Jump to content

Hdd Kendiliğinden Sistemden Kayboluyor Sorun Nerde

pasa_mahmut

Recommended Posts

Selam arkadaşlar yaklaşık 10 gün öncesine kadar farkettim ki E sürücüm olan HDD dem Sistem açıkken görünüyordu ama sonra kendi kendine nasıl oluyorsa sabah uyandıgımda sistemde görünmüyordu.

Pc yi yeniden başlattım, pc açılırken biostan baktım HDD görünüyordu bende hiç bir müdahale de bulunmadan biosu kapayıp Pc nin açılmasını sağladım PC açıldı ama HDD yine görünmüyordu.

PC kapadım veHDD kablosunu çektim geri taktım ve PC yi açtım HDD görünüyordu ancak bu olay 3-4 gün sonra yine oldu işim olduğundan dolayı PC kapadım evden çıktım akşam döndüğümde PC yi açtım HDD görünüyordu..

Bu olay Bugün yine oldu PC yi yeniden başlattım ve HDD görünüyordu..

Şimdi bi sorun var ama nerde başından buna benzer olay geçmiş arkadaşlardan veya sorunu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Dipnot: 75 günden bu yana Windows 7 64 bit kullanıyorum. HDD leri kapamasın diye Sabit disk kapatma ayarlarınıda kapattım bu kullandıgım sürede yani windows hiç HDD lerimi kendisi uyku moduna almadı.

Ayrıca HDD yi biçimlendirdim tekrar tek parça halinde bölüm oluşturdum yinede aynı hatayı yaptı

-------------------

ARKADAŞLAR unuttuğum bir iki ayrıntı nedeniyle Konu Saat 23:15 İtibari ile konu yeniden düzenlendi

Sistemimde

2 Adet WD CAVİARBLACK 500 GB HDD + 1 Adet 640 GB SEAGATE HDD kullanıyordum ve bu sorun yoktu.

Ama Sisteme 2 Adet 1 TB SEAGAETE Baracuda 12 HDD ekledikten sonra bu sorun çıkmaya başladı.

Sistemde şuan 5 Adet HDD var

AYRICA ,

Ekran kartım ZOTAC 9800 GT AMP Powerden Güç alıyor

Kullandıgım KASA/POWER ise

COOLER MASTER RC-690 KKP2-GP 460W ATX KASA

HDD ye ne gibi işlemler yapmak gerek acaba...

İlgi ve alakanızdan ötürü şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.SAYGILARIMLA.

hdd bozulmuş bence kullanma artık onu ..

Hocam kesin yargılarda bulunmayalım çünkü siz kontrol etmeden böyle bir kanıya varamazsınız.

Benimde başıma buna benzer bir olay gelmişti. Hdd güç kablosu yetmediği için hdd power çoklayıcı kullanmıştım. Meğersen kablolardanmış. Acaba güç kablosunu hatta data kablosunu değiştirerek denermisiniz?

Olmaz ise tekrar yazın.

Selamlar:

Mahmut bey öncelikle açtıgınız konuyu okudum. Ve nitekim ufak bir detayı göz önünde bulundurmamıssınız anlaşılan?

Kullandıgınız HDD (Sata'mı,IDE'mi)?=Bunu öncelikle Benimsemeniz Faydanıza olacaktır.

Muhtemelen sorun yaşadıgın HDD Sata dır? Bu durumda HDD yavaş yavaş unutmaya başla.TŞK

virüs olabilir iyi bi antivirüs ile tarat temizle olmadı saglam bi format çek yenıden bölüm oluştur

Kaspersky_Internet_Security_2010_v9.0.0.459 sürümünü kullanıyorum arkadaşım zaten HDD yi biçimlendirdikten sonra yine sorun çıktı .

Selamlar:

Mahmut bey öncelikle açtıgınız konuyu okudum. Ve nitekim ufak bir detayı göz önünde bulundurmamıssınız anlaşılan?

Kullandıgınız HDD (Sata'mı,IDE'mi)?=Bunu öncelikle Benimsemeniz Faydanıza olacaktır.

Muhtemelen sorun yaşadıgın HDD Sata dır? Bu durumda HDD yavaş yavaş unutmaya başla.TŞK

HDD bu arkadaşım

WD 3,5" 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm Caviar Black Harddisk

Please register to see this content.
badsectorlu hdd sistemden kopar elektronik devresindeki sorun nedeniylede sistemden kopar kablolarsa sorun olacagını sanmıyorum bozulacak en son parçadır kablo ..

HDD sistemden kaybolduğunda bile Elektirik kesmiyor diğer HDD'ler ile aynı titreşimde çalışıyor

VE ŞUAN PC AÇALI 20 DAKİKA OLDU YİNE HDD KAYBOLDU AMA ELEKTİRİK KESMİŞ DEĞİL DİĞER HDD MARKA MODELİDE AYNISINDAN VE TİTREŞİMLER AYNI DERECEDE DEVAM EDİYOR.

en mantıklısı hdd sök baskabı pc de dene ondada olucakmı bıde oyle dene bu iş byle deneyerek bulursun parçaların sorununu

HDD yi söküp başka pc de denemem biraz zaman alır çünkü sürekli yapmıyor az önce yine yaptı toplamda 4 kez yapmış oldu bu sorunu

ARKADAŞLAR unuttuğum bir ayrıntı daha var.

Sistemimde

2 Adet WD CAVİARBLACK 500 GB HDD + 1 Adet 640 GB SEAGATE HDD kullanıyordum ve bu sorun yoktu.

Ama Sisteme 2 Adet 1 TB SEAGAETE Baracuda 12 HDD ekledikten sonra bu sorun çıkmaya başladı.

Sistemde şuan 5 Adet HDD var

AYRICA ,

Ekran kartım ZOTAC 9800 GT AMP Powerden Güç alıyor

Kullandıgım KASA/POWER ise

COOLER MASTER RC-690 KKP2-GP 460W ATX KASA

HDD ye ne gibi işlemler yapmak gerek acaba...

Sayın arkadaşım Power kablo çoklayıcın temasızlık yaparsa hdd nin titreşimi kesilmese bile en ufak bir elektrik temsızlığı anakartın hddyi görmemesine sebep olur. Sen elinle titreşimi ölçeceğine tam emin olmak için çoklayıcı kablonu değiştirmeyi dene. Yada o sorunlu hdd yi başka bir güç kablosuna takarak dene. Yani birinden sök diğerine tak. Birşey kaybetmezsin ve en azından tam olarak emin olursun.

Sayın arkadaşım Power kablo çoklayıcın temasızlık yaparsa hdd nin titreşimi kesilmese bile en ufak bir elektrik temsızlığı anakartın hddyi görmemesine sebep olur. Sen elinle titreşimi ölçeceğine tam emin olmak için çoklayıcı kablonu değiştirmeyi dene. Yada o sorunlu hdd yi başka bir güç kablosuna takarak dene. Yani birinden sök diğerine tak. Birşey kaybetmezsin ve en azından tam olarak emin olursun.

Teşekkür ederim kardeş.

Az önce diğer HDD lerden biride aynı sorunu yaptı. Bende 5 HDD ninde power kablolarının yerlerini değiştirerek taktım ve şuan 5 HDD de sorunsuz çalışmakta.

HDD lerden herhangi biri yine hata verirse muhtemelen HDD power kablolarından birisi veya o kablonun bağlı olduğu çoklayıcıda bir sorun olabilir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar Rica etsem Bana, HDD bozuk mu değil mi, badsector var mı yok mu diye bakabileceğim full sürüm bir program önerirmisiniz ?

:lol: gene aynı arkadaşlar gene aynı yanıtlar virus var bozukdur bozuk :)

Arkadaşım oncelikle parcaların guzel ancak sana tavisyem:

1- Kablolarını iice kontrol et ve sıkı bir şekilde montele bağla topla ve sata güç girişlerini kontrol et tekrar

2- Bu kadar donanıma iyi bir sogutma gerekir kasanın sogutmasını ii ayarla fanlar calışır olsun ve dogru yonde olsun

3- Hdd leri once everestteki ısı algılayıcılarıyla yada başka yardımcı programlarıyla ısılarını kontrol et

4- Hddlerin S.M.A.R.T bilgilerini kontrol et ( Kaç defa motoru durmuş, kafa atmış, bad sektor ) everest gosteriyordu yada hdd tune programını kullanabilrsin.

5- Bence sistemde 3 adet Hdd yi gecme bu server değil raid yapcaksan özel sistem almanı oneririm+ veri depolama yapacaksan para sıkıntın yok anladıgım kadarıyla nas cozumlerini kullanabilrsin.

6- Bence tum sistemini bakıma sok iice zorla cpu yu ekran kartını ve zellikle hdd leri benchmark yap sorun hakkında bir fikir oluşacakdır mutlaka

kolay gelsin..

Teşekkür ederim Kardeş ilgilendiğin ve önerilerin için

sistemde 3 HDD vardı zaten ancak harici hdd almak istedim ama kalmamıştı yada pahalıydı 2 TB almak istediğim için tuzlu geldi bende dahili alayım dedim sonra bir kutu ile geri dışarı çıkarırım diye düşündüm kaploları baştan çıkardım tüm hdd lerinde ve hepsinin yerlerini değiştirerek geri taktım ( data kablolarını değiştirmedim sadece POWER kablolarının yerlerini değiştirdim). son olarak bu benchmark nedir nasıl yapılır daha önce duymuştum ama fazla incelememiştim açıkcası.

Everesti ise şimdi kuracağım ve hdd lere bakacağım..

Not : HDD Power Kabloların yerlerini değiştirdikten sonra henüz 23-24 saat geçti Pc kapamıştım ve şimdide diğer HDD lerden birisi kaybolmuş gözükmüyor sanırm bağlantı kablolarında bir sorun var

yada Kasanın kapağı açıkken bi sorun yoktu kapadım pc yi açtım sorun var kasanın kapagı hdd lerin power ve data kablolarına değiyor çünkü kablolar sığmıyor HDD lerin bağlantıları ANA karta bakmıyor kasa kapaklarına bakıyor ve yaz boyunca kapaklar açıktı sprun yoktu ancak yeni aldıgım 2 hdd yi takmadan önce pc ye hava tutup hdd leri takınca yaz sıcağı olmadıgı için kapakları kapadım sorun nerde anlamadım acıkcası..

Şimdi ise kaybolan diğer hdd nin kablosunu kontrol edeceğim..

Kolay gelsin...SAYGILARIMLA....

Evet eklemeli power kablonuzu yenileyin. Sonra güç kablolarınızı kontrol edin. Sorun devam ederse data kablolarınızı da kontrol edin. Bu arada 5 sabit disk sisteme fazla değil mi abi ya. TRT demi çalısıyorsunuz acaba ?

Power supply inizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız. Size Canavar Thermaltake gerçek % 86 verimli modüler kablolu ( hemde bahsettiğiniz kablolama sorunu ile ugrasmazsınız ) 650 w toughpowerimi uygun fiyatada bırakabilirim. İlgilenirseniz. Pm atın . Poweri değiştirmede yarar var. O sisteme 460 w az bence :rolleyes: Kolay gelsin. İyi Akşamlar.

SAYGILARIMLA

Evet eklemeli power kablonuzu yenileyin. Sonra güç kablolarınızı kontrol edin. Sorun devam ederse data kablolarınızı da kontrol edin. Bu arada 5 sabit disk sisteme fazla değil mi abi ya. TRT demi çalısıyorsunuz acaba ?

Power supply inizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız. Size Canavar Thermaltake gerçek % 86 verimli modüler kablolu ( hemde bahsettiğiniz kablolama sorunu ile ugrasmazsınız ) 650 w toughpowerimi uygun fiyatada bırakabilirim. İlgilenirseniz. Pm atın . Poweri değiştirmede yarar var. O sisteme 460 w az bence :rolleyes: Kolay gelsin. İyi Akşamlar.

SAYGILARIMLA

öncelikle ilgi için teşekkürler kabloların yerlerini değiştirdim zaten daha önceden ve sorun veren hdd değişti bu seferde başka bir hdd sorun verdi kablo veya çoklayıcılarda temassızlık var diye düşünmeye başladım yarın söküp bakacağım çoklayıcıya ve sta power kablosuna.

diğer bir iki ayrıntıya gelince

Ne alakası var TRT veya Herhangi bir TV kanalında çalışmanın bu hdd lerle orda 5 nedir ki onlar 555 kullanıyorlardır. 5 HDD çok olacak olsaydı neden kasaya 5 HDD yeri yapmışlar o halde ve neden Ana kartta 6 tane Sata girişi var çok olsaydı bu mühendisler bu 6 tane sata girişini koymazdı buraya heralde ayrıca 460 W power için hdd yeterli sorun olsa hiç açamazdı...

Ayrıca ben Çakma marka kullanmıyorum... CoolerMaster dan şaşmam..

:rolleyes: gene aynı arkadaşlar gene aynı yanıtlar virus var bozukdur bozuk :warning:

Arkadaşım oncelikle parcaların guzel ancak sana tavisyem:

1- Kablolarını iice kontrol et ve sıkı bir şekilde montele bağla topla ve sata güç girişlerini kontrol et tekrar

2- Bu kadar donanıma iyi bir sogutma gerekir kasanın sogutmasını ii ayarla fanlar calışır olsun ve dogru yonde olsun

3- Hdd leri once everestteki ısı algılayıcılarıyla yada başka yardımcı programlarıyla ısılarını kontrol et

4- Hddlerin S.M.A.R.T bilgilerini kontrol et ( Kaç defa motoru durmuş, kafa atmış, bad sektor ) everest gosteriyordu yada hdd tune programını kullanabilrsin.

5- Bence sistemde 3 adet Hdd yi gecme bu server değil raid yapcaksan özel sistem almanı oneririm+ veri depolama yapacaksan para sıkıntın yok anladıgım kadarıyla nas cozumlerini kullanabilrsin.

6- Bence tum sistemini bakıma sok iice zorla cpu yu ekran kartını ve zellikle hdd leri benchmark yap sorun hakkında bir fikir oluşacakdır mutlaka

kolay gelsin..

Arkadaşım hdd nin kafa vurdugunu everest te nasıl anlıyacağız

Ayrıca az önce diğer hdd kaybolmaya başladı demiştim ve o hdd den kafa sevi geliyordu sanırım çünkü çıt edip hdd ilk çalışması gibi dönmeye başlıyor çalışamayıp tekrar çıt diye ses yapıp tekrar dönmeye başlıyor bunu tekrarlıyordu acaba hdd zarar görmüşmüdür

Ayrıca az önce diğer hdd kaybolmaya başladı demiştim ve o hdd den kafa sevi geliyordu sanırım çünkü çıt edip hdd ilk çalışması gibi dönmeye başlıyor çalışamayıp tekrar çıt diye ses yapıp tekrar dönmeye başlıyor bunu tekrarlıyordu acaba hdd zarar görmüşmüdür

gecmiş olsun ...

Eğer HDD den 2-3 saniyede bir çıt veya tık sesi geliyorsa HDD den kafa sesi geliyo demektir ve en kısa zamanda bu hdd nin yedeklemesini alıp Kendi haline bırakacakmalısın :rolleyes:

Eğer HDD den 2-3 saniyede bir çıt veya tık sesi geliyorsa HDD den kafa sesi geliyo demektir ve en kısa zamanda bu hdd nin yedeklemesini alıp Kendi haline bırakacakmalısın ;)

Senin bilgisayar sata harddiskini gör

meye başladımı black eagle? Eğer öyleyse en alta "sorunum çözüldü" şeklinde bir mesaj at bari. Yoksa yardım etmek isteyenler ve bunun için kafa patlatanlar olabilir.

Paşa mahmut, bad sector olduğunu çok sanmıyorum ama hirens boot cd içinde(tnctr de bulabilirsin) hd regenerator programıyla tarayabilir ve eğer bed sektörler varsa onları onarabilirsin.

5 Adet HDD.. Anakart yada power suply yetersiz gelmiş olabilir. Başka ihtimal, sata veri kablolarında pek sorun olmaz ama eğer hddler pata ise ide veri kablolarında bazan problemler olabiliyor. Böyle oluncada veri kablosu değiştirilerek denenmesi gerekiyor.

Senin bilgisayar sata harddiskini gör

meye başladımı black eagle? Eğer öyleyse en alta "sorunum çözüldü" şeklinde bir mesaj at bari. Yoksa yardım etmek isteyenler ve bunun için kafa patlatanlar olabilir.

Bilgisayar sata hdd yi görmüyor hala ne biostan ne de disk yönetiminden

Yeni sata power ve power çoklayıcı kablolar aldım ancak takmaya fırsatım olmadan yere düşerek bileğimi ezdim ve kolum alçıda ağrıyor o yüzden ağrılarım dinene kadar kabloları takamayacağım tek elle olmuyor.

Kabloları takınca sizleri konu hakkında haberdar ederim arkadaşlar.

ilgilendiğiniz için Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...