Jump to content

Usb Den Başlatma Seçeneği Olmıyan Bios

bozkurt.hilal

Recommended Posts

program vs ile olmaz cunku programlar yuklenmeden cok once bios yuklenir .. ancak biosunuz eskimiş ise guncellerseniz olmayan bazı ozellikler eklenebiliyor. üretici sitesinden son bios yazışlımı ile biosunuzu guncelleyiniz. olmuyorsa zaten olmuyordur. 2000 yılından eski degilse zaten bu ozellikle %90 vardır yada eklenmiştir.

program vs ile olmaz cunku programlar yuklenmeden cok once bios yuklenir .. ancak biosunuz eskimiş ise guncellerseniz olmayan bazı ozellikler eklenebiliyor. üretici sitesinden son bios yazışlımı ile biosunuzu guncelleyiniz. olmuyorsa zaten olmuyordur. 2000 yılından eski degilse zaten bu ozellikle %90 vardır yada eklenmiştir.

daha bilgisayarı alalı 1 sene bile olmadı ama ilginç bi şekilde usb den başlama seçeneği yok biosdan bi ayar yapmam gerekiyormu burası internetcafe daha eski pc ler geliyo onlarda usb den başlama secenekleri var ama daha 1 yıl bile olmadı alalı o pclerde bile usb den başlama seceneği yok acaba diyorum biosdanmı bi ayar yapmak lazım

daha bilgisayarı alalı 1 sene bile olmadı ama ilginç bi şekilde usb den başlama seçeneği yok biosdan bi ayar yapmam gerekiyormu burası internetcafe daha eski pc ler geliyo onlarda usb den başlama secenekleri var ama daha 1 yıl bile olmadı alalı o pclerde bile usb den başlama seceneği yok acaba diyorum biosdanmı bi ayar yapmak lazım

biostan ayar yapmak gerekebiliyor bazı durumlarda. örneğin kimi anakartlarda f12 yada f8 (benim anakartım asus f8 ile boot menu cıkıyor)ye basarsanız boot menusu cıkıyor ve oradan takılı olan usb surucuyu seciyorsunuz ondan boot ediyor. kimi anakart bioslarında ise boot menusunde usb disk diye bir bolum var onu en başa aldıgınızda takılı usb cihazdan boot oluyor yine.

anakartınıza göre degişik uygulamaları var. usb cd yada usb harddisk olarak gorunebilir bios boot menusunde. bir usb bellke takıp bil i yeniden başlatın ve boot menusune girin orada usb belleğinizi sıralamada ilk sıraya getirip kaydedip tekrar başlatmayı deneyin.

Bazı flash bellekler bilindiği gibi U3 özellikli ve Gonzor adlı bir program ile bu flash belleklerin U3 bölümleri CD sürücüsü özelliğine dönüştürülebiliyor. Bu işlem yapılırkende istenen CD içeriğide(Windows kurulum yada herhangi bir boot CD gibi..) yine bu Gonzor programı vasıtasıyla upload ediliyor. Ve bu durumda iki bölümlü Flash belleğimizin bir bölümü normal flash bellek iken diğer bölümü CD haline geliyor.

İşte bu flash bellekler sistem yine USB boot ile açılsada sanki CD boottan açılıyormuş gibi olabiliyor(Hiren'boot CD çalıştırabilirsiniz, windows kurabilirsiniz falan..). Bu şekil ile benim çok kullanımlarım oldu.

Ama bu şekilde CD sürücü oluşturulmuş bir flash belleği, bios ayarlarında Birinci BOOT olarak USB değilde CD seçtiğimizde görebilip çalıştırabilirmiyiz, bilemiyorum; bunu hiç denemedim. İhtiyacı olan arkadaşlar deneyerek sonuçlarını burayada yazabilirler.

Gonzor programı ve nasıl çalıştırılacağı ile ilgili anlatım TNCTR Forumda var.

Kolay gelsin.

Grub4dos ile yapabilirsin hddnin başlangıcına bunu eklersen olur ?

Grub4dos ile konuları forumda bula bilirsin blue_life arkadaşım her türlü yardım ve desteğide konularında yapmakda ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...