Jump to content

Portable Programları Otomatik Birlikte Açma

ergunpoyraz

Recommended Posts

Bildiğimiz gibi artık neredeyse tüm programlar portable oluşturulabiliyor ve bazı avantajları sayesinde kullanılıyo bunun yanı sıra bi dez avantajı ise bu programlara ait dosya uzantılarını otomatik olarak tanımıyo ya manuel yada birlikte aç diyerek açmak zorunda kalıyoruz....Normal programlar kendilerine ait uzantıları nasıl otomatik algılıyo..

Örneğin Adobe reader9.0 ı portable yaptım sistemde kurulu değil şimdi bu portable ile uzantısı .pdf olan dosyaları tıkladığım gibi portable ile açmasını istiyorum.

ne yapmalıyım....

Teşekkürler..

not :ilk başta dosya uzantısı .pdf dosyasını birlikte aç deyip ordanda portable programını gösterdiğimizde de oluyor fakat ccleaner gibi prog. bunları kullanılmayan uzantı diye algılayıp siliyor....

Bunun için ilgili uzantı ile ilgili programı belirten bir kayıt derfteri girdisi (reg kaydı) girmen gerekiyor. Bunu girdiğinde ise regeditten göstereceğin taşınabilir (portable) programının konumunu belirtmen ve de bu konumu değiştirmemen gerekiyor.

Böyle oluncada programın taşınabilir olmasının bir espirisi kalmıyor. Yani bunu yapmak yerine çok sık kullandığın bu tip programları sistemine kurmanı tavsiye ederim.

Nadir kullandığın programlarda ise programın dosya (file) menüsünden açmak daha basit. Ya da çoğu programda çalışan CTRL+O kısayolunu kullanarak bu işi daha basitleştirebilirsin.

Örnek olarak bi reg kaydı verebilirmisiniz...

Ben çoğu programı portable olarak kullanıyorumda malum sistem zayıf

Örneğin ben portable programları D:/Portable

diye bir klasörde tutuyorum bunun için nasıl bi reg kaydı oluşturmam gerekir ya da kurduğumuz programlar regedit te hangi yolda düzenleme yapıyorlar...

Öncelikle şunu belirteyim sistem kayıt defteri hakkında iyi seviyede bilgi sahibi değilim. Bildiğim kadarıyla yardımcı olayım.

Kurduğumuz programlar dosya uzantılarını HKEY_CLASSES_ROOT dizininde .uzanti isimlerinde anahtarlar oluşturarak kendileri ile bütünleştirirler.

Daha ayrıntılı bilgiyi araştırarak kolayca çözebilirsin. Örnek olması açısından bilinmeyen dosya uzantılarını notpad ile açmak için aşağıdaki gibi bir regedit kaydı kullanılıyor.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell]
@="\"notepad.exe %1\""
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\open]
@="Notepad ile"
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\open\command]
@="notepad.exe %1"[/CODE]

Sanırım (emin değilim) buradaki * yerine sen istediğin uzantıyı yazarsan (yine sanırım .uzanti şeklinde yazman gerekiyor) Notepad ile kısmına da uzantının açılmasını istediğin program ismini ve notepad.exe yerine de programın konumunu yazarak düzenlersen çalışacağını düşünüyorum.

Bunu klasör seçeneklerinden de yapabilirsin aslında, ben kullanıyorum :

Resime iyi bakınız. Mesela ben pgt uzantılı dosyaları "Portable Sothink DHTML Menu" programı ile bağdaştırdım, tamda sizin dediğiniz gibi oldu. Programı kurmadan, birlikte aç ile uğraşmadan, pgt uzantılı dosyalara tıklar tıklamaz Portable program devreye giriyor.

Araçlar / Klasör Seçenekleri / Dosya Türleri -- Bi karıştırın derim

Kırmızı bölgeler benim önceden yaptıklarım, Sarılar ise sizin yeni ek yapmanız için :

9l8xns.png

Özür dilerim sorunu iyi anlayamamışım bu mesajı yok sayabilirsin :o

Merhaba bi örnek veriyim belki işine yarar bu da bi çözüm olabilir belki

Ben portable offıce kullanıyorum ve ilk kez kullanırken mevcut word belgeyi sadece bir defa

birlikte aç diyorum daha sonra açacak portable programın exe sini seçip yani açarken bunu kullan diyorum ve bu tür dosyalar için bunu kullan ı işaretleyip uygula dediğimde tüm wordler artık o seçtiğim portable offıceword ile açılıyor yani sadece bir defa sisteme öğret ne yapacağını gerisini o halleder

Bunun dışında diğer uzantı ekleme ve reg kayıtları zamanla regcleaner programlarınca geçersiz veya boş sayılıp silinebiliyor ama bu anlattığım şekilde sorun olmuyor

Saygılar

• 2 hafta sonra ...

Benim kullandığım yöntemi söyliyim

Çalıştır a "sendto" yazdıktan sonra C:\Documents and Settings\Kullanıcı\SendTo yoluna

Programın kısa yolunu kopyalıyorum

Daha sonra açmak istediğim dosyaya sağ tıklayıp gönder menüsünden gerekli olan programa gönder diyorum.

• 1 ay sonra...

Bir uzantıyı programla ilişkilendirmek için kullanılan reg:

MESELA Adobe reader'ı portable yaptık...

Uzantısı PDF olan Dosları Yerel disk" D:/PortableProgramlar/" Adındaki Klasörün içinde PortableAdobereader9.exe ile açması için

Şu kodu gireceğiz... portable olan A.Reader ın adı da PortableAdobereader9.exe olsun

Şimdi Girmemiz gerekenkodlar...

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF]
@="TnC Config Maker"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF\shell\open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF\shell\open\command]
@="D:\\Program Files\\TnCTR\\ConfigMaker\\WPI Config.js Maker.exe %1"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF\DefaultIcon]
@="C:\\PortableProgramlar\\kullankak istedin iconneyse .ico"
; Burda Kulanmak İstedğiniz icon(Simge) Eğer Adobereader ın kendi orijinal icon!u ise yapmanız gereken
[HKEY_CLASSES_ROOT\.PDF\DefaultIcon]
@="C:\\PortableProgramlar\\PortableAdobereader9.exe,1"
;Burdaki 1 ise PortableAdobereader9.exe nin 1.icon'unu Uzantısı .PDF olan Dosların  İcon'u Olarak;Gösterir..[/CODE]

Yukarıdaki Kodu Not defterinden farklı kaydet diyerek adı.reg

Önemli olan uzantısının .reg olması şeklinde girilirse kayıt deftereine bu kodları Çifttıklayarak gireebilirsiniz...

Please register to see this content.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...