Jump to content

Microsoft'tan Vista'yla Ilgili Acı Itiraf

_AyhaN_

Recommended Posts

Kısa süre öncesine kadar Windows Vista'yı her ortamda savunan Microsoft'un patronu Steve Ballmer, Vista'yla ilgili şaşırtıcı itiraflarda bulundu.

Bir üst düzey yöneticinin kolay kolay hatalarını kabul ettiğini görmüyoruz. Bu yüzden Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer'ın açık yüreklilikle yaptığı itiraflar herkesi şaşırttı. Bu itirafların merkezinde ise, Microsoft'un başını çok fazla ağrıtan Windows Vista vardı.

Ballmer yaptığı bir konuşmada Vista'nın kendilerine çok zaman harcattığını ve sonucun tüm bu çabalara hiç değmediğini itiraf etti. Ballmer şunları söyledi: "Bu işi çok zorladık ve bu süreç esnasında yenilik geliştirebileceğimiz binlerce iş saatini boşa harcamış olduk " diye konuşan Ballmer'ın bu sözleri muhtemelen pek çok Microsoft çalışanının hem fikir olacağı sözler.

VİSTA NEDEN BAŞARISIZ OLDU

Aslında Vista çok kötü bir işletim sistemi olmasa da, üst üste gelen hatalar ve şanssızlıkların da etkisiyle de Microsoft 'un çok fazla başını ağrıttı . Daha en başta ard arda gelen ertelemeler, 5 yıl sonunda XP'nin çok üzerinde ve sorunsuz bir işletim sistemi beklentisi yarattı. Fakat Vista ilk piyasaya çıktığında sorunsuz değildi. Basının bu duruma sert tepkisinin yanı sıra, Apple'ın Vista'nın tüm günahlarına saldıran reklam kampanyası da Vista'nın zor durumunu daha da zorlaştırdı.

Bir de Intel'in baskıları ile tam olarak uyumlu olmayan cihazların üzerinde boy gösteren "Vista Uyumlu" etiketlerinin yarattığı sıkıntılar tüm bu sorunlara eklenince, Ballmer'ın bu samimi itirafının ne kadar doğru olduğunu görmek mümkün.

kaynak1 : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14812289.asp?gid=373

kaynak2 : http://www.dailytech.com/Steve+Ballmer+Vista+Was+Not+Executed+Well+Theres+Nothing+Free+About+Android/article18464.htm

Aslında Vista güzel bir sistem.Çeşitli ayarlamalarla daha iyi seviyeye geliyor.Ama tutmayınca tutmuyor işte.

"Bu işi çok zorladık ve bu süreç esnasında yenilik geliştirebileceğimiz binlerce iş saatini boşa harcamış olduk "

Böyle bir cümle kullanması çok güzel bence, çünkü MS yeniliklerle gelecek en azından bu cümleden öyle anlaşılıyor.Ki yeniliklerden önümüze sunulan Windows 7.

Vista bence gayet yeterli bir işletim sistemi fakat kullanılması gereken alanlar farklı ;) sadece zamansız çıktı ben vista gibi bir sürümün heleki xpnin yerini alması planlanan bir sürümün görselden çok performansa yönlenmesini isterdim

Microsoft un ceosunun aklı yok habıre gorsellıge calısıyor bır performans ıcın ugrassalar varya ısletım sıstemı satısları patlar

katılıyorum amacları görsellik ilk cıktıgında performans üzerine yapsaydılar Xpyi gecerdi bence. sonradan görselligi yaparlardı gene.

Aslında Vista güzel bir sistem.Çeşitli ayarlamalarla daha iyi seviyeye geliyor.Ama tutmayınca tutmuyor işte.

Böyle bir cümle kullanması çok güzel bence, çünkü MS yeniliklerle gelecek en azından bu cümleden öyle anlaşılıyor.Ki yeniliklerden önümüze sunulan Windows 7.

Aynen katılıyorum.Microsoft inkar etsede ben Vistayı savunmaya devam edecegım.Yalın Servis pack paketsiz hali bile servis paketsiz XP den çok daha iyidir.Vistanın tek günahı zamanın bilgisayarlarından birazcık ote olması ve minumum sistem gereksinimlerinin cok düşük açıklanmasıydı.Vista yı 1.5 GHZ işlemciye 1 gb ram makınaya yuklerseniz ne vermesini beklersiniz ki?Kaldıkı bunun bir sebebide APPLe ve basının ağır eleştirilerinin sonucu kamu oyunun verdiği tepkilerdir.Bunu araştırmışlar Vistanın adını gizlemişler ve birçok insan beğenmiş.Ön yargılarının ve düşük bilgisayarların eseri oldu Vista.Hatırlıyorum 512 MB ramda çalışmıyor diye yerden yere vurulmuştu bu forumda ve heryerde.Ancak Windows 7 çıktıgında 512 de zorlanacagını anlaşılınca"E ne yapalım Artık sistemi yenilemenin zamanı geldi"Yorumlarını çok okumuştum.Windows 7 çokmu iyi ?Bence hayır Hatta windows 7 kullanmama rağmen Vista SP2 kullanmak daha akıllıca geliyor.En azından SP paketi çıkasıya kadar.Hiç olmazsa Windows Vista Portable programalrı çalıştırıyo.Piyasadaki Portableların %35-40 ancak çalışıyor windows 7 de.orhan ustanın yaptıkları portablelar da aynı.Windows 7 bana göre Vista SP2 den iyi değil

arkadaşlar.vista kullanıyorum.eskiden xp yi deli gibi savunuyordum.vistayı 7 aydır kullanıyorum.antivirüs kullanmıyorum.girmediğim site kalmıyor.hele çocuklarım oyun sitelerinin altını üstüne getiriyorlar.performansta düşüş hissetmiyorum.görsellik haddinden fazla doyurucu.firefoxla internetin tadını çıkarıyorum.kesinlikle herkese tavsiye ederim. -_-

Ballmer yaptığı bir konuşmada Vista'nın kendilerine çok zaman harcattığını ve sonucun tüm bu çabalara hiç değmediğini itiraf etti. Ballmer şunları söyledi: "Bu işi çok zorladık ve bu süreç esnasında yenilik geliştirebileceğimiz binlerce iş saatini boşa harcamış olduk " diye konuşan Ballmer'ın bu sözleri muhtemelen pek çok Microsoft çalışanının hem fikir olacağı sözler.

Ballmer iyi misin abi ya? Boşa zaman mı?

Bir işletim sisteminin,

WDDM ve Aero ile ekran kartını kullanmasını,

SuperFetch ile RAM'i kullanmasını,

ReadyBoost ile USB bellekleri kullanmasını,

Yeni kernel ile multicore işlemcileri ve 64 bit sistemini tam anlamıyla kullanmasını,

(Mekanik) Harddisklerin yavaşlığını bildiğinden harddiski mümkün olduğunca az kullanılmasını vs.

sağladı adamlar. Yani her donanımın görevini bilen bir sistem geliştirdiler.

Vista'yı modüler sistem ile geliştirerek yapısını daha dinamik hale getirdiler.Böylece artık her dil için güncellemeyle uğraşılmıyor,modül yönetimi daha kolay oluyor.Ayrıca sistem bu haliyle gün geçtikçe şişmiyor,hantallaşmıyor.

Tek bir dosya koruması yerine tüm sistem dosyalarının sahipliği sisteme verilerek sadece bu özelliğiyle bile güvenliği XP'den kat kat yüksek olan bir sistem.

Bunlar boşa zaman mı?

Yukarıdakilerin hepsinin meyvelerini Windows 7 ile gayet güzel bir şekilde alıyorlar ayrıca.Yani Ballmer amca hiç 'boşa uğraştık' demesin bence.

Vista'da sayılamayacak kadar çok değişiklik ve yenilik var.Tek sorunu ise XP yüzünden bize yettiği düşünülen fakat gerçekte eski olan sistemlere kurulma denemesi ve zamane sürücülerinin ve programlarının vista'ya uygun yazılamaması yüzünden (vista ilk çıktığı zamanlar mavi ekranların önemli bir bölümünün sebebi sürücü problemleriydi) vista akıllarda 'çöken','hantal' bir sistem olarak kaldı maalesef (tabii üreticileri suçlamıyorum,bu doğal ve yaşanması beklenebilecek bir süreçti)

Tabii doğruya doğru.Vistanın sorunları yok muydu ? Vardı. Misal dosya kopyalama gecikmeleri (SP1 ile kalktı bunların hepsi) UAC (ki kapatılabiliyor) vs. ama SP'siz XP'yi düşünürseniz ondan kat be kat üstündür.Ama boşa zaman kaybı mı? Bence değildir.

bence Ballmer haksızlık ediyor vista iyi bir sistem bence sp1 den evvel mavi ekran hatası filan veriyordu sp1 de düzeldi

sp2 süper oldu vistanın benim yanımda her zaman ayrı bir yeri var Ballmer şunu unutmasın win 7 vistadan dogdu

yani vista olmasaydı win 7 olmazdı

ben 5 yıldır(bu yılıda sayarsak)vista kullanıyorum memnunum çok ama ayar yapması farklı fonksiyonlar iconlar biraz tuhaf ama çok güzel bi işletim sistemi (öneriyoruuuum) kendi yaptığım vista diyer adıyla manyak xp (xp yazdığına bakmayın vista) en yakında ekleyacağım kopyalamayı çözemiyorum o yüzden unlocker yükledim ama sağ tık eklentileri indirirseniz o başkadı bakın benim pc 1024 mb gigabayte ekran kartı ethernet çipset falan gigabayte yüklüyor ddr2 1066 cpu vrm nvidia geforce 6100 nvidia nforce 430 am3 dual bios amd phenom x7 amd athlon x2gamers choice gigabayte s-series motherboards hepsini driver kutusundan baktım

Vista iyiyydi ya da kötüydü bu adam neden Windows 7 çıktıktan sonra Vista'yı eleştirdi? Bence bunu düşünmek lazım. Ben ön yargılı yaklaşıyorum bu itirafa. Windows 7 için pazar oluşturuyorlar bence. Çünkü ticareti işlerine geliyor. Muziplik hiç ahlağım değildir ama bu itiraf ve zamanı beni böyle bir düşünceye sevketti.

Aslında konu malesef microsoft'un bilişim dünyasında kalan ülkeler ile dalga geçmesi !!!!!

XP - Vista - Seven benzeri işletim sistemleri iyi yada kötüdür. bu kullanım alanı, donanım yelpazesi ve bireylere göre değişkenlik gösterir.

Ancak bir nokta var ki yukarıda morning'in bahsetmiş olduğu yeniliklerin çoğunu "copy-paste-modify" yapmış olmasıdır.

Microsoft yenilikleri

*64 bit uyumluluk 2004 yılında linux çekirdeklerinde tam anlamıyla yerini almış, piyasada kabul edilmiştir.

*Microsoft'un yenilik dediği "aero" linux sistemler üzerinde 2002 yılından beri "compiz" ile sağlanmaktadır.

*Her yeni yükleme ile hantallaşma derdi linux çekirdeklerinde 2.4 den sonra bitmiştir.

Bunları belirtmemde ki amaç, windows'u bırakın linux'e geçin değil :)

Microsoft gördüğü ve son kullanıcının hoşuna gidebilecek herşeyi sistemlerine uyumlu hale getirip biraz değiştirerek sunmaktadır. ( bu yönünü takdir etmiyor değilim )

Kolay kullanılabilir sistemler oluşturduğundan kabul görmektedir.

Buraya kadar herşey güzel ama microsoft'un vista ile elde etmiş olduğu kazanç ve birey-kurumlara satışını yaparak yüklüce zarara uğratmıştır.

Kurumsal bir yazılım firması bu kadar hata ile bile bile piyasaya ürününü sunarsa sonucun hüsran olması anormal bir durum değil.

Servis paketleri ile bunları çözmeye çalışsada yaşanılan mağduriyeti, bilişim alanında hizmet veren firmalara sormanız yeterlidir.

birde cabası microsoft bugüne kadar hiçbir kusurunu kabul etmedi, hep bilişim uzmanlarının vistayı kontrol edemediğinden, aşırı güvenliğinden bahsetti.

Sonucu ise ilk 6 ayda bizler görmüş olduk

Herkese iyi çalışmalar

Vista iyiyydi ya da kötüydü bu adam neden Windows 7 çıktıktan sonra Vista'yı eleştirdi? Bence bunu düşünmek lazım. Ben ön yargılı yaklaşıyorum bu itirafa. Windows 7 için pazar oluşturuyorlar bence. Çünkü ticareti işlerine geliyor. Muziplik hiç ahlağım değildir ama bu itiraf ve zamanı beni böyle bir düşünceye sevketti.

Tabii ki pazarlama stratejisi.

Yoksa pişman olduklarını ben de sanmıyorum.

Strateji ise şu : Zaten kötü olduğu biliniyor Vista'nın.Adamlar bu açıklamayı yaptıkları için insanlar Windows 7'ye yönelecekler.

Adamlar öyle ya da böyle Vista ile kar ettiler (Değişim yenilik vs. ayaklarıyla satıldı Vista,ayrıca yeni sistemlerde de kurulu olarak geldi)

Fakat şu anda Vista'nın Windows 7'den fazla eksiği yok.Microsoft da bunun farkında ve Windows 7 sattırmak için sebep arıyor gibi görünüyor.

Yani özeti bu:

Bu acıklama ıle kısılerı aslında bır yondende stratejık baskıya sokmaya calısıyo olabılırler vıstayı kotuleyerek windows 7 satmaya calısıyorlar

@tcjackal, bunun ben de farkındayım, Linux Vista'dan çok daha önce Vista'nın özelliklerine sahip olan,bellek yönetimi çok iyi bir sistem.

Fakat, ben olayı Windows açısından değerlendiriyorum.

Çünkü Linux'un hitap ettiği kesim(onbinlerle ifade ediliyor) ,kullanım oranı vs. zaten belli.Haliyle Linux'taki bu güzel özelliklerin çoğu kişi farkında değil.

Windows'un da kullanım oranı (yüzmilyonlar kullanıyor) vs. belli. Ve Windows'taki en ufak bir şey bilişim dünyasında haber oluyor çünkü kullanım oranı çok yüksek, haliyle tüm gözler Windows'un üzerinde.

Bu yüzden Windows'ta yapılan yenilikler (her ne kadar Linux'tan Mac'den vs. [ç]alıntı olsa da) veya yapılan duyurular,haberler vs. çok daha büyük bir kesimi ilgilendiriyor.

Yani Windows'ta modüler sisteme geçilmiş olması,Linux'ta modüler sisteme geçilmiş olmasından daha önemli.

Anlatmak istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum.

Tabii ki pazarlama stratejisi.

Yoksa pişman olduklarını ben de sanmıyorum.

Strateji ise şu : Zaten kötü olduğu biliniyor Vista'nın.Adamlar bu açıklamayı yaptıkları için insanlar Windows 7'ye yönelecekler.

Adamlar öyle ya da böyle Vista ile kar ettiler (Değişim yenilik vs. ayaklarıyla satıldı Vista,ayrıca yeni sistemlerde de kurulu olarak geldi)

Fakat şu anda Vista'nın Windows 7'den fazla eksiği yok.Microsoft da bunun farkında ve Windows 7 sattırmak için sebep arıyor gibi görünüyor.

Yani özeti bu:

@tcjackal, bunun ben de farkındayım, Linux Vista'dan çok daha önce Vista'nın özelliklerine sahip olan,bellek yönetimi çok iyi bir sistem.

Fakat, ben olayı Windows açısından değerlendiriyorum.

Çünkü Linux'un hitap ettiği kesim(onbinlerle ifade ediliyor) ,kullanım oranı vs. zaten belli.Haliyle Linux'taki bu güzel özelliklerin çoğu kişi farkında değil.

Windows'un da kullanım oranı (yüzmilyonlar kullanıyor) vs. belli. Ve Windows'taki en ufak bir şey bilişim dünyasında haber oluyor çünkü kullanım oranı çok yüksek, haliyle tüm gözler Windows'un üzerinde.

Bu yüzden Windows'ta yapılan yenilikler (her ne kadar Linux'tan Mac'den vs. [ç]alıntı olsa da) veya yapılan duyurular,haberler vs. çok daha büyük bir kesimi ilgilendiriyor.

Yani Windows'ta modüler sisteme geçilmiş olması,Linux'ta modüler sisteme geçilmiş olmasından daha önemli.

Anlatmak istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum.

"morning" anlatmak istediğini anlamakla birlikte sanırım ben tam anlaşılmadım.

Microsoft'un yazılımlarını değil, biz it sektöründe çalışanları, kurumları ne kadar zarara uğrattığından bahsettim.

yoksa işletim sistemleri ile ilgili düşüncemi yazımın ilk satırını okursan anlayabilirsin.

iyi çalışmalar

Linux Kâr Amacı Gütmediğinden Dolayı (onbinlere hitap ediyor) Yani Tekelcisi Yok

O Yüzden Örneğin Ati Yüzünden Linux Kötüleniyor Ama Bilmiyorlar Ki Ati Doğru Düzgün Driver Üretmiyor Ve Tam Uyumlu Üretmiyor

Atinin Kendi Sürücüsünü Linux a Yükleyenlerde (Daha Çok HD Serisinde) Kasmalar Yırtılmalar Siyahlıklar vs Ve En Önemlisi Xorg Yavaşlığı

Yüzünden Pencerelerin Açılmada Gecikme Yaparak Sanki Linux Yavaşmış Gibi Bir İzlenim Vermesi

Birde Wine Emülatörü İle Bir Windows Yazılımı Açıldığında Ve Kullanırken Ekranda Siyahlıklar (Şeritler Halinde) Oluyor

Ve Bunun Gibi Bazı Ürünlerin Linux ta Sorun Çıkartması (Linux a Destek Vermediklerinden Dolayı) Linux u Tek OS Olarak Kullanılmıyor

Ve 2. OS Olarak Kullananlar Sorun Çıktığı Anda Windows a Geçiyorlar Ve Linux u Zamanla Siliyorlar

Ben Ati Sorunu Yüzünden Linux u Kullanamıyorum Yoksa Eski Ati Kartım Varken Çıkmazdım İçinden

Linux (Bedava, Herkesin, Sürekli Gelişiyor, Her Pc ye Uyar)

Windows (Paralı, Yahudi, ABD'nin, Tekelcisi Bol, Diğer Yahudi Mallarında Olduğu Gibi, Yavaş Gelişiyor, Linux Ve MAC OS X ten Çalıntı Özellikler İle Kendi Geliştirmiş Gibi Övünen, Delik Deşik, Yüksek Özellikli Pc lere Uyar)

MAC (Paralı Ve Pahalı, Unix Ailesinden, Güvenli, Para Veriyorsanız da Hakkını Veren Bir Sistem, Kendi Ürettiği Power-PC lere Uyar)

Görsellik sizin benim gibi pro kullanıcılar için değil sayısı daha yüksek ev ve iş kullanıcılarına hitap etmekte. Görselliğe önem vermezlerse insanların pc de geçirmek isteyecekleri vakit kısalır bu da yeni programların pazar payını azaltır. Dolaylı yoldan görsellik win e çok güzel kar ettiriyor ki bende görsellikten düşük bi sistem düşünemiyorum. kendi açımdan sıkıntı yaparım pc işini bırakırım doğrusu. onun dışında vistaya elimi bile sürmedim xp den win7 de geçtim direk ama az da olsa kullandoğım vista ile pek bi farkı olmadığı belli sadece daha açık renkli ve kullanıcıya bana gell diyor. Tabi vistaya update ile yükleyemeyecekleri binbir türlü yeniliği win7 ile entegre geldi o ayrı.. :D iyi çalışmalar. iyi günler.

aslında windows 7 yi gördükçe vistayı arar oluyom vista nın kusuru war ama her işletim sisteminin hatası yokmuydu ki çamur atar bu microsoft

Aynen katılıyorum.Microsoft inkar etsede ben Vistayı savunmaya devam edecegım.Yalın Servis pack paketsiz hali bile servis paketsiz XP den çok daha iyidir.Vistanın tek günahı zamanın bilgisayarlarından birazcık ote olması ve minumum sistem gereksinimlerinin cok düşük açıklanmasıydı.Vista yı 1.5 GHZ işlemciye 1 gb ram makınaya yuklerseniz ne vermesini beklersiniz ki?Kaldıkı bunun bir sebebide APPLe ve basının ağır eleştirilerinin sonucu kamu oyunun verdiği tepkilerdir.Bunu araştırmışlar Vistanın adını gizlemişler ve birçok insan beğenmiş.Ön yargılarının ve düşük bilgisayarların eseri oldu Vista.Hatırlıyorum 512 MB ramda çalışmıyor diye yerden yere vurulmuştu bu forumda ve heryerde.Ancak Windows 7 çıktıgında 512 de zorlanacagını anlaşılınca"E ne yapalım Artık sistemi yenilemenin zamanı geldi"Yorumlarını çok okumuştum.Windows 7 çokmu iyi ?Bence hayır Hatta windows 7 kullanmama rağmen Vista SP2 kullanmak daha akıllıca geliyor.En azından SP paketi çıkasıya kadar.Hiç olmazsa Windows Vista Portable programalrı çalıştırıyo.Piyasadaki Portableların %35-40 ancak çalışıyor windows 7 de.orhan ustanın yaptıkları portablelar da aynı.Windows 7 bana göre Vista SP2 den iyi değil

bana göre windows 7 vita sp2 den iyi çünki karalılık başarım oranı vistadan kat kat iyi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...