Jump to content

Dizüstü Pili Takılı Mı Kalmalı Yoksa Cıkmalı Mı

rafik

Recommended Posts

arkadaşımda ıbm lenova n100 var,

sürekli şarjda ve batarya takılı kullandılar!

yaklaşım 4-5 ay oldu olmadı batarya gitti.

şu anda azami 15 dak. o da durduğu yerde o kadar gidiyor!

işlem yapmaya kalktın mı 5 dak. falan!

bataryasını sorduk 180 tl falan dediler...

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ben de fiş + batarya kullanıyorum, ama bendeki sorun biraz daha farklı. Şarjı %65-68 filan dedi mi otomatik olarak kapanıyor. Nedense bilmiyorum. Batarya ayarlarında mı bir sorun var onu da kestiremedim. Ama % 35 giden şarjı ortalama 1 saat 20 dakika kadar film izlememe fırsat veriyor. Alalı 6 ay oldu. Aldığım yere ******ürecem, servise göndersin.Bir batarya %65-68 e gelince neden kapanır ki durduk yere?

pilin ömrünü uzatmak için kullanmak istemiyorsan eğer sana önerim var.Ups al laptopunu pilsiz kullan fakat 5-6 günde 1 pili kullan tamamen bitir tekrar şarj ederek kullanırsın.Ups'siz kullanırsan eğer, elektrik gidince laptop puff olur.Sonra gözlerinden akan yaşları durduramazsın :)

Önceki laptop'm Toshiba'ydı. 4 yıl bataryalı kullandım, tık demedi. Şu anki laptop'da da bataryalı kullanıyorum. ayda 1 kez boşaltıp doldurduğunuzda sorun olmaz. Zaten elektrik varken laptop bataryayı kullanmaz. Gerektiğinde devreye girer. Masaüstü bilgisayarlarındaki güç kaynaklarını örnek verebiliriz.

Merak edenlere tam 2 senedir günde 15 saat laptobum prize takılı iken çalışıyorum...Sakın ama sakın laptobunuzun pilini çıkarıpta çalışma yapmayın madem sordunuz cevaplandırayım.Nedense toplumumuzda çoğu kişi yanlış biliyor.herkes bir şeyler soyluyor.ondan sonra kalp kırılıyor

laptobunuzun pili takılı kalması daha doğru pilin görevi yüksek voltajda gerilimi anakarta düzenli ve stabil olarak dengeli şekilde elektriği sağlar.Ancak laptobunuzun pili takılı değilse ve siz pilsiz çalıştırıyorsanız,Ani Bir Yüksek voltajda anakartınızın yanmasına sebeb olursunuz... Eğer Lion pil ve orjinal ise kolay kolay patlamaz çok aşırı ısınan şarj aletitiniz varsa tehlike demektir...

Notebook Teknik Servisinde çalışıyordum önceden ve şunu sölemeliyim notebook şarjını bitmesine 7 veya 5 dakika kalıncaya kadar kullan bu şekilde piller çalışır , pillerin bitmesine az bir süre kala şarja tak bu şekilde düzgün bir süre gider... Çok gerekmedi diyicem ama notebook'una yedek batarya almanıda tavsiye ederim zira yakında patlarsa...

Merak edenlere tam 2 senedir günde 15 saat laptobum prize takılı iken çalışıyorum...Sakın ama sakın laptobunuzun pilini çıkarıpta çalışma yapmayın madem sordunuz cevaplandırayım.Nedense toplumumuzda çoğu kişi yanlış biliyor.herkes bir şeyler soyluyor.ondan sonra kalp kırılıyor

laptobunuzun pili takılı kalması daha doğru pilin görevi yüksek voltajda gerilimi anakarta düzenli ve stabil olarak dengeli şekilde elektriği sağlar.Ancak laptobunuzun pili takılı değilse ve siz pilsiz çalıştırıyorsanız,Ani Bir Yüksek voltajda anakartınızın yanmasına sebeb olursunuz... Eğer Lion pil ve orjinal ise kolay kolay patlamaz çok aşırı ısınan şarj aletitiniz varsa tehlike demektir...

bu dengelemeyi batarya yapıyor diyorsun yani,öyle mi?

peki şarj kablosunun üzereindeki adaptörün görevini sorabilirmiyim?

bence laptop o kadar zorlamaya gelmez masa üstünden vaz geçmeyin derim :) ama laptop evde kullanacaksan bataryayı çıkarıp öle kullanılmalı çünkü cep telefonu gibi belli zaman sonra ne kadar şarj edersen et çabuk bitecek ..

kardeşim sen nasıl bir yorum yapıyorsun hala anlamadın mı bataryasız laptop kullanmanın ne kadar tehlikeli oldugunu

sen böyle yazıyorsun okuyan biride yanlış anlıcak gidip dediklerini yapacak.sonra laptop u yanınca onun parasını sen mi oduyeceksın.

Laptoplarınızı sakın bataryasız direkt elektrikle kullanmayın.....

kardeşim sen nasıl bir yorum yapıyorsun hala anlamadın mı bataryasız laptop kullanmanın ne kadar tehlikeli oldugunu

sen böyle yazıyorsun okuyan biride yanlış anlıcak gidip dediklerini yapacak.sonra laptop u yanınca onun parasını sen mi oduyeceksın.

Laptoplarınızı sakın bataryasız direkt elektrikle kullanmayın.....

bu şekilde ekran kartını cd romunu kulklanılmaz hale getiren çok kişi taanıdım duydum

Çıkartma BataryaYı İyi Bir Yerdede Saklayamazsanda Kendi Kendini zamanla Yiyecektir ve Bu seferde Sarj Olmayacaktır.

kullanmadıgın sürece sankı buşalmayacak içimdeki tüm akımı bitirip notr hale gelierse zaten birdaha ömür boyu şarz olmayacak

tutuklu sanki çok biliyorsun ha milletin doğru yorumlarını sanki yanlışmış gibi gösteriyorsun.Ya msj sayını yükseltmeye çalışıyorsun tartışma çıkarmak için yada gerçekten bilmiyorsun laptop un bataryasız kullanmanın yanlış olduğunu ne diyim artık

elektrikte devamlı takılı kaldığında da bataryanın ömrü kısalıyor. benim acer 1.5 yılda batarya puf oldu. 10 dk filan anca gidiyor. Pil 6 ay garanti kapsamında olduğundan garantiye de gönderemiyorum. Çok merak ettim ve bataryayı parçaladım. içinde 6 adet pil var. yanlız bu pil hücrelerinde bulamadım. Normal pillerden biraz büyük içindekiler endüstriyel pil diye geçiyor sanırım. Ankara ya da istanbulda bu piller muhakkak vardır. pil hücrelerini değiştireceğim. bakalım ne olacak en azından içine taktığım pilin kalitesini bilirim.

Kça liraya mal olur bilemiyorum tabi .. maliyeti yeni batarya ile aynıysa yenisini alırım tabi.

Ben de fiş + batarya kullanıyorum, ama bendeki sorun biraz daha farklı. Şarjı %65-68 filan dedi mi otomatik olarak kapanıyor. Nedense bilmiyorum. Batarya ayarlarında mı bir sorun var onu da kestiremedim. Ama % 35 giden şarjı ortalama 1 saat 20 dakika kadar film izlememe fırsat veriyor. Alalı 6 ay oldu. Aldığım yere ******ürecem, servise göndersin.Bir batarya %65-68 e gelince neden kapanır ki durduk yere?

Sizin bataryanız hafıza edinimiş, muhtemelen ürün sıfırken 65-68 civarlarında bitmeden birkaç defa şarja takılmış ve o noktayı başlangıç bitiş olarak hafızalamış..

Pillerin ilk 3-5 şarjı hayati önem taşır, sonrası bu kadar mühim degildir. İlk şarjlarda tam bitir tam doldur yapılmalıdır..

Notebook pili aynı cep telefonu pili gibidir. Pil takılı iken elektrikle kullanırsanız. devamlı bay pass durumunda olur. Buda pile zarar verir. Pille kulanmaya başladıysanız pil boşalana kadar kullanacaksınız.Ve şarj için bilgisayarı kapatıp şarj edeceksiniz.Örneğin evde masa üstünde kullanacağınız zaman pilinizi çıkartıp kullanmamanız önerilir.

Sizin bataryanız hafıza edinimiş, muhtemelen ürün sıfırken 65-68 civarlarında bitmeden birkaç defa şarja takılmış ve o noktayı başlangıç bitiş olarak hafızalamış..

Pillerin ilk 3-5 şarjı hayati önem taşır, sonrası bu kadar mühim degildir. İlk şarjlarda tam bitir tam doldur yapılmalıdır..

Şimdi ne yapmalı?

benimde asus var bende fişte takılı iken bataryasını çıkarttım bataryalı olarak arada bir kullanıyorum bataryanın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız çıkartıp sadece fiş ile kullanın bir arkadaşın dediği gibi herhangi bir elektrik kesintisinde sisteme gelecek zarardan da tabii ki sorumluluk size ait olacaktır ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...