinin içini açın goreceksiniz ve bu piller 3.6v olarak uretilir. Tabi içerde seri baglanır. Ben hepsini seri bagladım 24v luk gerilim yapdım amphi calışıyor elekrik olmadıgında muzik keyfi.

Arkadaşlarda soylemiş ama biraz eksik notebookunun adaptor smps tipidir yani çıkışındaki gerilim artarsa yada azalırsa kontrol devresi bunu ayarlarr yada kısaa devr olursa voltajı keser. Adaptorden yuksek voltaj ile notebookun yanması cok zor bir ihtimal

he yukarda arkasda sozde bil.muh. bide ceh yazmış ( certificated ethical hacker ) pille takarsanız ne olur pil kapasitor vazifesi gordugu için dogru akım daha stabil saglanır benim eski notebookum var 2 yıldır pilsiz taş gibi maşallah

saol kardesim umarim bundan sonra yazi yazmak için yazanlar olmaz

• 8 ay sonra...
ben de aynı durumdayım ve merak ediyorum senin gibi. bir üstad çıkıp da açıklayabilir mi?

laptopunu pili çıkmış halde kullanmak zararlıdır. adaptör devamlı olarak sabit elektrik verir ancak laptop herzaman aynı voltta çalışmaz. örneğin maksimum harcıyacağı güç 12volt ise bazen 8voltta çalışır bazen 10 voltta. ama AC güçte devamlı olarak 12volt pompalar bu ise zararlı olabilir. en sağlıklısı pili çıkarmamak. ancak lityum olmayan pilleri dikkatli kullanmak gerekir yani dolunca fişi çekmek bitince takmak.

lakin lityum pillerde kullansan da kullanmsanda ömrü azalmaktadır ve bunun yanında lityum pilleri devamlı olarak fişte takılı kullanman zararlı değildir.

tüm bunların yanında farklı marka cihazların kullanım rehberlerinde değişik talimatlar mevcut; örneğin asus çıkartmadan fişte takılı kullanabilirsin diyor fakat acer de asusun tam tersini söylüyor. pilin ömrü standart ortalama 300 kere şarj..

zaten pil dolduğunda devreden çıkıyor ve aşağı sağ altta AC güçte simgesi beliriyor.

bu konu da bi uzlaşma yok herkes farklı söylüyor. ama pili çıkartıp sadece AC güçte çalıştırmak zararlı.elektrik kesintisinde cihaz zarar görebilir. ne olursa olsun pilli kullanmak gerek ömrü azalsa bile. çünkü laptop 1500-2000TL ama pil 100-150TL. işte bu yüzden laptop kullanmak lükstür.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...