Jump to content

Acronis True Image Flasha Bot Etme

vatancafe
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar ben yedek alıp yüklemek için Acronis True Image kullanıyorum,tabi cdden bot ediyorum ve her makinaya CD-RW takmak zorunda kalıyorum.bunu nasıl Flash belleğe yazdırız flashtan bot edebiliriz.zaten pcyi acarken usbden çalıstırıp gösterebiliriz ama işte Flash belleğe nasıl yazdıracağız.bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.

Aşağıdaki konunun ikinci mesajına gözat...

Sn. 'blue_life' ,

Acronis'i CD'den ya da flaş bellekten çalışırmak için dışardan bir yazılıma gereksinim yoktur; Acronis yazılımının kendisiyle başlangıçta çalışır (bootable) CD ya da USB bellek yapılabilir:

* USB flaş belleği takıp, biçimlendirin (dosya sistemi NTFS olmasın);

* Acronis'i (Backup&Recovery yada Home sürümü) çalıştırıp "Create boutable media" düğmesine basın;

* Üç kez "Next"e basın ve "Acronis Backup & Recovery 10" kutucuğunu imleyip yine iki kez "Next"e basın;

* Açılan listede yukarda taktığınız USB belleği seçip yine iki kez "Next"e ve son olarak "Proceed" düğmesine basın;

* İşlem bitince ön yüklemeli belleğiniz hazır demektir; kullanacağınız zaman BIOS'ta USB'den başlatmayı etkinleştirmeniz gerekir...

Not:

* Geri yükleyeceğiniz yedeği farklı bir USB belleğe kaydedip, geri yükleme yapacağınız bilgisayara Acronis başlatma belleğiyle birlikte takın ve geri yükleme işlemini başlatın; yedeğin yerini belirtmeniz istenince de yedeği kaydettiğiniz USB belleği gösterirsiniz;

* Yedek aldığınız bilgisayarın donanımı ile bu yedeği yükleyeceğiniz bilgisayarın donanımı farklı ise Acronis'in "Universal Restore" özellikli "Backup & Recovery" sürümünü kullanabilir ve geri yükleme sırasında farklı olan donanımların sürücülerini ("inf" dosyalarını) Acronis'e göstererek yükletebilirsiniz [exe yada şıkıştırılmış dosya biçiminde olan sürücüleri önce bir klasörde ayıklarsınız (yani "inf" dosyalarını görünür duruma getirirsiniz) ve bunu yedeğin bulunduğu belleğe koyarsınız; sürücü yükleme sırası gelince de gösterirsiniz]; ancak, bu eksik sürücüleri sonradan kendiniz elle de kurabilirsiniz;

* Artık, Acronis'in en son "Home" sürümüne de "Universal Restore" özelliği kazandırılabilmektedir; bunun için "Plus Pack" adlı yamayı "Acronis True Image Home 14.0.0.5519"un üstüne kurmanız gerekir;

* Yedeği geri yüklemede kullanacağınız Acronis'in tip ve sürümü, bu yedeği alırken kullandığınız Acronis'in tip ve sürümünden daha eski olmamalıdır.

Edited by taba

@taba

Acronis True Image kullanmıyorum. Bu yüzden ilgili yöntemtem hakkında fazla bilgimde yok.

Benim verdiğim yöntem ile direkt Acronis ve benzeri iso dosyaları usb veyahut herangi bir bootable olabilen disk ortamından başlatılabiliyor.

Ayrıca benim tavsiye ettiğim yöntem ile kullanışlı multiboot menüsüne sahip olunuyor! Yani usbdeki boot menüsüne bir çok bileşen eklenip kullanılabiliyor.

Kısaca iki yöntemde arkadaşın sorununa çare olacaktır. :)

Saygılar, kolay gelsin...

eyvallah ilgilendiğin için,ben öyle aparatlı bişe istemiyorum istediğimi dün buldum meğerse bi program bunu bi kaç dakika içinde yapıyomus.burdada program ismini vereyim Novicorp WinToFlash bununla win7 yi flash belleğe attım,sona leptopuma flashtan attım formatı hiç bi sorun cıkmadı.bisürü makaleler okudum falan baya karısıktı ama bu program cok basit,pratik,banada her an usbye sistemi atacağım pratik bişe lazımdı.ilginiz için tesekürler.verdiğin linkede bakacam güzel şeyler yapmıslar.

Sn. 'blue_life' ,

Acronis'i CD'den ya da flaş bellekten çalışırmak için dışardan bir yazılıma gereksinim yoktur; Acronis yazılımının kendisiyle başlangıçta çalışır (bootable) CD ya da USB bellek yapılabilir:

* USB flaş belleği takıp, biçimlendirin (dosya sistemi NTFS olmasın);

* Acronis'i (Backup&Recovery yada Home sürümü) çalıştırıp "Create boutable media" düğmesine basın;

* Üç kez "Next"e basın ve "Acronis Backup & Recovery 10" kutucuğunu imleyip yine iki kez "Next"e basın;

* Açılan listede yukarda taktığınız USB belleği seçip yine iki kez "Next"e ve son olarak "Proceed" düğmesine basın;

* İşlem bitince ön yüklemeli belleğiniz hazır demektir; kullanacağınız zaman BIOS'ta USB'den başlatmayı etkinleştirmeniz gerekir...

Not:

* Geri yükleyeceğiniz yedeği farklı bir USB belleğe kaydedip, geri yükleme yapacağınız bilgisayara Acronis başlatma belleğiyle birlikte takın ve geri yükleme işlemini başlatın; yedeğin yerini belirtmeniz istenince de yedeği kaydettiğiniz USB belleği gösterirsiniz;

* Yedek aldığınız bilgisayarın donanımı ile bu yedeği yükleyeceğiniz bilgisayarın donanımı farklı ise Acronis'in "Universal Restore" özellikli "Backup & Recovery" sürümünü kullanabilir ve geri yükleme sırasında farklı olan donanımların sürücülerini ("inf" dosyalarını) Acronis'e göstererek yükletebilirsiniz [exe yada şıkıştırılmış dosya biçiminde olan sürücüleri önce bir klasörde ayıklarsınız (yani "inf" dosyalarını görünür duruma getirirsiniz) ve bunu yedeğin bulunduğu belleğe koyarsınız; sürücü yükleme sırası gelince de gösterirsiniz]; ancak, bu eksik sürücüleri sonradan kendiniz elle de kurabilirsiniz;

* Artık, Acronis'in en son "Home" sürümüne de "Universal Restore" özelliği kazandırılabilmektedir; bunun için "Plus Pack" adlı yamayı "Acronis True Image Home 14.0.0.5519"un üstüne kurmanız gerekir;

* Yedeği geri yüklemede kullanacağınız Acronis'in tip ve sürümü, bu yedeği alırken kullandığınız Acronis'in tip ve sürümünden daha eski olmamalıdır.

tesekürler.bende acaba öle bi özelliği varmı diyordum,sona yoktur diye hem format için hem yedek almak için usbye nası bot edebilirima rastırdım,win 7 denedim oldu,ama acronis denemedim,kendi özelliği varsa ordanda halledebiliriz dediğin gibi eyvallah.bişey dikkatimi çekti,farklı özelliklerdeki pclere atmadım hiç hata verir diye,daha ayrıntılı bi makale varmı okuyabileceğim,farklı özelliklerdeki pclere atmak gibi.

eyvallah ilgilendiğin için,ben öyle aparatlı bişe istemiyorum istediğimi dün buldum meğerse bi program bunu bi kaç dakika içinde yapıyomus.burdada program ismini vereyim Novicorp WinToFlash bununla win7 yi flash belleğe attım,sona leptopuma flashtan attım formatı hiç bi sorun cıkmadı.bisürü makaleler okudum falan baya karısıktı ama bu program cok basit,pratik,banada her an usbye sistemi atacağım pratik bişe lazımdı.ilginiz için tesekürler.verdiğin linkede bakacam güzel şeyler yapmıslar.

tesekürler.bende acaba öle bi özelliği varmı diyordum,sona yoktur diye hem format için hem yedek almak için usbye nası bot edebilirima rastırdım,win 7 denedim oldu,ama acronis denemedim,kendi özelliği varsa ordanda halledebiliriz dediğin gibi eyvallah.bişey dikkatimi çekti,farklı özelliklerdeki pclere atmadım hiç hata verir diye,daha ayrıntılı bi makale varmı okuyabileceğim,farklı özelliklerdeki pclere atmak gibi.

Konu başlığındaki soru ve isteğinizle sonradan yazdıklarınız uyuşmuyor.

* Konuyu açarken: Kurulmuş bir işletim sistemini, üzerine gerekli diğer tüm yazılımları (sistem güvenliği, bakım-onarımı, ofis, dosya sıkıştırıcı-çözücü, ağ-iletişim-medya araçları vb.ni) kurduktan sonra tümden yedeklemeyi ve bu yedeği ama aynı bilgisayara ama başka bilgisayara tümden geri yüklemeyi sormuşsunuz;

* Konunun altına eklediğiniz iletilerde ise bir işletim sistemini, özgün CD ya da DVD'sini kullanarak kurmak yerine USB disk yada flaş bellek kullanarak kurmaktan söz etmişsiniz...

İki olay birbirinden çok farklı...

* Kurulu bir sistemin tümden yedeğini alma ve gerekince geri yükleme işini Acronis yapar ve de benzerlerine göre daha iyi yapar...

* Bir işletim sistemini kurmak üzere USB (taşınır) diski ya da flaş belleği ön yüklemeli (bootable) bir araca dönüştürme işi elle de yardımcı araçlarla da yapılabilir ki, yukarda sözünü ettiğiniz "WinToFlash" bu araçlardan biridir. DOLAYISIYLE:

"WinToFlash" bir yedek alma ve de yedeği geri yükleme aracı değildir; hele hele Acronis ile aldığınız bir sistem yedeğini, WinToFlash ile bir taşınır diske kaydederek, önyüklemeli taşınır bir disk oluşturup geri yükleyemezsiniz; sözün kısası, Acronis'e "Yedeği aldın işin bitti; çek arabanı, gerisini ben kendim hallederim!" diyemezsiniz...

* Acronis'in kullanımına ilişkin yukarda yazdıklarımdan daha ayrıntılı bir Türkçe "makale" var mı yok mu bilemem, araştırın; İngilizce'si ise bol döküm...

Acronis True İmage Home 2011 ile USB ye otomatik olarak yazdirabiliyorsunuz.

tools & utilies bölümünde bununla ilgili alan mevcut. orda rescue disc oluşturma bölümünden gerekli adimlari takip ederek işlemleri yapabilirsiniz. ayni yerden CD ye de yazdirabilir yada bir ISO dosyasi da oluşturabilirisiniz.

• 2 years yıl...

Hiç birşey yapmadan sadece 36 mb lık dosya ile Acronisi usb den çalıştıracaz.
Öncelikle bu adresten gereken dosyayı indirin.

http://neronidas.tumblr.com/post/42203255219/acronis-true-image-usb-bellek-icin
dosya indikten sonra winrar ile dosyaları klasöre çıkarın

flash diskteki verileri alın çünkü herşey silinecek flash diski yedekledikten sonra;
1-flash diski takın "usb_format" ı açıp Device kısmında flash diski seçip file systeme fat32 seçin Quick format ı seçip start a basın bitince kapatın.
2-"grubinst_gui"açın Disk i seçin flash diskin boyutu olanı seçip part liste gelin refreshe basıp Whole disk (MBR) seçin Install a basın Entera basıp kapatın.
3-"menu.lst" ve "grldr" ve "acronis.iso" dosyalarını flash diske gönderin bu kadar.

arkadaşlar ben yedek alıp yüklemek için Acronis True Image kullanıyorum,tabi cdden bot ediyorum ve her makinaya CD-RW takmak zorunda kalıyorum.bunu nasıl Flash belleğe yazdırız flashtan bot edebiliriz.zaten pcyi acarken usbden çalıstırıp gösterebiliriz ama işte Flash belleğe nasıl yazdıracağız.bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.

xboot diye bir proğram var onunla yapabilirsin...

http://www.maxicep.com/windows-isletim-sistemi-teknik-yardim-destek/usb-belleginizi-sistem-veri-kurtarma-aracina-donusturmek-ister-misiniz-597172.html

şu konuya bak