Jump to content

Atx 12V Girişinde Sorun Var

tnsoft

Recommended Posts

evet ramde galiba 1 gb lik ve 512 rami takıyorum atx girişini bastırıyorum açılıyo ötmeden takılıyor 512 çıkarıyorum bastırıyorum açılıyor Power Değişince sorun düzelirmi acaba ?

hayret edilecek bir durum yaw

powerle alakası yok çok ince bir zımparayı pürüzlü kısmı dışa gelecek şekilde ikiye katla ramları sök ve ram slotlarındaki pinleri hafifçe zımparala power fişinide çekmeyi unutma.Daha sonra ram pinlerini de hafiçe zımparala güzelce tak kenardaki klipsleri tam oturt ramin yanıdaki boşluklarına yine olmazsa ramlari tek tek tak dene ses gelen varsa arızalı olabilir ses vermeden açanı tek kullan

ses kısa süreli bip bip bip bip yani biiiiiiiiip diye değil

ramin birini tam oturtmadım yine kısa süreli bip sesi tam oturttum düzeldi fakat atx slotu tornavide ile bastırınca çalışıyor

sesi duymam lazım ama %90 ram diyorum tek tek dene ve zımpara çek yoksa bu konuşma uzar gider dediklerimi yaparsan sonuca ulaşırsın.Eğer ses gelmeseydi anakartta çatlak var diyecektim birde asrock marka anakartta rastladım ram fetlerinden biri aşırı ısıdan lehimleri gevşemiş onada dokununca çalışıyordu aynı senin dediğin gibi oluyordu böyle olağanüstü bir durum yoksa seninki ramlardan diyorum çalışınca açılışta kaç ram görüyor ve ramlari tek dene ram test yaptır benden bu kadar iyi günler

Soğuk lehim dediğimiz sorun oluşmuş olabilir

Peki nedir bu soğuk lehim dersen şöyle tarif edeyim o bastırınca sorun düzeliyor dediğin kısım da

baskı devre üzerinde elemanları karta monte eden lehimler ara sıra ileti teması kesiyordur yani gevşeklik gibi bişey bazen gözlede görülür bazense görülemez

Çözüm se o bölgedeki tüm lehim noktalarına lehim havyasını lehim kullanmadan sadece mevcut lehimi

lehim havyası ile ısıtıp tekrar tazelemektir

Yanlız hassas entegre ve chıp ler bu şekilde olmaz hasar verirsin onlar sadece ısı tabancası ile tazelenir ki zaten çoğu zaman onlarda soğuk lehime rastlanmaz zaten ufacık elemanlardır onlar buda aklında olsun

Bu da bi yöntem ve bahsettiğin tür temassızlık problemlerinin yüzde 90 ı bu yolla çözülür yani mekanik bir hata olduğunu sistemde bi sorun olmadığını düşünüyorsak

Kolaygelsin Saygılar

sağolun var olun uğraşıcam lehimde büyük ihtimal inşallah düzelir

Soğuk lehimin haricinde soketlerde laçka olmuş olabilir onlarıda kontrol et (genelde dişiler bozulur)

soketmi bozulcak ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...