Jump to content

Saddam Hüseyin Baðdat'ta idam edildi

muhtar

Recommended Posts

"Ýnfaz hýzla yapýldý ve hemen öldü"

A.A

Ýnsanlýða karþý suç iþlemekten yargýlanan ve suçlu bulunarak idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in infazýnýn hýzla yapýldýðý ve hemen öldüðü belirtildi.

Iraklý görgü tanýklarý, idam sýrasýnda eski liderin yüzünün örtülmediðini, sakin göründüðünü ve Iraklý polisler onu daraðacýna ******ürürken ve ilmiði boynuna geçirirken kýsa bir dua okuduðunu belirtti. Görgü tanýklarý, idamýn çok hýzlý olduðunu, Saddam Hüseyin'in hemen öldüðünü söyledi. Görgü tanýklarý 69 yaþýndaki Saddam'ýn ölüme giderken “titremediðini” ifade etti.

Ulusal Güvenlik Danýþmaný Muaffak el-Rubai ise devlet televizyonuna yaptýðý açýklamada, Saddam Hüseyin'in daraðacýnda 'çökmüþ bir adam” olarak göründüðünü iddia etti.

Öte yandan, Saddam'ýn ailesine yakýn bir kaynak, idam edilen liderin Ürdün'deki kýzý Raghd'ýn, “Babasýnýn Irak özgür oluncaya kadar geçici olarak Yemen'e gömülmesini istediðini” belirtti.

Üst düzey Iraklý bir yetkili ise ailenin naaþa sahip çýkabileceðini, ayný zamanda naaþýn Saddam'ýn 4 gün boyunca sokaða çýkma yasaðý ilan edilen memleketi Tikrit'e gönderilebileceðini kaydetti.

haber kaynaðý ve linki : http://www.hurriyet.com.tr/dunya/5699691.asp?gid=112&srid=3428&oid=1&l=1

Ýþgal ülkesinde iþgalciler tarafýndan idam edilmek insaný derinden etkilese gerek...

Saddamýn yaptýklarý yanýna kar kalmadý, oyuncak oldu bu çarkýn içinde.

"Dinsizin hakkýndan imansýz gelir." derler ya. Geldi iþte...

Saddam; emperyalist ABD ile dost olmanýn bedelini aðýr ödüyor...

Ýran diktatörü Rýza Þah’ýn Ýslâm inkýlabýyla devrilmesinden sonra Ortadoðu’daki sömürüsünü sürdürmek için Saddam iktidarýna yýllarca destek veren ve bu ülkeyi önce Ýran’a, sonra da Kuveyt’te saldýrttarak güçsüz hale getiren emperyalist ABD, þimdi de bu diktatörü idam etti.

bu idamý sözde demokrasi adý altýnda kurulmaya çalýþýlan ýrak devleti ve baþlarýndakiler için üzüntü verici olarak deðerlendiriyorum saddamýn yaptýklarýnýn sebebi olduðunu neden kimse düþünmüyor görmedinizmi halký ne kadar da nankör ülkede sürekli çatýþma hakim bence idam edilmesi geremiyordu bunu savunanlar bosnada türklerimizi katledenler neden hala yazþýyor bunun cvp ýný verebilirlermi?

Ýnsanlara her türlü acýyý yaþatmaktan kaçýnmayan ve ülkelerini cehenneme çeviren diktatörlerin sonu idam, intihar veya hapiste ölüm oluyor.

A.A muhabirinin çeþitli kaynaklardan yaptýðý derlemeye göre, tarihin en kanlý diktatörlerinden 1934'te Hindenburg'un ölümü üzerine devlet baþkanlýðý ile baþbakanlýðý birleþtirerek Almanya'da diktatör olan Hitler, 2. Dünya Savaþý'nda tüm dünyaya büyük acýlar yaþattý.

2. Dünya Savaþý'ný kaybeden Hitler, sýðýnaktaki yaþamýnýn son anlarýnda evlendiði Eva Braun ile beraber intiharý seçti.

Avrupa'nýn en korkunç diktatörlerinden biri olan Benito Mussolini, faþist baskýlarla halkýna ve iþgale kalkýþtýðý ülkelerin halklarýna her türlü eziyeti çektirmekten geri durmadý. Kitap ve gazetelere sansür getiren ve birçok baskýcý uygulama yapan Mussolini ile sevgilisi Clara Petacci, 28 Nisan 1945'te Ýtalyan mukavemetine mensup savaþçýlar tarafýndan öldürüldü. Mussolini, sevgilisi ve birkaç yandaþýnýn cesedi ertesi gün Milano'nun Loreto Meydaný'nda sallanýrken bulundu.

Avrupa'nýn en korkunç diktatörlerinden biri olan Nikolay Çavuþesku'nun, halký açlýk sýnýrýndayken lüks ve ihtiþama dayalý yaþamý, Macar asýllýlarýn yaþadýðý Timaþvar'da gösteri yapan halka ateþ açýlmasýný emredince baþlayan devrim hareketiyle son buldu. Çavuþesku, 25 Aralýk 1989'da birlikte kaçmaya çalýþtýðý karýsýyla birlikte kurþuna dizildi.

Balkanlarý kan gölüne döndüren eski Yugoslavya'nýn, savaþ suçu iþlemek suçundan Lahey'deki mahkeme tarafýndan yargýlanan eski devlet baþkaný diktatör ruhlu Slobodan Miloseviç, 11 Mart'ta hücresinde kalp krizi geçirerek öldü.

Dünyanýn en kanlý diktatörlerinin baþýnda gelen Joseph Stalin beyin kanamasýndan, Portekiz'e kan kusturan diktatör Salazar beyin travmasýndan, Ýspanyol diktatör Franco kalp sorunlarý nedeniyle acý çekerek, Allende iktidarýný kanlý bir biçimde devirerek yýllarca Þili'yi baský altýnda yöneten, binlerce kiþinin yargýsýz infazýndan sorumlu tutulan Pinoþet de yýllarca yargýlanma korkusu çektikten sonra kalp krizi geçirerek öldü.

haber7

diðer zalimlere ders olmasý umuduyla

Eðer gerçekten tarih öðretmeni iseniz sizi þiddetle kýnýyorum. Eðer saddam ýrak halký tarafýndan muhakeme edilip idam edilmesi kararý alýnsa idi ''kendi iç iþleridir ,, derdim Ama paralý sarhoþ hakimlerle athýrsýzlarýnýn Amerikan filimlerindeki gibi yargýlama komedisi sonucunda katledilmesi bir trajediden baþka hiç bir þey deðildir.

Saddamýn yaptýðý zulmü asla tasvip etmiyorum fakat SÝZÝ ÖZGÜRLEÞTÝRECEÐÝZ DEMOKRATÝKLEÞECEKSÝNÝZ HEM SADDAMDA BÝYOLOJÝK SÝLAH VAR diyen emperyalist güç odaklarýAyný oyunu çok yakýnda nükleer teknoloji geliþtiriyorsun diyerek Ýran da tezgahlayacaktýr. ve arkasýndan bölünen ýraktan ve irandan gelen tsunami dalgalarý Türk ulusunu gene derinden etkileyecektir. Iraktaki hapianelerde köpekleri salarak insanlarý birbirine tecavüz etmeye zorlayan bu aþaðýlýk insanlar iki gün sonra bu mübarek topraklara pis ayaklarý ile basma cüretini gösterebilme cesaretini bulacaklardýr .hele helede bizim içerdeki eþ baþkan heveslileri oldukça ! Çuvalý hiç bir zaman unutmadýk ! BÝZ ÝÇÝNDE TÜRKLÜK RUHU TAÞIYANLAR.

Þimdi bazýlarý neredeyse bu athýrsýzlarýný ve paralý katillerin mezalimini alkýþlayacaklar. Unutmayýn bölgede bulunan emperyalist güçlerin çoðu orta amerikadan devþirme insan müsvetteleridir .Kendi ýrkýndan olan insanlarý arkaplan hizmetlerinde tutup baþka ýrklarý ortaya sürmektedirler. Bu zihniyetteki insanlarýn Ebu Gureyb hapisanesinde yapýlanlarý, iki gün sonra uykuda Türk insanlarýnýn evlerini bombalamayacaðýný görmemek Cehaletin hangi sýnýfýna girer bilemiyorum.

Irak halkýna üzülmemek elde deðil cahilleþtirilip sindirilmiþ. baþkaldýrlarýný kýrabilmek için direniþi durdurup bölgede hakimiyetini sonsuzlaþtýrmak isteyen güçlere teslimiyetlerini saðlamak için ne gerekiyorsa yapanlara ise acýyorum .Vietnamý ne çabuk unuttular?Unutmasýnlar ki kaybedeceði kalmayan insanlarýn kaybedeceði hiçbirþey yoktur

Bize düþen ise olaylarý mantýk süzgecinden süzüp cahilce yorumlamak yerine bu planýn bir parçasý olmamak için ne gerekiyorsa cesurca yapýlmalý ulusca saðlam bir duruþ gösterilmelidir.

Bu katliamý þiddetle kýnýyorum

Brightblade-- > Lütfen mesajýnýzý düzenleyin ben aktif linkleri iptal ettim.

bu idamý sözde demokrasi adý altýnda kurulmaya çalýþýlan ýrak devleti ve baþlarýndakiler için üzüntü verici olarak deðerlendiriyorum saddamýn yaptýklarýnýn sebebi olduðunu neden kimse düþünmüyor görmedinizmi halký ne kadar da nankör ülkede sürekli çatýþma hakim bence idam edilmesi geremiyordu bunu savunanlar bosnada türklerimizi katledenler neden hala yazþýyor bunun cvp ýný verebilirlermi?

+1

Yaptýklarý bir yana þu amerika ve israil ve birleþmiþ milletleri kuranlar tarafýndan acýmasýzca kurban edilmesine çok kýzýyorum.Adamlar ne isterse yapabileceklerini sanýyorlar.Ýnþallah bütün planlarý altüst olacak

Eðer gerçekten tarih öðretmeni iseniz sizi þiddetle kýnýyorum. Eðer saddam ýrak halký tarafýndan muhakeme edilip idam edilmesi kararý alýnsa idi ''kendi iç iþleridir ,, derdim Ama paralý sarhoþ hakimlerle athýrsýzlarýnýn Amerikan filimlerindeki gibi yargýlama komedisi sonucunda katledilmesi bir trajediden baþka hiç bir þey deðildir.

Sizin kýnamanýza karþýlýk bir kaç söz söylemek istiyorum:

1 -Allah (cc) bazen bir zalimi baþka bir zalim ile cezalandýrýr...

2- Yanlýþ hatýrlamýyor isem bir Ahmet Cevdet Paþa'ya ait bir söz "Zulüm ile abad olunmaz"...

3- Benim temennim sadece sonuç ile ilgili ve bu sözümün de arkasýndayým...

4- Mazlumun dini,cinsiyeti ve ýrký sorulmaz...

5- ABD ve Ýsrail'in dünya hükümranlýðýna ise "Eþkiyadan hükümdar olmaz" diyorum...

6- Acaba ülkemizdeki olaylar sadece çuval geçirme hadisesi mi ?..

Ben her þeyi bilmesem de bazý þeyleri biliyorum. Ve hiç kimseyi cahillikle suçlamýyorum...

...

Saygýlarýmla...

Arkadaþlar ben hala saddamýn idam edildiðine inanmýyorum. Bushun yan odasýnda uyuyordur þimdi.

Farkýnda mýsýnýz saçlarý boyalýydý. Hangi ara boyatmýþ saçlarýný idamdan 5 dk önce mi? Ah amerika ah yoksa aya ilk ayak bastýðýnýzda ki gibi kamera oyunlarý mý oynuyorsunuz bizimle.

Not: ressamsikar kardeþim mesajýný düzenlersen sevinirim. Resimleri sadece img tagý ile kullanman yeterli url tagý aktif link haline getiriyor.

içi boþ kelimeler :

demokrasi, sözde demokrasi, özgürlük, felan filan...

Benim için bir anlam ifade etmiyor. Ýfade ettiðini zannedenlere de sadece gülümsemekten baþka yapacak birþeyim de yok.

Deveye biçilen ömür 20-25 yýl..

Ömrü olan görür bu devletin çöküþünü

Zaten devlet denecek ne geçmiþi var, nede tarihi

Saddam için Hazin son

“Allah dünyada insanlara azap edenlere azap eder.” Hadisi Þerif Meali

ABD için ise sona yaklaþým

"Onlar (inanmayanlar) bir düzen kurdular. Allah da (buna karþýlýk) bir düzen kurdu. Allah, düzen kurucularýn en hayýrlýsýdýr. " (Al-i Ýmran Suresi, 54)

Allahýn düzeni inþallah tecelli edecek

Tetikçinin trajik sonu

Saddam Hüseyin belasýný Irak'ýn baþýna saran 1963 ihtilalinde Amerika Birleþik Devletleri'nin parmaðý vardý. Dönemin Baas Partisi Genel Sekreteri Ali Salih Saadi, "Ýktidara bir CIA treniyle geldik" diyordu. Mýsýr'da sürgünde bulunan Saddam Hüseyin, Irak'a bu trenle döndü. Döner dönmez gizli servisin baþýna geçti. Gizli servisin baþýna geçer geçmez, 'Buyur Sam Amca, bir emrin var mý?' diye sordu. Sam Amca, eline bir liste tutuþturup, 'Bu listede isimleri bulunan komünistleri ortadan kaldýrmanýzý rica ediyoruz' dedi. Saddam, binlerce Iraklý komünisti katlettirerek Sam Amca'dan kocaman bir aferin aldý. Fakat bu daha bir þey deðildi. Asýl büyük aferinler için, Saddam'ýn, Irak-Suriye birliðini engellemesi ve Ýran Ýslam Devrimi'ne savaþ açmasý gerekiyordu.

Yýl 1979. Ýmam Humeyni, CIA ajaný Þah Rýza Pehlevi'yi devirip Ýran'ýn baþýna geçiyor. Öte yandan, Irak Devlet Baþkaný General Hasan el-Bakýr, Suriye ile birleþme yolunda çok önemli adýmlar atýyor. Ortadoðu'daki varlýðý yerli iþbirlikçilere ve kardeþ ülkeler arasýndaki husumetlere dayanan ABD'nin paçalarý tutuþuyor. Þu tesadüfe (!) bakýn ki, tam o esnada General Hasan el-Bakýr istifa ediyor ve Irak Devlet Baþkanlýðýna Saddam Hüseyin geliyor. Ýlk iþ olarak Suriye ile birleþme yanlýsý Baas kadrolarýný katliamdan geçiren Devlet Baþkaný Saddam Hüseyin, ikinci iþ olarak da Ýran'a saldýrýyor. Tabii ki ABD'den aldýðý silahlarla!

Sekiz yýl süren Irak-Ýran savaþý, bir milyon insanýn hayatýna maloldu; katliam üstüne katliam yaptýran, insanlýða karþý suç üstüne suç iþleyen Saddam Hüseyin, ABD'den sekiz yýl boyunca aferin üstüne aferin aldý. Öyle muteberdi ki ABD nezdinde, Halepçe'ye kimyasal silahlarla saldýrý emri verip, kahir ekseriyeti kadýn ve çocuk olmak üzere beþ bin masum Kürt'ü dünyanýn güzleri önünde katlettirmesi bile hoþ karþýlandý. Fakat, ABD'nin engin hoþgörüsüne sýðýnarak Kuveyt'i Irak topraklarýna katmaya kalktýðýnda iþ deðiþti tabii.

Atalarýmýzýn güzel bir sözü var: "At emanet, namus emanet." ABD'ye borçlu olduðu gücü onun menfaatlerine karþý kullanabileceðini zanneden Saddam Hüseyin'in yanlýþ hesabý, 1991'deki Baðdat bombardýmanýndan döndü. Bu, sonun baþlangýcýydý. Sýrtýný ABD'ye dayayarak millete horozluk taslayan ve kendisi de horoz olduðuna inanmaya baþlayan Saddam Hüseyin, birdenbire, basit bir tavuk olduðu gerçeðine uyandý ve bütün tüylerinin yolunduðunu dehþetle fark etti. Gerisi ambargo, iþgal, mahkeme propagandasý ve idam sehpasý…

Trajikomik ama gerçek: Sam Amca, siyasi rakiplerini katliam yoluyla etkisiz hale getirmeyi öðrettiði ve katliam üstüne katliam yapmaya azmettirdiði Saddam Hüseyin'i þimdi "insanlýða karþý suç" iþlediði gerekçesiyle ipe çektiriyor. Hem de, dava konusu olan 1982 katliamýnda sorumluluðu bulunduðu halde!

Irak-Ýran savaþý sýrasýnda ayaklanan Iraklý Þiilerin liderlerini öldürmek, Saddam Hüseyin vasýtasýyla yürüttüðü savaþý ne pahasýna olursa olsun kazanmak isteyen ve bu yoldaki bütün engelleri aþmasý için Saddam Hüseyin'e tam destek veren ABD'nin siyasetine uygun deðil miydi? Dahasý, o siyasetin bir parçasý deðil miydi?

Saddam Hüseyin bir kere deðil bin kere idam edilmeyi hak etti, ama bu iþi ABD'nin yapmasý / yaptýrmasý yenir-yutulur þey deðil.

Düþünsenize: Bir mafya babasý elemanlarýndan birine katliam yaptýrýyor, sonra da diyor ki: "Bu þerefsiz, insanlýða karþý suç iþledi. Öldürün!"

Saddam Hüseyin'i tetikçi olarak tepe tepe kullanan ABD'nin þimdi onu daraðacýna göndermesi iþte böyle bir þey.

Hakan ALBAYRAK

Tetikçinin trajik sonu

Saddam Hüseyin belasýný Irak'ýn baþýna saran 1963 ihtilalinde Amerika Birleþik Devletleri'nin parmaðý vardý. Dönemin Baas Partisi Genel Sekreteri Ali Salih Saadi, "Ýktidara bir CIA treniyle geldik" diyordu. Mýsýr'da sürgünde bulunan Saddam Hüseyin, Irak'a bu trenle döndü. Döner dönmez gizli servisin baþýna geçti. Gizli servisin baþýna geçer geçmez, 'Buyur Sam Amca, bir emrin var mý?' diye sordu. Sam Amca, eline bir liste tutuþturup, 'Bu listede isimleri bulunan komünistleri ortadan kaldýrmanýzý rica ediyoruz' dedi. Saddam, binlerce Iraklý komünisti katlettirerek Sam Amca'dan kocaman bir aferin aldý. Fakat bu daha bir þey deðildi. Asýl büyük aferinler için, Saddam'ýn, Irak-Suriye birliðini engellemesi ve Ýran Ýslam Devrimi'ne savaþ açmasý gerekiyordu.

Yýl 1979. Ýmam Humeyni, CIA ajaný Þah Rýza Pehlevi'yi devirip Ýran'ýn baþýna geçiyor. Öte yandan, Irak Devlet Baþkaný General Hasan el-Bakýr, Suriye ile birleþme yolunda çok önemli adýmlar atýyor. Ortadoðu'daki varlýðý yerli iþbirlikçilere ve kardeþ ülkeler arasýndaki husumetlere dayanan ABD'nin paçalarý tutuþuyor. Þu tesadüfe (!) bakýn ki, tam o esnada General Hasan el-Bakýr istifa ediyor ve Irak Devlet Baþkanlýðýna Saddam Hüseyin geliyor. Ýlk iþ olarak Suriye ile birleþme yanlýsý Baas kadrolarýný katliamdan geçiren Devlet Baþkaný Saddam Hüseyin, ikinci iþ olarak da Ýran'a saldýrýyor. Tabii ki ABD'den aldýðý silahlarla!

Sekiz yýl süren Irak-Ýran savaþý, bir milyon insanýn hayatýna maloldu; katliam üstüne katliam yaptýran, insanlýða karþý suç üstüne suç iþleyen Saddam Hüseyin, ABD'den sekiz yýl boyunca aferin üstüne aferin aldý. Öyle muteberdi ki ABD nezdinde, Halepçe'ye kimyasal silahlarla saldýrý emri verip, kahir ekseriyeti kadýn ve çocuk olmak üzere beþ bin masum Kürt'ü dünyanýn güzleri önünde katlettirmesi bile hoþ karþýlandý. Fakat, ABD'nin engin hoþgörüsüne sýðýnarak Kuveyt'i Irak topraklarýna katmaya kalktýðýnda iþ deðiþti tabii.

Atalarýmýzýn güzel bir sözü var: "At emanet, namus emanet." ABD'ye borçlu olduðu gücü onun menfaatlerine karþý kullanabileceðini zanneden Saddam Hüseyin'in yanlýþ hesabý, 1991'deki Baðdat bombardýmanýndan döndü. Bu, sonun baþlangýcýydý. Sýrtýný ABD'ye dayayarak millete horozluk taslayan ve kendisi de horoz olduðuna inanmaya baþlayan Saddam Hüseyin, birdenbire, basit bir tavuk olduðu gerçeðine uyandý ve bütün tüylerinin yolunduðunu dehþetle fark etti. Gerisi ambargo, iþgal, mahkeme propagandasý ve idam sehpasý…

Trajikomik ama gerçek: Sam Amca, siyasi rakiplerini katliam yoluyla etkisiz hale getirmeyi öðrettiði ve katliam üstüne katliam yapmaya azmettirdiði Saddam Hüseyin'i þimdi "insanlýða karþý suç" iþlediði gerekçesiyle ipe çektiriyor. Hem de, dava konusu olan 1982 katliamýnda sorumluluðu bulunduðu halde!

Irak-Ýran savaþý sýrasýnda ayaklanan Iraklý Þiilerin liderlerini öldürmek, Saddam Hüseyin vasýtasýyla yürüttüðü savaþý ne pahasýna olursa olsun kazanmak isteyen ve bu yoldaki bütün engelleri aþmasý için Saddam Hüseyin'e tam destek veren ABD'nin siyasetine uygun deðil miydi? Dahasý, o siyasetin bir parçasý deðil miydi?

Saddam Hüseyin bir kere deðil bin kere idam edilmeyi hak etti, ama bu iþi ABD'nin yapmasý / yaptýrmasý yenir-yutulur þey deðil.

Düþünsenize: Bir mafya babasý elemanlarýndan birine katliam yaptýrýyor, sonra da diyor ki: "Bu þerefsiz, insanlýða karþý suç iþledi. Öldürün!"

Saddam Hüseyin'i tetikçi olarak tepe tepe kullanan ABD'nin þimdi onu daraðacýna göndermesi iþte böyle bir þey.

Hakan ALBAYRAK

+ 999999999999999999999 :glare:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...