Jump to content

Jolicloud Netbook Os(linux Ubuntu Tabanlı)

Recommended Posts

Netbookunuzdaki Windows tan sıkıldınız ya da perfarmansını beğenmiyor musunuz.İşte size formatsız ağrısız sızısız bir Linux Sürümü

indirmek için:

:download1:

http://www.jolicloud.com/download#jolicloud-express

Nasıl Kurulur?

Linkteki kurulum programını indirin ekrandaki yönergeleri takip ederek Linux dosyalarının kopyalanacağı disk bölümünü seçin.Bundan sonra gerekli olan kurulum dosyasını online olarak kendisi indirecektir.

Lütfen Kullanıcı adını ve şifreyi unutmayın.

Bilgisayar yeniden başlattığınızda jolicloudu seçerek kuruluma devam edin.

Kurulum bitince bilgisayar yeniden başlayacak.

Daha sonra preferences kısmından dili Türkçe yaparak Tamamen TÜRKÇE olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Daha Fazla Program için online bir hesap açmanız gerekecektir.

sonra yüzlerce programı(ofis-medya vs.) online olarak kurabilirsiniz.

Çalısma Mantığı windowsun boot kısmına kendini ekleyerek boot etmesidir.

ilk ekranda Jolicloudu seçmeniz yeterli olacaktır.

Dikkat:

Windows kurulum dosyalarınıza ya da harddiskinizdeki diğer dosyalara ZARAR VERMEYECEKTİR.

SADECE 6 GB boş yer bulunması kafidir.

Not:Alıntı DEĞİLDİR.anlatım şahsıma aittir.NETBOOKLAR İÇİN OPTİMİZE EDİLMİŞTİR.

Linuxun ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar araştırma yapmadan denemesinler.

Deneyimlerinizi Yorumlarınızı paylaşın.

uyumlu olduğu NETBOOKların tam listesi:

http://www.jolicloud.com/product/compatibility

Kendi sistemmimden ekran görüntüsü eklemek isterdim ama maalesef bende tam kullanımını bilmiyorum.

Siteden aldığım bir kaç görüntüyü buraya eklemek istedim

installation.png

jolicloud-express.png

launcher.png

application.directory.icons.png

• 2 hafta sonra ...

kardeşim ben bunu Ubuntunun normal sürümlerinde olduğu gibi USBye atıp KURMADAN çalıştırsam yer mi acaba?

bi de kurulumu n kadar yer kaplar acep? elimdeki saçmasapan exper netbookun ( GB HDDi var da :p

kardeşim ben bunu Ubuntunun normal sürümlerinde olduğu gibi USBye atıp KURMADAN çalıştırsam yer mi acaba?

bi de kurulumu n kadar yer kaplar acep? elimdeki saçmasapan exper netbookun ( GB HDDi var da :p

usb ye atmana gerek yok zaten.açıklamaları okusan yardımcı olurdu.

ayrıca belirtmiştim 6 gb lık boş alan kafi....

Kurdum ve denedim; hoşuma gitmedi :) Eğer fazla beklentileriniz varsa pek önermem :)

zaten netbook için ,çok fazla beklentisi olan zaten netbook almaz...internet tabanlı kullanımlar için tasarlanmış bi işletim sistemi

zaten netbook için ,çok fazla beklentisi olan zaten netbook almaz...internet tabanlı kullanımlar için tasarlanmış bi işletim sistemi

O açıdan dememiştim. Windows'a yakın bir kullanım hedefleyenlere hitap etmiştim. Ama yanlış anlaşılmış. Kusuruma bakmayın :)

Ben indirmiştim bunu bulunsun diye ama benimki 607 MB bu 15 mb bu dosyalarıı interetten mi indiriyor yükleme sırasında ?

Evet öyle yapıyor. Ayrıca kendi sitesinde torrent linki de mevcut.

• 2 hafta sonra ...

asus eepc ye kurdum herseyıyle cok güzel internet daha keyıflı hale geldi hızlı olması cok daha güzel..fakat ben flash playeri indirdim ama bir türlü kuramıyorum..nasıl kuracam yardımcı olurmusun..

• 1 ay sonra...

iyi görünüyor,

enerji tüketimi windows veya diğer linuxlardan daha az diyor

iso da var sitesinde

http://www.jolicloud.com/download/jolicloud-iso/thank-you[/CODE]

benim 4 gb netbook windows+office+antivirus kurunca 700 mb yer kalıyor zaten

bi de windows zamanla acaip hantallaşıyor netbooklarda

microsoft gerçekten çok boş bıraktı bu netbook kulvarını

Ayrıca 6gb hdd alanı gerektiğini yazmışsınız ama sitesinde 4gb ve üzeri diyor

üstteki mesajımı yazdığım gece Facebook sayfasına aynı sorumu yönelttim, ve aldığım cevap bana dedi ki

komple kurulum için 4 GB HDD olması yeterli. Ayrıca Flash Player gibi kodek ve eklentileri kendi sistemi üzerinden (snaptec mi kullanıyorlar bilmiyorum ama program platrformu mutlaka vardır) yüklemeniz öneriliyor.

@gslikahraman

zaten Windows kullanıcısıysan bu ve diğer bütün Linux türevleri sana itici gelecektir. Ancak emin ol şu an piyasadaki bütün Windows dağıtımları orta düzeyli netbooklar için fazla büyük. Ve bence Microsoft yetkilileri Windows Phone yapacaklarına netbooklar için bir işletim sistemi yapsalar çok daha iyi olacak.

Ben Compaq Mini 110 Netbook'a kurdum ve birkaç aydır kullanıyorum, TNCTR7 (Windows 7 lite)

ana işletim sistemi olarak kulllanıyorum, indirme linkini de vereyim aramayın;

http://duckload.com/download/340473/TNCTR7.rar[/CODE]

ikinci işletim sistemi olarak da jolicloud kullanıyorum. Ubuntu netbook remix ten kesinlikle daha iyi. Flash player zaten yüklü geliyor, yüklemeye gerek yok. Codec sorunu da yok, onlar da yüklü geliyor, sadece open office writer, impress, ve calc yüklenmesi gerekiyor. Kesinlikle çok hızlı netbookta eğer windows a ihtiyacınız yoksa kesinlikle tavsiyemdir. Benim şahsen sadece broadband modemimi aktive edebilmek için windows a ihtiyacım var. Çünkü jolicloud ya da ubuntu dahili broadband modeme firmware i yükleyemiyor, fakat iki işletim sistemi kurduğumda windows ile modemi aktive ediyorum ve her iki işletim sistemiyle de 3G internetimi kullanabiliyorum.Daha bu prefinal sürümü jolicloud un, yani final sürümü öncesi sürüm, final sürümü geldiğinde daha da iyi durumda olacağına eminim.

Jolicloud u flash bellekten kurmak için unetbootin diye bir araç var onu kullanabilirsiniz.Linkini de veriyorum;

[CODE]http://unetbootin.sourceforge.net/[/CODE]

TNCTR7'yi de flash belleğe kurmak için gonzor diye bir program var ve aşağıdaki linkte de anlatımı var, ona göre yapabilirsiniz;

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=67563[/CODE]

Kolay gelsin.

Ayrıca 6gb hdd alanı gerektiğini yazmışsınız ama sitesinde 4gb ve üzeri diyor

4 gbla kurmanın sakıncası uzun süreli kullanımlarda hdd kullanımına yer bırakmak swap dosyasına yer açmak açısından söylenmiştir.tercih sizin.sistemin rahat çalışabilmesi içinde demiştim

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar bende netbookuma jolicloud-u kurdum kurulum esnasında username password ve nickname kısımlarını dolduruyorum (username kendi pcimle aynı olarak geliyo oraya dokunmuyorum) kurulum bitiyo açılış esnasında şifreyi ve username'i soruyor aynen yazdıklarımı yazıyorum fakat kabul etmiyo defalarca denedim fakat olmuyo hatta bu 2. kuruşum ilkinde belki gözden kaçmıştır dedim 2.sinde o kadar dikkat etmeme rağmen yine aynı sorunu yaşadım.. sorun ne yada nerde olabilir acaba??

• 2 hafta sonra ...

Muhtemelen kurulum esnasında İngilizce klavye geçerli. Kurulumdan sonra otomatik TR klavyeye geçiyor. Eğer şifrenizde Türkçe karakter varsa da karakterler birbirine giriyor. Dolayısıylada Türkçe klavyedeyken İngilizce klavyedeki karakterleri yazmanız gerekiyor. Biraz karışık bir mesaj oldu ama muhtemelen sorununuzun sebebi budur.

Edit: Tarihe bakmadan cevap yazmışım :) Benzer sorunla karşılaşan arkadaşlar mesajdan faydalanabilirler :)

evet erişebilirsin harddisk bölümlerini görebilir D deki mp3 veya film lerinin jolicloud una alabilirsin

tşkler fakat D değilde C'deki klasörlerimede erişmek istiyorum fakat D den başkalarına erişemiyorum, bazı C'den klasörleri D ye kısayol olarak attım belki o yolla ulaşabilirim diye fakat yaptığım kısayollar ".ini" gibi bir uzantı şeklinde gösteriyor ve çalıştırmıyor.?

• 2 hafta sonra ...
tşkler fakat D değilde C'deki klasörlerimede erişmek istiyorum fakat D den başkalarına erişemiyorum, bazı C'den klasörleri D ye kısayol olarak attım belki o yolla ulaşabilirim diye fakat yaptığım kısayollar ".ini" gibi bir uzantı şeklinde gösteriyor ve çalıştırmıyor.?

hdd de sanal dosya oluşturduğu için hdd nin o kısmını görmeyecektir.yani c ye kurarsan c yi d ye kurarsan d yi görmez...doğaaldır çünki o partitionda işlem yapıyor

• 2 ay sonra...

Arkadaşlar bende netbookuma jolicloud-u kurdum kurulum esnasında username password ve nickname kısımlarını dolduruyorum (username kendi pcimle aynı olarak geliyo oraya dokunmuyorum) kurulum bitiyo açılış esnasında şifreyi ve username'i soruyor aynen yazdıklarımı yazıyorum fakat kabul etmiyo defalarca denedim fakat olmuyo hatta bu 2. kuruşum ilkinde belki gözden kaçmıştır dedim 2.sinde o kadar dikkat etmeme rağmen yine aynı sorunu yaşadım.. sorun ne yada nerde olabilir acaba??

jolicloud online bir işletim sistemidir iki kullanıcı adı ve şifre oluşturuluyor birincisi linuxda oturum açmak için ikincisi de jolicloud'un kendi online sitesinde oturum açmak için daha direk cd den boot edersen linux şifre istemez jolicloud a yazdığın şifre ile oturum açarsın fakat kurulum yaparsan ilk linuxa verdiğin şlşifreyi girmen lazım.

jolicloud internet üzerinden senin kurduğun programları senin hesabıuna kaydeder tek tıklama ile daha önceki kurduğun tüm programları bilgisayarına yükleyebilirsin. çok fazla yer istemeyen eğlenceli online uygulamaları olan güzel bir linux sürümüdür online işlerle çok uğraşanların hoşuna gideceğine eminim farklılık isteyenlerin tabi kolay gesin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...