Jump to content

Pc Cok Yavas Acılıyor !

bortu

Recommended Posts

Sana birde kendi hikayemi anlatayım istersen. Daha bir hafta olmadı, iki seneden beri sapasağlam kullandığım dell notebookum, bilgisayar sehpasının devrilmesi sonucunda yere düştü. Çalışır durumdaydı. Yerden aldım ve kullanmaya devam ettim bir süre. Ama arada kısa sürelide olsa donmalar kasılmalar yapmaya falan başlamıştı. Sistemi yeniden başlatarak düzeltmek istedimki sistem açılmak üzere zorlandığı halde bir türlü açılamadı. Harddiskten şüphelendim ama önce windowsumu tazelemek için diğer partitiondaki sistem imajımı geri almak istededim. Geri almayı başlattım ve yürüttüm(acronis ile). Ama sonlara doğru bed sektör hatası vererek sonlandı. Yapabilecek iki şey vardı. Birincisi hddyi hdd regenarator ile tarayarak bad sektörleri onarmak. Ama buda zorunlu olmadıkça tercih edilmez. Çünkü sonralar bu bad sektörler tekrar ortaya çıkabilirler.

İkinci yoda tahmin edilebileceği gibi servis çağırmaktı(Dell sistemler için servise gidilmiyor, servis çağırılıyor. Yani yerinde onarım.. Müthiş bir şey..). Bilgisayarım 23,5 aylık idi ve garantisinin bitmesine sadece 15 gün vardı. Telefon ettim ertesi gün geldiler ve harddiski değiştirdiler. Şu anda no problem ve içim çok rahat.

Kıssadan hisse..

Sana birde kendi hikayemi anlatayım istersen. Daha bir hafta olmadı, iki seneden beri sapasağlam kullandığım dell notebookum, bilgisayar sehpasının devrilmesi sonucunda yere düştü. Çalışır durumdaydı. Yerden aldım ve kullanmaya devam ettim bir süre. Ama arada kısa sürelide olsa donmalar kasılmalar yapmaya falan başlamıştı. Sistemi yeniden başlatarak düzeltmek istedimki sistem açılmak üzere zorlandığı halde bir türlü açılamadı. Harddiskten şüphelendim ama önce windowsumu tazelemek için diğer partitiondaki sistem imajımı geri almak istededim. Geri almayı başlattım ve yürüttüm(acronis ile). Ama sonlara doğru bed sektör hatası vererek sonlandı. Yapabilecek iki şey vardı. Birincisi hddyi hdd regenarator ile tarayarak bad sektörleri onarmak. Ama buda zorunlu olmadıkça tercih edilmez. Çünkü sonralar bu bad sektörler tekrar ortaya çıkabilirler.

İkinci yoda tahmin edilebileceği gibi servis çağırmaktı(Dell sistemler için servise gidilmiyor, servis çağırılıyor. Yani yerinde onarım.. Müthiş bir şey..). Bilgisayarım 23,5 aylık idi ve garantisinin bitmesine sadece 15 gün vardı. Telefon ettim ertesi gün geldiler ve harddiski değiştirdiler. Şu anda no problem ve içim çok rahat.

Kıssadan hisse..

cok haklısın bende bi hdd reglator programıyla bi taratacagım bakalım neler olacak ondan sonrada kafama su takılıyor garetiye yollacam ama içini 1 kere acmıstım cok tozlanmıstı okadar ısınıyordiki 120 dereceye bile cıkıyordu sıcaklı erime noktasına geliyordu bende garantiye verince en az 1 ayda gelir diye kendim actım temizledim ve kapattım ve baya bi onceden temizlemiştim garanti kapsamında bi problem olabilirmi sorun olcak gibime geliyor

Garantisi devam ediyorsa daha ne düşünüyorsun?

Arkadaşın 'kablodandır' demesine bende katılıyorum. Olabilir yani.. Artık kablomu olur, yerinden oynamış gevşemiş başka bir parçamı olur, bilemem. Ama kesinlikle yazılımsal olamaz. Harddiski defalarca formatladım ve sıfır kurulumlar yaptım demiyormusun? İşte yazılımsal durumlar bunlar ve sıfır kurulumlu yazılımsal durum, tertemiz demektir.

Düne kadar sapasağlamdı bugün problemli diyorsun ve aniden olduğunu söylüyorsun. Gayet olabilecek bir durum bu. Düşmüş sarsılmış darbe görmüş olabilir. Haddiskler biliyorsun çok hassastır, fiziksel hasar görebilir. Yada yerinden gevşemiş olabilir(Hiç laptop açmadım ve bağlantılarını bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum), ramler yada işlemci yerinden oynamış olabilir, kablo bağlantıları gevşemiş olabilir falan; daha bir çok şey.. Açarak hepsini kontrol edebilirsin ama garantisi varsa tüm bunlara gerek kalmaz; servise verirsin en çok üç günde hiçbir problemin kalmaz. Ayrıca içini açmayacağın için garanti durumlarıda zarar görmez.

Edit: Ramler sistemde tam göründükleri hallerdede problemli olabilirler. Şifresini bilmesende biosunu sıfırlayarak bios şifresinden kurtulabilirsin. Herhalde notebooklardada desktoplara benzer sıfırlama olabiliyordur diye düşünüyorum.

Ya şimdi biosu sıfırmalak için bios pilini cıkartıp takmak lazım acmıstım pc nin içini ama bios pilinin uzerini siyah bir bant la sarmıslar ve uzerinede band cekmişler neden bilmiyorum ole yapmıslar bende korktum bişey olur bandı cıkartırken diye tekrar temizleyip kapattım içini actıgım için garanti kabul etmez gibi duruyor ama sadece temizledim içini inş kabul eder ama cok uzun surede geliyor pc garantiden o yuzden gondermekte istemiyorm yaa..

Ya şimdi biosu sıfırmalak için bios pilini cıkartıp takmak lazım acmıstım pc nin içini ama bios pilinin uzerini siyah bir bant la sarmıslar ve uzerinede band cekmişler neden bilmiyorum ole yapmıslar bende korktum bişey olur bandı cıkartırken diye tekrar temizleyip kapattım içini actıgım için garanti kabul etmez gibi duruyor ama sadece temizledim içini inş kabul eder ama cok uzun surede geliyor pc garantiden o yuzden gondermekte istemiyorm yaa..

Bence senin bilgisayar mutlaka servis görmeli. Gecikmesi çok önemli olmaz, yeterki garantin geçerli olsun; bu konuda problem çıkarmasınlar.

İlk mesajına hdd regenarator arayüz ekranı editlemişsin. Tarama yaptınmı?

Üstteki mesaj diskin kullanımda olduğunu ve çalışan programların kapatılmasını tavsiye ettiğini söylüyor. Sonra gelen siyah ekran ise normal arayüz. Enter choice yazan yerde parantez içerisine 1 yazarsan hem tarar hem bulduğu bozuk sektörleri onarır. Ama bence sen sadece taratıp hataları göstermesini istemelisinki garanti koşullarını bozmamış ve garantiye bilinçli/bilerek göndermiş olursun. Yani parantez içine 2 yazki sadece tarasın ve hata bulursa onarmasın ama göstersin.

Tarama birkaç saat sürebilir. HDD kapasitesine bağlı.

Kolay gelsin.

Merhaba

Yazdıklarından okuduğum kadarıyla her şeyi yapmışsın ama BIOS da herhangi bir uygulama yapmamışsın!

Tuneup programı ile ayar yaparken BIOS gitmiş ve aygıtları çok geç tanıyor. Bu nedenle de tabii ki çok geç açılıyor.

Tuneup çok güzel bir program ama bilerek işlem yapmak gerektiğini sanırım şimdi öğrenmiş oldun kardeş..

BIOS u güncelle sorun kalkacaktır. Ayrıca girmiş olduğu BIOS şifreside sıfırlanacak ve yeni şifre girmen gerekecektir.

Not: Windows 7 kurarak deneyin. Eğer herşey normale dönerse, XP'yi yeniden yükleyin düzelecektir. Bu bir alternatif öneridir.

Başarılr..

Merhaba

Yazdıklarından okuduğum kadarıyla her şeyi yapmışsın ama BIOS da herhangi bir uygulama yapmamışsın!

Tuneup programı ile ayar yaparken BIOS gitmiş ve aygıtları çok geç tanıyor. Bu nedenle de tabii ki çok geç açılıyor.

Tuneup çok güzel bir program ama bilerek işlem yapmak gerektiğini sanırım şimdi öğrenmiş oldun kardeş..

BIOS u güncelle sorun kalkacaktır. Ayrıca girmiş olduğu BIOS şifreside sıfırlanacak ve yeni şifre girmen gerekecektir.

Not: Windows 7 kurarak deneyin. Eğer herşey normale dönerse, XP'yi yeniden yükleyin düzelecektir. Bu bir alternatif öneridir.

Başarılr..

iyi guzelde ben daha once hiç bios guncellemedim nasıl guncellenir bi programı mı var lutfen atarmısınız?

İlk mesajına hdd regenarator arayüz ekranı editlemişsin. Tarama yaptınmı?

Üstteki mesaj diskin kullanımda olduğunu ve çalışan programların kapatılmasını tavsiye ettiğini söylüyor. Sonra gelen siyah ekran ise normal arayüz. Enter choice yazan yerde parantez içerisine 1 yazarsan hem tarar hem bulduğu bozuk sektörleri onarır. Ama bence sen sadece taratıp hataları göstermesini istemelisinki garanti koşullarını bozmamış ve garantiye bilinçli/bilerek göndermiş olursun. Yani parantez içine 2 yazki sadece tarasın ve hata bulursa onarmasın ama göstersin.

Tarama birkaç saat sürebilir. HDD kapasitesine bağlı.

Kolay gelsin.

ya taramayı yapmayı da sonunda becerdim sayende ama porgram demo serial yok ful surum bulamadım bi link atarmısın taramanın yarısında demo surum diyor ayrıca cok yavas tarıyor 250 gb hdd o yuzden olabilirmi?

1-Bioslar update'i, anakart modeline ve/veya bios çeşidine göre değişebilir. Bazılarında anakart sürücü cd'si içerisinde bulunan küçük bir bios update programcığı vasıtasıyla halledilir(Örnek: Asus anakartlar) bazıları disketten yada cd'den doğrudan(dos içerisinden), bazılarıda doğrudan exe dosyası şeklinde olurki(dell dizüstülerde böyle) en kolayı budur. Senin anakartını ve bios çeşidini bilemiyorum; araştırmalısın.

Not: Bios'un sorunlu olması bana göre çok zayıf ihtimal(ihtimal bile değil).

2-HDD Reglator değil, HDD Regenarator.. Hiren's Boot CD içerisinde var. Buda TNCTR'de bolca var. Arama motoruna yaz, çıkacaktır.

Kolay gelsin.

Edit: Şimdi hatırladımki casper'ın bios update'ti en zor olan imiş ve servisi, son kullanıcıların kendilerinin bios update yapmalarına izin vermiyor(yapamazsınız diyor), bu update için servise getirmelisiniz diyor. Bunu bir casper sahibi tanıdığıma söylediler.

Edit2: Demo sürüm olması taramayı engellemez ama bulduğu bozuk sektörleride düzeltmez(Sadece galiba bir bozuk sektörü düzeltiyor demo olanlar). Ama senin amacın zaten sadece hataları görmek değilmidir(..Ki öyle olmalıdır. Eğer gerektiğinde garantiden yararlanabilmek istiyorsan..)?

Uzun sürmeside normal. 200 Küsur GB, sanırım en az üç saat sürer. Bilgisayarının güç ve performansı ile bed sektörlerin varlığına, çokluğuna yada azlığına göre bu süre değişebilir.

Sana tavsiyem, önce sadece hataları görmek için tara, daha sonra eğer hatalar(Bozuk sektörler) varsa, onları artık garanti servisinemi bildireceğine yoksa yeniden taratıp bu defa 'hataları düzelt' komutunumu çalıştıracağına düşünerek karar verebilirsin. Belki harddisk temizde çıkabilir. Oda bir ihtimal(Yani probleminin HDD kaynaklı olduğu sadece araştırılması gereken bir şüphe..).

sorun sistem dosyalarında aynı sorun bendede wardı format attım sorun düzeldi. istersen acronisle yedek al format atta bak gorursn.

Nasıl benim aklıma gelmedi ki format atmak 3 gune 30 kere format attım denemedigim format turu kalmadı sen diyon format at duzelir okumadın galiba konuyu :D:clapping:

1-Bioslar update'i, anakart modeline ve/veya bios çeşidine göre değişebilir. Bazılarında anakart sürücü cd'si içerisinde bulunan küçük bir bios update programcığı vasıtasıyla halledilir(Örnek: Asus anakartlar) bazıları disketten yada cd'den doğrudan(dos içerisinden), bazılarıda doğrudan exe dosyası şeklinde olurki(dell dizüstülerde böyle) en kolayı budur. Senin anakartını ve bios çeşidini bilemiyorum; araştırmalısın.

Not: Bios'un sorunlu olması bana göre çok zayıf ihtimal(ihtimal bile değil).

2-HDD Reglator değil, HDD Regenarator.. Hiren's Boot CD içerisinde var. Buda TNCTR'de bolca var. Arama motoruna yaz, çıkacaktır.

Kolay gelsin.

Edit: Şimdi hatırladımki casper'ın bios update'ti en zor olan imiş ve servisi, son kullanıcıların kendilerinin bios update yapmalarına izin vermiyor(yapamazsınız diyor), bu update için servise getirmelisiniz diyor. Bunu bir casper sahibi tanıdığıma söylediler.

Edit2: Demo sürüm olması taramayı engellemez ama bulduğu bozuk sektörleride düzeltmez(Sadece galiba bir bozuk sektörü düzeltiyor demo olanlar). Ama senin amacın zaten sadece hataları görmek değilmidir(..Ki öyle olmalıdır. Eğer gerektiğinde garantiden yararlanabilmek istiyorsan..)?

Uzun sürmeside normal. 200 Küsur GB, sanırım en az üç saat sürer. Bilgisayarının güç ve performansı ile bed sektörlerin varlığına, çokluğuna yada azlığına göre bu süre değişebilir.

Sana tavsiyem, önce sadece hataları görmek için tara, daha sonra eğer hatalar(Bozuk sektörler) varsa, onları artık garanti servisinemi bildireceğine yoksa yeniden taratıp bu defa 'hataları düzelt' komutunumu çalıştıracağına düşünerek karar verebilirsin. Belki harddisk temizde çıkabilir. Oda bir ihtimal(Yani probleminin HDD kaynaklı olduğu sadece araştırılması gereken bir şüphe..).

ben pc yi zor actıgımdan bu işlemleri rahatlıkla yapamıyorum cunku hemen takılıyor sen bana buraya tnc deki ful hdd reglator programı atsana demoda engellemez diyonda engeliiyor yapacak bişey yokk su linki at taratalı sorun hdd de ise olsun bitsin bu bios guncelleme zor ve zahmetli bişeye benizyor bios şifresini kırabilecegim pc nin pilini cıkartmak haric bi yontem varmı? varsa anlatırmısın şifreyi hatırlamıyorum cunku..... <_<

biosuna bak güncellemesi varsa bi de ekran kartı fan hdd ısılarını kontrol et

ısılar normal derecede fan sorunsuz calısıyor pc nin ici tertemiz toz yok biosumda şifre vardı unuttum giremiyorum bios pilinin cıkartmak haricinde nasıl kırabilirim sifreyi?

iyi guzelde ben daha once hiç bios guncellemedim nasıl guncellenir bi programı mı var lutfen atarmısınız?
Merhaba

Eğer işlem yapmamış veya PC'niz düzelmemişse, alttaki sayfada BIOS güncellemesi hakkında bir şeyler yazmıştım. Yazımı okuyarak BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Lütfen dikkatli olun, en küçük bir hata BIOS'u uçurabilir ve bilgisayarınız bir daha açılmaz!!!!

Servise gitmek istemiyorsanız, yakınınızda bilgisi olanlardan veya tanıdıklarınıdan yardım talep edin.

Başarılar.

ben pc yi zor actıgımdan bu işlemleri rahatlıkla yapamıyorum cunku hemen takılıyor sen bana buraya tnc deki ful hdd reglator programı atsana demoda engellemez diyonda engeliiyor yapacak bişey yokk su linki at taratalı sorun hdd de ise olsun bitsin bu bios guncelleme zor ve zahmetli bişeye benizyor bios şifresini kırabilecegim pc nin pilini cıkartmak haric bi yontem varmı? varsa anlatırmısın şifreyi hatırlamıyorum cunku..... <_<

http://rapidshare.com/files/258126161/HDD_Regenerator_1.71.exe[/CODE]

Bunu önce windowsa kur. Sonra programı çalıştır. Açılan arayüzden ya 'boot cd' yada 'boot flash bellek' oluştur seçeneğini işaretleyerek prosüdürü yürüt(Eğer sistemi flash bellek ile başlatamıyorsan boot cd'si yap.)

Sonra boot medyasını (oluşturduğun cd yada flash belleği) takarak sistemi onunla aç. Sonrada daha önceki tavsiyelerim doğrultusunda taramayı başlat.

Full sürümdür, kolay gelsin..

Edit: Boot aygıtını(cd yada flash belleği) kendi bilgisayarında yapmak zorunda değilsin. Anlattığım işleri yani programın kurulmasını ve boot medyasının oluşturulmasını komşunun bilgisayarındada yapabilirsin. Senin bilgisayarın iyi çalışmıyor, takılıyor falan ya..

kardeş ismi tam aklıma gelmedi ama bilgisayar açılırken f8 değil del de değilk bişey daha vardı f8 güvenli kip için dell de bios için bunu biliyoruz ama bişey daha vardı benim eski asus ana kartımda çıkıyodu bilgisayar açılırken yazar bios için dell diğeri f8 bir seçenek daha var ben ordan ayarlıyodum aynı sorun bendede formattan sonra yapıyodu bi bak istersen biraz saçma oldu ama inan hatırlsam yazıcam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...