Jump to content

Öğretmen

abdullah29

Recommended Posts

Öğretmen dediniz de, Psikoloji hocam anlatırdı: kimi müfettiş geldiğinde sınıfa, çaktırmadan öğretmen masasının altını kontrol edermiş ilk, haberiniz olsun.

sebep_?

Öncelikle öğrencilerin seviyesini bilmeli sonrasında konuya uygun etkinlik hazırlamalı.Öğrencinin ilgisini çekecek konuları bilmeli.Bu konuları dikkat çekme kiçin kullanmalı.Derse iyi hazırlanmalı konuya hakim olmalı.

öğretmen bilmediğini değil Bildiğini öğretmeli.

ben bilgisayar okduğum için vekil öğretmen olabiliyorum.

Ve benim hocalarım gösterdiğini herzaman sözel olmuştur.Uygulamalı eğitimden yanayım ;)

Bir öğretmen olarak ilk yaptığım şey öğrencilerimin seviyesini ölçmek oldu.Ancak herhangi bir test ya da sınav seviyeyi tam belirleyemiyor. Öğrencilerinizi tanıdıkça seviyeleri hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu da birkaç gün,hafta ya da ay sürebiliyor. Öğrencilerin seviyesi ne olursa olsun, bir öğretmen derse hazırlıklı gitmeli,gerekli materyalleri yanında hazır bulundurmalıdır. Dersi eğlenceli,öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde anlatmak da çok önemlidir.

Bir öğretmen olarak ilk yaptığım şey öğrencilerimin seviyesini ölçmek oldu.Ancak herhangi bir test ya da sınav seviyeyi tam belirleyemiyor. Öğrencilerinizi tanıdıkça seviyeleri hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu da birkaç gün,hafta ya da ay sürebiliyor. Öğrencilerin seviyesi ne olursa olsun, bir öğretmen derse hazırlıklı gitmeli,gerekli materyalleri yanında hazır bulundurmalıdır. Dersi eğlenceli,öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde anlatmak da çok önemlidir.

Tamamda ne tür bi hazırlık yapmalı

ben 9 yıllkk mat öğretmeniyim.

bi süre sonra artık derste yapacakların klasikleşiyor kendiliğinden gelişiyor ama;

öncelikle derste yapacağı etkinlikleri kolaydan zora, somuttan soyuta sınıf seviyesine göre hazırlamalı.

vereceği ödevi, sonraki derse gelmesi gereken malzemeleri hazırlamalı en önemlisi de sınıfla asla yüz göz olmamalı, sınıf yönetimini elden bırakmamalı.

Tamamda ne tür bi hazırlık yapmalı

Branşına göre hazırlıklar farklılık gösterebilir.Bir matematik öğretmeniyle bir Türkçe öğretmeninin hazırlığı aynı olamaz tabi ki. Ben İngilizce öğretmeniyim ve anlatacağım konuyla alakalı görsel(resim poster vs),işitsel ya da video (eğer mümkünse) bulmaya çalışır ve bunlarla konuyu en anlaşılır ve eğlenceli şekilde anlatmaya çalışırım.

Branşına göre hazırlıklar farklılık gösterebilir.Bir matematik öğretmeniyle bir Türkçe öğretmeninin hazırlığı aynı olamaz tabi ki. Ben İngilizce öğretmeniyim ve anlatacağım konuyla alakalı görsel(resim poster vs),işitsel ya da video (eğer mümkünse) bulmaya çalışır ve bunlarla konuyu en anlaşılır ve eğlenceli şekilde anlatmaya çalışırım.

artık branşa göre farklılık yok her branş etkinlik adı altında yapıyor.sen cümle öğreteceksen etkinlik ben soru çözeceksem etkinlik.

hepsi aynı biz de elişi yapıyoruz kağıt kesip yapıştırıyoruz.

yapılandırıcı yaklaşımda aynı hazırlık yapılıyor.

artık branşa göre farklılık yok her branş etkinlik adı altında yapıyor.sen cümle öğreteceksen etkinlik ben soru çözeceksem etkinlik.

hepsi aynı biz de elişi yapıyoruz kağıt kesip yapıştırıyoruz.

yapılandırıcı yaklaşımda aynı hazırlık yapılıyor.

Benim de bahsettiğim bu zaten,her brnşın kendine ait etkinliği vardır sonuçta.Türkçe dersinde matematik problemi çözme diye bi etkinlik olamaz sonuçta. Tabiki yapılandırıcı yaklaşım ve öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı kullanılmalıdır.

Bir öğretmen herşeyi bilebilir ama iyi anlatamaz bu da sınıfa yansıyabilir.Kendinin anladığını değil öğrencilerinin ne anladığını saptaması gerekir.Bu da bir hayli zordur.

Bir öğretmenin sınıfa bilgi dışında disiplin açısından hakimiyeti yoksa bildikleri boştur.Öğrenci onu dikate almaz.

Benim gözümde bir öğretmende olacak en önemli özellik insanları sevmesidir.Bilgi 2. planda kalır gözümde hep.

Bir öğretmen başarılı olsun veya olmasın bir öğrencisini öpemiyor onun sorunlarıyla ilgilenemiyor ve onunla gerçekten samimi bir konuşma yapamayacak kadar uzak kalıyorsa onun öğretmenliğinden kimseye fayda gelmez.

Eğer öğretmen adayıysan önce öğrencini sev ve bunu belli et.İnan bana az bildiğin çok olacaktır.Saygılarımla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...