Jump to content

.:: 5 Gb Ram 64 Bit Ile Çalışır Mı :..

Recommended Posts

evet benim gözümde o sp 3 çarptı sen gelecektenmi geldin arkadaşım yoksa bill gates amcamız çoktan sp3 çıkardıda bizim haberimiz mi yok :download1:

bu arada soruna gelince ben de 4 gb ram var senin gibi ben win7 32 bit yükleyerek hata yaptım bende de 4 gb rami 3 gb felan görüyordu sonra 64-bit yükledim 4 gb ram mis gibi gördü pc :friends:

tamam düzelir ama anakart destekliyormu 64 biti bide driverlar programlar filan üff uzun iş :download1:

Please register to see this content.

Benim anakart bu sürücüleri de hazır bakın :friends: Anakartın cd'sinde de mevcut.Peki hangi windows 7 daha hızlı olur? Var mı 64 bit modifiye windows 7?(gereksiz servisler vs kapalı olsun ingilizce de olabilir...)

candemir2005 önce orjinal windows7 64 bit kur sistemine.Böylece sistemin win7 ye ne kadar hazır görebilirsiniz.Modifiye olunca olası hataları veya sistem yavaşlamasının nereden kaynaklandığını tespit etmek zor olur.Saygılarımla

Teşekkürler yağmur adam...

64 bit professional ve ultimate 192 gb ram destekliyor. 64 bit home premium 16 gb ram destekliyor. 64 bit home basic ise 8 gb ram destekliyor.

ve hayırdır aksam aksam baltasını alan gelmiş gene ....

burdan bakabilirsiniz arkadaşlar..

Please register to see this content.

1 yaşıma daha girdim vallahi...win7 32 bit 4 gb dan fazla ram desteklemiyor demek...çok şaşırdım....32 bit kullanacaksak XP den vazgeçmenin pek mantığı kalmıyor o zaman...bence win7 açısından çok büyük eksiklik bu olay...hangi sürüm olursa olsun...xp zaten 4 gb ram desteği veriyor(3,75gb)...bu bilgiyi edindiğim çok iyi oldu....

bu konuyu inceledikten sonra nette yaptığım küçük bir araştırma sonucunda bazı bilgilere ulaştım.vereceğim bilgiler tarafımdan denenmemiş olup tamamen alıntıdır.ayrıca vereceğim bazı linklerdeki bilgiler ingilizce olduğu için ve bende ingilizceden hiç anlamadığım için birazda siz üstadların yorumlaması adına burda paylaşmak istedim.umarım bbirileri çözümleme yapar ve aydınlanırız tamamen...Ayrıca vista ilk çıktığında 32 bit sürümü aynı win7 32 bit te olduğu gibi 4 gb ram görmüyormuş.fakat sp güncellemesi ile bu sorun ortadan tamamen kalkmış ve vista 32 bit sp1 veya sp2 4 gb ram üstü destekler olmuş...win7 32 bit içinde aynı söylentiler mevcut..yani win7 32 bit ilk sp1 güncellemesi sonucunda 4 gb ram üstü destek verebilecekmiş...

Alıntı :

Eger 4 GB ve üzeri ram kullanmak istiyorsaniz yapmaniz gerekenler nedir mi? öncelikle bir yerden Everest ultimate edition indirip kurun

Everestte ?Physical Address Extension (PAE) altinda asagidaki degerleri gördügünüze emin olun. Bu degerler islemcinizn PAE yi destekleyip desteklemedigini gösterecek ( ki bu zamanda bu destegi vermeyen islemci yok neredeyse)

Isletim Sistemi Destekli > Evet
Islemci Destekli > Evet
Etkin > Hayir ???-> İşte burayı etkin yapacağız

Daha sonra anakartınızın bios güncellemeleri var ise onları yapın.

Ardindan C:boot.ini dosyasini açarak multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=?Micros oft Windows XP Professional? /noexecute=optin /fastdetect /PAE

satirina sondaki PAE ilavesini ekleyin. Bu sekilde xp 4 GB ram i sorunsuz görecektir. ( eger islemciniz PAE (PAE=physical address extension) yi destekliyorsa)

Not: Eger C: nin altinda boot.ini dosyasini bulamazsaniz c: nin altinda bir tane text dosyasi acip asagidakileri içine yapistirin

[boot loader]
timeout=4
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=?Micro soft Windows XP Professional? /noexecute=optin /fastdetect

ayrica PAE nin registrydeki yeri:
HKLMSYSTEMCURRENTCONTROLSETCONTROLSESSIONMANAG ERMEMORYMANAGEMENTPhysicalAddressExtension

vista 32 bit te 4 Gb üstü ram destegini açmak

4 Gb lik Ram i olan bir Pc de bazen sistem özelliklerine baktıgımızda 4 Gb tan az ram gösteridiğine şahit olabiliriz bunun nedeni vistanin 4 Gb ten büyük ramleri görmesini sağlayan bir ayarının default olarak kapalı gelmesindendir , bunu gidermek için Cmd ekranında aşağıdaki komut kullanılmalıdır

BCDEdit /set pae ForceEnable

Not: DEP (Data Execution Prevention) destegi olan Pc lerde bu özellik otomatik olarak açıktır , fakat eğerki DEP i kapatıp bu özelliği açmak istiyorsaniz asağıdaki komut işinize yarayacaktır:

BCDEdit /set nx AlwaysOff & BCDEdit /set pae ForceEnable

Önemli Not : Lütfen yukaridaki islemleri yapmadan önce mutlaka yedeginizi alin. Ne olur ne olmaz?

Kaynak Tolga Yuzuncu[/CODE]

[CODE]Isletim Sistemi Destekli > Evet
Islemci Destekli > Evet
Etkin > Hayir ???-> İşte burayı etkin yapacağız

kardeş ben burayı bulamadım yardımını bekliyorum !!!!!

Etkin > Hayir ???-> buraya nasıl gire bilirim bekliyorum !!!

Anakart(motherboard)?>Hafıza(Memory)?>Physical Address Extension (PAE)
burdan bakabilirsin[/CODE]

Alıntı 2 :

[CODE]32 bit işletim sistemleri 2^32 bit matematiksel sınır gereği 4 GB. dan fazla RAM destekleyemezler. Aslında insanların kafasını karıştıran bilgide budur, tamam her yerde bu bilgi var ama esas sorulan soru 4 GB. RAM in 3 GB. civarı görülmesinin nedeni.

Microsoft Windows 32 Bit İşletim sistemlerinden bahsedecek olursak; Bazı sürümler için PAE teknolojisi kullanıma sunulmuştur ve bu şekilde 4 GB. RAM kullanabilirler. Bu nasıl olur? Eğer donanımınız destekliyorsa (PAE ve DEP destekli bir işlemci, NUMA ve Memory Remapping destekli bir anakart ve kullandığınız diğer bileşenlerin sürücüleri) Windows üzerinden PAE'yi etkinleştirirsiniz (aşağıdaki linklerde detayı bulunuyor) böylece sistem 2^36 bit adresleme yapmaya başlar ve 4 GB. görmenizi sağlar fakat yukarıda yazdığım donanım kısıtlamalarından dolayı bu çoğu zaman beklenen sonucu vermez ama teoride böyledir. 4 GB. görüntüleyememenin sebebi de kullandığınız parçaların (NIC, VGA ve sistemdeki her türlü bileşen, bunu Device Manager/Aygıt Yöneticisi kullanarak görebilirsiniz) fiziksel bellekte belli bir alanı kendilerine ayırmak zorunda olmasıdır. 4 GB. raporlanan bir belleğin normalde 32 Bit işletim sistemlerinde 3.1 GB, 3.2 GB, 3.7 GB. gibi görünmesi normaldir. PAE ile bu değer 4 GB.'a çıkarılabilir ama garantisi yoktur.

Benim kişisel tavsiyem 4 GB. ve üzeri RAM kullanacaksanız 64 Bit bir Windows İşletim Sistemi seçmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Bu konuda daha fazla aydınlanmak isteyen arkadaşlarım varsa aşağıdaki bağlantılara göz atabilirler:

http://support.microsoft.com/kb/888137/en-us

http://support.microsoft.com/?kbid=291988

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/bb613473(VS.85).aspx

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366778(VS.85).aspx

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366796.aspx

http://www.dansdata.com/askdan00015.htm[/CODE]

Benim Everest Raporumda Etkinleştirilmiş Görünüyor.Bu 4 gb ram kullanabilceğim anlamına mı geliyor acaba...!

adszdxe.jpg

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...