Jump to content

Simple Dns Plus 5.2.121

istanbul82
 Share

Recommended Posts

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Burda büyük bir yanlış anlama var! Simple Dns in pdf dokumanlarına aktım bu program DNS server dır.

Yani 2003 serverda Dns server varya yada linuxdeki bind server onların daha kapsamlı hali zira burda dns i kara listeye alma sql ile netegrasyon ip filtreleri dns spoof larından korunma dıs atakalarından korunma gibi cok gelişimiş ozellikleri var ondan pahalıdır.

Şimdi sizin burda hız dediniz olay farklıdır. Siz bir siteye girdiğinizde pc niz once 127.0.0.1 yani kendi makineneizdeki dns servera gidecek DNS serverınızda herhangi bir forward zone ( dns kaydı ) tanımlamadıgınız için dns serverda bunu başka dns servera sorcak yani hızla alakası yok. Hızla şu şekilde olur eger siz dns sunucusuna forward zone tanımlarsanız dns sunucunuz tanımladıgınız adrese hemen gidecektir.Eger domain tanımlamalarında yoksa bu adresi sormak için baska dns e gidecekdir.

Örn.: ttnet.com a baglandıgınızı dusunelim: ( den serverınıza dns kaydı girmediniz )

dns serverınız kendi kayıtlarına bakar sonuc: yok

başka dns servera sor ornegin 4.2.2.4

cvp geldi xx.xx.xx.xx

yani dogrudan 4.2.2.4 e sordurmuyorsunuz araya kendi dns serverınız koyuyorsunuz.

Şu şekilde düşünün cogunuzun baglantısında 100mb/sn yazar ama internetiniz 1mb/sn siz sadece lokal agda 100mb/sn sahibsiniz nette en fazla 1mb/sn cıkabilirsniz. Burdada 127.0.0.1 ping atmakla dns serverınızın isim cozumleme hızınızı olcmenizin alakası yok kurmadanda 127.0.0.1 e ping atın aynı sonuc cıkacakdır zaten.

Şu şekikde kullanılır: ornegin buyuk bir agınız var bu dns server kurulur ve elle dns cozumlemeleri yada baska dns den cache alcak sekilde ayarlanır. Şirektinizdeki herkes guvenli bir şekilde nete baglanır tabi hızlı dns cozumlemesi saglar.Ustelik dns spoof gibi dos ataklarından etkilenmiyormuş yani ole yazıyor.

Arkadaşın dedikleriyle alakası yokdur. O zaman 2003 serverdada dns server var onu kurunca baglantım hızlancakmı yok :)

Ayrıca 80ms ile 200ms saniyenin 5de 1 i cok yavall dns im olsa bile siz bunu zaten farkedemezsiniz. Şöyle 1 2 sn olsa tamada tabi bazaen 4.2.2.4 gibi dns lerde sorun oluyor o olaylar farklı.

50 defa yazdım banwinthle karıştırmayın diye 3 sene telekomdada çalıştım 10 senelik teknikerim neyin ne olduğunu biliyorum kötü yavaş dnsler geçikme süresi ulaşım zamanı uzun olan dnsler ozellikle sayfa açılışlarını azda olsa down hıznı etkiler nokta.ben netiniz hızlancak diye bi iddada bulunmadım siz yalnış anlamışsınız..ayrıca nekadr dns niz sağlıklıysa okada sağlıklı down alırısnız ..hız artışı olucak diye hiç bişey demedim.!

Edited by istanbul82

hayda ben band genişliğinden mi bahsettim?

Arkadaşım nerde çalıştıgın beni ilgilendirmez bu 1 2. Dns in mantıgını ogren istersen cunku bilseydin download hızı ile dns in alkasız oldugunu bilirdin yazılıarımı dogru oku bend ona orenk vermişim.

Bak şimdi soyle acıklıyayaım meslea rapidshhare den download yapacaksın.

1.explorer a www.rapidshare.com\dosya=bilmemene

2.Dns sunucu kaç atıyorum ttnet 195.175.37.39 a git bu adresin ip adresi ne ogren gel

3.195.175.37.39 cvp verir 74.54.82.175

4.explorer 74.54.82.175 nulu ip deki pc ye gider ( DNS in burda işi bitmiştir. )

5.74.54.82.175 apcahe olsun apcahe asp yada php kod cozumlermelrini explorer a html olarak gonderir sayfayı gorursun

6.dosya downloadı için yeni bir port acılır karsıdanda acılır ve web uzerinden aktarım b aşlar.

7. Bak daha dnsden bahsetmiyorum download sırasında dns i iptal et yada gecersiz birşey yap kopma olmayacakdır.

Dns ile downloadınız yada internet bant genişliğinizin artması gibi birşey soz konusu değildir.

Senin 10 yıllık teknisyenliğin beni pek alkadar etmiyor yazdıgım bilgiler yanlışsa acıklmasını yazsan sevinirim belki ben yanlış biliyorum ki zannetmiyorum cunku 2003 serverda devamlı forward zone ve mx kaydı olusturuyordum

yanılıyosun ediyo sağlık açsından 4.2.2.1 leri yada yabancı dnsleri gir 1 sayfa açılışı ne kadar kağnı gibi oluyo ben banwthiniz artıyo demiyorum sağlıklı web sayfaları açılıyo tepkime süreleri azalıyo diyorum.buda ek olarak sağlıklı down up yapmanızı sağlıyo speed teslerdede dns sağlıklı olduğundan daha ii sonuçlar alıyosunuz....nokta isteyen katılır isteyen katılmaz...uztmaya gerek yok! sen benim değimi tam bile okumamışsın Dns ile downloadınız yada internet bant genişliğinizin artması gibi birşey soz konusu değildir. bu dedğine bende katılıyorum!

Edited by istanbul82

yanılıyosun ediyo sağlık açsından 4.2.2.1 leri yada yabancı dnsleri gir 1 sayfa açılışı ne kadar kağnı gibi oluyo ben banwthiniz artıyo demiyorum sağlıklı web sayfaları açılıyo tepkime süreleri azalıyo diyorum.buda ek olarak sağlıklı down up yapmanızı sağlıyo speed teslerdede dns sağlıklı olduğundan daha ii sonuçlar alıyosunuz....nokta isteyen katılır isteyen katılmaz...uztmaya gerek yok! sen benim değimi tam bile okumamışsın Dns ile downloadınız yada internet bant genişliğinizin artması gibi birşey soz konusu değildir. bu dedğine bende katılıyorum!

Programı kuramdım ama birşey merak ediyorum bu program server oldugu için ve sen herhangi bir zone tanımlamadıgın için bu program bu adres cozumlemelerini bi dns sunucu aktarcısından alıyor dmeektir bu programa caba dns sorgulamalrında nereye baglanıyor bir bak bakalım

Programı kuramdım ama birşey merak ediyorum bu program server oldugu için ve sen herhangi bir zone tanımlamadıgın için bu program bu adres cozumlemelerini bi dns sunucu aktarcısından alıyor dmeektir bu programa caba dns sorgulamalrında nereye baglanıyor bir bak bakalım

hocam sana gerçekten katılıyorum. bence direkt modemden opendns adreslerini vermek daha mantıklı. çünkü siz localde dns server çalıştırdığınızda sözgelimi youtube a gireceğiniz zaman youtube un IP adresleri kayıtlı olmadığı için bir secondary dns server a bağlanacaktır. o kurduğunuz program kendi kendine dünyadaki tüm sunucuların IP adreslerini kaydedemez. yani illaki bi secondary dns sunucusuna bağlanmanız gerekecektir. bu şekilde bi siteye girmek için 2 aşamalı bir yol izleneceğine kendiniz bi dns sunucu adresi girseniz daha mantıklı olur. bu yazdıklarım tamamen benim kendi düşüncemdir.

programı deneyenler bi süre kullannalar yorum yapsa daha ii olur kafa bulandırmaktan ote geçmiyo bu secondry dns le alaksı yok 120.0.0.1 bi dns değildir bi çıkışı pc içine aktarma kodlarıdır.proxy le uğraşanlar bilir...ayrıca çok istiyosan modeme 127.0.0.1 de verirsen pcler kendi içilerinde arar dns lerini! yanlız simple olmayan pc de net olmaz tabi!

Edited by istanbul82

programı deneyenler bi süre kullannalar yorum yapsa daha ii olur kafa bulandırmaktan ote geçmiyo bu secondry dns le alaksı yok 120.0.0.1 bi dns değildir bi çıkışı pc içine aktarma kodlarıdır.proxy le uğraşanlar bilir...ayrıca çok istiyosan modeme 127.0.0.1 de verirsen pcler kendi içilerinde arar dns lerini! yanlız simple olmayan pc de net olmaz tabi!

sen youtube a girmek istediğin zaman hangi dns sunucusundan youtube.com adresini çözümlüyor onu lütfen söyleyebilir misin bana. Ama lütfen...

sen youtube a girmek istediğin zaman hangi dns sunucusundan youtube.com adresini çözümlüyor onu lütfen söyleyebilir misin bana. Ama lütfen...

biraz acemelik var hehalde programın kendisi dns sunucusu kendisi çözüyoo seni biyeri yonlendridği yok treewalk diye bir program vardı onun benzeri mukkemeleştirlmişi progaram kod çözüzü gibi bişey oyle algılayın! youtubede clioop gibi açlılıyo hiç gormediğim sayfa hızı açılışında!

Edited by istanbul82

biraz acemelik var hehalde programın kendisi dns sunucusu kendisi çözüyoo seni biyeri yonlendridği yok treewalk diye bir program vardı onun benzeri mukkemeleştirlmişi progaram kod çözüzü gibi bişey oyle algılayın!

hocam acemilik bende değil sende. farz edelim ben şu an yeni bi domain kaydı yaptırdım. www.ismim.com diyelim. o senin bu kendi dns sunucusu dediğin program benim aldığım domain bilgilerini nasıl biliyor. sen kendi bilgisayarından benim açtığım siteye girmek istediğin zaman bi dns sunucusuna bağlanmadan kendi LOCAL dns sunucun bu adresi nasıl çözümlüyor. hep başkalarını acemi bilmem ne diye aşağılıyorsun ama bence sorun kendinde. vesselam

Edited by techturch

hocam acemilik bende değil sende. farz edelim ben şu an yeni bi domain kaydı yaptırdım. www.ismim.com diyelim. o senin bu kendi dns sunucusu dediğin program benim aldığım domain bilgilerini nasıl biliyor. sen kendi bilgisayarından benim açtığım siteye girmek istediğin zaman bi dns sunucusuna bağlanmadan kendi LOCAL dns sunucun bu adresi nasıl çözümlüyor. hep başkalarını acemi bilmem ne diye aşağılıyorsun ama bence sorun kendinde. vesselam

programın sitesine gir oku oku öğren :) denyen yorum yapsın diyorum Ugrs gibi kirlenmekten başka bi işe yaramıyo topic! beyenmeyende kullanmasın nokta!

Edited by istanbul82

Hele şükür mantıgı bilen biri cıkdı boşver arkadaşım bizim bildiğimiz bize. Eskiden txt dosyalrında tutuluyordu sonra DNS oldu anlatmazsın arkadaşa bir turlu anlamıyor dediğim dedik caldıgım duduk diyor bende yanı fikirdeyim ikincil değilde eger zone tanımı yoksa mutlaka baska dns e gitmesi gerekir senin ikincil dns dediğin benim dns aktarıcısı dediğim olaylar aynı ( 2003 serverda dns serverda ole gecio ) indiren kullansın kimse ile tartışamam herkesin bildiği kendine iyi forumlar.

nereye yonlendiriyo bak bende merakettim program temiz unsitall olabiliyo pc inize zevval vermez meraketmeyin öcü değil :) ben yonlendiridği başka bi dns goremedim firewalldan da baktım portlarada baktım bulun program öcü gulyabani değil 400 dolarlık program beyenmedinizmi unsitall tuşu yeterli!

Edited by istanbul82

TAMAM KARDEŞ BURDA HERKES BİZİM İÇİN BİŞEYLER YAPMAYA YARARLI OLMAYA ÇALIŞIYOR ORASI OK AMA BU DNS SAĞLIĞI OLAYI(ANLAMSIZCA Bİ SORUYSA ŞİMDİDEN ÖZÜR DİLİYORUM) BİZİ BİRAZ DAHA AYDINLATABİLİR MİSİN ŞİMDİDEN TŞK.

benim yorumlarımı oku anlarsın..çok acemiler için yapabilceğim bişey yok(üzerine alınma)pingli msj ma dikkat et.!

Edited by istanbul82

diyelim ki bu programı dün kurduk ama bügün, şimdi açılan www.xxxx.com sitesinin ip sini nereden öğreniyora cevap verirseniz herkes anlayacak..

her kurulan sitenin adı bütün telekom şirketlerinden rarporlumu açılıyo yarın ingilterede açılıyo öbürgün türkiyede telekom dns si açıcak yarın afirka telekom dnsi falan filan oyle saçma bişey duymadım domain serverlarını tanıyo biliyo ben bağlandığı ek biyer gormedim zaten cevabınıda verdim isteyen denesin baksın nereye bağlndığını düşünüyosanız.! uzman bi bilgim yok okonuda istyen şuraya bağlanıyo diye ispatını yapsın soyledik ses yok! emre053 domain ayrı bişey sen ayrı biyeri bağlanıyo diyosun!

emre503 o domain gülüyorum yani başka bişey değil

High performance DNS server engine and user interface

Great for hosting and managing anywhere from a few domains to +100,000 domains.

The user interface is optimized to handle really large domain name portfolios.

bu ozelliğini kocaman belirtmiş zaten adamlar..

bağlandığı ek bi dns yada ip yokki yada nerde?

baştan beri sanki farklı dns den iş goruyomuş beliritiyosunuz! olay domainleri tanıması bilmesi !

Edited by istanbul82

Ya sana birşey demiyorum ben cevrendekilere allahtan sabır diliyorum tamam super program he baglanmıo bi yere haklsısın bende ole sallıyorum işde rakam bilmeyen birine matris i anlatırsan bole olur dahada cvp vermiyorum

domain kayıtları programın kendi bünyesinde bulunuyo zaten kendi tezini kendin çürütüyosun! anlayışın için teşşekürederim.. beyenmeyen hala hızlandırıcımı diye soranlar yuklemesin ciklet gibi anlamsız yerlere gidiyo yukleyenler yorum yapsın!

Edited by istanbul82