Jump to content

Dünyanın en zeki insanı

turantula

Recommended Posts

İnsanoğlu kurmuş bir dünya kendi beyinlerinin alabildiği kadarını çıkartmışlar kendi beyinlerinin biraz üstünde olan birine dünyanın enn ennn bilmemnesi oluyor falan filan. Hikaye bunlar. Büyük düşünmek lazım yukarıdan bakın olayların içinden bakıp ufak çıkarımlardan başka birşey yapamaz. Yukardan bakın daha büyük düşünün.

Herhalde bu dediğinizi en iyi uygulayan sizsiniz, hep yukardan bakıyorsunuz da.

Bu kadının konferanslarından birisine katıldınız mı? Ben katıldım. Sorulan sorulara anında verdiği etkili cevaplar kadının sadece hafızasında 3000 kitap taşımadığının göstergesidir bence.

zeka, akıl ve hafıza hepsi ayrı kavramlar. Kısaca:

zeka; sebep sonuç ilişkilerini çözebilmek, benzeyiş ve ayrılışları farkedebilme yeteneği,

akıl; doğrudan yanlışı, iyiden kötüyü ayırtedebilme yeteneği,

hafıza; bilgileri beyinde muhafaza yeteneği.

hepsi de birbirinden ayrıdır ve ayrı ayrı yada hepsi birden geliştirilebilir. birisinde iyi olan diğerlerinde çok kötü olabilir.

eh, bir insan 3000 kitabı bırakın hafızada tutmayı, sadece okusa bile elbette zekası gelişir o kesin, hafızada tutuyorsa hafızası daha da güçlenir ki zaten kendisi de "artık fazla okuyamıyorum çünkü okuduklarım aklımda kalıyor " diyor.

Hafızaya alınan şeyleri hatırlamaya yarayan şeye ne demeli ?

ön bellek=ön hafıza= hafıza :mellow:

Kimileri aristoya, bazıları da eflatuna atfeder; Ben aristo diyeceğim; Güzel ve alımlı bir hanım arsitoya, "Sizinle bir izdivaç yapsak, doğacak çocuklar; güzelliğini benden, zekasını sizden alsa dediğinde;" aristo da ona hitaben: "ya bir de tersi olursa pek hoş bir durum olmaz" demiş.

Yukardaki bazı arkadaşların konuşmaları bana bu hikayeceği hatırlattı,

Ayrıyetten şunu da belirtmeden geçemiyecem, çevrenize bakın, dostlarınıza bakın, iyi anlaştığınız insanların zeka kapasitesi sizinki ile aynı düzeylerdedir, zaten böyle olmazsa ya arkadaşınız olmaz, ya da psikolojiniz bozulur.

Son olarak fotoğrafik hafıza her ne kadar çok iyi ve güzel bir durum olarak algılansa da durum sanılanın aksine pek o kadar da iyi değildir. Düşünsenize, okuduğunuz bir parçada geçen dehşet sahleri, korku sahneleri aklınızdan hiç çıkmıyor. Elbette güzellikleri de unutmuyorsunuz, ama her zaman siyah beyaza galip gelmiştir, veya şöyle ifade edeyim, beyazlıklar içinde az bir karalık kendini hemen belli eder.

Unutmak güzeldir, Rabbmizin verdiği hediyelerden biridir.....

Çok bilinçsizce yorumlar yazılmış.

Bir kere çok kitap okumak ve okuduklarını unutmamak zeka göstergesi değildir ! Hafıza başka birşeydir zeka başka birşey..

Bir diğeri ölçümler picasso yöntemine göre yapılmış, bu yöntemi oluşturan kişi ne kadar zeki idiki onun testinden tam not alanlar çok zeki olabilsin?

Zeka evrensel bir kavram değildir ! Dünyanın en zeki erkeği... kadını...hayvanı.. bilmemnesi diye bir şey yoktur ! Zeka kişiseldir. Çok kitap okumak zekayı arttırmaz ! düşünce gücünü genişletir .

İnsanoğlu kurmuş bir dünya kendi beyinlerinin alabildiği kadarını çıkartmışlar kendi beyinlerinin biraz üstünde olan birine dünyanın enn ennn bilmemnesi oluyor falan filan. Hikaye bunlar. Büyük düşünmek lazım yukarıdan bakın olayların içinden bakıp ufak çıkarımlardan başka birşey yapamaz. Yukardan bakın daha büyük düşünün.

Zeka, bellek ile orantılı değildir ! zeka, olaylar karşısında seri düşünebilme doğrusal çözümler bulabilme yeteneğidir. Bu kadın bu kadar kitap ezbere biliyor olduğu halde normal zekaya sahip bir insanın yanında (normal zeka kavramıda yine insanoğluna göre) sönük kalabilir. Tarihi yönlendirenlere bakın... Hangisinin IQ su bilmem kaç tavanlarda? ama tarihi değiştiriyorlar bu kadın en zeki diye geçinip orada burada konferans vermekten başka ne yapıyor? Büyük düşünmek lazım. Stadın içindeki oyuncu olursanız kendiniz gibi oyunculardan başka birşey göremezsiniz. Stadın üstüne çıkın herşeyi hekesi aynı anda görün..

Sevgilerimle

yine dağıttın abicim ortalığı...

valla kadının bitirdiği okullara kaç yaşında prof. olduğuna vs.. de bakmak lazım bence gerçekten çok zeki 3,5 yaşında iken arapça bir metni hem de Kur'an-ı Kerim gibi bi metni okuyabilen birisinden bahsediyoruz bu normal mi? hem de Rus arap bile değil?

bu arada senin cracker dersleri nasıl gidiyo abicim? ses çıkmadı sonraları B) bence herkese ahkam kesip yukarıdan bakın diyeceğine sen birazcık aşağılardan uç diye tavsiyede bulunulması gerekli sana... Kalbini kırmak istemiyorum ama yazdığın yorum da buradaki herkesi aşağılıyorsun resmen...

gerçekten çok zeki 3,5 yaşında iken arapça bir metni hem de Kur'an-ı Kerim gibi bi metni okuyabilen birisinden bahsediyoruz bu normal mi? hem de Rus arap bile değil?

Rusya gibi bir ülkeden hem de bu yaşta Kuran okuyabilen biri çıkması kısmı gerçekten enteresan...Rusya'nın durumunu bilen bilir.Seni anlıyorum B)

Muhteşem birşey, peki şimdi kurtulduk mu peki? Yani insanları kurtardımı yani? Işık hızını bulmuş olabilir, Aids'e çağresi vardır, kanser onun için çocuk oyuncağı olabilir??? Prof olmuş ama kendini okumakla meşgul etmiş. Almanya'dayken 17 yaşında bir alman çocuğu duymuştum Münih havaalanının yazılımını geliştirmiş... Buyur bu çocuk 3 kişi ile aynı anda satranç oynayabiliyor, tv'de izleyebiliyormuş o esnada. Ama ne oldu, insanlara adapte olamadı, sadece prof olabildi.

Muhteşem birşey, peki şimdi kurtulduk mu peki? Yani insanları kurtardımı yani? Işık hızını bulmuş olabilir, Aids'e çağresi vardır, kanser onun için çocuk oyuncağı olabilir??? Prof olmuş ama kendini okumakla meşgul etmiş. Almanya'dayken 17 yaşında bir alman çocuğu duymuştum Münih havaalanının yazılımını geliştirmiş... Buyur bu çocuk 3 kişi ile aynı anda satranç oynayabiliyor, tv'de izleyebiliyormuş o esnada. Ama ne oldu, insanlara adapte olamadı, sadece prof olabildi.

burada zeki olduğundan bahsediliyor zaten dünyayı kurtardı vs gibi bişe söylenmedi ona bakarsan 14 yaşındaki bi hacker 3 sene önce NASA bilgi sistemini tamamen çökertip dünyanın en çok aranan 10 adamı listesinde Usame Bin Ladin'in yanında yer almıştı zeki insan çok arkadaşlar ama bu kadın gerçekten dahi takdir etmek lazım burada var mı hiç bırakın ezbere bilmeyi 3000 kitap okuyan? 2000? 1000? sanmıyorum... ben şahsen okuduğum kitapları (okumak zorunda kaldıklarım demiyorum) toplasam 250 ancak olur geriye kalanını bilemiyorum tabiki...

Söylediklerimi verdiğiniz cevaplarla tekrar ispatlamışsınız birer birer..

Selametle

sizde zekisiniz ama beyninizi kullanamıyorsunuz

ben 4 kere okudugum kitabı ezberliyebiliyorum

biraz calısma ile sizde basarabilirsiniz

Şu mesajı bir kez daha okuyu. Eğer gerçekten tane tane okursanız çok şey bulacaksınız. Zekanız düşüncelerinizin sınırı ile ilgilidir eylemlerinizin sınırı ile ilgilidir !Olduğunuz meslekle değil dışı dolu gibi görünen aslında içi dışı boş konferanslarla değil..

Anlayana..

ben daha anlaşılır bi yaklaşım sunayım

bir bilgisayar düşünün temel işleyiş işlemci,ram ve hdd ucgeninde gerçekleşir

insan zekasını olçmede picasso iq testi tabi ki yeterli diyemeyiz asla

mesela iki işlemciyi karşılaştırıcaz

4 çekirdek 1.6 ghz ve tek çekirdek 4 ghz ;farklı ölçümlerde farklı ustunlukler elde edilecektir

iki rami karşılaştıralım 512x2 dual ddr1033 ve 100gb sd133 farklı ölçümlerde farklı ustunlukler elde edilir

hdd aynı şekilde

bu kadın anladığım kadarıyla hdd'ye ihtiyaç duymuyor okuduğu şey aklında kalıyor diye artık okuyamıyorsa,akıl almaz buyuklukte bir RAM(önbellek) sözkonusu

bilgisayar gelişiminin henuz başlarında olduğumuzu düşünürsek ileride,şu an ongorulemeyen parametreler girecektir performansı etkileyen

insan beyninin işleyişinde mutlaka bilmediğimiz kadar çok faktör var

o kadar zekiyse şunu keşfetsin gibi bi yaklaşım çok saldırganca bence

zeka keşifle olçulmez,kadının hafızası ve iq'su ortada

keşif karaktere bağlıdır,bilinmeyene merak,tutku ve inat gerektirir ki bi hedefe kitlenmiş bu duygular zekayı kullanır

bir yazılımın işlemciyi kullanması gibi diyebiliriz

tabi bir başka keşif şekli de kafaya elma düşmesidir ki bu da sadece formuller içinde kaybolmuş bi kafada etkili olur sanırım <_<

Söylediklerimi verdiğiniz cevaplarla tekrar ispatlamışsınız birer birer..

Selametle

sen yüksekten bak kardeşim benim şahsen bakış açım çok güzel her yeri rahatlıkla görebiliyor kendimi de biliyorum bu bana yeter ne demiş Yunus...

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır

ben daha anlaşılır bi yaklaşım sunayım

bir bilgisayar düşünün temel işleyiş işlemci,ram ve hdd ucgeninde gerçekleşir

insan zekasını olçmede picasso iq testi tabi ki yeterli diyemeyiz asla

mesela iki işlemciyi karşılaştırıcaz

4 çekirdek 1.6 ghz ve tek çekirdek 4 ghz ;farklı ölçümlerde farklı ustunlukler elde edilecektir

iki rami karşılaştıralım 512x2 dual ddr1033 ve 100gb sd133 farklı ölçümlerde farklı ustunlukler elde edilir

hdd aynı şekilde

bu kadın anladığım kadarıyla hdd'ye ihtiyaç duymuyor okuduğu şey aklında kalıyor diye artık okuyamıyorsa,akıl almaz buyuklukte bir RAM(önbellek) sözkonusu

bilgisayar gelişiminin henuz başlarında olduğumuzu düşünürsek ileride,şu an ongorulemeyen parametreler girecektir performansı etkileyen

insan beyninin işleyişinde mutlaka bilmediğimiz kadar çok faktör var

o kadar zekiyse şunu keşfetsin gibi bi yaklaşım çok saldırganca bence

zeka keşifle olçulmez,kadının hafızası ve iq'su ortada

keşif karaktere bağlıdır,bilinmeyene merak,tutku ve inat gerektirir ki bi hedefe kitlenmiş bu duygular zekayı kullanır

bir yazılımın işlemciyi kullanması gibi diyebiliriz

tabi bir başka keşif şekli de kafaya elma düşmesidir ki bu da sadece formuller içinde kaybolmuş bi kafada etkili olur sanırım

İşte burada bahsettiğimizde o parametrelerin çalışmıyor olması.. Parametre çalışmadan da bir sonuç çıkmıyor ne yazıkki..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...