Jump to content

Virtual Pc İle Sanal Sistem Kuralım

YAGMURADAM

Recommended Posts

Virtual PC İle Sanal Sistem Kuralım

Program hakkında bilgiler:

Değerli arkadaşlarım bu anlatımımda dilim döndüğünce size microsoft virtual pc ile sanal sistem kurmayı anlatacağım.

A.Önce elinizde yoksa aşağıdaki indirme adresinden(28.4 mb) programı indirip kuruyoruz.

http://rapidshare.com/files/318101709/tnctr-mvpsp1.rar

ve sistemi gerçek sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

1.Programı açıyoruz.Gelen ilk ekranda Next butonuna basıyoruz.

28s0juu.jpg

2.Gelen ekranda Create a Virtual machine seçeneğini işaretleyip Next butonuna basıyoruz.

2ps2ljr.jpg

3.Next butonuna basınca çıkan yeni ekranda sanal sisteminizin hangi isimle nerede saklanacağını soran ekran gelecek.

XP kuruyorsak içinde xp ismi geçsin.tnctrxp veya ulubey xp gibi.Bu durum vista veya windows7 içinde geçerlidir.Siz nereye kurulmasını isityorsanız orada boş bir klasör oluşturun ve o klasöre işletim sisteminizin adını verin.Sonra

Sanal makinemize ait dosyalarımıza isim belirleyip sonrada Browse butonuna basıp saklanacak yeri belirliyoruz.Benim görüşüm C diski dışında bir yer seçin.

2hwhheq.jpg

10er9c6.jpg

4.Şimdiki ekranda hangi işletim sistemini kuracağınızı belirlemenizi sağlayan ekran gelecek.Oradan seçiminizi yapın.Windows7 kuracaksanız bu ekranda vista

seçeneğini seçin.Kuracağınız işletim sistemi ismi yoksa Other i seçin.Ve Next butonuna basın.Ben xp kuracağım için xp seçeneğini işaretledim.

16hlqvn.jpg

5.Şimdiki ekranımızda sanal sistemimize ne kadar RAM ayıracağımızı belirlememizi sağlayan ekran gelecek.Adjusting the RAM seçeneğini işaretleyip RAM değerini girin.

Gerçek RAM miktarınız 2 veya 3 gb varsa hangisi olursa olsun ben 1 gb civarında RAM ayırıyorum.Siz sisteminizde gerçek ram in 3 te 1'i kadar RAM ayırın.

vista veya windows7 için 1 gb ram uygun düşer bence.xp için ise 512 mb yeterlidir bence.Ben 990 mb ayırdım.İşlem bitince Next butonuna basın

24zduro.jpg

6.Gelen yeni ekranımızda A new Virtual hardisk seçeneğini işaretleyip Next butonuna basıyoruz.Bu ekran sanal işletim sistemimizin harddiskini ayarlama yeridir.

214uyhg.jpg

7.Şimdiki ekranımızda sanal işletim sisteminin kurulacağı sanal hardiskin boyutunu ayarlamaya geldi.Kurduğunuz işletim sistemine göre ayarlama yapın.

Ben 65 küsür gigabayt yer ayırdım.Siz kendinize göre ayarlayınız.Hardiskin ismini ve yerini değiştirmeyin.Buna hiç gerek yok.Ayrıca sorun çıkarabilir.

5d53ti.jpg

8.Geldik son ekrana.Direk Finish butonuna basınız.İşletim sistemimizi kurmaya hazır hale geldi sanal sistemimiz.

208tr35.jpg

9.Şimdi saatin yanındaki virtual pc simgesine sağ tıklayıp Show virtual pc konsole ye seçip virtual pc nin minik ekranını açıyoruz.

3097uya.jpg

10.Şimdi bu ekranda isimi olan ama daha kurulmamış işletim sistemimizi açıyoruz.

2vhygqr.jpg

11.İşletim Sistemi olmadığı için bu siyah ekranla karşılaşırsınız.Zaten başka birşey de gelmez.

nqeqs8.jpg

12.Şimdi bu ekranda iken üst kısımdan CD kısmına basın.Gelen seçeneklerde Capture İso İmage seçeneğine basın.

2ng7y2g.jpg

13.Gelen ekranda kuracağınız işletim sisteminize ait iso imaj dosyasını gösterip Aç butonuna basınız.

otn1o2.jpg

der1g0.jpg

14.Seçim yapınca hiçbir şey olmayacak.Çünkü sistem birkez açıldı.Bunu düzeltmek için,Üstten Action >Reset butonuna basıyoruz.Bize küçük bir ekranda uyarı verecek.

Yine Reset butonuna basıyoruz.Sanal sistem bu işlemden sonra yeniden başlar.

2lo0upk.jpg

15.Sistem resetlenince seçili işletim sistemi kurulum ekranı gelmeye başlar.Bundan sonrası gerçek sisteme, işletim sistemi kurma ile aynı olduğundan anlatıma gerek yoktur.Size tavsiyem sanal hardiskinizi

iki bölüm yapın.Faydasını ben çok gördüm.Bir tavsiye vereyim.Sürücü paketi içeren işletim sistemleri yerine orjinal veya sadece program içeren işletim sistemlerini seçmenizdir

1h43kj.jpg

16.Şimdi İşletim Sistemimizi Kurduk ve Bazı Ayarları Yapmamız Gerekiyor.Bu ayarlar ile Farenin gerçek-sanal masüstü arasında geçişini sorunsuz hale getirir.Ve dosya- klasör alışverişini ve sanal sistemin gerçek sistemin klasörlerini paylaşmasını sağlayacaktır.

Bunu yapmadığınızda bu programa bir fasıl geçersiniz.Şimdi;

İşletim sistemi açılınca gelen ekranda fare sanal sistemde kalabilir.Eğer öyle olursa CTRL+Alt+Delete tuş bileşinimi kullanın.Sistem ile ilgili ekranda iptale basın.

Şimdi fareniz gerçek sistemde olacak.Sanal sistem ekranında Action >Install or Uptade Virtual Machine Additions seçeneğine basınız.

1zbufyh.jpg

17 Gelen kurulum ekranında Continue butonuna basıp devam edin.(Next>Finish>Yes butonlarına sırası geldikçe basın)Yükleme işlemini tamamladıktan sonra sistemi yeniden başlatmak isyecektir.Yeniden başlatınız.

vista ve windows7 de Install or Uptade Virtual Machine Additions seçeneğine basınca direk kurulum ekranı gelmez.Sanal sistemin bilgisyarım ekranına girin.

Sanal dvd sürücüsünü açıp oradan kurulum yapınız.Sistem yeniden başladığında gerçek ve sanal masaüstleri arasında dosya ve klasör alışverişini sürükle bırak yöntemiyle çok rahat yapabilirsiniz.Ayrıca sanal sistemin ekran boyutunu da çek ayarla ile ayarlabilirsiniz.

oh8ple.jpg

18.Şimdi sanal sistemimizin gerçek sistemimizdeki klasörlere ve hardiske ulşamasını sağlayacak paylaşım vereceğiz.

Bunun için sanal sisteminie ait ekranın sol alt köşesinde küçük bir sarı klasör göreceksiniz.Ona sağ tıklayınız.Ve Shared Folder Settings seçeneğine basın.Küçük bir uyarı ekranı gelecek OK a basıp Onu kapatın.Şimde gelen ekranda Shared Folder butonuna basıp gerçek sistemimizden

bir harddisk veya klasör seçiyoruz.Bu seçim bitince ona bir harf atıyoruz.Varsayılanı kullanın.Eğer bunu kalıcı olmasını istiyorsak"Share every time" seçeneğini işaretleyin.Tamam butonuna sonra da OK butonuna basın.Böylece Sanal sistemin bilgisyarım ekranında

gerçek sisteminizden seçtiğiniz klasör veya hardiske ulşabilir.Doğrudan dosya kopyalayıp sanal sisteme kopyalayabilirsiniz.Sanal sistemden de bu gerçek sistemden paylaştığınız hardiske veya klasöre dosya kopyalayabilirsiniz.

25i8b4m.jpg

2e2jkec.jpg

19.Son bir ayar daha yapalım ve anlatımımız bitirelim.Sanal ekranımızın üst kısmından Edit >Settings'i seçin.

2hic67q.jpg

Küçük bir uyarı ekranı gelince OK butonuna basın.Gelen ayar ekranında Sol altta Close ye basın ve sağ üst köşde beliren seçeneklerden Alttaki Save State ti seçip OK butonuna basın.Bu sistemi kapattığınızda varolan ayarlarla birlikte kapatır.İşletim sistemi yeniden başlamadan direk burası gelir.Örneğin Ofis programnı açık bırakıp kapatın.Yeniden sanal işletim sisteminizi açtığınızda

ofisiniz açık olarak gelir.

2mebb45.jpg

Son olarak sanal sistemi kapatın.Ve sanal sistemi kurduğunuz klasörü olduğu gibi başka bir yere kopyalayın.Böylece sanal sistemi çökertirseniz elinizde hazır temiz bir sistem olur.

Gülegüle kullanın.Saygılarımla

halill07 18. ve 19. maddede dosya paylaşımını anlattım.Oradaki anlatıma bakınız.Eğer gerçek bilgisayarın sanal bilgisayarın dosyalarını paylaşmasını diyorsanız onu bilmiyorum.Kendi açımdan gerek olmadığı için pek araştırmadım.Ama bu haliyle size fazlasıyla yeter.Saygılarımla

Bilgisayarınız kasılır mı?Bu soru donanımınıza bağlı olarak değişir.Ben de kasılma hiç olmuyor.Sistem bana mısn demiyor.Ama eğer RAM düşük,işlemciniz 2.0 gibi eski eski ise bilgisayar kasılır.

Virus bulaşması ise bir ihtimal şundan olabilir.Eğer sanal bilgisayara gerçek bilgisayarın klasörlerini paylaştırırsnız (Anlatımdaki 18.maddeye bak)o yolla bulaşma ihtimali var.Bunun dışında sanaldan gerçeğe ,gerçekten sanala geçme ihtimali yoktur.Tabii virüslu dosyayı gerçek bilgisayara kopyalamadığınız sürece..Saygılarımla

tşk ederim virtual pc de sorun yasıyodum

format attım ama gene aynı

dosyalar koplandıktan sonra restlenıyor(yenıden basltılıyor)

ondan sonra dos ekranında takılı kalıyordu

sımdı bunu denıyorum

ellerin dert gormesın

ben programı burdan ındırdım

alternatıf olsun

http://download.microsoft.com/download/8/5/6/856bfc39-fa48-4315-a2b3-e6697a54ca88/32%20BIT/setup.exe[/CODE]

bunda da hata aldım

sorun ne oalbılır acaba

Please register to see this content.

İşlemcin ile ilgili bir sorun var.Ben bu sürümünü P4 2.0 İntel işlemcimde kullandım ama böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım.İşlemciniz nedir acaba?Belki desteklemiyordur.Bu işletim sistemi hatası değil ama şu olabilir.İşlemci ile ilgili anakart sürücüleri yüklenmemiş olabilir.Veya eksik yüklenmiş olabilir.Aklıma bunlar geliyor.Saygılarımla

Bu arada sizin microsofttan indirdiğin virtual pc....156 sürümü.Benim verdiğim ...192 sürümüdür.Benim verdiği daha yeni sürümüdür

işlemcım core 2 dou e 7500

anakatımla uyumsuz

işelmcıyı yenı aldım(almaz olaydım)

tek uyumsuzlugu pc kapatınca kapanmıyor

power tusnu basılı tutuyorum:)

asıl konuya gelınce vırtualı ılk kurdugumda sorun yoktu

bır kaca sısytemde denedım

hata laınca format attım olmadı

bunu dendım gene aynı

Please register to see this content.

verdıgınız son surumude denıyecem

rapıd dakıak uyarısı verıyor

o yzuden direk sıtesıne gırdım

ılgıniz ıcın tşkler

edit:

tespıtınız tam yerınde

eskı işlemcımı taktım

p4 2.8

virtualı tekrar denedım sorun yok

kuruluma gectı

artık yenı bı anakart alana kadar eskı ıslemcı ıle devam

tekrar tşkler

• 2 ay sonra...

ben bunu yaptım fakat bi sorum olacak win 7 kullanıyorum virtual pc ile xp kurdum driverları ortak kullanıyor sanırım kurarken öyle bi izin vermiştim. ama daha sonra ekran kartının driver i tam yüklenmemiş sanırım çünkü ekran çözünürlüğü sabit ve 16 bit renk kalitesi var ne yaptıysam bunları değiştiremedim ekran kartımın güncel driver ını yükledim yine olmadı yardım edebilir misiniz

ekran kartımın modeli

Card name: ATI Mobility Radeon HD 3650

Manufacturer: ATI Technologies Inc.

Chip type: ATI display adapter (0x9591)

DAC type: Internal DAC(400MHz)

Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_9591&SUBSYS_FF011179&REV_00

Display Memory: 2281 MB

Dedicated Memory: 507 MB

Shared Memory: 1774 MB

Current Mode: 1366 x 768 (32 bit) (60Hz)

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

benim bir sorum olacak. güvenlik kameram ekran çözünürlüğü 1024 x 768 olmadan çalışmıyor. monitör 22 inç wide olduğu için bu çözünürlükte kullanmam mümkün değil virtual pc yi aynen anlattığınız gibi kurdum fakat aygıt yöneticisinde güvenlik kamerasını görmüyor ne yapmalıyım ? şimdiden teşekkürler.

dejawu86 sorununuzu yeni gördüm.Virtual pc programı sanal sistemdeki işletim sisteminin usb yoluyla çalışan donanımları görmesini sağlayamıyor.Güvenlik kameranızı bilemem ama ben gerçek sistemdeki dvd yazıcı,flash bellekleri dosya paylaşımı yoluyla sanal sisteme ekliyorum.Saygılarımla

Size tavsiyem virtualbox programını deneyiniz.

virtual pc yi kaldırmak için microsoft virtual pc programını açın.Kurulu sanal sistemi silin.Ve o sanal sistemin sanal hardiskini ve diğer iki dosyasını silin.Hiçbir artık bırakmaz.Çünkü sisteme bulaşmaz.

• 2 hafta sonra ...

KrQ sorununuz daha açık anlatır mısınız.Eğer sanal pc kurduysanız.Şunları yapacaksınız.

1.En az 4 gb lık flash bellek veya bir boş dvd niz olsun.

2.Boş bir klasör oluştur ve adını Sanal PC koy ve aşağıdaki resimdeki gibi 3 dosyan olacak.3 nü de bu boş klasöre kopyala.

fbm6hz.jpg

3.Şimdi Sanal PC klasörünü ister flash belleğe istersen dvd ye at.

4.Sanal PC yi çalıştırmak için virtual pc mutlaka bilgisayarda kurulmalıdır.Size tavsiyem kurulu değilse sunum yapacağınız bilgisayara bu virtual pc yi kurun.Anlatım zaten var yukarıda.

5.Sonra .vmc uzantılı dosyaya çift tıklayın.Otomatik açılması gerekir.Eğer ne ile açayım derse windows

C:\Program Files\Microsoft Virtual PC klasörüne gidin ve Virtual PC.exe yi gösterin.

Saygılarımla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...