Jump to content

Cmos Checksum Error

safranbey

Recommended Posts

AKRABAMIN KASASINDA ÇIKIYOR. ANAKART I GİGABYTE RAM DDR 400

PC DE SADECE BU YAZI YAZIYOR , HİÇ Bİ TÜRLÜ MAUSE YADA KLAVYE İŞLEM YAPMIYOR.

ANAKART IN YANMIŞ OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİYORUM .

BİLGİSİ OLAN VAR MI BU KONUDA ?

Bilgisayarınızı kapatıp fişini çekin.Bios pilini(bios pilinizin bitmediğinden de emin olunuz) çıkarıp birkaç dakika bekledikten sonra geri takın.Sistemi geri çalıştırın.Eğer hala hata devam ediyorsa biosunuz ciddi zarar görmüş diyebilirim.Bunu siz halledemezsiniz teknik servise g.tmesi gerek.Sanırım biosunuz yeniden yazılacak.Saygılarımla

Webde, bir forumda buldum. Aşağıda aynen aktarıyorum:

BIOS bir yazılımdır ve sadece okunabilir bellek üzerindedir. BIOS üzerinde yaptılan değişiklikler CMOS (Complimentary Metal Oxide Semiconductor) denilen bir bellek çeşidine kaydedilir. Bilgilerin burada tutulması için bir pil ile CMOS sürekli beslenir ve kaydedilen ayarların burada kalması sağlanır. Sistem açıldığında, CMOS üzerindeki ayarları okur.

BIOS'da birtakım ayarlar yaptıktan sonra sistem açılmazsa CMOS'u sıfırlamak gerekir. CMOS'u sıfırlamanın anlamı, BIOS ayarlarını ilk haline döndürmektir. Kaydedilen ayarlar bir süre sonra kayboluyor ve sık sık "CMOS Checksum Error" hatası alınıyorsa, anakartın üzerinde bulunan pilin değiştirilmesi gerekir. Sorun çözülmezse CMOS yongası bozulmuş demektir.

BIOS bir yazılımdır ve sadece okunabilir bellek üzerindedir. BIOS üzerinde yaptılan değişiklikler CMOS (Complimentary Metal Oxide Semiconductor) denilen bir bellek çeşidine kaydedilir. Bilgilerin burada tutulması için bir pil ile CMOS sürekli beslenir ve kaydedilen ayarların burada kalması sağlanır. Sistem açıldığında, CMOS üzerindeki ayarları okur.

BIOS'da birtakım ayarlar yaptıktan sonra sistem açılmazsa CMOS'u sıfırlamak gerekir. CMOS'u sıfırlamanın anlamı, BIOS ayarlarını ilk haline döndürmektir. Kaydedilen ayarlar bir süre sonra kayboluyor ve sık sık "CMOS Checksum Error" hatası alınıyorsa, anakartın üzerinde bulunan pilin değiştirilmesi gerekir. Sorun çözülmezse CMOS yongası bozulmuş demektir.

Tam onikiden vurmuşsun bize yazacak cevap kalmamış benim bildiğim vereceğim cevapta buydu zaten o hatanın anlamıda CMOS sağlıklı çalışmıyor mealinde(Tabi chip ten bahsediyoruz bios yazılım cmos da onun yaşadığı mekan pil de energydrink aldığı bakkal oluyor eh artık ne kadar basit bir örnek bilemem)

bilgileriniz için teşekkür ederim.ben bios u sıfırladım yeni pil aldım taktım yine değişen bişi olmadı.

bilgisayarcıya sordum anakartın bozuk olabileceğini söyledi. bios güncellemesi mi yapmamız lazım ?

Cmos yani chıp ı değiştinmi yoksa bios mu güncelledin anlayamadım pil zaten cmos u etkilemez sadece cmosta tutulan bios ayarlarını cmos un hafızada tutmasını sağlar

Yani sendeki hata CMOS yani chıp bozuk hatası eğer chıp değiştinde gene aynıysa değiştirttiğin servise geri ver olmamış de kendin değiştiysen chıp e bios yüklemen gerekiyor ki bu çok zor çünkü anca güncelleme yapabilirsin ve bunun için chıp de tam senin eski chıp nle aynı olacak ve bir sistem yüklenmiş olacak yani pc açılabilir halde olacak

Cmos yani chıp ı değiştinmi yoksa bios mu güncelledin anlayamadım pil zaten cmos u etkilemez sadece cmosta tutulan bios ayarlarını cmos un hafızada tutmasını sağlar

Yani sendeki hata CMOS yani chıp bozuk hatası eğer chıp değiştinde gene aynıysa değiştirttiğin servise geri ver olmamış de kendin değiştiysen chıp e bios yüklemen gerekiyor ki bu çok zor çünkü anca güncelleme yapabilirsin ve bunun için chıp de tam senin eski chıp nle aynı olacak ve bir sistem yüklenmiş olacak yani pc açılabilir halde olacak

chip değiştiremedim en iyisi yarın bi bilgisayarcıya getireyim bilgileriniz için teşekkür ederim...

Olabilecek şeylerden birisi bios default yapılmış olabilir ve makinadaki harddisk ve cd romun jumper ayarından açılmamakta ısrar ediyor olabilir bu hatayı devamlı alırsınız o yuzden once makinadaki harddisk ve cd rom sokulecek uzay kasa yaparak setupdan ayarları duzeltilecek hala daha aynı hata varsa bios guncellenecek devam ediyorsa eprom yazılacak hala daha devam ediyorsa izmir marşıyla gelinen noktadan mehter marşı ile gidilerek yeni anakarta bakılacak kısaca budur durum :D))

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...