Jump to content

Windows 11'de Dns Sunucu Adresi Nasıl Değiştirilir

MamLeter
 Share

Recommended Posts

Alıntıdır. Burdan okuyabilirsiniz.

Windows 11'de (veya başka herhangi bir bilgisayar sisteminde), Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), etki alanı adlarını (Twitter.com) bilgisayarların anlayabileceği IP adreslerine (104.244.42.193) çeviren bir teknolojidir.

Tipik olarak, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS), favori web sitelerinize ve servislerinize bağlanmayı kolaylaştırmak için bu yapılandırmayı otomatik olarak sağlar. Ancak internetteki diğer birçok DNS çözümleyici daha hızlı, daha güvenilir, daha iyi gizlilik ve daha güvenlidir. Bunlardan bazıları  Cloudflare , Google ve Cisco'dur .

Mevcut DNS sunucuları yavaş ve güvenilir değilse veya ISS sisteminize güvenmiyorsa, Windows 11'de DNS adreslerini Komut İstemi, PowerShell, Ayarlar ve Denetim Masası'nı kullanarak en az dört farklı şekilde değiştirebilirsiniz.

Cloudflare, OpenDNS ve Google, hızlı, güvenilir ve güvenli çözümleyiciler sunan en iyi şirketler arasındadır. Ancak, istediğiniz herhangi bir hizmeti her zaman kullanabilirsiniz.

Cloudflare DNS adresleri

1.1.1.1

1.0.0.1

Google Genel DNS adresleri

• 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

Cisco DNS adreslerine göre OpenDNS

• 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Windows 11'de DNS sunucularını Komut İsteminden değiştirin

Windows 11'de DNS sunucularını değiştirmenin en hızlı yolu, komut yazmak herkes için uygun olmasa da Komut İstemi'ni kullanmaktır.

DNS adresini Komut İstemi ile değiştirmek için şu adımları kullanın:

1. Windows 11'de Başlat'ı açın .

2. Komut İstemi'ni arayın , en üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.

3. Mevcut ağ yapılandırmanızı görmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

4. 

• IPv4
      • DNS Sunucuları

Mevcut DNS sunucuları

1. Windows 11'de yeni DNS sunucu adresini ayarlamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

2. netsh interface ip set dns name="Ethernet0" static 1.1.1.1

1. Komutta , Ethernet1'i  bağdaştırıcınızın adıyla ve  1.1.1.1'i kullanmak istediğiniz hizmet için DNS sunucu adresiyle değiştirin. Yerel DNS sunucusunun (varsa) adresini de belirtebilirsiniz.

2. Alternatif bir DNS sunucu adresi ayarlamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

3. 

Komut İstemi DNS sunucularını değiştirAdımları tamamladığınızda, ipconfig /all  komutunu yeni yapılandırmayı onaylamak için  kullanabilirsiniz.

4. Windows 11'de DNS sunucularını PowerShell'den değiştirin

Windows 11'de DNS sunucusu ayarlarını yönetmek için PowerShell ile NetTCPIP modülünü de kullanabilirsiniz .

DNS adresini PowerShell ile değiştirmek için şu adımları kullanın:

1. Başlat'ı açın .

2. PowerShell'i arayın , sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.

3. Mevcut ağ yapılandırmanızı görüntülemek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

Komutu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki bilgileri not edin: 

• Arayüz Dizini
          • Dns sunucusu

Get-NetIPConfiguration

4. Birincil DNS sunucu adresi atamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

5. 

(İsteğe bağlı) İkincil bir DNS sunucu adresi ayarlamanız gerekiyorsa, aynı komutu kullanabilir ancak bir virgül ekleyip ikinci adresi de ekleyebilirsiniz:

1. Komutta, InterfaceIndex numarasını ağ bağdaştırıcınıza karşılık gelen numarayla değiştirin ve SunucuAdreslerini DNS adresiyle değiştirin.

Windows 11'de DNS sunucularını Ayarlar'dan değiştirin

1. Ayarlar'ı açın .

2. Ağ ve İnternet'e tıklayın .

3. Ethernet sekmesine tıklayın .

1. “DNS sunucu ataması” bölümünün altında Düzenle düğmesini tıklayın.

DNS sunucusu ataması

2. Açılır menüyü kullanarak Manuel seçeneğini seçin.

3. IPv4 geçiş anahtarını açın .

4. "Tercih Edilen DNS" bölümünün altında, Cloudflare, Google, OpenDNS veya başka bir hizmet için DNS sunucusunun IP adresini belirtin.

DNS sunucusunu şifreleme ile değiştirin

5. (İsteğe bağlı) DNS şifrelemesini etkinleştirmek için "Tercih edilen DNS şifrelemesi" bölümünün altında Yalnızca Şifreli (HTTPS üzerinden DNS) seçeneğini belirleyin .

[tbx] Kısa not: Şifrelemeyi etkinleştirme seçeneği, yalnızca hizmetin teknolojiyi desteklemek için Windows 11 tarafından algılanması durumunda kullanılabilir.

4. “Alternatif DNS” bölümünün altında, ikincil DNS adresinin IP adresini belirtin.

5. (İsteğe bağlı) İkincil sunucu için şifrelemeyi etkinleştirmek için "Alternatif DNS şifrelemesi" bölümünün altında Yalnızca Şifreli (HTTPS üzerinden DNS) seçeneğini belirleyin.

6. Kaydet düğmesini tıklayın .

1. Denetim Masası'nı açın .

2. Ağ ve İnternet'e tıklayın .

3. Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne tıklayın  .

4. Sol bölmeden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın .

Adaptör ayarlarını değiştir

5. Ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.

6. İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçin .

7. Özellikler düğmesini tıklayın .

Denetim Masası ağ özellikleri

8. "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" bölümünün altında, Cloudflare, Google, OpenDNS veya başka bir hizmetin sunucu adresi olan  Tercih Edilen DNS sunucusunu belirtin.

Denetim Masası DNS sunucusunu değiştir

9. (İsteğe bağlı) Alternatif DNS sunucusunu  ve tercih edilen sunucu adresine ulaşamazsa cihazınızın kullanacağı DNS adresini belirtin.

10. Tamam düğmesini tıklayın  .

11. Kapat  düğmesini tıklayın 

6. Komutları yazmak size göre değilse, DNS sunucularını değiştirmenin en iyi yöntemi Ayarlar uygulamasıdır. Hatta bilgisayarınızdan gelen ve giden DNS trafiği için şifreleme kullanarak daha fazla gizlilik ve güvenlik sunan HTTPS (DoH) üzerinden DNS'yi kolayca yapılandırabilirsiniz.

7. Windows 11 DNS adresini Ayarlar ile değiştirmek için şu adımları kullanın:

8. Adımları tamamladığınızda, bilgisayar dinamik bir ağ adresi yapılandırması kullanmaya devam edecek, ancak şimdi belirttiğiniz statik DNS sunucularını kullanacak.

Windows 11'de DNS sunucularını Denetim Masası'ndan değiştirin

Alternatif olarak, Windows 11'de DNS ayarlarını değiştirmek için Denetim Masası'nı kullanmak yine de mümkündür.

Denetim Masası ile Windows 11'in DNS adresini değiştirmek için şu adımları kullanın:

Adımları tamamladığınızda , yeni yapılandırmayı onaylamak için  dnsleaktest gibi hizmetleri kullanabilirsiniz .

Denetim Masası'nı kullanırken, Windows 11'de herhangi bir DNS sunucusu belirtebilirsiniz, ancak HTTPS üzerinden DNS'yi etkinleştiremezsiniz.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, DNS sunucusu için doğru IP adresini kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde internete bağlanamazsınız.

• Like 3
  • Thanks 3

Windows 11 de bu ayarı mutlaka yapın diye bir video var YouTube da. Dns değiştirme için özel bir ayar var. 

Ben değiştirmedim. Değiştirmek istediğimde ağ ayarlarından klasik yoldan Google olarak değiştiriyorum. Benim bildiğim en basit ve sağlam yol bu. Opera browser da hazır VPN var. Fakat Google dns kadar kesin yol değil. Uğraştırıyor. Onun için en iyi yol ilk önce Google dns ile değiştirmek sonrada Operadan VPN yi açmak.  

• Like 1

abdulhey_, 8 saat önce yazdı:

Windows 11 de bu ayarı mutlaka yapın diye bir video var YouTube da. Dns değiştirme için özel bir ayar var. 

Ben değiştirmedim. Değiştirmek istediğimde ağ ayarlarından klasik yoldan Google olarak değiştiriyorum. Benim bildiğim en basit ve sağlam yol bu. Opera browser da hazır VPN var. Fakat Google dns kadar kesin yol değil. Uğraştırıyor. Onun için en iyi yol ilk önce Google dns ile değiştirmek sonrada Operadan VPN yi açmak.  

Aynen. Ben Open dnsyi tercih ediyorum. Farklı olarak.

• Like 1