Jump to content

Overclock Sonrası Oluşan Hatalar

vatan24

Recommended Posts

canım sıkıldı eski pc'ye o.c. çekeyim dedim. Celeron D işlemciyi 2.66'dan 3.15'e kadar yavaş yavaş çıkarttım.işlemci sıcaklığıda 4-5 derece arttı.44-46 arası gidip geliyor sıcaklık.Fakat sonra biosta çoğu yere erişimim kapandı.default ayarlar sıcaklık kontrolde fan kontrolü felan çoğu yere erişemiyorum.Bunuda geçtim arada bi mavi ekran hataları vermeye başladı. (page_fault_in_nonpaged_area vs.) bu tip hatalar almaya başladım. Oyun açtığım anda mavi ekran verip reset atmaya başladı.Fazlamı o.c. yaptım anlamdımki sorun neyden kaynaklanabilir?

Sayın vatan24;

Sorununuz bir çok şeyden kaynaklanabilir.Anakart üzerindeki anakartı kullanıyorsanız bu olabilir.İşlemcinizle birlikte ram'iniz de oc olduğundan üst sınırı bu engelleyebilir.Load optimized default diye bir seçenek var onunla kendi ayarlarına döndürebilirsiniz.Eğer olmazsa özel mesaj atın bios resetleme(cmos reseti) anlatırım.Kolay gelsin...

merhabalar,

sorununuz tamamıyla bios ayarlarında. erişimi bios'u sıfırlayarak aşabilirsiniz. anakart üzerindeki jumper'ı veya bios pilini çıkarın. biraz tutun ve takın. sıfırlanınca erişimin vâr olduğunu göreceksiniz.

overclock için herşeyden önce iyi bir soğutma ve kaliteli ramlar kullanmak gerekir.Bu konuda öncü markalar Crossair,Ocz markaları kullanılır.Ayar yaparkende sadece işlemci frekansı değil ram hızlarıda ona göre ayarlanır tabi her anakartta olmuyor malesef işlemci ile birlikte otomatikman ram frekansları da artmış ve ram zarar görmüş olabilir öncelikle ramlari ram testten geçir derim.

pili çıkarıp eskiye döndürdüm fakat ne oldu bilmiyorum ekran kartı kendinden geçmey başladı görüntü gidip geliyor oyuna girdiğimde ekran bir kararıyor gelmiyor bir daha resetlede düzelmiyor elektriği kesip baştan başlatınca düzeliyor

sen anakartı iyi zorlamışsın anlaşılan, güney köprüsündede sorun olabilir. tedbir olsun kartı temizle tekrar monte et ama muhtemelen devam edecek...

ekran kartı söktüp dişleri temizledim slotu temizledim ne yaptıysam olmadı.hafif zorlanmada kendinden geçiyor. onboard'ı kullanıyorum şu an.

Sen over değil extrapowerclock yapmışsın

O ekran kartını aynı araçlarla eski ayara getiremiyor isen bios unu yeniden yükle evet yanlış duymadın anakart gibi ekran kartlarının da bios u vardır anakartın bios pilini çıkararak varsayılan ayarlara dönersin ama ekran kartlarında varsayılan ayara dönmek için tekrar bios atman gerekir sitesine veya kartın drıver cd sine bak orada işlemler hakkında bilgi ve gerekli programları bulacaksın

Bu da bi fikir tabi ayarları programla geri alamıyor ve anakart biosunu sıfırlamana rağmen sorun devam ediyorsa

Saygılar kolaygelsin

Sen over değil extrapowerclock yapmışsın

O ekran kartını aynı araçlarla eski ayara getiremiyor isen bios unu yeniden yükle evet yanlış duymadın anakart gibi ekran kartlarının da bios u vardır anakartın bios pilini çıkararak varsayılan ayarlara dönersin ama ekran kartlarında varsayılan ayara dönmek için tekrar bios atman gerekir sitesine veya kartın drıver cd sine bak orada işlemler hakkında bilgi ve gerekli programları bulacaksın

Bu da bi fikir tabi ayarları programla geri alamıyor ve anakart biosunu sıfırlamana rağmen sorun devam ediyorsa

Saygılar kolaygelsin

demek istediğini tam anlamadım ekran kartının'damı biosu var. varsa driver cd'sinde ne olarak geçiyor.

ekran kartınında biosu var ama çok ender update edilir bu gibi durmularda yapılabilir emin olmak için ama çok zor bir işlem ben boardan söküp eprom programmer cihazı ile yapıyorum bence ekran kartının işlemcisinde veya ramlarda sorun olmuş yuvarlak silindir şeklindeki kondansatörlerde bir şişme varmı

Bu arada çok önemli overclock sonrası windowsda bozulmalar olur mavi ekran sebebi buda olabilir windowsu yeniden kurmayı ihmal etme frekans yükselince işlemci ve ramdan dolayı windows dosyalarını bozabiliyor kararsız hale geliyor ekran kartındaki donmalar belki bu yüzden yapıyordur eğer açılırken boot aşamasında yapmıyor windows ortamında yapıyorsa

Tekrar düzeltmen için berbatta olsa o karttan kullanacağın programın arayüzünü görebileceğin kadar görüntü alabiliyor olman lazım görüntü alamıyorsan ancak bilgisayarcı düzeltir

Öte yandan o ekran kartını ısrarla pc de düzeltmeye çalışırken ekran kartının pc işlemci veri yollarını kullandığından veri yolu yanması ile işlemci veya karta da zarar verebilirsin

Bu sebeple kartı bi sök ve göz ile muayene et şişmiş kondanstör yanma belirtisi vesaire varsa çok pahalı bi kart değilse at gitsin belirti yok temiz görünüyor ve tamir masrafı makul ise bilgisayarcıya vermeye değerse tamir ettir

Yani amtör ruh da bi yere kadar :D bazen profesyonel yardım hatanın dahada büyümesini engeller

Kolaygelsin Saygılar

Peki bende birşey sorayım, Önceden xp kullanırken işlemcimi (E6700) 2.66 Ghz'den 3.60'ghz'e çıkarıp rahat rahat kullanıyorudm. ama şimdi win7 32 yada şuan kullandığım 64 bitlit versiyonu olsun 2.66'dan 2.80 bile yapınca windown hemen mavi ekrana düşüyor. gerekli voltajları bile arttırmam işe yaramadı..

Peki bende birşey sorayım, Önceden xp kullanırken işlemcimi (E6700) 2.66 Ghz'den 3.60'ghz'e çıkarıp rahat rahat kullanıyorudm. ama şimdi win7 32 yada şuan kullandığım 64 bitlit versiyonu olsun 2.66'dan 2.80 bile yapınca windown hemen mavi ekrana düşüyor. gerekli voltajları bile arttırmam işe yaramadı..

Win7 de hiç denemedim ama 3.6 yaptığındaki ortam sıcaklığı ile şu andaki ortam sıcaklığı farklımı? işlemci sıcaklığına bak ama 64 bitten olamsı da büyük ihtimal ayrıca stabil çalışması için arttırmış olduğun işlemci voltajı extra bir sıcaklığa sebep olur

Win7 de hiç denemedim ama 3.6 yaptığındaki ortam sıcaklığı ile şu andaki ortam sıcaklığı farklımı? işlemci sıcaklığına bak ama 64 bitten olamsı da büyük ihtimal ayrıca stabil çalışması için arttırmış olduğun işlemci voltajı extra bir sıcaklığa sebep olur

Onlara dikkat ediyorum, misal şuan win 7 de default ayarlarda 50 derecede 3 ghz'e çıkardığım zaman en fazla 5 6 derece yükseliyor ancak sonra mavi ekran veriyor mutlaka, işlemci soğutucum güzel onu extradan alıp takmıştım. bu arada dediğim gibi x86 yada 64 ikisindede denemeler yaptım sonuç aynı..

Mavi ekran hatasını incelemen lazım olay günlüğünede bi göz at bi bak bakalım Windows u rahatsız eden neymiş mavi ekranı bluescreenviewer ile de

analiz edebilirsin maksat sebebi bulmak ve ortadan kaldırmak

Öte yandan W7 henüz tüm sorunları çözülmüş bi sistem değil eminimki sp1 çıkınca çok daha iyi olacak yani sistemden sisteme fark var XP gibi esnek ne yana çeksen gelen bi sistem yok yani aralarında çekirdek yapı farkıda var ve W7 için hazırlanmış makaleleri takip etmeni tavsiye ederim

Tüm bunlara rağmen yinede xp de 1 Ghz yükseltmen yinede aşırı bence oda problem olur günlük kullanımda olmasada azıcık zorladınmı sorun olabilir

Isı olayına gelince bios da belki ısı eşiği ayarı 55 e ayarlı ise ısı oraya gelince pc kendini koruma için kapatır bu konuyuda araştırabilirsin

Kolaygelsin Saygılar

ekran kartınında biosu var ama çok ender update edilir bu gibi durmularda yapılabilir emin olmak için ama çok zor bir işlem ben boardan söküp eprom programmer cihazı ile yapıyorum bence ekran kartının işlemcisinde veya ramlarda sorun olmuş yuvarlak silindir şeklindeki kondansatörlerde bir şişme varmı

dikkatlice göz geçirdim fakat kondansatörlerde bir şişme felan yok hepsi ilk günkü gibi :rolleyes: :rolleyes:

Bu arada çok önemli overclock sonrası windowsda bozulmalar olur mavi ekran sebebi buda olabilir windowsu yeniden kurmayı ihmal etme frekans yükselince işlemci ve ramdan dolayı windows dosyalarını bozabiliyor kararsız hale geliyor ekran kartındaki donmalar belki bu yüzden yapıyordur eğer açılırken boot aşamasında yapmıyor windows ortamında yapıyorsa

yeniden kurmadım bazen boot zamanında veriyor bazen windows ortamında veriyor bazende birden kitleniyor pc ekran akrarıyor resetle dahi düzelmiyor :pardon:

Tekrar düzeltmen için berbatta olsa o karttan kullanacağın programın arayüzünü görebileceğin kadar görüntü alabiliyor olman lazım görüntü alamıyorsan ancak bilgisayarcı düzeltir

Öte yandan o ekran kartını ısrarla pc de düzeltmeye çalışırken ekran kartının pc işlemci veri yollarını kullandığından veri yolu yanması ile işlemci veya karta da zarar verebilirsin

Bu sebeple kartı bi sök ve göz ile muayene et şişmiş kondanstör yanma belirtisi vesaire varsa çok pahalı bi kart değilse at gitsin belirti yok temiz görünüyor ve tamir masrafı makul ise bilgisayarcıya vermeye değerse tamir ettir

Yani amtör ruh da bi yere kadar :D bazen profesyonel yardım hatanın dahada büyümesini engeller

Kolaygelsin Saygılar

haklısında bizim buralarda profesyonel bir ruh bulmakda zor :Ddaha doğrusu kalkıp gitmeye üşeniyorum :shifty:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...