Jump to content

Bilgisayarım Sürekli Çöküyor

kadirben

Recommended Posts

bi kaç aydır f1 resume setup hatası alıyordum kime sorsam harddisk gidici diyodu ve şimdi pc'yi günde 1 formatlamak zorunda kalıyorum formatlarken c'ye xp kurulmuyo c biçimlenmiyo ama d'ye kurmayı denediğimde c biçimleniyo ve d'Ye kuruluyo sorun kesin harddisktemidir soruyorum çünkü harddiskteyse alacağım bi tane öğreniyimki boşuna para vermiyim pc yine çökmeden cevap gelir inş :)

hangi işletim sistemini kuruyorsanız örnk; vista

xp ile başdan başlayın yada xp ile format atarken hata verdiyse vista ile deneyin komik bir olay ama ne zaman biçimlendirmede hata alsam sorunu bu şekilde çözdüm.Çökme dediğiniz olay mavi ekran hatalarıysa bir ihtimal anakarttan olabilir

Anlattığına göre kesin harddisk te sorun var. HDD bozulmaya başladığında bios ekranında Hard Disk S.M.A.R.T. status bad backup and replace benzeri bir hata verir ve F1 ile geçebilirsin. Bad sektör olan HDD ye işletim sistemi kurulabilir ancak sistem dosyaları bu hatalı bölümlere yazılırsa yada memory deki bilgiler bu hatalı bölgelere yazılmaya çalışırsa windows mavi ekran verir. Arkadaşın dediği gibi anakarttan olamaz çünkü hiçbir anakart arızasında bios ta F1 ile geçebileceğin bir hata mesajı vermez. Harddiskini en kısa zamanda değiştir. Kolay gelsin.

bilgisayar kapanırken mavi ekran hatası veriyor.açılırkende f8 tuşundaki güvenli mod ekranıyla geliyor.bunun çözümü ne olabilir.

O Mavi ekran hatasındaki yazanları okumuşsundur belki.Sistem belirlenemeyen bir sorundan dolayı kapatıldı ilk defa görüyorsanız reset atın diyor.Sistemin bir sorundan dolayı kapatıldığı için f8 tuşundaki güvenli mod ekranıyla başlıyor....En son çalışan ayarlarınız vb.

O Mavi ekran hatasındaki yazanları okumuşsundur belki.Sistem belirlenemeyen bir sorundan dolayı kapatıldı ilk defa görüyorsanız reset atın diyor.Sistemin bir sorundan dolayı kapatıldığı için f8 tuşundaki güvenli mod ekranıyla başlıyor....En son çalışan ayarlarınız vb.

ben normal bilgisayarı kapatırken veya yeniden başlat yaptığım zaman bu mavi ekran çıkıyor.normal kapanmıyor ve normal açılmıyor.

ben normal bilgisayarı kapatırken veya yeniden başlat yaptığım zaman bu mavi ekran çıkıyor.normal kapanmıyor ve normal açılmıyor.

Hım.Peki bilgisayarına programları kurarken herhangi bir hata almadan kurulum gerçekleştimi?

Yada en son kurduğun programları kaldır tekrar kur..

Cevabını bekliyorum bide yazılımsal sorun değilde donanımsal bir sorunda olabilir.

Başarının sırrı nedir?

Doğru Kararlar

-Doğru karar almanın yolu nedir?

Tecrübe

-Tecrübe kazanmanın yolu nedir?

Yanlış kararlar...

Güvenlik Paketi v1

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=107534[/CODE]

Mound Blade 0.808 Türk Yapımı Oyun

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=108534[/CODE]

Cevabını bekliyorum bide yazılımsal sorun değilde donanımsal bir sorunda olabilir.

hayır.kurulumda orjinal xp home sp3 kullandım.normal yüklendi.hata yok.vista yükledim ondada hatasız kurulum yaptı.anlayacağın yazılımdan değil.donanımdan olsa ben ve çocuklarım bilgisayarın herhangi bir yerini açıpta kurcalamadık.acaba arkadaki kablolardan gevşeme vb olabilirmi.yok canım olsa pc hiç çalışmazdı.

bios pilini değiştirdim olmadı kabloları kontrol ettim yine olmadı evet mavi ekran ikide bir karşıma geliyo bi kaç resetten sonra tamamen açılmıyo açılış ekranı geliyo ikide bir kendini resetleyip duruyo programlar düzgün çalışıyo anlattıklarım dışında hiçbi problem yok anakartta sorun olduğunu sanmıyorum eski bios pilimde hiç dıt sesi gelmiyodu değiştim şimdi her yerde duyar oldum dıt sesini bios pilindede değildir saat ayarlarındada problem yok mavi ekranda 07000..x0 buna benzer bi hata geliyo ultimate xp kullanıyorum ram hatalarınıda tarattım bişey çıkmadı maxblast5 şimdi deniyorum

hayır.kurulumda orjinal xp home sp3 kullandım.normal yüklendi.hata yok.vista yükledim ondada hatasız kurulum yaptı.anlayacağın yazılımdan değil.donanımdan olsa ben ve çocuklarım bilgisayarın herhangi bir yerini açıpta kurcalamadık.acaba arkadaki kablolardan gevşeme vb olabilirmi.yok canım olsa pc hiç çalışmazdı.

Hocam ben yazılım derken işletim sistemini kapsayacağını hiç sanmamıştım...Bilgisayara yeni kurulan programlar.

bios pilini değiştirdim olmadı kabloları kontrol ettim yine olmadı evet mavi ekran ikide bir karşıma geliyo bi kaç resetten sonra tamamen açılmıyo açılış ekranı geliyo ikide bir kendini resetleyip duruyo programlar düzgün çalışıyo anlattıklarım dışında hiçbi problem yok anakartta sorun olduğunu sanmıyorum eski bios pilimde hiç dıt sesi gelmiyodu değiştim şimdi her yerde duyar oldum dıt sesini bios pilindede değildir saat ayarlarındada problem yok mavi ekranda 07000..x0 buna benzer bi hata geliyo ultimate xp kullanıyorum ram hatalarınıda tarattım bişey çıkmadı maxblast5 şimdi deniyorum

büyük ihtimal hdd sorunlu eğer bizlere o açılışta press F1 to continue yazsının hemen üstündeki satırı yazarsan orada arızaya neyin neden olduğu yazacaktır bizde ona göre sana şu arızalı bu arızalı diyebiliriz f1 hatasının birkaç nedeni olabiliyor çünkü....

f1 bios a bağlı hatalardır. mesela ben de fanlardan biri yavaş çalıştığı için (kontol etmedim ) hata veriyor. kısaca orda fanlardan biri yavaş çalıştığı için makinanız yavaşlamasına neden olur gibisinden bişiler diyor. çok fazla da okumadım orda yazan yazıyı.direk f1 diyerek geçiyorum. bios ayarlarını default yap. olmadı donanımlarını kontrol et. ama ordaki yazıyı ne yazdıgına kısca bize gösterebilirsne sana daha çok yardımcı olabiliriz.

• 2 hafta sonra ...
f1 resume setup hatası bildiğim kadarıyla bios hatasıdır. Örneğin her açılışta saat ayarlarınız bozuluyorsa, ya biosunuzda bir arıza vardır ya da bios pili bitmiştir diye düşünüyorum.

BİOS temel giriş cıkıs sistemıdır sance giriş cıkıs işlemi sana hdd yı ekran kartını v.s anımsatmıyormu

bios pc donanımında en uzun omru olan bios pilidir hem sarj hemde desarj etme özellıgı var bu kanıtlandı bir kondansatorden farkı yok giriş ve cıkıs unutma F1 hatasının bellı sebeblerı vardır HHD + CLEANER CMOS + SAAT VE TARİH + V.s gibi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...