Jump to content

Pc Cok Yavas Acılıyor !

bortu

Recommended Posts

Herkese Selamlar 1 tane laptop um var gecenlerde tuneup tan ayar yaparken iyice kuracladım ve pc bozuldu ve format attım ve formattan sonra

pc öle bi yavasladıki power duğmesine basıorum en az cok ciddiyim 20 dk da acılıyor ve acıldıktan sonra da pc nin içide cok yavasladı donanımları intel core2 duo işlemci var 2gb ram var 512 mb ndva ekran kartı var ve ortalama 200gb hard disk var bu donanıma rağmen öyle bi kasıyorki aklınız durur ve acaba donanım calısıormu diye cok konturol ettin driverleri yukleyerek tum daonanımlar super derecede sounsuz caılsıyor ama sorun nerde bulamadım bir turlu power duğmesine basıyorum bios resmi geliyor ve bios gittiginde ekran bi kararıyor işletim sistei gelene kadar en az 10 dk bekliyo ole siyah halde biosumda da bi problem yok cunku biosumu kimse giripte kurcalamasın diye pc yi satın alır almaz şifrelemiştim orj ayarlarıyla birlikte o yuzden bu zamana kadar bende unuttum şifresini o yuzden biosu bende kurcalayamıyorum bi başkasıda yani bu demekki biostada sorun yok sorun ne ozaman 3 gundur beri boyle pc denemedigim yol kalmadı artık3 gundur beri 20 format atmısımdır orj xp perfect xp vista vs herturlu formatı attım pc nin umrunda bile değil sanki bişey pc nin hızlı calısmasını engelliyor dur diye yerel disk "c" yi ve "d" yi bicimlenirdim tum dosyalarımı sildim virus vardır diye ama gene hiç bişey duzelmedi acaba ne olmus olabilir yorumlarınızı esirgemeyin!

Yukarıdaki anlatıma bikac da resimler ile anlatmak istiyorum şimdi pc nin power duğmesine bastım..Ve bios ekranı....

thumb_623829435.jpg

Ve şimdi ise boyle bir ekran geliyor siyah ve beya dolan bir cubuk ama baya bekliyor bu cubukta ve sonra birtden doluyor ve burayıda geciyor

thumb_773698934.jpg

ve yukarıdaki resmi gectikten sonra ekran siyah lasıyor ve ortalama 10 dk sonra ise windows xp logosu geliyor

thumb_410689410.jpg

xp logosunu gecince yine ekran kararıyor ve bir 10 dk daha siyah ekranda bekliyor ve tek maus geliyor!!

thumb_473873198.jpg

Maus gelince ise ortalama 5 ,6 dk bekliyor oyle ve sonra hosgeldiniz ekranının bi oncesi yani windows başlatılıyor ekranı geliyor ve buradada 30 sn bekliyor ve geçiyor!

thumb_104403427.jpg

Ve şimdi ise hosgeldiniz ekranı geliyor hosgeldiniz ekranı gelince ortalama 8 dk daha bekliyor ve burayıda geciyor

thumb_274915429.jpg

Gordugunuz gibi hosgeldiniz ekranını gecti ve ve butonlar gorev cubugu thema daha gelmiyor sadece gordugunuz gibi walpaper geliyor !!ve burdada 1 dk bekliyor ve ...

thumb_145455467.jpg

Ve Aq pc si sonunda acılıyor yuh dedirtecek bi şey kafayı yedim gercekten Resimler biraz kalitesizdir n70 ile cektim xD yorumlarınızı bekliyorum!

thumb_110214924.jpg

BİLGİSAYARIMIN TUM BİLGİLERİ BU BİLGİLERE DAYANARAK YORUMLARINIZ YAZIN LUTFEN!!

İşletim Sistemim!

lt3csof25c6xns5rj7.jpg

İşlemci(CPU)

3d8vlustfwb9ohl3fo.jpg

Hdd Hard Disk!

6qdecfhnhha0ztuq3lje.jpg

Ekran Kartı Ndvia

db0pmy6kp03fl0yw6hkp.jpg

Ağ Bağlantısı Wi-Fi

ycak2lbjv25a0mvyo5m2.jpg

Ses Realtek

cjv8vh46q8orpgimcsbp.jpg

Advanced WindowsCare V2 Pro Genel Bilgi

upci1gjigu40ybocj5c4.jpg

Gorev Yoneticisi! Performans

33dkztq76bedvlgj105.jpg

Bilgisayarım Özellikler!

kmamcil3b97qi0zj6e.jpg

Desktop Özellikler Ayarlar Gelişmiş Bağlastırıcı =Özellikler !

npfyvdpkohnlrb9w3.jpg

Arkadaslar hdd de problem varmı diye hdd reglator ile tarattım ama bi sorun var prograda galibba hata veriyor bakın

9sr2zl5yyist27bqi9.jpg

Retry e tıkladıgımda bişey olmuyor ok a tıkladıgımda bu geliyor!

561bvu3uwwlav6wqo34.jpg

icon13.gifDİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

Forum Kuralları - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.

forum kuralların gore duzenlenmiştir yardım edecek varmı acaba?

Başlat ---> Çalıştır ---> Regedit ---> komutları ile regediti açıyoruz

Kod:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControl Set\Contro l\Session Manager\Memory Managementisimli anahtara geliyor ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi işlemci cachemizi ’’ secondleveldatacache ’’ isimli anahtarı çift tıklatıp, açarak

256K için = 100

512K için = 200

1024K için = 400

olacak şekilde ayarlayıp tamam deyip, regediti de kapatıyoruz. Şimdi sisteminizi yeniden başlatma ve performansınızdaki farkedilir artışı izleme zamanı.

Başlat ---> Çalıştır ---> Regedit ---> komutları ile regediti açıyoruz

Kod:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControl Set\Contro l\Session Manager\Memory Managementisimli anahtara geliyor ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi işlemci cachemizi ’’ secondleveldatacache ’’ isimli anahtarı çift tıklatıp, açarak

256K için = 100

512K için = 200

1024K için = 400

olacak şekilde ayarlayıp tamam deyip, regediti de kapatıyoruz. Şimdi sisteminizi yeniden başlatma ve performansınızdaki farkedilir artışı izleme zamanı.

denedim bi artıs olmadı ama bi sorum olacak benim işlemcim 2048k ve buda 800 e eşit oluyor yaptım bişey olmadı değeri girerken "Onaltılık" olarak mı girecegiz yoksa "Ondalık" olarak mı girecegiz ben "Onaltılık" olarak girdim değieri ve olmadı

Kaç kez format attım ve değişik işletim sistemleri yükledim, durum değişmedi diyorsun. Öyleyse senin sorunun yazılımsal değil ve regedit ayarlarıyla falan bir yere varamazsın. Eğerki biosun sağlamlığından eminsen(..Ki öyle olduğunu söylüyorsun) geriye tek bir şey kalıyorki o da senin probleminin donanımsal olduğudur.

Önce ram'leri kontrol etmeni öneririm. Ram test, ram'lerin slotundan oynayıp oynamadığını kontrol etmek/üst kısmından bastırmak, eğer imkan varsa ram'leri değiştirerek denemek yada eğer ram'ler birden çok ise birer birer takılı denemek, herhalde sana ram'ler konusunda kesin sonuç verir.

Gerekirse daha sonra diğer donanılarla uğraşırsın.

Kolay gelsin..

ya sorun pek de donanımsala benzemiyor cunku bakıyorum ram tamam işlemci tammam ekran kardı tamam hersey duzgun calısıyor benimde ilgimi ceken noka bu işte hersey duzgun oldugu halde boyle oluyor biosdada oynama yok cunku sifre var anlatımda nedenini yazmıstım bios update nasıl yapılır ki ?

dostum D diskinde eski işletim sistemiyle alakalı bişeyler olmalı onları bi gözden geçir ayrıca System Volume Information 'ı geri yükleme noktası ayarla ve sıfırla ,,, olmadı bi BIOS update yap

arkadasım tum diskleri biçimlendirdim yeterki olsun diye bi tek dosyam kalmadı pc de System Volume Information ı nasıl geri yukleme noktası olusturabilirim ki ? geri yukleme yapıldıgında ne olacak?

ewt bu durumu biliyorum önceden cok acayip derece ısınıyordu yanacak sekilde elle hissetmek bile mumkun yanacak duruma geliyordu içini actım ful temizledim daha dun ve fan sorunsuz caılsıyor gayet guzel soğutuyor

Hemen herşeyi denemişsin ekran kartın kaç mb ram kullanıyor ona da bir bak istersen normalde otomatik kullanır ama bir şeyi değiştirdiysen 2048 ram in hepsini kullanabilir mobility se :D
Tamam ilk mesajıma ram kullanım miktarımı koyacagım

Harddisk diyeceğim.. Yani bed sektörlü.. Ama öyle oluncada, yani bu derece bed sektör olsa idi, windows yüklenmez, sorun çıkartırdı. Harddiski sıfırladıysan ve sorunsuz windows kurulumları yaptıysan(ki biri-ikisi sorunlu olsada hepsi sorunlu olamaz ya) donanım sorunu olması kaçınılmaz gibi. Ram kontrolları önermiştim ama yapmamışsınki. Pil veya adaptör yada her ikisi birden arızalı olabilir. Daha sonrada işlemci aklıma geliyor ve arkasındanda işlemci vede ekran kartı ama buda anakarta entegre olduğuna göre dolayısıyla anakart.. Geriyede zaten birşey kalmıyor. Ancak ilk sırada ramler kontrol edilmelidir diye ısrar ediyorum. Sonrada harddiski hirens boot cd içerisindeki hdd regenarator programıyla taramalısın diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Edit: Belki windows kurulu hdd bed sektörlü değildir ve o nedenle windows kurulumları tamamlanabilir. Ama diğer partition ve partitionlarda sorun varsa, sistem onları okumaya/mount etmeye zorlanır ve bunun için sistemin açılması zorlaşır. Dediğim gibi hdd regenarator programıyla tüm disk taranmalı.

Bunlar yapılmalı ki ihtimaller giderek azalmalı. Yoksa hatalı olan nasıl bulunabilirki..

pc bozulmadan önce kendi formatımı sorunsuz bir sekilde kendim atardım yani format atımıda hiç bir sorun yok ancak ben donanımda da pek sorun bulmuyorum cunki bilgisayarım özellikler menusunden baktıgım kadarıyla ram goruluyor ve Advanced WindowsCare V2 Pro ile iyice hataları tarattım ve temizledim ve ekran kartında da bi proble yok cunki onunda dirveri yuklu ve ozellikler gelişmiş bağlastırıcı ayarından goruyotm ve sorunsuz aynı sekilde Advanced WindowsCare V2 Pro da da baktım işlemcime ram a ekran kartına hepsi sorunsuz gayat iyi gozukuyorlar hard disk i konturol vaktim olmadı sadece windows un disk birleştiricisi ile birlestirdim disklerdeki hataları gezinmeyi vs hızlandırsın diye bi problem vercekmi diye denendim ve vermedi yani sorun neyde acaba biosta olabilirmi şifre oldugundan giremiyorum dedigim gibi pc yi ilk aldıgımdam sifre koydum ve unuttum bu zamana kadar ya yani biostada bi oynama olmadıgına gore mecbul garantiye mi gondercez:S

kablo derken tam ne kablosu biraz acıklayıcı ol ? ayrıca ben pc yi alalı baya bi oluyor ve bu sey 3 gunden beri basladı ve suruyor xp daha once kullanıyordum superdi hiç bir sorun yoktu vistada kullanıyordum oda sorunsuz hatta vin7 bile atmıstım oda sorunsuz harika calısmıstı

kablo derken tam ne kablosu biraz acıklayıcı ol ? ayrıca ben pc yi alalı baya bi oluyor ve bu sey 3 gunden beri basladı ve suruyor xp daha once kullanıyordum superdi hiç bir sorun yoktu vistada kullanıyordum oda sorunsuz hatta vin7 bile atmıstım oda sorunsuz harika calısmıstı

kusura bakma laptop oldunu atlamışım eksik okumuşum benim normal pc vardı onda böyle bi problem olmuştu.laptopu bilemiyorum :pardon:

Garantisi devam ediyorsa daha ne düşünüyorsun?

Arkadaşın 'kablodandır' demesine bende katılıyorum. Olabilir yani.. Artık kablomu olur, yerinden oynamış gevşemiş başka bir parçamı olur, bilemem. Ama kesinlikle yazılımsal olamaz. Harddiski defalarca formatladım ve sıfır kurulumlar yaptım demiyormusun? İşte yazılımsal durumlar bunlar ve sıfır kurulumlu yazılımsal durum, tertemiz demektir.

Düne kadar sapasağlamdı bugün problemli diyorsun ve aniden olduğunu söylüyorsun. Gayet olabilecek bir durum bu. Düşmüş sarsılmış darbe görmüş olabilir. Haddiskler biliyorsun çok hassastır, fiziksel hasar görebilir. Yada yerinden gevşemiş olabilir(Hiç laptop açmadım ve bağlantılarını bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum), ramler yada işlemci yerinden oynamış olabilir, kablo bağlantıları gevşemiş olabilir falan; daha bir çok şey.. Açarak hepsini kontrol edebilirsin ama garantisi varsa tüm bunlara gerek kalmaz; servise verirsin en çok üç günde hiçbir problemin kalmaz. Ayrıca içini açmayacağın için garanti durumlarıda zarar görmez.

Edit: Ramler sistemde tam göründükleri hallerdede problemli olabilirler. Şifresini bilmesende biosunu sıfırlayarak bios şifresinden kurtulabilirsin. Herhalde notebooklardada desktoplara benzer sıfırlama olabiliyordur diye düşünüyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...